Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 3:17 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atentie, TEPE: Job-uri in strainatate
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 4:03 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Vreau sa ajut un concetatean sa iasa din romania la munca in strainatate in orice domeniu. Pe http://www.jobsalert.ro, surpriza mare, o gramada de anunturi cu job-uri in germania, anglia, italia in toate domeniile posibile cu numere de telefon de contact in romania.
am sunat....pe scurt: se percepe o taxa de 480 lei pentru "viza de flotant" in tara in care vei fi trimis, 200 de lei pentru avizul medical "apt de munca" si, eventual, bani pentru traducerea diplomei de calificare. Dosarul il depui personal in Arad. In doua saptamini pleci la munca.

Am "frunzarit" internetul: sunt ca ciupercile firmele astea...toate au job-uri "afara"..teoretic 22mil. de romani au locuri de munca in europa pe alese (ca m-a intrebat tipa la telefon in ce domeniu doresc)

Romanii sunt ingenuncheati de golanii de la guvernare si acum apar aceste lepre care profita de disperarea unora si altora si ii jupoaie de bani, facindu-i sa spere.

Cum pot functiona legal acesti ordinari? si cum de mai exista dupa ce au tras in piept pe primii 10? ca nu sunt firme fantoma. Cu cine dreaq am facut revolutie in tara aia? au plecat toti?

Pentru cei din tara care intra pe acest forum: nu apelati la aceste firme...nu exista salariu de 1300 de euro net cu cazare si masa asigurata in germania, nici pentru nemti. ESTE TEAPA. Nu exista "viza de flotant" care sa coste 100 de euro. ESTE TEAPA.

sorry ca nu am si vesti bune.

Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie, TEPE: Job-uri in strainatate
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 9:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Din pacate, problema nu este noua dar... de actualitate...
A mai scris o doamna aici... despre o firma de confectii din CH care oferea de lucru in conditii avantajoase. Dadeau chiar si o adresa din CH dar doamna a avut inspiratia de a se interesa... a intrebat si pe aici...

Surpriza... firma NU EXISTA... !!!! Firma percepe doar taxe... hm....

Ce de rahat tre sa fie sa faci bani pe seama unor oameni care vor doar o viata mai buna... Mi-as dori sa fie undeva o "dreptate pentru fiecare"... gen dupa fapta si rasplata dar... ma indoiesc! :(

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]