Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 21 Sep 2018 9:09 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amenda, pedeapsa sau interdictie?
MesajScris: Mie, 28 Mai 2008 6:53 am 
Buna ziua la toata lumea.
Am si eu o pb pe care am sa incerc sa o expun cat mai pe scurt in speranta ca cineva stie si ma poate ajuta cu un raspuns la o intrebare.
M-am casatorit in elvetia in 2001.Din aceasta casatorie a rezultat un copil.
M'am despartit legal in 2005 locuind apoi cu fiul meu in zurich si dependenta financiar de socialamt.
Cu timpul situatia noastra s'a inrautatit treptat..
Intr'un final, presata din toate partile, am hotarat brusc sa parasesc definitiv elvetia impreuna cu fiul meu.
Inainte sa plec am divortat.
La primarie am declarat ca ma intorc in romania si am dat o adresa fictiva din orasul natal.
Eu sunt insa in franta, pt ca in ro nu mai am pe nimeni.
Din pacate elvetia am parasit'o cu datorii in jur de 12000sfr(note de plata neachitate la: doctori, chirie, asiguraremed.etc plus un minus in banca)

Stiti cumva daca ma voi alege cu vreo amenda, pedeapsa sau interdictie din asta , sau fostul sot(elvetian) poate avea pb din cauza mea??
Sau unde m'as putea interesa in legatura cu pb expusa mai sus?
Multumesc anticipat tuturor pt. atentia acordata, va doresc o zi buna.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Amenda, pedeapsa sau interdictie?
MesajScris: Mie, 18 Iun 2008 12:48 am 
Neconectat
nou venit

In marile orashe din Elvetzia exista centre de consiliere ale victimelor violentzei de orice fel fizica/psihica shi nu numai. Fiecare din acest centru propune shi o asistentza juridica gratuita (sau, in unele locuri, se cere suma modica de 20-50 de franci). In ce orash ai stat cu fostul tau sotz? Shtii ca el are anumite obligatzii fatza de tine shi copilul tau, dat fiind faptul ca e shi al lui? Cel mai bine ar fi sa te intorci aici shi sa'tzi asumi datoriile, putzin cate putzin, cum spunea shi Nick, shi mai ales sa iei legatura cu un consilier juridic (care in anumite cazuri e gratuit sau aproape gratuit) shi care te va indruma in demersurile pe care trebuie sa le faci. In orice caz, din punct de vedere legal cel putzin, nu au nici un drept sa'i ceara fostului tau sa achite datoriile tale in aceasta faza a problemei. Itzi urez mult mult noroc!

Scoală-ţi Ţară, voevozii!!! character is what you are in the dark.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iun 2008 12:50 am 
Neconectat
nou venit

A propos, incearca de asemenea sa iei legatura cu Centrul Social Protestant, din orashul in care ai stat sau din altul. Au mai multzi oameni specializatzi pe probleme juridice ale strainilor.

Scoală-ţi Ţară, voevozii!!! character is what you are in the dark.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iun 2008 10:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Daca datoriile au fost contractate înainte de pronuntarea divortului si casatoria nu a fost sub regimul separarii de bunuri atunci sotii sunt responsabili solidari în ceea ce priveste datoriile.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]