Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 3:15 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: site-uri de administrat, host din tara sau local Ticino?
MesajScris: Mar, 25 Feb 2014 10:00 am 
Stau in zona Ticino de mai bine de 1 an si detineam acasa, in Romania, in Oradea mai exact, cateva magazine online de pe care aveam si cumparatori straini. Pentru ca m-am mutat am lasat administrarea site-urilor in grija altcuiva, totusi vreau sa ma ocup de ele de aici. As avea nevoie de niste sugestii sau pareri legate de firma care se ocupa de site: host, dolmeniu..Ce ar trebui sa fac, sa aleg o firma de aici sau e mai bine si mai sigur sa merg tot pe un provider romanesc? V-ati mai confruntat careva cu o astfel de situatie? Ma puteti sfatui, va rog?

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: site-uri de administrat, host din tara sau local Ticino?
MesajScris: Joi, 27 Feb 2014 10:31 am 
Neconectat
Admin

doritos_ana scrie:
Stau in zona Ticino de mai bine de 1 an si detineam acasa, in Romania, in Oradea mai exact, cateva magazine online de pe care aveam si cumparatori straini. Pentru ca m-am mutat am lasat administrarea site-urilor in grija altcuiva, totusi vreau sa ma ocup de ele de aici. As avea nevoie de niste sugestii sau pareri legate de firma care se ocupa de site: host, dolmeniu..Ce ar trebui sa fac, sa aleg o firma de aici sau e mai bine si mai sigur sa merg tot pe un provider romanesc? V-ati mai confruntat careva cu o astfel de situatie? Ma puteti sfatui, va rog?

Depinde de ce DNS ai, cu .ro, .com sau .ch. Daca totul merge bine, as lasa sa mearga totul acolo mai departe, mai cu seama din motive financiare. Singura problema pe care-o vad este DNSul (domain name server) si asta pentru google: conform ultimului algoritm al lui google, la afisarea rezultatelor cautarii organice pe google, sunt preferate site-urile locale (din tara respectiva). In rest, poti sa lucrezi in continuare linistit ca si pana acum.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: site-uri de administrat, host din tara sau local Ticino?
MesajScris: Joi, 27 Feb 2014 1:15 pm 
Am inteles. Eu m-am sfatuit intre timp si cu o cunostinta de-a noastra. Are in tara niste site-uri la Claus Web.ro si spunea ca e foarte multumit, asa mi-au spus mai ales in legatura cu indexarea si afisare in serp a site-ului. Voi stiti ceva despre ei? Sau descre cineva mai competent?

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]