Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Sep 2019 1:54 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: E-reader
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 10:38 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

M-am hotarit sa renunt la cartile de hirtie pe care le car in fiecare zi de naveta in geanta si sa-mi cumpar un e-reader.
M-am documentat despre ele si am cam inteles ce calitati au. M-ar interesa daca foloseste cineva dintre voi un asemenea aparat si cum vi se pare trecerea de la hirtie la e-paper.
Cum alegeti cartile pe care le cumparati? Mie asta mi se pare cea mai are problema :-? Eu nu m-am descurcat prea bine pe amazon.... x_x
Multumesc daca impartiti cu mine experienta voasta.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: E-reader
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 10:46 am 
Neconectat
membru de bază

Buna Conny

Eu inca nu reusesc sa "simt" textul in varianta E-reader.
Cartile pt mine au viata. Foile tiparite au suflet. Cel putin asa simt eu.
Ar fi insa util sa se renunte la hartie...macar pt sustinerea mediului...

Dar nu stiu cum sa mi modific perceptia :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 11:55 am 
Neconectat
Admin

Eu am trecut la e-reader de ceva vreme, folosesc un Kindle; nu e prea comod cand e vorba de carti cu ilustratii tehnice, insa pentru cartile "normale" (beletristrica, de specialitate cu mult text) un e-reader e foarte util.

Cu cartile in engleza nu e o problema sa le gasesti pe amazon; au aparut si carti in romana, am descoperit de curand o serie de romane SF romanesti (DemNet, Trilogia Abatiei, povestiri scurte premiate); beletristica in limba germana nu e inca la nivelul celei de limba engleza, gasesti suficiente romane recente.

De cumparat de pe Amazon e simplu daca o faci direct de pe Kindle. Sau din aplicatia Kindle de pe alte dispozitive (telefon mobil, computer, iPad/iPhone).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 2:27 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
M-am documentat despre ele si am cam inteles ce calitati au. M-ar interesa daca foloseste cineva dintre voi un asemenea aparat si cum vi se pare trecerea de la hirtie la e-paper.
Cum alegeti cartile pe care le cumparati? Mie asta mi se pare cea mai are problema :-? Eu nu m-am descurcat prea bine pe amazon.... x_x

Eu am primit cadou acum ceva timp un E-Book-Reader mai greu e pana imi gasesc ce caut. :)
Conny depinde ce carti vrei.... (ca o completare la ce scria si Cosmin) daca nu le gasesti pe amazon, exista si literatura clasica (de ex) pe internet, faci conversia in pdf si apoi incarci pe Kindle.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 5:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Merci Cosmin & Adell. Nu eram sigura daca se poate face o conversie de la alte biblioteci catre Kindle. Inteleg ca se poate. Deci, daca este folosibil...sa ma avint...daca si voi ziceti ca nu musca :o3

@Giorgia: Eu am avut un singur motiv care m-a hotarit: ecologia. Acum exista o alternativa, nu mai vreau sa se taie copaci numai ca eu sa ma simt "bine" cu o carte in mina. Si mie imi plac enorm cartile, dar a venit momentul (pentru mine) sa trec la altceva. :)
Apropos, am citit ca in Elvetia cartile in e-form sint cam 3% din vinzari, in America mai mult de 50%!!! Deci viitorul este in aceasta directie, din fericire pentru paduri %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 6:33 pm 
Neconectat
Admin

Pentru conversia intre diferite formate recomand Calibre, e gratuit. Conversia e in general ok, formatarea in pagina poate lasa de dorit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 12:15 am 
Neconectat
Admin

Eu folosesc Kindle si Moon+ Reader, ambele insa pe telefonul mobil :) primul cu cumparaturi de pe Amazon, al doilea pentru restul. Fiindca am telefonul mereu in zona nu trebuie sa-mi bat capul sa car mereu caramida potrivita de hartie cu mine. Un reader inseamna un aparat in plus de carat...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 9:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
Apropos, am citit ca in Elvetia cartile in e-form sint cam 3% din vinzari, in America mai mult de 50%!!! Deci viitorul este in aceasta directie, din fericire pentru paduri %%-

Nu pentru ca-s mai ecologisti. Tine de cultura catre informatia electronica si comoditate (americanii se muta de mai multe ori in viata decat europenii, sunt mai mobili fortati de economic).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 9:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Da, haihui, si eu cred ca nu ecologia este principala motivatie a americanilor de a cumpara e-books. Dar este un efect colateral pozitiv.

Soterro scrie:
Un reader inseamna un aparat in plus de carat...

Asta ma pune si pe mine putin pe ginduri. este greu? Mai greu decit o carte de dimensiuni normale? Naveta mea este lunga, a citi zilnic 2 ore pe telefonul mobil...hmmm @-) @-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 9:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

Nu este greu. Iti recomand insa un aparat dedicat (Sony, Kindle) decat tablete si telefoane - cele dedicate sunt gandite sa nu-ti oboseasca ochii, alta este luminozitatea. Am incercat cu tableta si mi s-a parut destul de incomod (comparativ cu Sony-ul meu).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 10:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
Iti recomand insa un aparat dedicat (Sony, Kindle) decat tablete si telefoane

Asa ma gindisem si eu. Vreau ceva usor care sa inlocuiasca o carte, nu vreau filme, jocuri, etc. Merci ptr sfaturi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 10:28 am 
Neconectat
tânără speranţă

da si eu sunt pro kindle (am versiunea aia alb-negru fara internet) insa scot modele din ce in ce mai performante.
Pe langa faptul ca nu-ti obosesc ochii, autonomia e pana la 30 de zile, ceea ce nu e de neglijat.
ce-i drept ca tendinta e sa se inlocuiasca notebookurile cu tabletele...insa tabletele au o autonomie de..cateva zile.(2 max 3)

ps: numai ca daca iti iei kindle sa nu fii surprinsa ca trebuie sa aprinzi lumina, ca nu poti citi pe intuneric.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 11:32 am 
Neconectat
Admin

holiday scrie:
ps: numai ca daca iti iei kindle sa nu fii surprinsa ca trebuie sa aprinzi lumina, ca nu poti citi pe intuneric.

Kindle Paperwhite are iluminare proprie; pentru modelele mai vechi de Kindle exista coperti de protectie cu bec.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 11:40 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

holiday scrie:

Ma cam surprinde totusi aceasta afirmatie (desi nu intentionam sa citesc pe intuneric ). Am vazut o comparatie la Kassensturz in care se arata si explica exact contrariul. Testul este facult impreuna cu revista Saldo si mi s-a parut bine facut.
Tu nu poti citi atunci cind este lumina putina? (de exemplu noaptea, in tren sau avion?)

http://www.srf.ch/konsum/tests/kassenst ... esekomfort
Aha, inteleg, Cosmin, ne-am suprapus cu raspunsurile :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 12:52 pm 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
holiday scrie:

Kindle Paperwhite are iluminare proprie; pentru modelele mai vechi de Kindle exista coperti de protectie cu bec.

Exact.
Si iti poti seta si dimensiunea scrisului.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]