Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 10 Aug 2020 7:58 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alt tip de asigurare
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 4:07 pm 
Din februarie am un nou coleg de apartament, venit de la Românica,cu acte in regula: are patru labe, o coada si face "ham".

Am declarat la primarie prezenta lui . Primaria a emis deindata factura de impozit(198 fr) si o scrisoare prin care ne instiinteaza ca tre' sa-l inscriem la ANIS (o banca de date pt patrupezi) si ca tre' sa facem scoala ca sa obtinem permis de... port-caine. Am facut scoala (280 fr), l-am inscris la ANIS (inscrierea + vermifug obligatoriu -chiar daca a fost deparazitat- = 85 fr).
Am rasuflat usurati ca am "rezolvat problema". ... Da' n-a durat mult: azi ne-am trezit cu o scrisoare de la primarie, prin care ne someaza in legatura cu asigurarea pentru caine. "Jumatatea mea mai buna" a incercat sa telefoneze la asigurari insa programul cu publicul este doar dimineata.

Intrucat eu si limba germana suntem doua chestii incompatibile (cel putin deocamdata), poate cineva sa ma lamureasca despre ce e vorba?
Multumesc.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alt tip de asigurare
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 5:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dar cu frantuza cum stai?

Asigurarea nu e obligatorie, ci optionala. Uite aici ceva http://www.haustier-versicherung.ch/fr/

Habar nu aveam de asa ceva, dar uite ca aflai si eu. Ai mei 2 patrupezi fac "miau" si o sa evaluez si eu varianta unei asigurari. Un vaccin - adica doua - pe an -300 de franci - din propriul buzunar merge, dar ce te faci daca se imbolnaveste sau are accident patrupedul? (zambaret cu pisica nu exista? :( )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 7:48 pm 
:? :? :?
...am inteles ca astia vor o asigurare de responsabilitate civila (cum e RCA-ul la masini in Ro). "Animalia" face asigurari de sanatate. Booo...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 8:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aha, am inteles! Da, si mie, cand am luat parosii in casa, mi-a recomandat firma imobiliara sa fac o asigurare suplimentara pentru daunele care pot fi cauzate de catre domniile patrupede. RCA (Haftpflichtversicherung) o ai oricum, pentru ca altfel nu ai intra in casa fara ea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Sep 2011 9:25 pm 
Si uite-asa elvetienii, sau chiar si alte natii, care nu au ATATIA bani, devin SI MAI solitari.... :niak:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 28 Sep 2011 12:11 pm 
LeDix scrie:
Aha, am inteles! Da, si mie, cand am luat parosii in casa, mi-a recomandat firma imobiliara sa fac o asigurare suplimentara pentru daunele care pot fi cauzate de catre domniile patrupede. RCA (Haftpflichtversicherung) o ai oricum, pentru ca altfel nu ai intra in casa fara ea.

N-o am (inca).O s-o am de maine, probabil. 180 franci / an. :shock: :shock: :shock:

Recapitulare: impozit local + inscriere ANIS + scoala obligatorie + asigurare obligatorie...
Ce mai urmeaza? :niak:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 28 Sep 2011 2:13 pm 
Personal, eu cred ca toate taxele astea sunt menite sa descurajeze oamenii care vor animale de companie.Fie la bloc, fie la casa...
Cu vreo 3-4 exceptii, toti detinatorii de animale, pe care eu i-am intalnit de-a lungul plimbarilor mele cu Bach, sunt de alte natii... Orice dar nu elvetieni. Avand in vedere cat sunt de drastici cu drepturile animalelor, chiar nu inteleg rostul acestor taxe... aberante, dupa parerea mea. Cum nu inteleg de ce difera costurile de la canton la canton?!?

In fine... O:-) :ymalien: :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 7:37 pm 
AbraMack scrie:
Personal, eu cred ca toate taxele astea sunt menite sa descurajeze oamenii care vor animale de companie.Fie la bloc, fie la casa...
Cu vreo 3-4 exceptii, toti detinatorii de animale, pe care eu i-am intalnit de-a lungul plimbarilor mele cu Bach, sunt de alte natii... Orice dar nu elvetieni. Avand in vedere cat sunt de drastici cu drepturile animalelor, chiar nu inteleg rostul acestor taxe... aberante, dupa parerea mea. Cum nu inteleg de ce difera costurile de la canton la canton?!?

In fine... O:-) :ymalien: :ymdevil:

Salut

pentru ca am si eu cateva animale, incerc sa explic costurile :)

-impozitul este pt a acoperii costurile ce provin din intretinerea (salubritate) suplimentara a localitatii, comunei, orasului in care traiesti. Acele "containere" de gunoi special pt cani de ex trebuie intretinute etc etc.

-inscrierea la ANIS nu este ceva "strain" de alte tari :) - ca procedura ma refer.

-asigurarea obligatorie incl pt animal intra in asigurarea obligatorie. La o adica platesti putin pe an daca e sa ai vreo "baguba" provocata de animal, fie pisica, fie caine. Ex urina in casa, zgariat usi etc. Mai grav muscatul, zgariatul unui vecin sau unui copil :)

-elvetienii au animale, poate ai trecut tu doar pe langa alte natii :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 8:50 pm 
Cred ca m-am exprimat eu gresit, Flame...

Si eu am animal... si platesc toate astea insa ma refeream ca daca e sa VREI ACUM, in acest moment sa iti iei un caine... pentru ca ASA VREI, te gandesti de 2 ori inainte... si aici ma refer strict dpdv financiar...

Daca pentru impozite si asigurari sa zicem ca gasesc vreo explicatie, JUR ca nu inteleg de ce trebuie sa faci scoala aia? Si mai grav. Eu am un caine de ... 7ani. Pe vremea cand l-am luat NU exista legea cu scoala. Daca mai vreau sa imi iau un caine.... sunt obligata sa fac scoala... adica, cum? Pentru cainele pe care il am acum sunt un stapan ok, pentru viitorul nu? C'mon...

Se exagereaza si.. "e scump, doamna, e scump!"

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 10:48 pm 
Apropo de scoala pentru detinatorii de caini. Conform legislatiei in vigoare acum, nu mai este scutita de acest curs, nici o rasa de caine (inainte catelusii de "buzunar"si stapanii lor, nu trebuiau "scoliti").

Scoala minima obligatorie inseamna 4 ore de teorie + 6 ore de de practica (6 sedinte). In functie de talia cainelui si periculozitatea rasei, numarul sedintelor de practica poate creste.

Ultima gaselnita (pe care am descoperit-o pe un pliant ce insotea o promotie pentru hrana) : co-detinatorul de caine este obligat -conform legii- si el sa faca respectiva scoala. Mai precis, daca cel pe al carui nume este inscris cainele are un tovaras de viata, acesta din urma trebuie sa efectueze si sa dovedeasca (cu acte in regula) ca detine "permis de port-caine". :?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 11:03 pm 
Dar pisici are cineva...ca noi asta intentionam sa avem ca animalute de casa..Sa nu-mi spuneti ca si o pisica te costa la fel de mult.. :hoo:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 6:51 am 
Tu, prajiturico... daca iti iei pisica de talie mare, sigur faci scoala!!! :)

Sper ca si posesorii de papagali sa fie chemati la studii!!! :p X(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 7:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Dar pisici are cineva...ca noi asta intentionam sa avem ca animalute de casa..Sa nu-mi spuneti ca si o pisica te costa la fel de mult.. :hoo:

nu trebuie sa faci nimic :) Doar bunul simt te indeamna sa ii cumperi o zgarda cu clopotel, ca sa scapi din ghearele ei vreo vrabiuta doua; asta doar daca pisica iese.

In rest, control anual la veterinar, vaccinurile de rigoare si deparazitarea regulata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 11:13 am 
Multumesc pt. raspunsuri. Vreau sa va spun ca am discutat despre chestiunea "pisici" cu o proprietareasa de asemenea frumoase exemplare. Eu intrebam si eu, ca tot omu', la ce sa ma astept, cand incepe elvetianca sa imi tina o predica despre proprietari iresponsabili care fac si dreg.. In primul rand iti trebuie o pereche, nu mascul si femela, doar sa fie doua, altfel se vor plictisi teribil cand tu nu esti acasa, in afara de asta trebuie sa te gandesti unde le lasi cand vei lipsi o perioada mai indelungata, sa fii devotat animalutelor etc. Mai sa fie, mi-am zis eu, pai e treaba extrem de serioasa aici, probabil ca vecinii ma vor supraveghea cu mare atentie sa vada daca respect drepturile pisicilor.. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 11:57 am 
lemon_cake scrie:
In primul rand iti trebuie o pereche, nu mascul si femela, doar sa fie doua, altfel se vor plictisi teribil cand tu nu esti acasa

:D :D :D
Am avut doi motanei foarte draguti. E drept, nu se plictiseau absolut deloc cand erau singuri: faceau intreceri de viteza foarte spectaculoase pe 15 metri de perdele, salturi la inaltime si retur (masa, dulap, vitrina, etc),salturi peste obstacole -vaze cu sau fara flori- (nu mereu reusite), antrenamente de forta pentru gherute pe toate fotoliile si canapelele din casa. Nu mai vorbesc de placerea de a face nevoile in ghivecele de plante mari, intrucat litiera nu era "natura", si ei erau foarte ...bio!

Am avut si o pisicuta singura. Aia se "shucarea la greu " cand ramanea singura : distrugea tot ce era hartie( mai cu seama facturi :D ), facea inspectii peste tot, mai cu seama daca uitai vreo usa de dulap deschisa. In general o enervau usile inchise, drept pentru care a devenit experta in deschiderea usilor (saritu' la clanta). Cand era satula, scârbita de Whiskas iesea pe balcon, la vanatoare de vrabiute si porumbei. S-a intamplat de vreo patru ori sa nu calculeze tocmai bine saltul, drept pentru care o gaseam in tufe la parterul blocului dupa o planare de la etajul 4.

...Dar sunt extrem de simpatici si de inteligenti. :) :) :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 2:32 pm 
Lemon cake.... evident ca trebuie sa ai doua si tre sa meri cu ele si la psiholog... :p

Mai in gluma, mai in serios... am cetit pe alt forum ca o englezoiaca, posesoare de SharPei, s'a trezit cu politia animalelor la usa deoarece a fost reclamata de proprietareasa ca nu isi scoate cainele afara suficient de des... Apoi, a trebuit sa explice Politiei cum ca aceasta rasa, si cainele ei in special, are probleme cu caldura... Cainele ei avea si ceva probleme de sanatate inca de cand era pui deci avea o sensibilitate exagerata....

Hai sa spunem ca astea's povesti.. Aici, in Neuhausen, in 20 august am avut un festival... cu artificii si lume cata frunza si iarba... Am iesit cu Bachus cat am putut si mai pe seara, fiindca restaurantul era deschis, l'am dus in boxa (unde exista fereastra, avea apa proaspata si mancare). Problema e ca boxa restaurantului este pe coridorul unde se gasesc si toaletele astfel incat cainele nostru de cate ori auzea zgomot, latra...
La un moment dat, a venit la mine un nenea rupt in gura de la alcool si foarte coerent (nu gasesc ghilimelele pe tastatura), mi'a explicat ca este un caine care latra in boxa. I'am spus ca stiu, ca este al meu si ca nu il pot lasa sus in apartament deoarece ii e frica de zgomotele de artificii. Omul imi zice adu'l aici, afara.. Eu am crezut ca visez si ca glumeste... I'am spus sa isi vada de treaba ca animalului ii e mai bine acolo unde e... Moment in care mi'a zis de vreo 4 ori ca el cheama Politia. ceea ce a si facut... Politia a venit. Si... l'a trimis acasa. :) A fost doar un incident comic dar sunt convinsa ca poate fi mai rau,....

So, whatever you choose.... choose good... Succes. %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 8:18 pm 
Un link pt cei ce stiu limba germana, tema: animalutze si legi :)

http://tierforum.tier-inserate.ch/topic ... PIC_ID=804

Apoi, ideea din spatele initiativei de "scolarizare" este de fapt de socializare. Atat patrupedul cat si bipedul sunt fiinte vii cu capacitate mai mult sau mai putin dezvoltata de socializare. Aceea capacitate se incearca a fi inteleasa si dezvoltata in ambele sensuri. Mie mi-a folosit scoala :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 8:20 pm 
Si un articol, din pacate in germana, din zona Zürich despre noua reglementare...

http://www.tagesanzeiger.ch/zuerich/obe ... y/19820501

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 8:29 pm 
AbraMack scrie:
Daca pentru impozite si asigurari sa zicem ca gasesc vreo explicatie, JUR ca nu inteleg de ce trebuie sa faci scoala aia? Si mai grav. Eu am un caine de ... 7ani. Pe vremea cand l-am luat NU exista legea cu scoala. Daca mai vreau sa imi iau un caine.... sunt obligata sa fac scoala... adica, cum? Pentru cainele pe care il am acum sunt un stapan ok, pentru viitorul nu? C'mon...

Scuze ca revin asa din senin :) am gasit si asta:

Art. 68 Anforderungen bei der Hundehaltung

1. Personen, die einen Hund erwerben wollen, müssen vor dem Erwerb einen Sachkundenachweis über ihre Kenntnisse betreffend die Haltung von Hunden und den Umgang mit ihnen erbringen, sofern sie nicht nachweislich schon einen Hund gehalten haben.

Legea obligatorie este doar pt cei ce au primul caine. Proprietarii mai "vechi" , care pot dovedi ca au avut un caine nu sunt obligati sa faca scoala. Eu am avut un caine 15 ani, mi-a murit acum 3 ani, de 2 ani am altul, nu am facut scoala obligatorie, dar am facut cursuri cu el de socializare (la libera mea alegere).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 01 Oct 2011 8:53 am 
Flame, eu din cate am inteles, TREBUIE facuta scoala chiar daca ai (ai avut), caine. Mie mi-au spus aici la Primarie (fiindca ma batea gandul sa ii iau fiica-mii un caine "mai" mic), ca TREBUIE sa fac scoala chiar daca actualmente am un caine - care e bine, merci, fericit si sociabil... :)

In fine, eu raman la ideea mea: un iubitor de animale nu le va face niciodata rau si - cred eu - e o chestie instinctuala sa stii cum sa te comporti cu animalutul tau si in public... Legile aici sunt putin cam PREA multe (si devin cam prea piparate la pret), pentru a avea un animal.

Pacat!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 01 Oct 2011 10:03 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luminita, m-ai facut sa rad cu povestirile tale! Nu cumva i-oi fi vazut la Paperissima Sprint? :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Oct 2011 11:47 pm 
AbraMack scrie:
Lemon cake.... evident ca trebuie sa ai doua si tre sa meri cu ele si la psiholog... :p

Mai in gluma, mai in serios... am cetit pe alt forum ca o englezoiaca, posesoare de SharPei, s'a trezit cu politia animalelor la usa deoarece a fost reclamata de proprietareasa ca nu isi scoate cainele afara suficient de des... Apoi, a trebuit sa explice Politiei cum ca aceasta rasa, si cainele ei in special, are probleme cu caldura... Cainele ei avea si ceva probleme de sanatate inca de cand era pui deci avea o sensibilitate exagerata....

Hai sa spunem ca astea's povesti.. Aici, in Neuhausen, in 20 august am avut un festival... cu artificii si lume cata frunza si iarba... Am iesit cu Bachus cat am putut si mai pe seara, fiindca restaurantul era deschis, l'am dus in boxa (unde exista fereastra, avea apa proaspata si mancare). Problema e ca boxa restaurantului este pe coridorul unde se gasesc si toaletele astfel incat cainele nostru de cate ori auzea zgomot, latra...
La un moment dat, a venit la mine un nenea rupt in gura de la alcool si foarte coerent (nu gasesc ghilimelele pe tastatura), mi'a explicat ca este un caine care latra in boxa. I'am spus ca stiu, ca este al meu si ca nu il pot lasa sus in apartament deoarece ii e frica de zgomotele de artificii. Omul imi zice adu'l aici, afara.. Eu am crezut ca visez si ca glumeste... I'am spus sa isi vada de treaba ca animalului ii e mai bine acolo unde e... Moment in care mi'a zis de vreo 4 ori ca el cheama Politia. ceea ce a si facut... Politia a venit. Si... l'a trimis acasa. :) A fost doar un incident comic dar sunt convinsa ca poate fi mai rau,....

So, whatever you choose.... choose good... Succes. %%-

E clar, renunt la pisici...o sa ne luam un catel cat mai mic, mic de tot...un chiwawa! :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Oct 2011 11:53 pm 
Si o sa te reclame vecina ca s-a asezat copilul din gresala pe Chi.... nici macar nu stiu sa scriu "numele cainelui de buzunar"....

Oricum ar fi, zic eu, se merita sa ai un animal de companie...

Indiferent cat de grele sunt conditiile, e esential in viata unui prunc existenta unui animalut in casa...

Evident, parerea mea! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Oct 2011 12:08 am 
AbraMack scrie:
Si o sa te reclame vecina ca s-a asezat copilul din gresala pe Chi.... nici macar nu stiu sa scriu "numele cainelui de buzunar"....

Oricum ar fi, zic eu, se merita sa ai un animal de companie...

Indiferent cat de grele sunt conditiile, e esential in viata unui prunc existenta unui animalut in casa...

Evident, parerea mea! ;)

Eu sper sa aiba si femeile astea alte treburi (nepoti ceva..).. #:-s Si da Abra, iti impartasesc parerea! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Oct 2011 8:36 pm 
luminita scrie:
Recapitulare: impozit local + inscriere ANIS + scoala obligatorie + asigurare obligatorie...
Ce mai urmeaza? :niak:

+ 20 de franci pentru ca nu te-a dus mintea sa-ti faci "RCA câine" iar cei de la Gemeinde au trebuit sa-ti scrie scrisoare ca sa-ti comunice. :X-/:

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]