Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 3:33 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "SIDA nu există şi nu a existat niciodată"
MesajScris: Sâm, 28 Apr 2012 4:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"SIDA nu există şi nu a existat niciodată. Nu există pentru că nu există niciun virus HIV, deci dacă nu există pretinsa cauză, nu poate exista nici pretinsa maladie; acestea sunt afirmaţiile pe care le-am făcut în cele mai importante aşezăminte medicale începând din anul 1987, data la care presupusa SIDA şi-a făcut apariţia în Europa. " - Dr.Cercetator Mihai Alecu
(de aici: http://dantanasescu.ro/2011/07/09/sida- ... odata.html)

http://documentare.digitalarena.ro/casa-numerelor-2010/

:-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "SIDA nu există şi nu a existat niciodată"
MesajScris: Dum, 29 Apr 2012 10:04 pm 
Neconectat
nou venit

N-as putea crede asa usor acea afirmatie .... sunt curioasa cum ar putea afirma acest lucru oamenilor care au murit pe capete din cauza acestui sindrom de malfunctie al sistemului imunitar? Asta, desigur, inainte sa se gaseasca medicamente care sa intarzie efectele sale.

Cum poate el sa afirme acest lucru in fata lui Michael Jordan, un baschetbalist de milioane de dolari, care s-a retras din acel sport pt ca a fost infectat cu HIV....? (am vazut de curand un documentar despre atlet)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Apr 2012 10:09 pm 
Neconectat
Admin

Asta cam macane. Puternic. Cum explica milioanele de morti din tarile africane, care saracii n-au luat nici Bactrim si nici nu-s homo?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Apr 2012 11:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Crizu scrie:
N-as putea crede asa usor acea afirmatie .... sunt curioasa cum ar putea afirma acest lucru oamenilor care au murit pe capete din cauza acestui sindrom de malfunctie al sistemului imunitar? Asta, desigur, inainte sa se gaseasca medicamente care sa intarzie efectele sale.

...pai nu ar prea putea afirma acest lucru bietilor decedati,decât poate in sedinte de spiritism.

Din articol rezulta ca in infectiile aparatului urogenital se administra "Bactrim în doze adecvate masei corporale şi pentru perioade lungi de timp". Acest tratament indelungat provoaca reactii adverse, cea mai importanta fiind "distrugerea mitocondriilor celulare (fără de care nimeni nu poate respira)"." Nu întâmplător pacienţii bolnavi de pretinsa SIDA suferă continuu de maladii pulmonare."

Crizu scrie:
Cum poate el sa afirme acest lucru in fata lui Michael Jordan, un baschetbalist de milioane de dolari, care s-a retras din acel sport pt ca a fost infectat cu HIV....? (am vazut de curand un documentar despre atlet)

HIV nu exista , nu este un virus, intrucât : substanta genetica si proteinele sale nu au fost izolate pâna in prezent. (conf. articolului)

Testul HIV nu relevă decât nivelul de anticorpi din organism, nu prezenta vreunui virus.

Scandaluri cu privire la efectele adverse ale acelei sulfamide au fost in anii '90 in Anglia si Italia. (http://archiviostorico.corriere.it/1994 ... 9587.shtml)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Apr 2012 11:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Asta cam macane. Puternic. Cum explica milioanele de morti din tarile africane, care saracii n-au luat nici Bactrim si nici nu-s homo?

Prin campanii de vaccinari in masa facute de OMS ? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 9:05 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
HIV nu exista , nu este un virus, intrucât : substanta genetica si proteinele sale nu au fost izolate pâna in prezent. (conf. articolului)

Numai tâmpenii în articolul ala. O multime de virusi au fost descoperiti inainte sa li se cunoasca "substanta genetica si proteinele".

Articolul de referinta pentru HIV este vizibil aici

Dar probabil Dr. cercetator Mihai Alecu nu intelege nici 10% din el.

Citat:
Prin campanii de vaccinari in masa facute de OMS ?

Vaccinari anti-HIV? :D :D Si au fost bineînteles vaccinati cu virusul care de fapt nu exista :)) :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 9:55 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Prin campanii de vaccinari in masa facute de OMS ? :-?
Vaccinarile alea au inceput abia de curand si oricum nu peste tot. Sa nu incurcam cauza cu efectul.

Off topic: ia recunoaste: esti fan Formula AS? =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 10:14 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Citat:
Prin campanii de vaccinari in masa facute de OMS ?

Vaccinari anti-HIV? :D :D Si au fost bineînteles vaccinati cu virusul care de fapt nu exista :)) :))

Soterro scrie:
Vaccinarile alea au inceput abia de curand si oricum nu peste tot. Sa nu incurcam cauza cu efectul.

Ma refer la vaccinarile impotriva difteriei, rujeolei, rubeolei, etc.
Din câte imi amintesc in România, in anii 80 nu se utilizau seringi sau ace de unica folosinta. Ma indoiesc ca in epoca respectiva acestea se utilizau in tarile africane in campaniile de vaccinari impotriva bolilor enumerate mai sus.

Si-apoi, cum se explica faptul ca in România, in anii '90 se inregistrau cazuri de SIDA , in proportie covârsitoare la copii?

Soterro scrie:
Off topic: ia recunoaste: esti fan Formula AS? =))

Nu. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 10:28 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Din câte imi amintesc in România, in anii 80 nu se utilizau seringi sau ace de unica folosinta. Ma indoiesc ca in epoca respectiva acestea se utilizau in tarile africane in campaniile de vaccinari impotriva bolilor enumerate mai sus.

Asta este o ipoteza a ta, sau ai ceva articole/studii/documente ce o sustin?

EDIT:
Wikipedia scrie:
Die Hauptübertragungswege von HIV unterscheiden sich grundlegend von denen in Europa und Nordamerika: Der heterosexuelle Geschlechtsverkehr ist in Afrika mit etwa 50 % der HIV-Infektionen der weitaus häufigste Übertragungsweg. Zu weiteren 5 bis 10 % der Ansteckungen kommt es durch infizierte Bluttransfusionen. Die Übertragung des Virus von HIV-positiven, schwangeren Frauen auf ihre Neugeborenen während der Schwangerschaft, der Geburt und der Stillzeit ist einer der wichtigsten Ansteckungswege

Wikipedia scrie:
The HIV prevalence rates in North Africa are among the lowest in the world. This is primarily attributed to the salient role of Islam in the region's societies, which has kept infection rates at a negligible level through the faith's strong influence on local mores, values and government policies. Extra-marital sexual relations are also fervently discouraged in the area's predominantly Muslim communities. Consequently, the HIV prevalence rates in 2009 were less than 0.1% in Egypt and Tunisia, 0.1% in Morocco and Algeria, 0.7% in Mauritania, and 1.1% in Sudan.[

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 10:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:

Daca virusul într-adevar "nu exista" - asa cum zice articolul - atunci oricum n-ai cum sa-l contractezi de la un ac prost sterilizat.

Citat:
Si-apoi, cum se explica faptul ca in România, in anii '90 se inregistrau cazuri de SIDA , in proportie covârsitoare la copii?

O proportie nu mai mare decât cea a mamelor de la care infectia se contracteaza in-utero...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 10:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Din articol rezulta ca in infectiile aparatului urogenital se administra "Bactrim în doze adecvate masei corporale şi pentru perioade lungi de timp". Acest tratament indelungat provoaca reactii adverse, cea mai importanta fiind "distrugerea mitocondriilor celulare (fără de care nimeni nu poate respira)"." Nu întâmplător pacienţii bolnavi de pretinsa SIDA suferă continuu de maladii pulmonare."

Ohohooo stai ca am ratat perla asta. Ce-au mitocondriile cu maladiile pulmonare?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 12:41 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Perla" e din articol:

"Deci, dacă mecanismul de oxidare a mitocondriilor (fără de care nimeni nu poate respira), este lezat, atunci nu este surprinzător că pacienţilor le lipşeste aerul. Nu întâmplător pacienţii bolnavi de pretinsa SIDA suferă continuu de maladii pulmonare. Investigarea mitocondriilor este foarte importantă" :D

Mai sus , in articol , tipul explica ce si cum cu mitocondriile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 12:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am observat ce "explica" domnul acolo, din pacate este incorect.

Biologie de clasa XII: respiratie celulara <> ventilatie pulmonara.

Maladiile pulmonare afecteaza ventilatia pulmonara, nu respiratia celulara.

O afirmatie de genul

Citat:
Deci, dacă mecanismul de oxidare a mitocondriilor (fără de care nimeni nu poate respira), este lezat, atunci nu este surprinzător că pacienţilor le lipşeste aerul

este o tâmpenie monumentala. Una ca mitocondriile nu "se oxideaza" - pe sine însusi - ci sunt locul unde reactia de oxidare se petrece. Doua ca oxidarea mitocondriala produce dioxid de carbon, apa si ATP. Nu "aer".

Ultima oară modificat de Shorrick pe Lun, 30 Apr 2012 12:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 12:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
@-)
Soterro scrie:
EDIT:
Wikipedia scrie:
Die Hauptübertragungswege von HIV unterscheiden sich grundlegend von denen in Europa und Nordamerika: Der heterosexuelle Geschlechtsverkehr ist in Afrika mit etwa 50 % der HIV-Infektionen der weitaus häufigste Übertragungsweg. Zu weiteren 5 bis 10 % der Ansteckungen kommt es durch infizierte Bluttransfusionen. Die Übertragung des Virus von HIV-positiven, schwangeren Frauen auf ihre Neugeborenen während der Schwangerschaft, der Geburt und der Stillzeit ist einer der wichtigsten Ansteckungswege

Wikipedia scrie:
The HIV prevalence rates in North Africa are among the lowest in the world. This is primarily attributed to the salient role of Islam in the region's societies, which has kept infection rates at a negligible level through the faith's strong influence on local mores, values and government policies. Extra-marital sexual relations are also fervently discouraged in the area's predominantly Muslim communities. Consequently, the HIV prevalence rates in 2009 were less than 0.1% in Egypt and Tunisia, 0.1% in Morocco and Algeria, 0.7% in Mauritania, and 1.1% in Sudan.[

:-\
:-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 1:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Am observat ce "explica" domnul acolo, din pacate este incorect.

Biologie de clasa XII: respiratie celulara <> ventilatie pulmonara.

Maladiile pulmonare afecteaza ventilatia pulmonara, nu respiratia celulara.

Din câte am inteles eu , in momentul in care respiratia celulara este afectata, incepe alterarea celulelor pulmonare prin urmare, functiile plamanului au de suferit.
Bombardarea cu Bactrim(ma rog, biseptol, sulfamida)pe perioade indelungate distruge bacteriile. Si cum :

"Come si è visto precedentemente, il mitocondrio presenta alcune caratteristiche tipiche dei batteri: presenza di molecole di cardiolipina ed assenza di colesterolo nella membrana interna, la presenza di un DNA circolare a doppia elica e la presenza di ribosomi propri e di una doppia membrana. Come i batteri, i mitocondri non hanno istoni ed i loro ribosomi sono sensibili ad alcuni antibiotici (come il cloramfenicolo). In più i mitocondri sono organelli semiautonomi in quanto replicano, per scissione binaria, autonomamente rispetto alla cellula.

Stante queste similitudini, la teoria endosimbiotica afferma che i mitocondri deriverebbero da ancestrali batteri, dotati di metabolismo ossidativo, che sarebbero stati inglobati dalle cellule eucariote con conseguente mutuo beneficio. Successivamente i batteri avrebbero trasferito gran parte del loro materiale genetico a quello cellulare, divenendo così, mitocondri."
(http://it.wikipedia.org/wiki/Mitocondrio)

inclin sa cred ca teoria este plauzibila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 2:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Asta este o ipoteza a ta, sau ai ceva articole/studii/documente ce o sustin?

Shorrick scrie:
O proportie nu mai mare decât cea a mamelor de la care infectia se contracteaza in-utero...

Imi amintesc ca in anii '90 am urmarit o serie de emisiuni tv in care diversi medici români isi exprimau punctul de vedere in legatura cu aparitia cazurilor de SIDA la copii(se vorbea de 1100-1200 cazuri). In marea majoritate era vorba de copii nascuti din parinti perfect sanatosi.

Azi am dat de declaratia asta:
Adrian Streinu Cercel, presedintele comisiei de specialitate a Ministerului Sanatatii a explicat ca "nu avem banca de seruri a celor din acea perioada. In anii '90, am avut la Bucuresti experti ai OMS, ai CDC Atlanta, precum si ai altor foruri medicale internationale. Nimeni nu a ajuns la nici un raspuns. Initial, s-a crezut ca este vorba despre sange infectat. S-a securizat transfuzia, dar boala a continuat sa apara. Apoi, au fost incriminate seringile nesterilizate. Au fost schimbate cu cele de unica folosinta. Daca am fi stiut cum a aparut HIV/SIDA, atunci am fi mers la tinta", a mai spus Streinu Cercel. (http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... ister.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 2:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Wikipedia scrie:

Wikipedia scrie:

Astea sint 2 lucruri complet diferite. Prima parte se refera la Africa subsahariana, a doua la statele predominant musulmane din nord.
Toate cifrele trebuie tratate cu semnul intrebarii. Cele din nord, pentru ca homosexualitatea este interzisa si simpla diagnosticare a bolii este problematica in acest context, iar in Africa neagra lumea se teme de un asemenea diagnostic si nu se duce la doctor (din pacate si din motivul ca milioane de oameni nu au acces la nici un spital !)

Mie mi se pare trist ca un cercetator (declaratie proprie!) isi permita sa emita asemenea ineptii. Biologia mea este insuficienta pentru a oferi o explicatie bolii, dar am fost de mai multe ori in Africa subsahariana. Numai cine nu a vazut imensa tragedie legata de infectiile cu HIV isi poate permite, dintr-un birou, sa emita asemenea ineptii. Si asta numai pentru iubitorii de teorii ale conspiratiilor, care imprastie ineptiile cu viteza vintului!

http://siyakhonaafrica.wordpress.com/2010/10
Un exemplu de ce inseamna concret HIV, intr-un township imens linga Cape Town. 30% din locuitori sint infectati!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 3:10 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Astea sint 2 lucruri complet diferite. Prima parte se refera la Africa subsahariana, a doua la statele predominant musulmane din nord.
Toate cifrele trebuie tratate cu semnul intrebarii.

Eu zic ca cifrele astea care vorbesc despre statisticile cauzelor raspandirii sunt foarte relevante in contextul discutiei noastre in care se sustine ca sursa SIDA ar fi in principal homosexualii sau siringile infectate - n.b. cu un virus care de fapt nu exista.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 3:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luata de valul indignarii, nu m-am exprimat destul de clar (cea mai frecventa cauza a certurilor pe forum :) )

Textele citate sint in esenta corecte. Eu spuneam ca cele 2 citate se refera la regiuni diferite si puneam la indoiala cifrele. (orice cifre in Africa trebuie tratate cu mare suspiciune...)
Homosexualitatea nu este principala cauza a raspindirii SIDA ci sexul heterosexual fara protectie si transmiterea de la mama la copil, asa cum ai scris. Pentru un virus care nu exista reuseste animalul asta niste performante extraordinare!

PS Am un coleg si foarte bun prieten homosexual. El a avut mai multi prieteni care s-au infectat in anii 80-90 (in Zürich), intre timp unii au murit. Dar acum toata comunitatea cunoaste problema, infectarile noi sint f. rare, din fericire.

PPS intr-o vizita la Los Angeles am fost sa vizitez cartierul celebru de homosexuali Castro, unde a inceput miscarea pentru drepturile homosexualilor in America ( unde a fost Harvey Milk consilier la primarie, daca ati vazut filmul "Milk" cu Sean Penn.) Acolo am aflat ca in anii 80, cind boala a facut ravagii, nu existau medicamente si nimeni nu stia ce e si cum se transmite, Reagan, pe atunci presedinte, a refuzat un buget ptr cercetarea problemei pe considerentul ca e o "boala a perversilor", oamenii "normali" nu sint afectati, de ce sa cheltuim bani cu ei?
El a fost unul dintre cei direct responsabili de incetinirea cercetarilor si indirect de moartea multor oameni. Cred ca in categoria asta ar intra si "cercetatorul" nostru. %-(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 4:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Din câte am inteles eu , in momentul in care respiratia celulara este afectata, incepe alterarea celulelor pulmonare prin urmare, functiile plamanului au de suferit.
Bombardarea cu Bactrim(ma rog, biseptol, sulfamida)pe perioade indelungate distruge bacteriile. Si cum :

Deci s-o luam de la început cu biologia de a doish'pea. Afectarea "respiratiei celulare" afecteaza tot organismul pentru ca fiecare celula "respira". "Respiratia celulara" este denumirea procesului în care glucoza si oxigenul sunt transformate in interiorul faimoasei mitocondrii in adenosin trifosfat, apa si dioxid de carbon. ATP ul este rezerva de energie a celulei - degradarea in adenosin difosfat genereaza energia necesara functionarii.

Functiile plamânului (adica functia): ventilatia - anume transferul de oxigen din atmosfera în sânge si transferul de CO2 din sânge în atmosfera datorita egalizarii concentrarii partiale a respectivelor elemente între sânge / aer ambient. Fenomen pur mecanic care este influentat de permeabilitatea peretelui celular (nimic de a face cu mitocondriile) si calitatea hemoglobinei (iar nimic de a face cu hemoglobina).

De-aia n-are nimic "afectiunea mitocondriei" cu "pacientu' care n-are aer" :-@

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 4:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Functiile plamânului (adica functia): ventilatia - anume transferul de oxigen din atmosfera în sânge si transferul de CO2 din sânge în atmosfera datorita egalizarii concentrarii partiale a respectivelor elemente între sânge / aer ambient. Fenomen pur mecanic care este influentat de permeabilitatea peretelui celular (nimic de a face cu mitocondriile) si calitatea hemoglobinei (iar nimic de a face cu hemoglobina).

Mitocondriile sunt organite celulare întâlnite în toate tipurile de celule. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitocondrie)
:-\ :-\ :-\
Shorrick scrie:
De-aia n-are nimic "afectiunea mitocondriei" cu "pacientu' care n-are aer" :-@

Pai si daca tu alterezi puternic mitocondria , celula nu are de suferit? De pilda la capitolul: "permeabilitate perete"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 5:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Eu zic ca cifrele astea care vorbesc despre statisticile cauzelor raspandirii sunt foarte relevante in contextul discutiei noastre in care se sustine ca sursa SIDA ar fi in principal homosexualii sau siringile infectate - n.b. cu un virus care de fapt nu exista.

Eu nu am sustinut chestia asta! O infectie urinara o poate "incasa" oricine indiferent de orientarea sexuala. De cale mai multe ori, infectiile urinare sunt "puii" unor IACRS (infectii acute ale cailor respiratorii superioare) prost tratate, sau tratate cu... indiferenta.

( :-? Mi-am amintit ca mai demult mi s-a intâmplat chestia asta - infectie urinara datorata neglijarii unei IACRS, mi s-a prescris Biseptol, pentru vreo 3 saptamani. Ulterior, timp de câtiva ani am suferit in diverse ocazii de pneumopatii interstitiale. )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 5:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Mitocondriile sunt organite celulare întâlnite în toate tipurile de celule. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitocondrie)

Noroc cu wikipedia...

Citat:
Pai si daca tu alterezi puternic mitocondria , celula nu are de suferit? De pilda la capitolul: "permeabilitate perete"?

La capitolul ala nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 6:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
interesanta aceasta discutie; e de fapt ptr. prima data cind aud de aceasta teorie. Nu am avut timp sa ma informez de toate detaliile, dar la prima vedere mi se pare cam "construita pe nisip".
Dar imi imaginez ca interese economice importante pot manipula/ascunde adevaruri incomode.
Si aici dau exemplul aspartamului, care pare ca are efecte cancerogene (clare) si nici un efect impotriva obezitatii (aspartamul vine administrat porcilor ptr. a-i ingrasa). Deci ma intreb: daca are un efect cancerogen verosimil si nici un efect impotriva obezitatii, atunci de ce se mai gaseste in sute de alimente, medicamente ?
In privinta aspartamului Comisia Europeana si EFSA se vor pronunta in septembrie, deci se va decide daca va fii sau nu interzis. Si daca va fii interzis cum explicam tuturor de ce a fost folosit zeci de ani atita timp cit se cunostea acest efect aproape de la inceput ?
Interesant faptul ca multi din marii experti si cercetatori care fac parte din EFSA lucreaza ptr. multinationalele care produc aspartamul.
Deci, in privinta asta nu ma mai mira nimic.
Oricum aceasta teorie trebuie sa explice multe aspecte care mi se par inca obscure.
In ceea ce priveste cazul copiilor din Romania bolnavi de SIDA, in anii '90 multi italienii ma intrebau ce s-a intimplat in Romania de avem asa multe cazuri de SIDA ?!?!
Cazurile de SIDA in Romania in acel timp erau destul de rare in comparatie cu alte tari (Italia inclusa), dar intr-adevar era ciudata aparitia acestor cazuri la copii, mai ales intr-o tara unde SIDA era aproape absenta.
Prin anii '80 in occident a fost cazul hemoderivatelor produse de importante multinationale farmaceutice. Aceste hemoderivate obtinute din plasma infectata cu SIDA(deci nu singe ptr. transfuzie, ci derivate din plasma) erau folosite mai ales ptr. tratarea hemofiliei si a talasemiei. Numai in Italia au murit circa 2600 de persoane care au fost tratate cu aceste hemoderivate.
Ma intreb: nu cumva aceste hemoderivate au ajuns si la noi, mai ales sub forma de "ajutoare" si au fost administrate copiilor ?
O seara buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 6:02 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Luata de valul indignarii, nu m-am exprimat destul de clar (cea mai frecventa cauza a certurilor pe forum :) )
Vai de mine, dar noi nu certam - fiindca suntem ladies and gentlemen [-x

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]