Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 17 Dec 2018 7:41 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: buna ziua (cunoasteti traducator?)
MesajScris: Joi, 08 Feb 2007 12:44 pm 
Neconectat
nou venit

cunoasteti cumva in lausanne sau in apropiere notari romini sau traducatori?
am nevoie ptr a-mi face un nou pasaport ptr ca sunt casatorita si trebuie sa-mi fac un pasaport cu numele actual.
Pe certificatul meu de casatorie trebuie pusa o apostila: stiti cumva unde trebuie sa ma duc ptr a-mi pune apostila?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 08 Feb 2007 11:56 pm 
Neconectat
Admin

O listă de traducători găseşti la adresa http://www.casa-romanilor.ch/traduceri_romana.htm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: buna ziua (cunoasteti traducator?)
MesajScris: Mar, 11 Mar 2008 1:27 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,
Cel mai apropiat traducator roman de Lausanne este la Fribourg (mai sunt si la Geneva dar la Fribourg e mai acceptabil ca pret + te scoti si cu o plimbare in acest frumos oras ce merita vizitat :mrgreen: )
Eu cel putin acolo mi-am tradus certificatul de casatorie si diploma de bacalaureat, la scoala Inlingua traducator Constantin Marza.

Iata lista cu documentele ce trebuiesc anexate la dosar (atentie mare pentru ca dosarele incomplete nu sunt primite!)

-certificatul de căsătorie eliberat de autorităţile elveţiene, în original, (care sa conţină obligatoriu numele şi prenumele părinţilor soţilor; cetăţenia soţilor; domiciliul soţilor la momentul căsătoriei; starea civilă a soţilor înainte de căsătorie (divorţat/celibatar)). Certificatul trebuie să aibă aplicată Apostila Convenţiei de la Haga de către autorităţile elveţiene competente; după legalizarea copiei certificatului (55 CHF) de către Secţia Consulară, exemplarul original se returneză titularului;
-traducerea în limba română a certificatului efectuată la unul din traducătorii autorizaţi de limba română din Elveţia (lista traducători); Secţia Consulară legalizează traducerea certificatului (55 CHF);
-copii ale actelor de identitate ale soţilor (paşapoarte si certificate de nastere); cel puţin unul trebuie să fie paşaport românesc;
-documentele doveditoare ale statutului legal al soţilor pe teritoriul statului elveţian (permis de şedere, paşaport elveţain sau carte de indentitate elveţiană);
-cerere adresata ambasadorului României în Elveţia prin care se solicită înregistrarea căsătoriei şi eliberarea certificatului de căsătorie românesc;
-declaraţie prin care solicitantul confirmă, pe proprie răspundere, că nu a mai cerut înscrierea actului la o altă ambasadă, consulat sau autoritate română.

În cazul în care unul dintre soţi a fost căsătorit anterior, acesta va prezenta unul dintre următoarele documente, în funcţie de caz:

-hotărârea de divorţ prin care este desfăcută căsătoria anterioară;
-hotărârea judecătorească de anulare a căsătoriei anterioare;
-certificatul de deces al soţului, împreună cu certificatul de căsătorie anterior;
-certificatul de naştere cu menţiunea desfacerii căsătoriei anterioare, înscrisă de autorităţile de evidenţă a persoanei din România.

În cazul în care unul dintre soţi este cetăţean străin, acesta va prezenta o declaraţie autentică, în original, prin care îşi exprimă consimţământul pentru înscrierea certificatului în registrele de stare civilă române. Declaraţia va fi autentificată la un notar local şi va avea aplicată Apostila Convenţiei de la Haga de către autorităţile elveţiene.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]