Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 6:26 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "SIDA nu există şi nu a existat niciodată"
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 6:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Referitor la ceea ce v-am spus mai inainte, iata ce am gasit pe wikipedia:

"Nel 2003, il New York Times riportò la notizia secondo cui a metà degli anni 1980 alcuni farmaci per la coagulazione del sangue, prodotti da multinazionali USA, vennero dirottati ad emofilici in Asia e in America Latina, perché vi sarebbero state evidenze che tali prodotti stavano infettando con HIV, mentre dalla fine di febbraio 1984 la Bayer vendeva un nuovo prodotto, più sicuro. La società implicata continuò tuttavia a vendere per oltre un anno il vecchio prodotto all'estero[1]. Lo studio legale Lieff Cabraser sta seguendo le cause in Argentina, Germania, Hong Kong, Irlanda, Israele, Italia, Taiwan e Gran Bretagna, e in vari altri paesi per intentare azioni legali presso i tribunali degli Stati Uniti contro le società responsabili[6].n "
Traducere pe scurt: multinationalele care produceau aceste hemoderivate, cind si-au dat seama ca infectau cu AIDS le-au trimis in Asia si America Latina...
Asa ca nu e exclus sa fii ajuns si pe la noi...
O seara placuta
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 6:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Intr-adevar, imi aduc aminte de un documentar pe care l-am vazut acum mai multi ani despre persoane care incercau in van sa obtina niste compensatii financiare de la companii care, stiind ca derivatele sanguine nu au fost controlate HIV, le-au vindut mai departe catre Asia si America latina. Oribil si iresponsabil, dar poate ca asa au ajuns si in Romania, din pacate....

Apoi ma mai gindesc ca cei care sustin cu indirjire ca nu stiu cum au aparut infectiile sint chiar aceea care ar trebui trasi la raspundere daca s-ar descoperi cauza lor. Cum sa spuna ca stiu cum s-a intimplat, asta ar insemna sa se incrimineze singuri, nu?
Probabil ca nu e nici un mister, numai ca cei care stiu nu vor sa se incrimineze singuri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 7:07 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Wikipedia scrie:
The HIV prevalence rates in North Africa are among the lowest in the world. This is primarily attributed to the salient role of Islam in the region's societies, which has kept infection rates at a negligible level through the faith's strong influence on local mores, values and government policies. Extra-marital sexual relations are also fervently discouraged in the area's predominantly Muslim communities. Consequently, the HIV prevalence rates in 2009 were less than 0.1% in Egypt and Tunisia, 0.1% in Morocco and Algeria, 0.7% in Mauritania, and 1.1% in Sudan.

Povestioara. Cine-o fo' pe acolo nu numai ca turist de avion/autobus/hotel de nushcate stele, stie ca (si) asta e doar o fatada. Si de unde or fi luat numerele?!... ca daca astea rezista 1-2 sapt. in wiki nu inseamna ca e si totul adevarat.
Mai sunt si alte lucruri care contribuie la inter- resp. intra-'distributie' si intre focarele de infectii (densitate mare) pana in tarile cu densitate mica. Pe acel continent ca si in intreaga lume (globalizata).
Si din cauza religiei nu pot fi crezute statisticile de acolo. E o boala considerata josnica, murdara si pe care o au doar aia de pe acelasi mal sau aia care merg la beculete rosii (care parca n-ar fi la ei sau la tarile vecine, precum si alcool si multe alte 'pacate'). Si din nou la patratelu' #1, care din aia vor recunoaste? in acele societati? sa fim seriosi :D
Nu demult erau condamnate la moarte niste surori medicale pt. raspandirea bolii- pentru ca nush ce societate e 'pura' si n-are asemenea deviatii, sau ma rog ce politizau ei pe atunci.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 7:17 pm 
Neconectat
Admin

Ok ok incet incet deviem asa cum ne sade bine :) deeeciiii, are dreptate domnul savant roman cand zice ca nu exista nici picior de virus HIV?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 7:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
Oribil si iresponsabil, dar poate ca asa au ajuns si in Romania, din pacate....

Brrrr.... nu cumva in Romania au fost fortele destabilizatoare vestice care au plantat 'imbolnaveala' (iarasi)? In societatea romaneasca cea mai pura si lipsita de handicapati, bolnavi fizic sau psihic, sau de oameni cu oaresce vicii?
Parca erau stive de studenti de pretutindeni veniti in Romania cica printre altele si la studiat, tocmai din societatile alealalte asa de 'curate' de pacate. Studenti care aveau un status social 'inalt' (=aveau de unde alege din populatia bastinasa).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 11:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ok ok incet incet deviem asa cum ne sade bine :) deeeciiii, are dreptate domnul savant roman cand zice ca nu exista nici picior de virus HIV?

:-? :-? :-?
Boooo...Din câte am mai citit pe ici pe colo, intr-adevar testele HIV nu determina virusul ci cantitatea de anticorpi produsi pentru combaterea "virusului"(testul ELISA, testul rapid, testul Western-Blot), respectiv viruși prin componenta lor de ARN(testul PCR -Polymerase Chain Reaction).-explicatiile asupra ultimului test mi s-au parut cel putin ambigui.

Nush de ce, chestia asta cu efectul iatrogen al Bactrim-ului administrat pe perioade indelungate m-a pus pe ganduri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 11:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Apoptoza (din limba greacă: αποπτωσις, apo = departe și ptosis = cădere, termen referitor la "căderea frunzelor" toamna) este o formă a morții celulare programate, proces prin care celulele declanșează propria lor auto-distrugere ca răspuns la un anumit semnal. Apoptoza este o moarte celulară fiziologică, programată genetic, necesară pentru supraviețuirea organismelor pluricelulare, în echlibru constant cu proliferarea celulară

Mecanismele moleculare ale apoptozei
Mecanismul apoptozei este controlat pe două căi principale de activare:

Calea extrinseca..........
Calea intrinsecă
Marea familie a proteinelor aparținând grupului Bcl-2 (B-cell lymphoma 2) joacă un rol major în reglarea apoptozei, în special prin modularea activității anumitor caspaze, mai ales a caspazei-9. Astfel, împiedicând liberarea de către mitocondrii a citocromului C, Bcl-2 și Bcl-XL inhibă formarea complexelor APAF1/citocrom C/caspază-9 necesar procesului de apoptoză. Mitocondriile joacă un rol-cheie în reglarea apoptozei. Într-adevăr, în faza efectoare a apoptozei se deschid porii de tranziție a permeabilității mitocondriilor. Acești pori sunt canale oligo-proteice constituite la nivelul membranei externe de către VDAC (Voltage Dependent Anion Channel), iar la membrana internă de către ANT (Adenine Nucleotid Translocator). În urma deschiderii acestor pori se eliberează moleculele pro-apoptoice, ca citocromul C, caspazele 2, 3 și 9 precum și "factorul de inducere a apoptozei" (Apoptosis Inducing Factor - AIF). AIF este una din moleculele pro-apoptoice liberate de mitocondrii, localizat în spațiul dintre membranele mitocondriale. Este vorba de o moleculă care posedă o dublă funcțiune: o enzimă, oxidoreductaza, și factorul pro-apoptoic. Pentru ca această ultimă activitate să devină posibilă, este necesară o redistribuție subcelulară: de la mitocondrie spre metabolismului energetic aerobic și de un stress axidativ. În consecință, proteinele AIF, citocromul C, anumite pro-caspaze, endonucleaza G și alți factori sunt liberați în citosol, inițiind faza de degradare celulară

Procese patologice datorite unei activări exagerate a apoptozei
Cercetări recente au arătat că dezvoltarea "sindromului de imunodeficiență dobândită" (SIDA) ar fi în legătură cu declanșarea unui proces de apoptoză "în lanț" a limfocitelor T responsabile de răspunsul imunitar (T CD-4) provocat de un comportament anormal al macrofagelor destinate eliminării virusului neutralizat de anticorpi, fapt care permite dezvoltarea maladiei și a infecțiilor oportunistice.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Apoptoz%C4%83

Mah....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 12:16 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Ar fi trist ca pana la urma sa aflam ca SIDA este o patologie provocata din greseala prin administrarea pe termen lung a unei sulfamide care a dat iama in sistemul imunitar uman si ca totul a fost trecut sub tacere din motive de interese corporative sau fundamentalist ..moralizatoare.
Cine stie...poate nepotii nepotilor nostri vor cunoaste cândva adevarul. Noi nu. Pentru ca, nu-i asa, "istoria e scrisa de invingatori"....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 10:33 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Cercetări recente au arătat că dezvoltarea "sindromului de imunodeficiență dobândită" (SIDA) ar fi în legătură cu declanșarea unui proces de apoptoză "în lanț" a limfocitelor T responsabile de răspunsul imunitar (T CD-4) provocat de un comportament anormal al macrofagelor destinate eliminării virusului neutralizat de anticorpi, fapt care permite dezvoltarea maladiei și a infecțiilor oportunistice.

Mah....

Deci exact cum scrie acolo - enzimele HIV (pardon, scuzati, enzimele virusului care nu exista) deactiveaza Bcl2 si activeaza caspaza. Nimic de a face nici cu sulfamidele. Nici cu "mitocondriile care mor si pacientu' n-are aer".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 10:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
...Ar fi trist ca pana la urma sa aflam ca SIDA este o patologie provocata din greseala prin administrarea pe termen lung a unei sulfamide care a dat iama in sistemul imunitar uman si ca totul a fost trecut sub tacere din motive de interese corporative sau fundamentalist ..moralizatoare.
Cine stie...poate nepotii nepotilor nostri vor cunoaste cândva adevarul. Noi nu. Pentru ca, nu-i asa, "istoria e scrisa de invingatori"....

Ar fi trist si plictisitor daca lumea ar citi ce trebuie, nu numai abureli lansate de "consultanti în psihopatologie".

Genomul HIV a fost decodat în 2009. O performanta extraordinara - au decodat ceva care nu exista!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 10:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
luminita scrie:

Mah....

Deci exact cum scrie acolo - enzimele HIV (pardon, scuzati, enzimele virusului care nu exista) deactiveaza Bcl2 si activeaza caspaza. Nimic de a face nici cu sulfamidele. Nici cu "mitocondriile care mor si pacientu' n-are aer".

Nu se precizeaza care este factorul declansator . Nu se precizeaza ca enzimele HIV ar fi acela.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 10:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Ar fi trist si plictisitor daca lumea ar citi ce trebuie, nu numai abureli lansate de "consultanti în psihopatologie"."]

Exact. Nu am prea mai avea despre ce vorbi. :)

Shorrick scrie:
Genomul HIV a fost decodat în 2009.

Multumesc pentru link. Voi citi mai târziu. Acu' merg sa pap Baccalao, poate ma mai destept :D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 12:27 pm 
Neconectat
membru de bază

Mai exista o teorie :)

Unii, persoane din diverse cercuri religioase, sustin ca aceasta "slabiciune" a sistemului imunitar, este o pedeapsa data de Cel de SUS pentru pacatele unora si altora, cam pe acelasi principiu cum a fost pedepsita Sodoma si Gomora doar ca acum pedeapsa e biologica. Tot ei, argumenteaza printre altele ca aceasta "slabiciuneimunitara" deci evident corelata cu sangele (anticorpii- sistemul imunitar) este exact acolo localizata / prinde radacini unde dupa ei, isi are loc sufletul omului respectiv, daca esti om "bun" Duhul Sfant. Cum Duhul Sfant nu poate locui intr-un locas "spurcat" acel sistem imunitar degenereaza si hop boala. La intrebarea ce vina au copiii ? Se raspunde: nu au vina, ei platesc insa vina parintiilor !!

Concluzia:

omenirea se pare ca, in ciuda evolutiei tehnice, este la fel de inapoiata, daca nu chiar mai mult, cand aduce astfel de argumente pentru o boala sau o manifestare biologica pe care (inca) n-o pricepe.

Cata energie se poate pierde prin analiza DE CE-ului....Energie ce ar fi mult mai utila in gasirea de solutii !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 2:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Nu se precizeaza care este factorul declansator . Nu se precizeaza ca enzimele HIV ar fi acela.

:YMAPPLAUSE: :YMAPPLAUSE:

Pai bineînteles ca nu se precizeaza daca citesti la definitia generala - pentru ca factorii declansatori pot avea origini multiple. Intre altele enzimele virusului (care nu exista) HIV.

Chiar si pe sfânta wiki daca citeai mai departe, iaca ce gaseai:

Citat:
The progression of the human immunodeficiency virus infection into AIDS is primarily due to the depletion of CD4+ T-helper lymphocytes in a manner that is too rapid for the body's bone marrow to replenish the cells, leading to a compromised immune system. One of the mechanisms by which T-helper cells are depleted is apoptosis, which results from a series of biochemical pathways:[45]

1.HIV enzymes deactivate anti-apoptotic Bcl-2 This does not directly cause cell death, but primes the cell for apoptosis should the appropriate signal be received. In parallel, these enzymes activate proapoptotic procaspase-8, which does directly activate the mitochondrial events of apoptosis.
2.HIV may increase the level of cellular proteins which prompt Fas-mediated apoptosis.
3.HIV proteins decrease the amount of CD4 glycoprotein marker present on the cell membrane.
4.Released viral particles and proteins present in extracellular fluid are able to induce apoptosis in nearby "bystander" T helper cells.
5.HIV decreases the production of molecules involved in marking the cell for apoptosis, giving the virus time to replicate and continue releasing apoptotic agents and virions into the surrounding tissue.
6.The infected CD4+ cell may also receive the death signal from a cytotoxic T cell.
Cells may also die as a direct consequence of viral infection. HIV-1 expression induces tubular cell G2/M arrest and apoptosis.[46] The progression from HIV to AIDS is not immediate or even necessarily rapid; HIV's cytotoxic activity towards CD4+ lymphocytes is classified as AIDS once a given patient's CD4+ cell count falls below 200

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 8:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

No bineee!
Acu' ca am stabilit ca enzimele virusului care nu "ezista" POT fi declansatori ai unui proces de sinucidere in masa a celulelor (din motive de dragoste chioara si amor ghebos a mitocondriei pentru enzima... "naluca"), am si eu o nelamurire:

Cum naiba a aparut virusu' care "nu ezista" la om? Ca doar nu s-a iubit cu maimutoiu' verde! :D :D :D

Precizez ca textu' care circula in cercurile religioase pomenite de GIN nu ma conving.

(Stiam eu ca lu' nea Baccalao nu-i place sa inoate in vin rosu... In loc sa ma destepte m-a tembelit si mai tare. 8-} )

Ultima oară modificat de luminita pe Mar, 01 Mai 2012 8:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mai 2012 8:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Cata energie se poate pierde prin analiza DE CE-ului....Energie ce ar fi mult mai utila in gasirea de solutii !

Cum ar fi de pilda, atunci când gasesti casa inundata, sa pui mai intâi mâna pe galeti, cârpe, maturi, etc ca sa cosmetizezi cât de cât peisaju', intrucât ar fi prea mare consum de energie daca te-ai duce frumusel sa inchizi mai intâi robinetu'de la cada pe care l-ai uitat deschis inainte de a pleca. :-!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mai 2012 8:54 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:

Cum naiba a aparut virusu' care "nu ezista" la om? Ca doar nu s-a iubit cu maimutoiu' verde! :D :D :D

Nu trebuie neaparat sa te iubesti cu maimutoiul verde (desi sunt sigur ca s-au vazut si de-astea...).

Trecerea virusilor sau bacteriilor de la animale la oameni nu e un eveniment imposibil sau rar. In majoritatea cazurilor (gen tularemia de la iepuri, hantavirusii de la soareci, boala lui Lyme de la capuse, Ebola, boala somnului etc) însa nu se transmit de la om la om.

HIV este un virus care are mutatii foarte frecvente - una dintre mutatii i-a dat posibilitatea de a trece peste bariera transmisiei între oameni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mai 2012 10:53 am 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Trecerea virusilor sau bacteriilor de la animale la oameni nu e un eveniment imposibil sau rar. In majoritatea cazurilor (gen tularemia de la iepuri, hantavirusii de la soareci, boala lui Lyme de la capuse, Ebola, boala somnului etc) însa nu se transmit de la om la om.

Plus alea asa mai banale ca malaria, ciuma, turbarea, gripele porcine si aviare, FSME ca tot zici de capuse... nu credeam ca mai exista cineva care sa nu stie ca animalele transmit boli :P poate ar fi bine sa anuntam si noutatea ca spalatul pe maini ajuta la sanatate?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mai 2012 12:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Shorrick scrie:

Plus alea asa mai banale ca malaria, ciuma, turbarea, gripele porcine si aviare, FSME ca tot zici de capuse... nu credeam ca mai exista cineva care sa nu stie ca animalele transmit boli ?

Ioi, scuze! :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing: N-am stiut ca maimutoiu' verde e animal domestic sau ca se intâlneste pe toate drumurile precum oarece insecte vinovate de oarece boli enumerate mai sus. :-??

Soterro scrie:
poate ar fi bine sa anuntam si noutatea ca spalatul pe maini ajuta la sanatate?

Fara nici o indoiala ca ar fi bine! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mai 2012 12:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Ioi, scuze! :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing: N-am stiut ca maimutoiu' verde e animal domestic sau ca se intâlneste pe toate drumurile precum oarece insecte vinovate de oarece boli enumerate mai sus. :-??

Pe de o parte, pare într-adevar greu de crezut dar Africa de unde a originat virusul prin anii 1900 existau înca o multime de maimute, care intrau in contact cu oamenii sub forma de mâncare, de animal domestic sau probabil pentru unii si de dragostea vietii lor...

Pe de alta parte, virusul s-a raspândit exponential dupa mutatia care i-a permis sa se transmita de la om la om - de aia înainte era mult mai putin întâlnit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mai 2012 1:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Pe de o parte, pare într-adevar greu de crezut dar Africa de unde a originat virusul prin anii 1900 existau înca o multime de maimute, care intrau in contact cu oamenii sub forma de mâncare, de animal domestic sau probabil pentru unii si de dragostea vietii lor...

....Hm! aveam io o presimtire ca a papa grataru' bleu, saignant, saignant à point si chiar à point ar putea fi daunator sanatatii (exact ca si nespalatu' mainilor). :-B
Cât despre dragostea vietii lor.... "des gustibus non disputandum est". :D :D :D

(Pân' la urma sunt destul de dragute :) : http://www.google.it/search?q=Cercopith ... 60&bih=541)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

..."grataru' bleu, saignant, saignant à point si chiar à point " din carne de maimutoi verde, evident! :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Ian 2014 5:44 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu vreau sa ma exprim asupra gradului de adevar din ceea ce scrie respectivul cercetator dar ceea ce mi se pare interesant in contextul acesta e ce i s-a intimplat matusii mele.

Matusa mea are cancer de os si a fost detectata cu diabet de tip A.
A facut tratament pentru cancer si a inceput sa ia regulat insulina.
A avut si doua crize legate de diabet deci era clar ca nu e un diagnostic gresit.

Am cautat in van diferite tratamente si intr-un final am gasit cartea descrisa aici http://www.amazon.com/The-One-Minute-Cure-Virtually-Diseases/dp/0977075141/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1389889616&sr=8-1&keywords=2+minute+cure

Am convins-o sa incerce tratamentul. A ajuns pina la 19 picaturi cind a zis ca nu mai poate sa continue.

Ce am observat a fost:
_ tumoarea s-a oprit din crestere desi in afara de un tratament pentru osteoporoza nu lua nimic. Dar din pacate cum nu a continuat tratamentul s-a oprit acolo efectul. A cistigat o oarecare mobilitate si durerile s-au redus.
Ulterior a trecut pe un tratament alternativ care pare sa mentina tumoarea la aceeasi dimensiune.
_ dar partea interesanta e legata de diabet. acum nu mai are nevoie de injectii si maninca zahar chiar mai mult decit ar trebui sa manince si un om sanatos. nu a mai avut crize iar nivelul glucozei e normal

Ficatul din cite stiu eu sa ocupa de curatarea de toxine si de producerea de energie deci ca si neinitiat as spune ca are o strinsa legatura cu mitocondriile.
Am vorbit cu medici si ei spun ca e imposibil ce i s-a intimplat si ca ar trebui sa ia insulina.

Tratamentul descris in carte e menit sa reporneasca arderiile si sa stimuleze mitocondriile. Prin asta ei spun ca celula are dinnou putere sa se regenereze si sa lupte cu orice boala.

I s-a dat in 2011 citeva luni maxim de viata. Acum suntem in 2014. Nu stiu cit va mai tine pentru ca acum s-a agravat situatia dar totusi si nu o putem convinge sa reia tratamentul.
Cam asta e ce pot sa spun. Voi trageti concluziile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Ian 2014 6:38 pm 
Neconectat
Admin

dacian scrie:

Wikipedia scrie:
Claims that diluted hydrogen peroxide may be taken orally or even intravenously for treating various sicknesses, including cancer, have been shown to be fraudulent, dangerous, and illegal, using "misbranding" and language explicitly prohibited by the Code of Federal Regulations, and have caused several deaths.[4] An organization of doctors advocating these practices has been shut down by the U.S. Food and Drug Administration (FDA).[4]

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Ian 2014 9:30 pm 
Neconectat
Admin

Citat:
"Ouăle sunt cancer pur, albuşul este cel mai ingrozitor. Puiul, e plin de apă, conservanţi, mutaţii genetice, este cancer pur. Peştele este plin de mercur, hormoni de creştere şi anticoncepţionale, de la deşeurile revărsate în ocean. Grâul e contaminat, ardeii graşi sunt bombă cu E-bola iar portocalele sunt diabet pur", se arată în studiul realizat de cercetători.

Despre studiul cu pricina

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]