Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 7:25 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Posta elvetiana. CE PREVEDE LEGEA?
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 1:50 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nah, ziua buna...

Intru direct in subiect... Si voua vi s-a intamplat sa va fie deschise pachetele provenite din alte tari?

Mentionez ca in vreo noua ani, am primit vreo cinci pachete din exteriorul Elvetiei.... TOATE, dar ABSOLUT TOATE ajungandu-mi desfacute si re-lipite... la modul BARBAR!!!! Ba mai mult: ultima surpriza a fost un plic (publicitar) din Germania...de la magazinele DM care a fost literalmente sfasiat apoi repus intr-un zip bag pe care s-a relipit numele destinatarului...

Ce sa mai zic? Niciunul din pachete nu provenea din tari cu risc sporit sau stiu eu... dinafara Europei... Franta, Germania, Anglia...

Astazi am primit alt pachet (continand o tastaura DELL), din Anglia... L-am comandat pe ebay. Mi-a venit cu avionul... Pe pachet scria "fragil, a fi manipulat cu atentie"... sa nu va explic in ce hal a ajuns... Plin de gauri... desfacut si "abtibilduit" cu firmamentul Post.CH.

Voi aveti idee de ceva lege in privinta asta? Chiar au atat timp liber la VAMA incat deschid TOATE PACHETELE sau doar am fost EU norocoasa careia i-au ajuns chiar TOATE deschise?

Merci de potentialele raspunsuri... chiar e interesant de stiut... avand in vedere cat se plateste posta aici... unde naiba mai e "confidentialitatea corespondentei"?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Posta elvetiana. CE PREVEDE LEGEA?
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 5:38 pm 
Neconectat
Admin

E vorba de controlul vamal care verifica orice are chef si e indreptatit dpdv legal sa o faca. Ca le lipesc aiurea o vad ca problema numai daca din cauza asta ti se strica continutul - si atunci da e motiv de plangere (nu stiu insa unde).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 5:58 pm 
http://www.post.ch/fr/post-startseite/p ... lungen.htm
Tout colis arrivant en Suisse depuis l'étranger passe en douane. Les papiers d'accompagnement doivent mentionner les informations (contenu, valeur, etc.) requises par les autorités douanières. Celles-ci déterminent alors, en se fondant sur la loi sur les douanes, si le colis est passible de droits de douane et le montant de ces derniers. Outre les taxes douanières et la TVA, le destinataire doit aussi s'acquitter des frais de dédouanement.
Orice pachet care ajunge în Elveția din străinătate trece prin vamă, fără excepţie. Documentele de însoţire trebuie să specifice anumite informaţii (precum conţinutul, valoarea etc.), solicitate de autorităţile vamale. Acestea determină mai apoi, pe baza Legii Vamale, dacă pachetul este supus TVA-ului şi cuantumul acestuia. În plus faţă de accize şi TVA, destinatarul trebuie să mai plătească şi taxe vamale.

Da, vama elveţiană deschide toate pachetele!
Ca regulă generală, poţi comanda din străinătate bunuri culturale (cărţi, tablouri etc.) până în suma de 200CHF, dar orice pachet al cărui conţinut depăşeşte această sumă, eşti automat supus taxelor aplicabile la vamă + TVA-ul.
Pt. celelalte bunuri, haine, aparate electromenajere sau electronice de consum, articole şi accesorii sportive etc. plafonul e de numai 60CHF!

În fine, unde voiam s-ajung...vama/poşta deschide pachetele pt. a verifica valoarea produsului importat, pt. ca mai apoi să poată stabili dacă te încadrezi sau nu în limitele plafonului deasupra amintit.

Şi eu am constatat, încă de la primul pachet comandat, că Poşta le deschide. Dar le reambalează atât de bine încât nu m-a deranjat, în final.
Mă surprinde şi e consternant să aud că în alte zone din Elveţia, pachetele sunt tratate grosolan şi cu lipsă de delicateţe.
Cum se face că până la ora asta încă n-ai depus plângere?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 7:35 pm 
Neconectat
Admin

Marawder scrie:
Mă surprinde şi e consternant să aud că în alte zone din Elveţia, pachetele sunt tratate grosolan şi cu lipsă de delicateţe.

Se mai întâmplă la... sat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 9:07 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Inteleg ca pachetele , cf site-ului Postei CH, trebuie verificate in cazul in care declaratia vamala e vaga de gen "diverse" sau "articole sport" dar mi se pare INADMISIBIL sa iti fie desfacute pana si plicurile "publicitare"?????

Spre exemplu, un pachet primit din Franta, declarat ca fiind "haine pentru copii" (ceea ce si era) in valoare de 150 Euro... mi-a fost desfacut si "rearanjat" cu picioarele. Ok, am platit taxe vamale e ok... dar TOT NU INTELEG cum naiba sa desfaci CHIAR TOATE PACHETELE? Alte tari cum fac? In Romania nu mi s-a intamplat niciodata asta.... hm...

Ah... sa mai spun ca pachetul din Franta l-am primit pe cand NU stateam "la sat"?

Soterro - plange-m-as dar nu stiu cui... avand in vedere ca Elvetia e singura tara de pe mapamond in care pare sa nu existe protectia consumatorului sau ceva de genul... Iar daca exista, sunt al naibii de bine ascunsi....

Marawder - din cate am inteles eu de pe site-ul Postei....treaba nu e chiar atat de simpla in privinta tablourilor si chestilor culturale... Cum e spookie si cu , sa spunem, "produsele naturiste" (desigur nu ma refer la peyote sau shit-uri)... ci la ierburi aromatice, uleiuri, ceaiuri, tincturi... etc...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 10:01 pm 
Neconectat
Admin

E, in curand se voteaza despre o initiativa sa le dea peste nas un pic acestor monopoluri subventionate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 10:05 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack-reloaded scrie:
Soterro - plange-m-as dar nu stiu cui... avand in vedere ca Elvetia e singura tara de pe mapamond in care pare sa nu existe protectia consumatorului sau ceva de genul...

Plânge-te la Poştă.

Şi eu am făcut o reclamaţie la Poştă la sfârşitul anului trecut, că au sărit calul cu o livrare. Crezi că mi-a venit vreun răspuns scris, aşa cum au promis când am făcut reclamaţia? (ai două încercări)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 10:15 pm 
Abra scumpă, sunt aici să te ajut...ori de câte ori ai nevoie de ceva, apelează cu încredere la mine, da? :D

Consumatorii elveţieni au, prin lege, dreptul la calitate şi la transparenţă, de unde rezultă şi dreptul la informare.
Există câteva asociaţii independente (nimic la nivel federal) care s-au angajat pt. drepturile consumatorilor.
Konsumentenforum şi Stiftung Konsumentenschutz în Elveţia germanică.

Din păcate, nu cred că vor interveni în cazul tău, fiindcă Die Post nu este o societate comercială privată, ci o societate anonimă de drept public care aparţine Confederaţiei.
Soluţia este o plângere adresată fie direct la Die Post (au un formular conceput pt. aşa ceva), fie la poliţie, dacă consideri necesar.

Să ne ţii la curent. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Feb 2014 5:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Hahaha... da... am sa ma plang dupa usa...

Asta e fix pix pe principiul ala de care v-am vb mai demult... In bloc 8 apt - in fiecare cate 2-max 3 persoane... la sarb traiesc 8-9, din care SIGUR 6 NEdeclarate... Mie imi vine apa calda si caldura la comun... Si da-i, in futere, si plateste... Faci reclamatie la firma? E ok, NU EXISTA BAZA LEGALA...

Pana la urma cum functioneaza tara asta atat de bine daca AU LEGI din 1900... Ah, da... cu fraieri care platesc ampulea, fiindca NU EXISTA BAZA LEGALA...

Si mai sunt unii de viseaza sa vina pe aici... pana la urma... rahatul - cred eu - miroase la fel... doar ca aici e cu 5 minute mai scolit!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Feb 2014 8:52 am 
Neconectat
tânără speranţă

Marawder scrie:
Da, vama elveţiană deschide toate pachetele!

Inseamna ca sunt singurul norocos caci nici unul din pachete nu mi-a fost deschis, sa nu mai spun ca nici macar maltratat. Si mi-au venit ori cu UPS-ul, ori cu posta normala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Feb 2014 9:11 am 
Neconectat
tânără speranţă

Haihui: din exteriorul Elvetiei? Ca din interiorul ei, nici eu nu am avut niciodata probleme...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Feb 2014 10:59 am 
Neconectat
tânără speranţă

Din exterior. Vorbesc de comenzi pe net, produse ce-au venit din USA, China, Germania si Franta. Niciodata n-am avut probleme cu pachete desfacute. De obicei comenzile vin insotite de factura iar cine face serviciul de comisionar vamal (UPS, Posta sau DPD, depinde prin cine vine) imi aplica TVA-ul si comisionul.
Despre pachete personale nu mai spun, am trimis si primit pachete din America de N si n-am avut niciodata probleme.

Noh, de acord ca posta are dreptul sa deschida pachetele, ce vreau numai sa mentionez este ca nu o face in mod regulat.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]