Switch to full style
Discuţii pe (aproape) orice altă temă
Răspunde

“Why Don’t You Come Over?”

Joi, 31 Ian 2013 10:48 pm

„Isteria se găseşte în toate tabloidele britanice: românii şi bulgarii (Hoţi! Escroci! Profitori!) vor inunda Marea Britanie cu miile, o dată ce restricţiile vor fi ridicate anul viitor. Obosiţi de stereotipuri, unii lovesc înapoi. Un ziar din România publică reclame care lansează întrebarea de ce s-ar duce un om normal la cap pe o insulă cu vreme urâtă şi mâncare şi mai rea, când ar putea să stea într-o ţară unde ‘jumătate dintre femei arată precum Kate, iar cealaltă jumătate ca sora ei’ – o glumă despre strălucitoarele surori Middleton, care sunt populare în presa din România”, scrie Associated Press într-o ştire de astăzi.
;)) ;)) ;))

http://www.gandul.info/news/campania-ga ... e-10536390

Ce parere aveti despre campania "de raspuns" a ziarului Gândul ? :hehe:

Re: “Why Don’t You Come Over?”

Vin, 01 Feb 2013 8:44 am

http://www.independent.co.uk/news/uk/ho ... 76016.html

Vin, 01 Feb 2013 1:47 pm

luminita scrie:Ce parere aveti despre campania "de raspuns" a ziarului Gândul ?

O campanie inteligenta :)

Dum, 03 Feb 2013 9:07 am

Mie nu-mi place deloc! E tipica reacție românească :"ce bă, nu știți ca avem cele mai frumoase femei din lume si ce sarmale bune facem?!?" Sper sa nu-i aminteasca in campania lor pe Eminescu, Nadia si Hagi!
O campanie de promovare a imaginii țării într-o țară nu se face scotand in evidentă defectele lor! Ei stau bine, cu ploaia lor cu tot, romanii se duc la ei; si nu sunt toți angajați.

Lun, 04 Feb 2013 9:57 am

Ii dau dreptate lui LeDix.
Daca-i chiar asa de rau acolo, ce cautam acolo? si-apoi asta cu femeile frumoase, hmmm, umplem bordelurile si strazile... Nu generalizez, daaaar, avem din pacate destule oi negre care se duc acolo.
Si avem si care vin aici, intre noi fie vorba. Ce inseamna oi negre? - persoane care nu vor sa munceasca, sau muncesc la negru, nu vor sa respecte niciun fel de reguli, sau incalca si legile tarii gazda intr-o forma sau alta. Si lista e mare.

Lun, 04 Feb 2013 11:18 am

Atunci, plecand de la premiza ca sunteti Romani din Romania ( nu din dispora!!) cu activitate, servici, scoala in Romania, cum ati reactiona la mesajele rasiste ale englezilor ? Cu "da, aveti dreptate, sa ramana badea Gheorghe acasa pe fundul lui asa cum am ramas noi! ??

Lun, 04 Feb 2013 11:29 am

Giorgia, se poate raspunde si cu inteligenta unei provocari. Nu se raspunde cu "noi avem femei frumoase, ale voastre sunt rapciuge" in conditiile in care se stie ca in UK/EU purtatori al pasaportului romanesc sunt arestati pentru viol!

Pe un alt forum a scris cineva:

"Ha ha ce se umfla unii in pene ca le-au dat cu tifla englezilor, prin niste sloganuri puerile despre Kate ...
Adevarul este ca romanii sunt un popor intolerant care ar sari in aer de nervi, daca s-ar da drumul la somalezi sau filipinezi sa aiba contracte de munca, sa stea legal la ei in tara...
Pe de alta parte, sunt satuli si englezii de hoti, tigani si borfasi de metrou ... care, coincidenta mare, sunt majoritari cu pasaport romanesc.
Haideti sa nu fim falsi si nesinceri ... si sa nu ne ascundem dupa slogane si lozinci care suna politic foarte bine.
Cred ca fiecare tara primeste cu bratele deschise oamenii muncitori si fiecare tara priveste la groaza la perpectiva ca alaturi de ei, vor veni cam cate 30 de hoti de caciula. "

e vorba despre DC, Ana.

Lun, 04 Feb 2013 11:36 am

Giorgia scrie:Atunci, plecand de la premiza ca sunteti Romani din Romania ( nu din dispora!!) cu activitate, servici, scoala in Romania, cum ati reactiona la mesajele rasiste ale englezilor ? Cu "da, aveti dreptate, sa ramana badea Gheorghe acasa pe fundul lui asa cum am ramas noi! ??

Am senzatia ca romanilor alora cu scoala si familie si activitate li se rupe de articolele din Gandul. Faptul ca nustiucine scrie nustiuce articol nu inseamna neaparat ca toata lumea trebuie sa sara de fund in sus sa-si dea cu dreptul la replica.

Lun, 04 Feb 2013 12:21 pm

...Campania Gândul se vrea un raspuns campaniei xenofobe din tabloidele engleze. Din punctul meu de vedere ambele sunt reprobabile. Dar îi inteleg pe englezi, si ii inteleg si pe români.
La naiba, pân' la urma cred ca nu exista vreun român din diaspora sau din tara care sa nu fi avut macar un moment de disconfort din motive de "aha, esti român, deci esti "oaie neagra"!"
Sa recunoastem totusi ca un 2% din raspunsurile românilor au umor, is faine.
Pâna la urma, trebuie sa admitem un lucru: multi (si nu doar români) "pun etichete", "generalizeaza"...
Nu este poate cea mai buna metoda de a combate "generalizarea", dar oricum e preferabila bâtei sau...tacerii.

PS ..pentru ca ,de regula, performanta , din pacate, este .."tacuta".

Lun, 04 Feb 2013 12:37 pm

LeDix scrie:Sper sa nu-i aminteasca in campania lor pe Eminescu, Nadia si Hagi!

Mi se pare ca am vazut un afis gen: "Perfectiunea s-a nascut in România: Nadia Comaneci, nota 10 -Montreal"

Lun, 04 Feb 2013 12:43 pm

"Nadia Comaneci a părăsit România pentru America de Nord, unde e si Montreal!"
Pe asta nu au scris-o?

Lun, 04 Feb 2013 12:48 pm

luminita scrie:...Campania Gândul se vrea un raspuns campaniei xenofobe din tabloidele engleze. Din punctul meu de vedere ambele sunt reprobabile. Dar îi inteleg pe englezi, si ii inteleg si pe români.
La naiba, pân' la urma cred ca nu exista vreun român din diaspora sau din tara care sa nu fi avut macar un moment de disconfort din motive de "aha, esti român, deci esti "oaie neagra"!"
Sa recunoastem totusi ca un 2% din raspunsurile românilor au umor, is faine.
Pâna la urma, trebuie sa admitem un lucru: multi (si nu doar români) "pun etichete", "generalizeaza"...
Nu este poate cea mai buna metoda de a combate "generalizarea", dar oricum e preferabila bâtei sau...tacerii.

PS ..pentru ca ,de regula, performanta , din pacate, este .."tacuta".

Un răspuns inteligent ar fi fost: "Nu suntem toti țigani, hoti. Mulți romani muncesc cinstit in tara voastra, contribuie la economia UK, plătesc impozite etc, etc..."
Nu "noi frumosi si vigurosi, voi betivi si deprimanti."

Lun, 04 Feb 2013 12:55 pm

LeDix scrie: Mulți romani muncesc cinstit in tara voastra, contribuie la economia UK, plătesc impozite etc, etc..."

Campania nu la acei romani face referire ci la potentialii "noi veniti" ...

Lun, 04 Feb 2013 1:21 pm

Giorgia, previziunile pentru viitor se fac mai mereu pe baza rezultatelor din trecut.

Au văzut numai tiganii si borfasii pentru ca guvernul si ziarele gen Gândul nu promovează oamenii cinstiti si muncitori. Ce a făcut Gândul acum? Pentru mine e tiganeala.

Lun, 04 Feb 2013 1:22 pm

LeDix scrie:Un răspuns inteligent ar fi fost: "Nu suntem toti țigani, hoti. Mulți romani muncesc cinstit in tara voastra, contribuie la economia UK, plătesc impozite etc, etc..."
Nu "noi frumosi si vigurosi, voi betivi si deprimanti."

luminita scrie:de regula, performanta , din pacate, este .."tacuta".

Inca o chestie: o majoritatea covârsitoare dintre cetatenii din uniunea din care "cu onor face parte tarisoara" NU cunoaste diferentele dintre romani si tigani. Am intalnit vietuitori ai frumosului nostru continent, respectiv ai ambitioasei uniuni financiare, economice si politice (UE) care sunt absolut convinsi ca Romania este patria tuturor tiganilor, inclusiv ai celor pe care ii au si ei de vreo câteva sute de ani pe "plaiurili" lor si care se numesc la ei "manouches", respectiv "gitanos".

Lun, 04 Feb 2013 1:40 pm

luminita scrie:Inca o chestie: o majoritatea covârsitoare dintre cetatenii din uniunea din care "cu onor face parte tarisoara" NU cunoaste diferentele dintre romani si tigani. Am intalnit vietuitori ai frumosului nostru continent, respectiv ai ambitioasei uniuni financiare, economice si politice (UE) care sunt absolut convinsi ca Romania este patria tuturor tiganilor, inclusiv ai celor pe care ii au si ei de vreo câteva sute de ani pe "plaiurili" lor si care se numesc la ei "manouches", respectiv "gitanos".

Pen'ca s-a acceptat pe tacute sa fie chemati rromi in loc de tigani, gitani, nomazi sicumsormaichemaei. Deh, corectitudinea politica! Numa' ca politica Romaniei nu s-a ocupat si de imaginea romanilor dupa aceea!
Vezi ca si in Italia de cativa ani buni nu se mai zice rumeno, ci romeno. Ia ghici de ce?

Lun, 04 Feb 2013 1:57 pm

Ca o completare la ce-a spus LeDix: cum ar fi sunat campania cu cifre clare: x% din romanii aflati in Anglia au servicii, platesc impozite ca toti ceilalti si-si vad de treaba lor. Problema este ca nu sunt sigura din pacate ca domina numarul celor in regula. La avalansa de "oi negre" din Anglia, mira-m-as.
Normal ca e dureros pentru noi ca romani sa auzim asemenea chestii, dar este din pacate realitatea si nu putem s-o ignoram cu sloganuri- ce fete frumoase avem.
Si da, Jul, si eu cred ca are o mare influenta faptul ca tiganii se numesc rromi. Rromi sau romani suna atat de asemanator, incat e simplu sa se faca asocierea. Si apoi rromii vin din Romania, nu? - ma refer la radacina cuvantului. Asa ca, Dumnezeu cu mila...

Lun, 04 Feb 2013 2:01 pm

LeDix scrie:Vezi ca si in Italia de cativa ani buni nu se mai zice rumeno, ci romeno. Ia ghici de ce?

:D :D :D :D :D
( X( X( X( X( X( )
LeDix scrie:Pen'ca s-a acceptat pe tacute sa fie chemati rromi in loc de tigani, gitani, nomazi sicumsormaichemaei. Deh, corectitudinea politica! Numa' ca politica Romaniei nu s-a ocupat si de imaginea romanilor dupa aceea!

..Pe subiectul asta s-a vorbit mult pe forum in anii trecuti. Ramân la parerea de atunci. Tiganii sunt o populatie care "s-a decis " sa aibe o "patrie". "Jmecheria" de prin anii '70 de la congresul lor din GB (ca sa vezi!!! :hehe: ) a tinut!!
Dupa aia s-au certat putin pe forma de guvernamânt (regat, imperiu sau republica) da' nu mai conteaza! Principalu' e ca au bagat "sopârla" acolo unde "voia muschiu' lor".

Cât despre politica României... sa incercam sa ne bucuram daca am reusit sa "scapam de cetatenie". Io inca sunt in dubiu. (De fapt cred ca am probleme deocamdata sa ma lipsesc de 605 euro...)

Lun, 04 Feb 2013 2:18 pm

Ana scrie:Ca o completare la ce-a spus LeDix: cum ar fi sunat campania cu cifre clare: x% din romanii aflati in Anglia au servicii, platesc impozite ca toti ceilalti si-si vad de treaba lor. ...

...Sorry, Ana! Tabloidele, oricât de "fair" ar vrea sa para, nu au nici o treaba cu statisticile. Pentru ca statisticile care NU spun despre numarul de violuri sau furturi NU au impact asupra publicului..."tinta". (adica "target" :D :D :D ).

Ana scrie:.
Si apoi rromii vin din Romania, nu? - ma refer la radacina cuvantului.

Conform scrierilor unui studios rrom (al carui nume, din pacate nu mi-l mai amintesc -scuze, vârsta :snif: - dar pe care l-am citat pe aici in topicuri mai vechi), denumirea vine de fapt de la cuvântul "DOM", care in tiganeste ar insemna "OM", insa cineva a avut o idee brilianta la "congresul" din anii '70 pe care l-am pomenit mai sus: adica tiganii din Franta sa se numeasca "manouches", aia di Pen. Iberica "gitanos" iar cei din sud-estul european "romi". (denumire care, dupa anemicele proteste ale diplomatiei române, multi ani mai târziu a devenit "rromi").

PS: Va amintiti ca, ani in urma, simbolul de tara pe placutele masinilor inmatriculate in România era "ROM"? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Lun, 04 Feb 2013 2:42 pm

luminita scrie:...Sorry, Ana! Tabloidele, oricât de "fair" ar vrea sa para, nu au nici o treaba cu statisticile. Pentru ca statisticile care NU spun despre numarul de violuri sau furturi NU au impact asupra publicului..."tinta". (adica "target" :D :D :D ).

Din pacate asa e. Sistemul de stiri e bazat pe stiri proaste. De asta la protv vezi doar dintr-astea. Ma intreb de ce, cand sunt atatea vesti bune care-ar putea sa ne mai ridice putin moralul...
Poate scris tot asa, cu satira, dar nu ca suntem mai frumosi si mai destepti, ci mai concret. Zic si eu... ^:)^

Lun, 04 Feb 2013 3:33 pm

Io m-am cam saturat de stereotipul, "ala negru-n gura e tigan, deci musca" si ala rozaceu e romanasul meu de la campie...

Pe mine una daca as trai acum in RO nu m-ar intereseaza Anglia! E o tara de betivani si de ....nu mai scriu aici ca-i public :D
"Gandul" are dreptate: " ce om normal la cap alege Anglia ca tara de emigrare?!" =))

De fapt, au atins indirect un punct sensibil, poate ca nici nu si-au dat seama, romanul e atat de disperat sa emigreze incat alege incl Anglia! Ceea ce da, aici sunt de aceasi parere cu voi, confirma temerile englezilor.

In rest, faza cu imaginea romanilor in lume s-a tot discutat pe forum...

Lun, 04 Feb 2013 5:25 pm

LeDix scrie:Un răspuns inteligent ar fi fost: "Nu suntem toti țigani....

:-? :-? :-?
http://www.gandul.info/politica/un-cons ... e-10541750
...de vazut si comentariile.
Nu suntem cu nimic mai prejos decât "brothers-shi albioni". :hum:

Cred ca intr-o perioada critica a sistemului("criza-umbra amenintatoare a capitalismului o data la 'jde ani"), societatea devine xenofoba...

Lun, 04 Feb 2013 5:29 pm

Eh, Giorgia, ce patisi? Cazusi in caldaroiul cu generalizari? Pai sinceri sa fim noi si, dacă ne uitam in propria curte, multora romanasi le place beutura; iar despre morala fetei românce, hm, ni se cam roseste obrazul in ziua de azi. :ymblushing:

Lun, 04 Feb 2013 5:31 pm

Iar legat de culoare- sinceri sa fim - nu toți delincventii veniți din România sunt tuciurii. Unii sunt albi, români get beget!

Lun, 04 Feb 2013 5:35 pm

Luminița, a inviat Hitler?!?
Răspunde