Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 9:14 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru fete
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aici eu sunt bucatarul dar trebuie sa ma sfatuiesc si cu cei din casa ce sa gatesc. Inainte de a veni aici, m-au intrebat daca ma deranjeaza ca sunt vegetarieni. Am zis ca ''Nu''. Ba chiar m-am bucurat cand am auzit asta , am crezut ca o sa fie mai bine pentru mine, o sa am un program de masa pus la punct si o sa mananc ce trebuie. Dar nu este asa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:49 pm 
Printeso, nu trebuie sa faci pe placul cuiva pe "cheltuiala" ta!
E treaba lor daca fac diete...spiritual-religioase. Sanatatea ta si "a te simti bine in pielea ta" sunt mai importante decat privirile chiorase ale celorlalti, pentru ca nu te "aliniezi".
Nu cred ca vegetarianismul a fost mentionat in fisa postului !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:50 pm 
Neconectat
nou venit

Kit3surf3r scrie:
Desi nu-s fata, precum cere topicul, dar... ma intereseaza subiectul hranit sanatos, echilibrat. Ceea ce fac angajatorii tai ar fi treaba lor, eu nu m-as alinia la regimul lor extrem de ciudat... care pe deasupra nici nu-ti prieste.
Pe scurt, ideile mele (adica inca unu' care-si da cu parerea...):
- de la apa nu te 'balonezi', apa cel mult contribuie la 'umflatul' orezului (la propriu si la figurat) din intestine, probabil pentru ca ai o digestie lenta
- noi suntem masinarii reglate hormonal: apetit, lipsa de mancare, preferinte pentru un aliment sau altul sunt toate reglate hormonal. Daca stii ca ai un dezechilibru (hipo- sau hiperfunctie) hormonal, trebuie sa te examineze un endocrinolog mai in detaliu
- presupun ca esti cu mult sub 30 de anisori ;) deci organismul tau se mai schimba (lent, dar inca se mai modifica). S-ar putea sa fie o faza de dezechilibru momentan
- eu cand merg in RO imi dispare apetitul cu desavarsire, spre disperarea cunostintelor care toti ma considera ca m-am imbolnavit sau ca am fixuri cu alimentele (cand eu de fapt mananc orice nu m-ar musca inapoi, ca-i viu sau mort, gatit sau crud). De fiecare data, de shpe ani. Acelasi lucru mi se intampla la mare, sau ma rog- pe unde cresc temperaturile peste 30 de grade pe decursul a mai multe zile
- dietele si alte bazaconii (inclusiv temutul efect yoyo dupa fiecare dieta) pot fi eliminate
1) printr-o hrana cat mai divesificata, dupa preferinte personale, si sa tina cat de cat cont de proportiile din piramida alimentara
2) prin mese mici dar mai dese, 4-5 pe zi
3) alimente cat mai putin prelucrate, care 'elibereaza' energia intr-o perioada mai lunga de timp (integralele)
4) formula extrem de simpla input caloric =< output caloric (cat diferenta este minima, si asta variaza f. individual, se obtine o 'slabire' mai lenta si ca progresie si ca durata, dar care da rezultate de durata)

- imi permit sa presupun ca nu faci sport deloc?

Succes in gasirea echilibrului propriu!

Ti-ai bagat coada repede,ma dadeam si eu doctor docent in......aici [-(
prin mese mici dar mai dese, 4-5 pe zi...mie mi-a spus un doftor odata,pe cand am ajuns eu pe la spitale ca aveam o silueta de 46kg/1.78m sa mananc din 3 in 3 h cate ceva...chiar si un mar...nu conta,ceva....si trebuia sa ma ingras,la multi a functionat,la mine nu,ca uitam mereu cand am mancat ultima data si nu aveam nici ceas :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:51 pm 
Neconectat
nou venit

Draga "Printesa" eu cred ca tu esti cam nefericita in ultimul timp si asta-i problema principala.Vezi ce-i de facut in privinta asta .Iesi la aer,fa plimbari iar legumele gateste-le la aburi .Fructele fa-le compot(fara zahar)si lasa orezul ,lintea si bananele.Incearca mere cat mai multe si apa cat cuprinde.Pupici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:52 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Aici eu sunt bucatarul dar trebuie sa ma sfatuiesc si cu cei din casa ce sa gatesc. Inainte de a veni aici, m-au intrebat daca ma deranjeaza ca sunt vegetarieni. Am zis ca ''Nu''. Ba chiar m-am bucurat cand am auzit asta , am crezut ca o sa fie mai bine pentru mine, o sa am un program de masa pus la punct si o sa mananc ce trebuie. Dar nu este asa.

Shoot them,shoot them
:pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nutica scrie:
Draga "Printesa" eu cred ca tu esti cam nefericita in ultimul timp si asta-i problema principala.Vezi ce-i de facut in privinta asta .Iesi la aer,fa plimbari iar legumele gateste-le la aburi .Fructele fa-le compot(fara zahar)si lasa orezul ,lintea si bananele.Incearca mere cat mai multe si apa cat cuprinde.Pupici.

Ai dreptate. Momentan stau cam prost ''la mansarda''. Am trecut prin foarte multe schimbari (dureroase) in ultimul timp = cauza principala. Totusi, ma consider o persoana puternica si incerc sa nu ma las afectata de nimic. Bineinteles, nu este tot timpul posibil. Depresia exista.
Eu locuiesc intr-un sat si singurele persoane cu care vorbesc sunt sefa mea, copiii si colegiii de la cursul de germana.
Ma simt destul de singura aici chiar daca toata lumea este draguta cu mine.
In fiecare Vineri seara ma duc in Zurich, la prietenul meu, dar si acolo cateodata avem discutii si iar mi se strica dispozitia.
Aici, ies din casa doar cand ma duc la ora de sport si la cursul de germana, adica de 3 ori pe sapt.
Cand sunt in Zurich, sunt tot timpul afara.
PS: de la mere ma ''roade'' stomacul si mi-e foame imediat ~x( .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra scrie:
princessduck scrie:

Shoot them,shoot them

Nu cumva si tu esti AuPair? Tu ce mananci? Tu gatesti? Ai spus ca nu-ti place sa gatesti dar na...daca asa e job-ul...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:04 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Alejandra scrie:
princessduck scrie:

Shoot them,shoot them

Nu cumva si tu esti AuPair? Tu ce mananci? Tu gatesti? Ai spus ca nu-ti place sa gatesti dar na...daca asa e job-ul...

Ba da.Mananc orice,de gatit tre sa gatesc ca deh...da fac ce vreau eu,ce am eu chef sa mananc si gasesc prin frigider,ei se conformeaza,cica le place tot ce gatesc,eu cred ca au o lene mai mare ca mine la gatit :))
Cand mai vine cineva pe la noi mai zic ei ce sa fac,de obicei sunt chestii la minut.
Si daca am eu chef de ceva care ei nu cumpara de obicei le spun si cumpara,nu stramba din nas,sunt chiar curiosi,desi eu fac numai `experimente` cand vine vb de mancare.daca nu iese buna mai incearca si ei sa remedieze,da nu au murit inca :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

:)) . In Ro nu gateam decat daca simteam ca lesin. Aici, in ochiii familiei sunt bucatar cu experienta. Le place ce gatesc eu si mi-au zis de multe ori ca gatesc foarte bine. Ba chiar am avut un meniu pentru Craciun si am gatit eu, tot.
Doar ca de cateva saptamani, fata mi-a dat dispozitie sa gatesc numai Ayurvedic. Am o carte de bucate Ayurvedic asa ca gatesc de acolo. Inainte gateam ce stiam de acasa, mai luam retete de pe net sau inventam. Si toata lumea era fericita. Acum, eu sunt cea care stramba din nas, pe ascuns, si nu ca nu vreau sa gatesc sau ca nu vreau sa incerc altceva, dar pur si simplu, organismului meu nu-i place ce mananc momentan. Ieri am gatit altceva si host mother a zis: ''In sfarsit altceva. Bine ca ai gatit altceva!''. Fata nu a zis nimic, doar ca-i place. Mdea....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:16 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
:)) . In Ro nu gateam decat daca simteam ca lesin. Aici, in ochiii familiei sunt bucatar cu experienta. Le place ce gatesc eu si mi-au zis de multe ori ca gatesc foarte bine. Ba chiar am avut un meniu pentru Craciun si am gatit eu, tot.
Doar ca de cateva saptamani, fata mi-a dat dispozitie sa gatesc numai Ayurvedic. Am o carte de bucate Ayurvedic asa ca gatesc de acolo. Inainte gateam ce stiam de acasa, mai luam retete de pe net sau inventam. Si toata lumea era fericita. Acum, eu sunt cea care stramba din nas, pe ascuns, si nu ca nu vreau sa gatesc sau ca nu vreau sa incerc altceva, dar pur si simplu, organismului meu nu-i place ce mananc momentan. Ieri am gatit altceva si host mother a zis: ''In sfarsit altceva. Bine ca ai gatit altceva!''. Fata nu a zis nimic, doar ca-i place. Mdea....

Pai gateste-ti separat.eu asa fac,daca nu imi place ce se serveste imi fac separat pt mine si nu e nici o suparare.Acum ar trebuii sa vb si tu cu ei sa le spui ca nu iti cade bine prostia aia,habar nu am ce e,sa inteleaga,daca nu te simti bine nu poti munci si nu cred ca vor asta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra scrie:

Pai gateste-ti separat.eu asa fac,daca nu imi place ce se serveste imi fac separat pt mine si nu e nici o suparare.Acum ar trebuii sa vb si tu cu ei sa le spui ca nu iti cade bine prostia aia,habar nu am ce e,sa inteleaga,daca nu te simti bine nu poti munci si nu cred ca vor asta!

Eu le-am mai spus ca stomacul imi face probleme si ca ceva nu-mi convine dar nimeni a zis nimic. Acum cred ca e momentul sa le zic serios ca trebuie sa schimb ceva. Dupa cum am mai zis, nu vreau sa par persoana cea rea care nu mananca ce mananca ceilalti dar este vorba si de starea mea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:21 pm 
Neconectat
nou venit

Deci am rezolvat problema.
1.le spui oful
2.lasa dietele
3.mananca ce iti place
4.daca tot ai prieten, :pirate: ..practica si tu sport :)))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:34 pm 
@ Alejandra : Carnea NU ingrasa!

@ Princessduck :
Am avut cam aceleasi probleme pe care le descrii. Tre' sa te agati de un fir, ca sa "descalcesti ghemul" asta!
"Firul" ar fi "ma simt bine in pielea mea". Incepe de aici. :)
Daca reincepi sa "te placi" (pentru ca acum nu te prea placi, mi se pare), totul o sa vina de la sine.

Eu iti sugerez (desi nu sunt fan diete), regimul Dukan .
Cum spuneam, si eu ma simteam balonata, aveam de "dat jos", ma simteam obosita, "pierduta", etc. Am eliminat un timp din alimentatie painea, pastele fainoase, orez, etc. Am mancat mai cu seama peste, pui, sunca presata, carne slaba, oua, branzeturi, legume pe abur sau pe gratar (zucchini, ardei, vinete, spanac,ciuperci, etc).
Regimul are practic 4 faze:
1) ATAC -o zi sau mai multe, doar proteine animale
2) CROAZIERA - alternanta de cate 3 zile proteine animale si 3 zile proteine animale+ legume (pe o perioada care depinde de nr de kg pe care vrei sa le dai jos)
3) CONSOLIDARE - in care se introduc usor-usor alte alimente (paine, paste, etc)
4) STABILIZARE
Ceea ce pot spune, e ca, din punct de vedere fizic, m-am simtit mult mai bine. Foarte bine! Balonarile au disparut, aveam mai multa energie, ma simteam (si eram) mai ..usoara.
Uitam: un element esential este ingerirea zilnic a doua linguri de tarate de ovaz si una de tarate de grau(pentru regularizarea tranzitului intestinal, mai cu seama).

Carnea -pe gratar sau fiarta, sau cruda ( :D :D :D )
De preferat branzeturi nestagionate (proaspete)

Ultima oară modificat de luminita pe Mie, 04 Mai 2011 10:38 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:36 pm 
Alejandra scrie:
1.le spui oful
2.lasa dietele
3.mananca ce iti place

CORECT! :) :) :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 10:40 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Alejandra scrie:
1.le spui oful
2.lasa dietele
3.mananca ce iti place

CORECT! :) :) :)

Asa mamica,aproba-ma!:P
Btw,eu ma duc sa plimb porcii asa ca noapte buna :-*

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 7:53 am 
Neconectat
Admin

Dupa cate stiu eu orezul este excelent pentru intestine si este recomandat in balonari & co. De asta cred ca problema ta e doar de ordin psihic/pshihologic. Poti sa mananci ce vrei, dar mananca in cantitati mici. Legumele crude nu le manca intre mese, dar pune-ti mai putin orez in farfurie si fa-ti o salata de cruditati alaturi. Mancate impreuna n-or sa-ti produca nici arderi si nici balonari.
BEA APA! Inainte- ca si tine, gaseam diferite scuze- nu pot sa beau apa, mi-e sila, blablaba. Apa transporta si grasimea- dupa cate stiam eu si in orice cura/dieta se bea apa. Nu-ti place apa, fa-ti ceai, indulceste-l usor de tot cu miere si pune-i cateva picaturi de lamaie. Lasa-l la frigider o perioada si ai un excelent ice-tee care iti face foarte bine.
In afara de asta nu trebuie sa acuzi pe nimeni si sa faci pe cineva vinovat de kilogramele tale. Anunta familia cu zambetul pe buze ca te-ai hotarat sa gatesti pentru tine separat, ca nu prea te obisnuiesti cu regimul asta si or sa te inteleaga, sunt convinsa. Mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 9:44 am 
Prințeso, ar fi atât de multe de zis dar.....am să zic doar două chestii:

1. Meri cât mai urgent și fă-ți un check-up complet!
2. Încearcă să mănânci merele FĂRĂ coajă, nu o să mai ai arsuri!

PS: În perioada mea de glorie a perfecțiunii (știți că sferele-s perfecte, da?), o foarte bună nutriționistă din TM mi-a zis așa:

Nu există dietă, regim, cură! Există DISCIPLINĂ ALIMENTARĂ!!!!!

Succesuri și știi unde mă găsești dacă vrei să-ți fac capul calendar!

Țuc iu! %%-

Ultima oară modificat de AbraMack pe Joi, 05 Mai 2011 11:41 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 11:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ma bag si eu in discutie cu o sugestie. Poate ca ar trebui sa vezi un doctor. Nu pentru kilogramele in plus, ci pentru faptul ca ti se face rau de la lapte, asta ar putea indica o intoleranta la lactoza. Exista multe "intolerante" alimentare si poate ca o asemenea intoleranta "ascunsa" iti da de furca si corpul acumuleaza in regim de stres. O alta idee ar fi biorezonanta: eu aveam migrene ingrozitoare si cu biorezonanta am descoperit ca am o intoleranta la glutamat (aromat) si la histamina (in parmezan, vin rosu, sunci, brinze invechite..etc). De cind le ocolesc nu mai am migrene!
E numai o idee... sau doua :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 12:29 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Ma bag si eu in discutie cu o sugestie. Poate ca ar trebui sa vezi un doctor. Nu pentru kilogramele in plus, ci pentru faptul ca ti se face rau de la lapte, asta ar putea indica o intoleranta la lactoza. Exista multe "intolerante" alimentare si poate ca o asemenea intoleranta "ascunsa" iti da de furca si corpul acumuleaza in regim de stres. O alta idee ar fi biorezonanta: eu aveam migrene ingrozitoare si cu biorezonanta am descoperit ca am o intoleranta la glutamat (aromat) si la histamina (in parmezan, vin rosu, sunci, brinze invechite..etc). De cind le ocolesc nu mai am migrene!
E numai o idee... sau doua :)

Eu zic ca totusi sa ramana la vizita la doctor ca poate descoperi chestiile alea la fel de bine :)
Apropo: problema cu histamina este un efect - al vreunei alergii probabil, iar intoleranta la glutamat se zice ca nu exista... dar intru aici iarasi in discutia cu "minunile medicinei alternative", scuzele mele printesei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Mai 2011 6:04 pm 
Neconectat
membru de bază

@ Princessduck

Dupa cum a spus si Ana, "problema" pare cel putin asa prin comunicarea pe net sa aiba radacini psihice :). Mai ales decesul mentionat de tine intr-un alt topic...lasa urme :)

Alt aspect este, nesiguranta. Din toate punctele de vedere :)
Nu te descuraja, va trece totul si...mereu va exista o solutie.
Nu te concentra prea mult ce si cum mananci, lasa organismul sa....functioneze :)

O sa treci si peste aceste momente daca iti vei concentra energia si atentia pe tot ceea ce-ti ofera zilnic un sentiment de....siguranta :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Mai 2011 8:03 pm 
Neconectat
nou venit

Buna "Printesa"! Cum te mai simti? Ai reusit sa discuti cu familia la care locuiesti despre problemä? Iti doresc numai bine si ai grija de tine! @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Mai 2011 6:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nutica scrie:
Buna "Printesa"! Cum te mai simti? Ai reusit sa discuti cu familia la care locuiesti despre problemä? Iti doresc numai bine si ai grija de tine! @};-

Sunt bine. Multumesc pentru intrebare!
Am discutat cu familia si le-am spus ce aveam de spus. Nu s-a suparat nimeni desi au ramas putini uimiti. Le-am spus ca imi place ce mancam doar ca pentru mine combinatia nu este buna. A doua zi am avut 2 iaurturi in frigider :D .
Doar ca eu am vrut Kefir dar nu am gasit la COOP si nici la Migros. Bineinteles, iaurtul este foarte bun doar ca ...kefirul ar mai potrivit pentru mine. In fine, acum s-a schimbat meniul (nu eu am schimbat) dar e mai usor.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]