Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 21 Noi 2017 12:01 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Consulatul romanesc - se poate si asa
MesajScris: Mie, 08 Mai 2013 8:42 am 
Neconectat
Admin

S-a scris deseori despre Consulatul romanesc la Berna, si de cele mai multe ori despre nemultumirea celor care dintr-un motiv sau altul apeleaza la serviciile reprezentatilor Romaniei pe teritoriul Elvetiei.

Ei bine, azi am avut o surpriza placuta: am sunat la Consulat pentru schimbarea pasaportului romanesc expirat. Mi-a raspuns foarte rapid (in anii dinainte trebuia sa suni jumatate de zi ca sa prinzi legatura) doamna Florian (sper sa nu-i fi gresit numele) care-a fost deosebit de amabila si care - spre suprinderea mea mi-a sugerat idei de rezolvare a problemei, mi-a dat amanunte suplimentare chiar fara sa i le cer. A fost cred -prima data in viata de cand ma aflu in Elvetia (de circa 13 ani) cand am avut senzatia ca sunt cu adevarat indrumata profesional si sprijinita in rezolvarea problemelor cu actele. Un mare multumesc pentru asta Consulatului Roman din Berna. @};- @};- @};-

In ceea ce priveste schimbarea pasaportului - o intreaga poveste. De ce trebuie sa ai si originalul si fotocopii de la toate actele, inclusiv de la pasaportul expirat, asta n-am inteles-o. De ce nu poti trimite toate actele scanate prin Email - alta poveste.
Anul trecut mi-am facut pasaport elvetian biometric pentru a calatori in America (am dubla cetatenie). Nu mi-a trebuit decat sa ma legitimez cu ID-ul si nu un dosar intreg pentru asta, cum se cere inca pentru pasaportul romanesc. In era internetului ar trebui sa fie posibil sa mergi cu actul expirat si sa ti se trimita actul nou, cum se procedeaza in Elvetia. Pentru schimbarea procesului de reinnoire a pasaportului nu are Consulatul nicio vina: astea sunt conditiile cerute de directia de pasapoarte din Romania. Cred c-am sa le scriu sa-i intreb de ce vor neaparat sa ne faca viata grea.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Consulatul romanesc - se poate si asa
MesajScris: Mie, 08 Mai 2013 2:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ana scrie:
(...)am sunat la Consulat pentru schimbarea pasaportului romanesc expirat.

In ceea ce priveste schimbarea pasaportului - o intreaga poveste. De ce trebuie sa ai si originalul si fotocopii de la toate actele, inclusiv de la pasaportul expirat, asta n-am inteles-o. De ce nu poti trimite toate actele scanate prin Email - alta poveste.

Anul trecut mi-am facut pasaport elvetian biometric pentru a calatori in America (am dubla cetatenie). (...) nu un dosar intreg pentru asta, cum se cere inca pentru pasaportul romanesc. (...) Pentru schimbarea procesului de reinnoire a pasaportului nu are Consulatul nicio vina: astea sunt conditiile cerute de directia de pasapoarte din Romania. Cred c-am sa le scriu sa-i intreb de ce vor neaparat sa ne faca viata grea.

Ma scarpin dupa ureche si ma intreb: la ce oare iti mai trebuie pasaportul roman avandu-l pe cel elvetian, in conditiile in care reinnoirea documentului roman e o adevarata bataie de cap? Viata grea ti-o cam faci singurica. Asteapta sa fie mai putina birocratie in RO si atunci... Bingo! Acum mi-a picat fisa ce si cum cu Romania! Birocratia! Sunt multe gurile care trebuie sa manance.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Mai 2013 5:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

De acord cu LeDix. Anul trecut am trecut cu alte pasapoarte caci unul din copii n-are cetatenie Ro si n-aveam chef de intrebari la prezentat pasapoarte diferite, in afara de faptul ca le scaneaza la fiecare trecere si nu treci simplu ca ceilalti nu-i niciun deranj. Ba din contra, nu-ti pierzi vremea si banii pe la ambasada cu speranta ca n-ai uitat sa iei un document la tine si nu astepti 3 luni dupa document.
Tot ce spun pica in cazul in care ai de rezolvat ceva cu autoritatile romane (inclusiv la ambasada, la orice document pentru care faci cerere trebuie sa te `legitimezi` cu un document romanesc, o chestie hilara ce merita topic separat) sau tii mortis sa votezi viitorul luminos al romanilor.

In rest... Am remarcat si eu o amabilitate superioara altor consulate romanesti vizitate. Este de apreciat faptul ca sunt de multe ori destul de rabdatoare (consulul si adjuncta ei), este un plus. Nu e vina lor ca regulile si legile romanesti sunt cu baze puternic birocratice. Sa speram ca treaba cu integrarea va ameliora si aspectul asta. De fapt cred ca este cel mai puternic sprijin pe care Ro l-ar putea oferi cetatenilor ei ce traiesc peste hotare: obtinerea documentelor necesare cu mai putina birocratie. Ar fi de un real ajutor si pentru cei ce le doresc, si personalului diplomatic. Asta ca sa nu mai spun de tarifele de jaf la drumul mare (doo ex. - pentru obtinerea certificatului de nastere din a doua tara de cetatenie mi s-au cerut 105 franci fiind necesare 3 documente plus un formular tip completat, lucru care m-ar fi costat in varianta romaneasca aproape 600; si 2 - o procura costa in varianta Ro aproape 80 franci, in cealalta 35).

Ah, mai era ceva: parca era cineva care este in contact cu dna consul (pe linie profesionala, la intalniri comunitare). Poate ar fi bine sa instaleze un distributor de numere de ordine pentru a servi lumea in ordine, caci mi s-a intamplat de doua ori sa apara fete ciudate in consulat si sa se instaleze cu nesimtire la ghiseu. Ori eu nu m-am mai certat de mult cu nesimtitii si nici nu am de gand s-o fac in viitorul apropiat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Mai 2013 11:54 am 
Neconectat
Admin

LeDix :-bd asa e, fara un act romanesc valabil nu poti rezolva nimic in Romania. Pasaportul romanesc era expirat de 2 ani, nici macar nu observasem. Din fericire mi-a trecut prin minte sa controlez in ultima clipa, altfel ma duceam degeaba in Romania.
Doamna Consul a fost deosebit de draguta, la fel ca si secretara dumneaei. Pe langa faptul ca mi-au acordat o consultanta excelenta, au ramas peste program pana au rezolvat pe toata lumea. Mi-era teama ca la ora 17.00 va trebui sa plec acasa, dupa ce facusem atatea ore pe drum pana la Berna. Din fericire n-a fost asa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Sep 2013 1:44 am 
Neconectat
nou venit

Ma bucur sa aud ca totul e bine si roz. Doamna consul tasteaza cu zece degete ceea ce face ca timpul de prelucrare a datelor sa fie mai scurt ? La noi la romani e un obicei interesant, in sensul ca indiferent pentru ce trebuie sa prezinti toate datele personale incepand de la certificatul de nastere in original ( care este cea mai mare aberatie posibila-parere personala) Un document , o hartie care certifica ca te-ai nascut poate fi eliberat in urma verificarii registrului de stare civila unde a fost inregistrata nasterea. Orice hartie indiferent de forma culoare are acelasi continut indiferent daca e primul sau al douasprezecelea pe care scrie duplicat (copie). Fara hartia asta nu existi, chiar daca ai cod numeric personal, sau pasaportul vechi eliberat de aceeasi scumpa tara sau vreo doua sau trei acte care arata ca esti tu, viu si care au fost eliberate la vremea lor tot in baza unui certificat de nastere sau a unei copii, dar ce sa zic asa e la noi, sunt placut impresionat ca s-au inbunatatit lucrurile si va dau un sfat nu plecati de acasa fara certificat de nastere. Nu am mai fost la consulat de pe vremea cand se cerea traducrea permisului de sedere de catre traducatori ,,agreati,, de consulat ceilalti autorizati trebuiau sa aposileze cu apostila de la Haga (?). Dar vrand nevrand am sa costat personal schimbarea in bine deoarece cred ca-mi expira pasaportul.
Urati-mi ,,Bitte,,!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Sep 2013 9:26 am 
Neconectat
Admin

valentin scrie:
trebuiau sa aposileze cu apostila de la Haga (?).

Bucura-te ca nu ne trimit in Olanda s-o luam "in original".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Sep 2013 11:06 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

valentin scrie:
La noi la romani e un obicei interesant, in sensul ca indiferent pentru ce trebuie sa prezinti toate datele personale incepand de la certificatul de nastere in original ( care este cea mai mare aberatie posibila-parere personala) (bla bla bla)

Si tu crezi ca in Elvetia vii cu certificatul sau cu orice alt tip de document transcris/copiat pe servetel?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]