Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 20 Aug 2019 7:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Habébimus Papam ? Qualis papam potest?
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 11:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dupa surprinzatorul gest al Papei Benedict al XVI-lea - acela de a se demite din inalta functie din fruntea Bisericii Catolice- aceasta din urma a intrat in "criza".
Din punctul meu de vedere, Biserica Catolica intrase de mult "in criza", atât doar ca a aplicat vechiul sfânt principiu: "Daca ignoram, inseamna ca NU exista".( :D )

Vestea surprinzatoare de luna trecuta (conform careia Papa a demisionat) a descumpanit marea masa a credinciosilor catolici. De remarcat faptul ca anuntul demisiei Papei a intervenit aproape concomitent cu incheierea raportului Comisiei numite pentru studierea cazului "Vatileaks".

...Am urmarit iesirile Papei dupa anuntarea demisiei: parea mai aproape de multime ca niciodata.
Probabil nu vom sti niciodata motivul real al demisiei. (chestia cu : "sunt prea batrân pentru a-mi duce mandatul la bun sfârsit" nu ..tine, sau ma rog , e un mod voalat prin care se transmite mesajul: "Biserica catolica este atât de ...putreda, incât eu nu ma simt in stare s-o vindec"- opinia mea).

Cert e ca Papa demisionar a reusit sa impuna o serie de conditii, din care cea mai importanta imi pare numirea responsabilului IOR (Banca Vaticana- aia a carei bancomate functioneaza inclusiv -si mai cu seama- in latina- asta daca cetateanul crestin nu cunoaste celelalte limbi in care sunt scrise indicatiile de utilizare :D ). De notat ca postul respectiv era neocupat de mai bine de noua luni.
Opinia publica internationala a incercat sa interpreteze in fel si chip decizia lui Benedict al XVI-lea. Marea masa a credinciosilor a ...preferat sa vada in acest gest dimensiunea umana a Papei (dimensiune care pâna nu demult era complet ignorata, Papa fiind "suspendat" intre doua lumi: cea terestra si cea din ceruri, el fiind practic reprezentantul lui Doamne-Doamne pe Pamânt.)
...In aceste zile, cu toate sfumaturile .."aruncate", eu am intrezarit o crâncena lupta intestina in sânul celei mai importante biserici crestine a planetei (macar conform numarului de adepti).

Azi incepe Conclavul pentru alegerea noului Papa. Ochii intregii lumi (crestine si mai putin crestine)sunt atintiti asupra cosului si a culorii fumului care va iesi - alb sau negru.
..Cert e ca intr-un final, fumul va fi alb. Intrebarea e : "alb" -pentru o biserica ce se deschide lumii a treia, "alb"-pentru importanta pe care continentul american o are in lumea contemporana, sau "alb" -pentru ca "vrem sa conservam valorile milenare ale bisericii noastre-bune sau rele cum sunt ele".

De azi, 115 cardinali intra in "sedinta" - "cum clave" (adica sub cheie- fara acces la lumea externa- chit ca nush ce cardinal american a spus ca-si va "updata" enoriasii prin internet), pentru a hotarâ "directia" spre care Biserica Catolica va merge de-acum inainte.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Habébimus Papam ? Qualis papam potest?
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 7:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Habemus Papam! Azi, la 19.06 a iesit fumul alb pe cosul Bazilicii San Pietro. Deocamdata nu se stie cine este; se stie doar ca ESTE. :D
O multime impresionanta, intr-un fel de delir de fericire, se agita in Piata San Pietro, ca dupa o partida in care echipa favorita a câstigat .

...Legende vaticane spun ca prima zi a Conclavului este a Omului, cea de-a doua a Demonului, cea de-a treia a Spiritului Sfânt. Azi este cea de-a doua zi, iar alegerea a fost facuta.

Sper ca noul prelat nu-si va lua numele de Pietro Romanul. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 8:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Papa Francesco (pâna azi cardinalul Jorge Mario Bergoglio ). Vine de la Buenos Aires, 76 ani. Iezuit.

Ultima oară modificat de luminita pe Mie, 13 Mar 2013 9:15 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 8:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Papa du lait Francois in franceza.
Nu am sa inteleg niciodata delirul asta colectiv si nevoia pentru o apartenenta religioasa.

Ps: Nu vi se pare ca l'au ales un pic cam rapid...la procedura de numire a papei ma refer..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 9:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

holiday scrie:
Ps: Nu vi se pare ca l'au ales un pic cam rapid...la procedura de numire a papei ma refer..

Nu neaparat. Daca un candidat obtine 2/3 din voturile electorilor, devina Papa.
Jurnalisti "vaticanisti" si diversi reprezentanti ai clerului catolic au semnalat in nenumarate rânduri, de la demisia lui Benedetto XVI, importanta unui mesaj clar al mai marilor Bisericii Catolice, catre credinciosi si catre laici: "suntem mai uniti decât oricând" si, in opinia unora acest lucru se putea face exact printr-o alegere rapida a noului Cap Catolic.

La conclavul din 2005, actualul Papa a iesit pe locul doi (dupa Ratzinger).
In discursul din aceasta seara, parea foarte emotionat (chiar s-a poticnit la "Pater nostru" si "Ave Maria"). Este primul papa "extra-continental" din istoria Papalitatii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 1:23 pm 
Neconectat
Admin

Luminita, sunt by the way, da' nu pot altfel: ador felul tau de-a scrie, extrem de informativ, clar si bine exprimat. Te citesc cu mare placere si te admir asa, din umbra :ymblushing:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 9:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc, Ana ! :ymblushing:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 10:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ana scrie:
Luminita, sunt by the way, da' nu pot altfel: ador felul tau de-a scris, extrem de informativ, clar si bine exprimat. Te citesc cu mare placere si te admir asa, din umbra :ymblushing:

@Luminita ^:)^ esti foarte de treaba si ai niste posturi foarte informative!

daca'mi este permisa o gluma offtopic:

Cica,papa se plimba cu papa mobilu,la un moment-dat ii spune soferului sa conduca el,dupa ceva km ii ia radarul,politistul nu stie ce sa faca si`l suna pe sefu sau si ii spune:
-E cineva de sus,trebuie sa iau o decizie
-Cine e ?! Priministrul?
- Nu mai de sus !
- Presedintele?
- Mai de sus !!
- Atunci cine e ???
- Daca papa e soferul....cred ca e Dumnezeu
(*)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 10:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Octavian Paler spunea pe undeva: "Imi iubesc tara atunci când nu ma uit la televizor si când nu merg pe strada".
Subscriu si adaug :
"si când nu citesc articole semidocte cu comentariile "sferto"docte aferente in ziare-online cu pretentii". :niak:

http://www.gandul.info/puterea-gandului ... r-10666038
http://www.gandul.info/puterea-gandului ... i-10667598

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 10:39 am 
Neconectat
membru de bază

2005 vs 2013...St. Peter's Square in Rome in 2005 vs 2013

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 7:07 pm 
Neconectat
Admin

N-ar fi fost mai corect titlul de "Habebunt papam"? (intre timp, habent)
Ca nu-s prea multi catolici de limba romana...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Mar 2013 10:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
N-ar fi fost mai corect titlul de "Habebunt papam"? (intre timp, habent)
Ca nu-s prea multi catolici de limba romana...

In opinia mea, NU.
Daca ne gândim doar la faptul ca ceea ce numim azi "cultura si societatea occidentala" , au fost "clocite" de biserica catolica (si derivatele ei). De multe ori m-am intrebat cum ar fi aratat lumea fara ea, unde s-ar aflat acum umanitatea fara ororile Inchizitiei, de pilda. Ori fara cruciade. Ori fara acel ev mediu intunecat, care totusi a lasat "bijuterii" artistice inegalabile...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Mar 2013 10:43 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Daca ne gândim doar la faptul ca ceea ce numim azi "cultura si societatea occidentala" , au fost "clocite" de biserica catolica (si derivatele ei). De multe ori m-am intrebat cum ar fi aratat lumea fara ea, unde s-ar aflat acum umanitatea fara ororile Inchizitiei, de pilda. Ori fara cruciade. Ori fara acel ev mediu intunecat, care totusi a lasat "bijuterii" artistice inegalabile...

Asa e Luminita, totusi...orice rau poate fi si spre bine. Biserica catolica este cea care a schimbat ordinea sociala, din "mostenitor de drept" in "unsul Papei". Nu zic ca a fost mai bine zic doar ca a fost un prim pas ....au urmat apoi altii definitivati de rev.franceza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Mar 2013 10:49 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

holiday scrie:
Nu am sa inteleg niciodata delirul asta colectiv si nevoia pentru o apartenenta religioasa.

"Nevoia pentru o apartenenta"... Cred ca asta-i "cheia" sub care pot fi citite o gramada de lucruri (nu neaparat religioase. :) ) Teama de "a nu fi singuri", teama de a nu avea "radacini", ori teama de a nu avea "un spate", etc, creeaza "nevoia".

"Apartenenta" poate fi o "mândrie", o "justificare"(in sensul de "scuza"), un mod de "a arata cu degetu' " ("Ce prosti si rai e astia"!)- clasificând urgent, fara macar a incerca a cunoste, pentru ca, nu-i asa, "Ceea ce nu cunoastem e periculos, deci, tre' sa ne ferim!"

...Si ca sa fiu rea pâna la capat, cred ca pâna la urma este vorba de un simplu exercitiu de putere: manipulati si manipulatori (cu cât mai multi manipulati, cu atât mai puternici manipulatori). Nu conteaza in numele a CE sau in numele CUI. :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Mar 2013 11:10 pm 
Neconectat
Admin

Era vorba de papa de acum, nu de istoria veche. Daca tu il consideri tot ca sef, treaba ta. Nu vorbi insa la plural.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 11:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Daca episcopii primesc inspiratie de la Dumnezeu pe cine sa aleaga, cum se face ca nu voteaza toti la fel?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 2:02 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
episcopii primesc inspiratie de la Dumnezeu pe cine sa aleaga
Asa au zis?!? :))

Oricum: credinta NU este sinonimi cu logica. Chiar daca diversi teologi au scris lucrari remarcabile in dezvoltarea ultimei, ei sunt exceptiile. Exceptiile care au impins occidentul inainte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 5:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Daca episcopii primesc inspiratie de la Dumnezeu pe cine sa aleaga, cum se face ca nu voteaza toti la fel?

Citat:
...Legende vaticane spun ca prima zi a Conclavului este a Omului, cea de-a doua a Demonului, cea de-a treia a Spiritului Sfânt. Azi este cea de-a doua zi, iar alegerea a fost facuta.

:D :D :D :D :D

...Mah, cardinalii sunt cei care tre' sa primeasca "inspiratia",nu episcopii.
Nush care e diferenta exacta, nu am reusit sa inteleg cum devine cazu' cu ierarhia in Biserica Catolica. :-\ :-\ :-\ Am inteles ca un cardinal poate fi si altceva in afara de episcop (exista si Cardinali diaconi si cardinali presbiterieni si cardinali episcopi).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 6:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Era vorba de papa de acum, nu de istoria veche. Daca tu il consideri tot ca sef, treaba ta. Nu vorbi insa la plural.

Nu tre' sa-l consider eu sef. ESTE sef! Seful celui mai mic stat din lume, cu cea mai mare rata de infractionalitate din lume. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Vatican) :D

Si-apoi sa nu uitam ca are o influenta coplesitoare asupra a mai mult de jumatatea din crestini (acestia din urma reprezentând aprox 33% din populatia mondiala)

Daca mai tinem cont si de intentiile manifestate (intre altele "unirea bisericilor crestine"), ar trebui poate sa ne preocupe. (Zic si eu! :D )

...Atunci când o asemenea figura ("alesul" "trimisul lui Doamne-Doamne pe pamânt"), impreuna cu cei care il inconjoara emit judecati de valoare de tipul: " Homosexualii trebuie condamnati, intrucât ...",bla, dar despre "pedofili" tac mâlc, sau arunca o sopârla gen "Pedofilia e o boala"- asa cum declara nush ce cardinal de culoare acum câteva zile. (De unde, probabil tre' sa intelegem ca homosexualitatea NU este "practica habituala" intre zidurile vaticane, iar restul ...sunt bolnavi)...,
Sa nu mai pomenesc "sfântul" indemn la lupta contra homosexualilor in scopul eliminarii fizice a acestora, indemn care a inflacarat inimile si creierasele "crestinilor de bine" pe net, cu consecinte in lumea reala.

...Atunci când actualul Papa Emerit spune ca prezervativele sunt impotriva vointei lui D-zeu si ca nu ajuta cu nimic in eradicarea SIDA si ca atare NU trebuie folosite.( Bun, nu ajuta, dar pot izola cât de cât fenomenu'....), dar ca ele, prezervativele "ar putea duce pe calea aia dreapta prostituatele" (!).

...Atunci când, in tari fooooarte crestine femeile mor pe capete, (ex: in Italia la fiecare 3 zile este ucisa o femeie de catre sotul, tatal, fratele sau iubitul ei, in Romania la fiecare 48 de ore este ucisa o femeie in acelasi ambient -statistici 2012)

... Atunci când avortul este interzis si condamnat (indiferent ca el a fost urmarea conceptiei unui viol in grup sau al unui incest)

...Atunci când eutanasierea persoanelor este interzisa CHIT CA ACESTEA AU LASAT UN TESTAMENT BIOLOGIC, dar "viata e importanta" chiar daca ea este mentinuta cu ajutorul aparatelor.

...Atunci când surioara intru credinta (BOR) inalta o catedrala fastuoasa si costisitore ignorând mizeria si dificultatile materiale si spirituale ale populatiei pe care o pastoreste,

da-mi voie sa cred, Soterro, ca PLURALUL de care pomeneai, se impune.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]