Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:37 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: preschimbarea permisului de conducere
MesajScris: Dum, 25 Sep 2011 4:52 pm 
Neconectat
nou venit

din cate stiu eu nu este permisa conducerea unor autovehicule cu numere de svizzera daca ai permis romanesc (mai mult de un an) , asa ca mam deplasat la primaria care mia eliberat permisul de lucru si mi lam schimbat, pana aici toate bune :) tot din auzite am inteles ca ar trebui sa sustin un anumit curs de legislatie (sau ceva asemanator ) insa cei de acolo nu mi-au spus nimik. intrebarea mea este : este adevarat ceea ce am auzit,si daca da unde se face acest curs??
imi cer scuze daca sa mai discutat pe aceasta tema iar eu revenit, multumesc pentru intelegere.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: preschimbarea permisului de conducere
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 5:08 pm 
Buna...chiar prin asta trec si eu acum...eu am sunat direct la ei...Strassenverkehrsamt SG...acum nu stiu daca difera de la canton la canton...dar nu cred...
Trebuie sa descarci acest formular...http://www.stva.sg.ch/home/strassenverk ... %20LFA.pdf asta e pentru canton SG...pt alt canton ai nevoie de alt formular...sper sa mearga link'ul...complectezi tot...si jos scrie ce mai trebuie trimis...o sa ai nevoie de Nothelferausweis...cursul acesta trebuie sa il faci...e cursul de prim ajutor...eu am platit 130 de franci...control la ochi..pe formular ai o parte care trebuie complectata de doctorul care iti face controlul...poza tip pass...si restul.
Sper sa'ti fie de ajutor ce ti'am scris...O seara placuta!
Scuze acum am citit mai bine...tu l'ai schimbat deja...curs de legislatie nu se mai face...adica romanii nu mai trebuie sa faca.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 5:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

Depinde de cat timp ai permisul. Eu l-am schimbat (14 ani vechime) de ceva vreme si nu a trebuit sa fac nici un curs suplimentar, doar consult ofta si sa completez o cerere si intr-o saptamana l-am primit pe cel nou si elvetian. Din ce am auzit de la altii acele cursuri sunt pentru cei care au permis de Ro sub 3 ami vechime, cel putin in cantonul meu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 8:52 am 
Neconectat
Admin

Marian Badut scrie:
Depinde de cat timp ai permisul. Eu l-am schimbat (14 ani vechime) de ceva vreme si nu a trebuit sa fac nici un curs suplimentar, doar consult ofta si sa completez o cerere si intr-o saptamana l-am primit pe cel nou si elvetian. Din ce am auzit de la altii acele cursuri sunt pentru cei care au permis de Ro sub 3 ami vechime, cel putin in cantonul meu.

Asa ar trebui sa fie cum zici tu, insa nu uita ca suntem in Elvetia si chestiile astea se decid dupa cum s-a trezit azi dupa mahmureala duduia de la ghiseu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 28 Sep 2011 7:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sau de cat de bine informata este in legatura cu subiectul: preschimbare permis - cetatean roman - permis de sedere B - reguli pentru auslanderi din Est - etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 7:47 pm 
Neconectat
nou venit

Salut, cred ca Marian are dreptate in legatura cu faptul ca trebuie sa faci niste cursuri de legistatie/poligon pentru persoanele care au permisul de conducere nou , acum nu stiu de cati ani trebuie sa il ai ca sa nu faci cursurile. Eu personal aveam permisul de conducere doar de un an cand am venit in Elvetia si dupa un an de condus aici cu permisul romanesc l-am schimbat cu cel elvetian dupa ce am facut un control oftalmologic si am completat un formular. Acest permis elvetian a fost insa unul provizoriu care era valabil 2 ani timp in care a trebuit sa fac aceste doua cursuri unde am facut niste incercari de franare, viraje carosabil ud si alte tampenii in prima zi iar in a doua zi o sensibilizare in ceea ce consta condusul ecologic, in mare niste chestii nu prea interesante da pentru care am platit 700 de franci. Dupa ce am facut cursurile si dupa expirarea permisului provizoriu mi-au eliberat un permis definitiv.Mentionez ca locuiesc in cantonul Fribourg si nu stiu cum este in celelalte cantoane da imi imaginez ca trebuie sa fie cam la fel.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 8:01 pm 
Neconectat
nou venit

eu ma aflu in TICINO , eu deja il am pe cel elvetian, mi l-au eliberat in 3 zile, insa pe el nu e scris nimik cum ca ar fi provizoriu ,si nici in plicul in care mi lau trimis nu e specificat nimic de acest gen. cred ca ideal ar fi sa sun la ei la Camorino la officio conducenti. (asa intelesesem si eu de la cineva cum ca ar fi provizoriu timp de 2 sau 3 ani timp in care daca gresesti cu ceva iti tot prelungeste perioada de proba,sau til suspenda) eu permis rom am din august 2008,
VA MULTUMESC pentru sfaturi!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Oct 2011 8:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Noua legislatie elvetiana prevede eliberarea carnetului de conducere în regim provizoriu pe primii trei ani de zile, perioada în care detinatorul trebuie sa urmeze cursurile practice (alea considerate tâmpenii de zmeii drumurilor cu permis de numai un an... no comment).

Pentru întrebarea originala, daca permisul a fost eliberat în August 2008 atunci perioada provizorie a expirat în August 2011, deci permisul este preschimbat într-un permis permanent.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Oct 2011 4:33 pm 
Prezentat documentele pentru preschimbarea permisului marti la ora 16.30, gasit permis CH in cutia postala joi la ora 9.00 . :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Apr 2012 5:07 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua

Cu 2 luni inainte a trebuit sa mi preschim permisul auto obtinut in romania,fiind in Swiss si cu auto inmatriculata in Ro
Am descarcat documentul respectiv de pe site pt cantonul Aargau,am completat datele..ok sotul ..eu doar am semnat:))am mers controlul medical pt vedere apoi am trimis permisul catre autoritatea respectiva impreuna cu copie CI si permisul auto
3 zile mai tarziu am primit permisul swiss si am platit o taxa de 85 sfr
Eu inca nu am clarificat problema cu auto ..nr romanesti in swiss la vama mi au spus fie o import fie nu mai am voie sa o conduc aici..dupa 1 an....este o chestie care nu prea o inteleg de ce ma forteaza sa o inmatriculez in elvetia masina sta cam 4..5 luni si n romania avand inca domiciliul acolo...asigurari taxe le platesc in tara..sper sa nu ma trezesc cu o "caracatita" pe roti pana una alta cum am citit ca i s a intamplat unui cetatean german

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Apr 2012 5:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

De ce? foarte simplu - ca acum locuiti în elvetia (cu permis de sedere presupun) deci se aplica legislatia fiscala elvetiana (care prevede inclusiv importul automobilului)... deci chiar daca masina sta 4-5 luni în România este irelevant.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Apr 2012 7:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna seara,
din momentul in care ai resedinta in Elvetia ai timp un an de zile sa schimbi permisul dar si numarul de inmatriculare al masinii.
Permisul l-ai facut, dar trebuie si masina.
Poti avea probleme cu neplata in caz de (Doamne fereste) accident. Asigurarea din Ro poate afla usor ca locuiesti in CH, in plus si la vama controleaza.
Eu am schimbat numarul de inmatriculare aproape imediat (dupa o luna) dar in acest timp de doua ori m-au oprit la vama si f. politicosi mi-au amintit ca am timp un an ptr. schimbarea numerelor.
Nu inteleg de ce zici ca ai domiciliul in Ro....daca ai resedinta in CH.
Sper ca te-am mai lamurit un pic.
Ptr. inmatriculare e alta poveste (nu e complicat) dar fii pregatit sa platesti toate reparatiile de care are nevoie masina, ca astfel nu trece testul.
Si motorul sa fie curat/spalat.
O seara placuta.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Apr 2012 10:11 pm 
Neconectat
nou venit

buna seara

multumesc pentru raspunsurile dvs.,imi sunt de folos..eram un pic confuza cu schimbarea nr inmatriculare deoarece am fost controlata de politie de 8 ori cred si cand le am explicat situatia a fost ok
situatia fiind am 2 domicilii unul in romania celalalt in elvetia prin casatorie .sunt caasatorita de 2 ani dar in fapt sunt in swiss numai de 5luni,asigurarile din ro cunosc situatia si sunt acoperita pe teritoriul europei
O sa mi iau "la revedere" de la nr preferentiale din ro si sa o inmatriculez cu nr de CH
va multumesc pt ajutor
noapte buna

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Apr 2012 8:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mihaela, NU exista doua domicilii. Din momentul în care aveti permis de sedere elvetian (sau de oricare altul) NU mai aveti domiciliu în România (sau oriunde altundeva).

Tara se cheama ELVETIA - SWISS e compania aeriana, si nici macar echipajele nu stau 5 luni la bord.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 5:57 pm 
Neconectat
nou venit

buna seara

referitor la inmatricularea auto, nu sunt foarte lamurita
doar 1 an dupa casatorie este posibil sa inmatriculezi auto fara taxe vamale?
au trecut doi ani la mine deja
trebuie sa merg la granita sa inceapa demersul sau...cum?
multumesc anticipat

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 8:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

mihaela_me scrie:
.sunt caasatorita de 2 ani dar in fapt sunt in swiss numai de 5luni

mihaela_me scrie:
referitor la inmatricularea auto, nu sunt foarte lamurita
doar 1 an dupa casatorie este posibil sa inmatriculezi auto fara taxe vamale?
au trecut doi ani la mine deja
trebuie sa merg la granita sa inceapa demersul sau...cum?
multumesc anticipat

Cred ca e vorba de un an de la obtinerea permisului de sedere.

Mai multe detalii aici: http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat ... ml?lang=it ( buton dreapta sus pt schimbarea limbii). Ar fi bine de aruncat o privire la FAQ de la link-ul asta.

Trebuie de completat formularul http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat ... o&typ=.pdf.

Nu cred ca trebuie de mers la granita; cred ca e suficient sa mergi la oficiul vamii din cantonul in care locuiesti.
Succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Mai 2012 11:45 am 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare,
Din momentul in care ai domiciliul in Elvetia, 1 an. Trebuie mers la un oficiu vamal, o sa iti dea un formular 18.44.Daca masina e prorpietate mai mult de 6 luni nu trebuie platita nici o taxa vamala. La vama se merge cu pasaport, permis B , cartea de identitate a masinii. O sa vina, se uita sa corespunda seriile. Apoi eu am primit acasa o scrisoare de la SAN ( Services des Automobile) in care mi se spunea exact ce trebuie sa fac. Si data pana la care.
In principui trebuie facuta o cerere de asigurare (Asiguratorul va trimite apoi catre SAN o notificare ca exista cererea), e un formular 13.20, 18.44, si inca unul. trebuie facut un test antipolution de obicei la o reprezentanta a marcii. Apoi trebuie mers - inainte de data specificata in scrisoarea primita- si depus dosarul. Se va programa o intalnire pentru inspectia tehnica- Si apoi e cam gata.

Eu am facut doar testul de poluare,si aveam gata si restul actelor. Apoi am vandut masina in RO. E mult mai ok:) Nefiind Swiss provenience si mai ales venind din RO pretul pe care il iei e derizoriu.

O zi faina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Aug 2013 6:33 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,

am si eu o intrebare....poate au mai fost si altii in situatia mea.
sunt cetatean roman cu rezidenta permanenta in elvetia unde am intrat in 2008 si am permis de sedere de tip C.locuiesc in Bern
am obtinut permisul de conducere in romania in 2010 unde am stat o perioada de aprox un an deoarece am avut tatal bolnav,timp in care am facut si permisul.din pacate,nu am stiut ca trebuie sa imi schimb permisul romanesc si acum cand am vrut sa il schimb mi-au spus ca nu vor sa mi-l schimbe decat daca mai dau examen inca o data aici in elvetia.
ce parere aveti?
Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Aug 2013 3:59 pm 
Neconectat
membru de bază

Daca ai deja permis de rezidenta C, atunci completezi formularele care ti le-au trimis ei si urmezi procedura. Asta in cazul in care nu poti dovedi ca ai stat cel putin 12 luni in Romania, timp in care ai facut cursurile si ai dat examenul. Oricum din 2010 pana in 2013 a trecut ceva timp deci....procedeaza asa cum au cerut ei. Mai multe info gasesti:

*Im Ausland erworbenen Führerscheine von Personen mit rechtlichem Wohnsitz in der Schweiz können nur anerkannt werden, wenn der Erwerb des Führerscheines während eines Aufenthaltes von mindestens zwölf zusammenhängenden Monaten im Ausstellerstaat erfolgte. Der Nachweis über die Dauer des Auslandaufenthaltes obliegt dem/der Führerschein-Inhaber/in

http://www.pom.be.ch/pom/de/index/stras ... weise.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Aug 2013 4:07 pm 
Neconectat
membru de bază

Dazu:

Von der Kontrollfahrt und der Theorieprüfung ist befreit, wer
die Führerprüfung in einem EU- oder EFTA-Staat bestanden
hat, einen entsprechenden Führerausweis besitzt und den
Austausch fristgemäss seit der Einreise in die Schweiz vornehmen lässt

http://www.pom.be.ch/pom/de/index/stras ... usland.pdf

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Aug 2013 6:51 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari, Claudia 22
Din cate stiu,trebuie sa dai examen practic!Succes!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]