Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 1:21 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pozitia sociala a femeii in societatea albaneza
MesajScris: Mie, 29 Ian 2014 9:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia, imi pare ca tu ai facut "analiza de text" doar pe Noul Testament, si aia "dirijata" sa dea bine! :D

Citat:
...ceva ce e ascuns omului ne-a dat fiecaruia din noi acel imbold de a cauta adevarul...
religios numit: "lasa-ti Duhul Sfant sa va calauzeasca pasii" , stintific numit: "Cercetati totul cu o minte ascutita, prin ratiune".

Indiferent cum, fara aceste intrebari existentiale omul ar fi inca prin paduri la vanat de peste si la cules de mure...

...Capacitatea de a vorbi l-a ajutat pe om sa-si transmita ideile. Curiozitatea nativa l-a determinat sa caute raspunsuri la intrebarile care il framantau. Nimic "ascuns" ! :)

Omul a fost cel care i-a inventat pe zei si tot omul e cel care ii zdrobeste. "Cunoasterea" inseamna zdrobirea zeilor. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Ian 2014 11:29 pm 
Neconectat
membru de bază

Trimiterile scrise sub orice verset sunt atat spre noul cat si spre vechiul testament. Ia biblia deschide orinde vrei citeste un verset apoi sub el gasesti trimiteri quer durch das ganze buch.

Ref la demolarea zeilor, da aia e laicitatea si e bine ca exista. Nici eu nu cred in zei...eu cred intr un dumnezeu viu. Al dragostei si al luminii :) si toata stiinta asa cum m am lovit pana acum de ea prin scoli sau prin carti nu face decat sa mi demonstreze ca nimic nu este intamplator ca totul urmeaza o lege universala...o lege mult superioara capacitatii noastre de perceptie.

e opinia mea :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Ian 2014 10:06 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
o lege mult superioara capacitatii noastre de perceptie.

Ce intelegi prin "noastre"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Ian 2014 10:20 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
o lege mult superioara capacitatii noastre de perceptie.

Ce intelegi prin "noastre"?

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Ian 2014 11:20 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Trimiterile scrise sub orice verset sunt atat spre noul cat si spre vechiul testament. Ia biblia deschide orinde vrei citeste un verset apoi sub el gasesti trimiteri quer durch das ganze buch.

:) Ce-ar fi sa citesti SI Biblia in varianta cursiva (adica aia fara trimiteri , ca stii tu "traduttore-traditore"). ... Nush de ce , imi pare ca variantele cu adnotari seamana cu pledoariile unor avocati care vor musai sa demonstreze ca criminalul NU are nimic de-a face cu crima. :D

Uite aici ai Biblia in versiunea adoptata de culturile evanghelice (Cornilescu) , Biblia Ortodoxa si Cornilescu vs Ortodoxa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/

Giorgia scrie:
Ref la demolarea zeilor, da aia e laicitatea si e bine ca exista. Nici eu nu cred in zei.

Bine faci! :) In felul asta respecti prima porunca a dumnezeului biblic: https://sites.google.com/site/marilerel ... 10-porunci
(....daca a dat El porunca asta, nu cumva are teama de concurenta si implicit recunoaste "existenta colegilor de breasla " :-B - ma intreb si io...)

Giorgia scrie:
..eu cred intr un dumnezeu viu. Al dragostei si al luminii :)

...si îl identifici in Dumnezeul biblic? :shock:

Giorgia scrie:
si toata stiinta asa cum m am lovit pana acum de ea prin scoli sau prin carti nu face decat sa mi demonstreze ca nimic nu este intamplator ca totul urmeaza o lege universala...o lege mult superioara capacitatii noastre de perceptie.

Ca o observatie: pâna prin 1600siceva "perceptia" reprezentantilor lu' Doamne-Doamne pe Pamânt era geocentrica. Iar cei care ziceau altceva erau condamnati, exilati, sau arsi pe rug,dupa caz. :)
...Cred ca daca lipsea zelu' asta crestin, societatea omeneasca era mult mai departe decât e azi.

Nu ne impiedica nimeni sa iubim, nici sa studiem, nici sa fim etici, morali. Iar pentru asta NU avem nevoie musai de un zeu (care culmea mai e si egocentric,gelos, misogin, etc)

PS : Apropo de Maria Magdalena pe care o pomeneai anterior: ca si azi, si atunci prostitutia era bine platita. Maria Magdalena impreuna cu alte doamne i-au insotit pe cei 13 pentru ca erau "sponsori" ai actiunii, tinând cont ca baietii si-au abandonat profesiile de baza. :)
Cât despre prima aparitie dupa Inviere executata in fata Mariei Magdalena, Evanghelia dupa Filip (una din cele respinse de dogma crestina) ar putea da o explicatie:“Sigur ca invatatorul o cunoaste mai bine. De aceea o iubeste pe ea mai mult decat pe noi.”, episod mentionat si in alte doua scrieri apocrife.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Ian 2014 12:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

As vrea sa clarific un lucru: din punctul meu de vedere, fiecare este liber sa creada ce vrea, ce-i place, ce-l "aranjeaza" mai bine.

Problema intervine atunci când persoane care se ocupa de educatia copiilor impart lumea asa cum o face doamna din clipul (extras dintr-un documentar) de mai jos: "Exista doua tipuri de oameni in lume: oameni care il iubesc pe Isus si oameni care nu-L iubesc".
Va rog sa vizionazi clipul si sa-mi spuneti daca sunteti de acord cu ce se intâmpla acolo.

http://www.youtube.com/watch?v=LACyLTsH4ac

De asemenea,am o problema atât timp cât in gradinitele din tara mea se intâmpla asta:
http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/a ... 16498.html

ori în scoli se preda asa ceva:
http://www.realitatea.net/ce-i-invata-p ... z2qmREkziS

Si mai am o maaaaare problema bine ilustrata aici:
http://capitalismpepaine.com/2013/12/16 ... pe-ai-mei/

:niak:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Ian 2014 2:57 pm 
Neconectat
membru de bază

Da, din pacate spalarea creierului e ceva la ordinea zilei...:(

Tin minte ca un timp am frecventat slujbe la penticostali, copiii erau separati, la ora de duminica, apoi mergem in vizita la unii sau altii, si acei copii erau uneori asa de rau pedepsiti cand se zbenguiai incat ti se rupea sufletul de ei...Asa ca nu a fost de mine.

Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce e in acele linkuri. Personal am alta viziune despre credinta, religie, dumnezeu etc. Si..crede-am ca nu prea corespunde "dogmei" cunoscute...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]