Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 3:06 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Eurovision 2014
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 6:42 pm 
Neconectat
membru de bază

Apropos Abra, pacat ca nu intelegi germana uite aici ar fi fost un interviu cu ea foarte fain. Argumente logice, tenacitate si mult bun simt :)

O sa devin cel mai mare fan al ei :). Un barbat femeie care stie sa poarte un dialog fara a acuza opiniile adverse ca fiind paranoide sau schizofrenice. Cand unor oameni le lipsesc argumentul logic...ii trimit pe ceilalti la terapii psihologice. Banuiesc ca un personaj ca Wurst a fost trimis peste tot...si totusi bunul simt invinge. Al ei /lui :)

Superb

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 6:44 pm 
Neconectat
Admin

Și încă un austriac celebru:
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 7:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Sweet 17ten...

Abra nici acum nu te am convins ca poate canta? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 8:11 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@Giorgia... ma repet: eu nu vorbesc despre calitatile personale ale omului asta, nu am nimic cu orientarea lui sexuala sau cu faptul ca are o inima cat a Maicii Tereza....E ok... Nu e unicul... Sunt multi gay, trans, travi etc... filantropi... curajosi... buni la suflet! (nu cred ca bunatatea sufleteasca tine de orientarile sexuale!)

@Marawder: inteleg ce zici, si din punct de vedere al "asumarii" sunt de acord cu tine insa... ce nu inteleg e... de ce sa primeasca premiul Eurovision? Pentru curaj si asumarea sexualitatii????
Da, faptul ca Austria a trimis-o si ca Eurovision-ul a asumat-o e ok... Canta binisor dar....sa primeasca premiul pentru.... curajul aparitiei pe scena? Nu despre asta e vorba in propozitie!!!

In rest, presupun ca m-am facut inteleasa doar de Adell...:p

Nah... e ok... pot io sa dorm de aia.... Premiul a fost dat, omul s-a facut auzit (nu ca asta ar schimba ideile unora vis a vis de minoritatile sexuale!), acuma... o sa mai auzim de el vreun an, clar...

E bine de stiut (pentru mine, obvious) ca am sa mai renunt (sa ma uit) la un "concurs muzical".... :-@

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 9:17 pm 
Neconectat
membru de bază

Eu raman fan dna Wurst :)

Are mai mult bun simt ca multi alti ambasadori....ai muzicii internationale. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 9:32 pm 
Neconectat
membru de bază

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 8:58 am 
Neconectat
Admin

Marawder scrie:
Spuneam că şi-a meritat premiul. Nu datorită vocii, ştiu că e la ani lumină de Celine Dion sau Mariah Carey, l-a meritat mai ales pt. că a avut bravura să se expună lumii întregi. Nici nu-ţi poţi imagina de cât curaj şi tărie de caracter e nevoie pt. a face un asemenea gest.

Mulţi homosexuali nici nu îndrăznesc să-şi dezvăluie orientarea familiei sau părinţilor, darămite să apară la un concurs de muzică internaţional?
Doamne, îi port o admiraţie deosebită lui Conchita.

Şi ţine cont, pe lângă mesajele spurcate şi batjocoritoare care au fost emise la adresa ei, şi-a pus în pericol integritatea fizică.
Există mulţi psihopaţi pe lume, inclusiv în Austria, care n-ar ezita nicio secundă s-o snopească în bătaie sau chiar s-o omoare.

Prezenta cuiva care militeaza fatis pentru alte chestii intr-un concurs muzical, denota o atitudine de incorectitudine totala. Dupa cum zici tu, lumea nu mai voteaza muzica, ci altceva, orice ar fi `al altceva. Conchita Wurst nu a fost votata (numai) pentru cum si ce a cantat. Si astfel, toate celelalte tari participante au fost descalificate pe motive ce nu au legatura cu muzica. Ironic, nu?
Pentru cineva care lupta pentru drepturi egale, el a fost mult mai egal decat ceilalti.
Daca mie, de ex, mi-a placut pe bune prezenta Conchitei in concursul muzical Eurovision, nu ma mai crede nimeni. Si vina este a lui.

Altceva acum.
Stiati ca, prima editie a concursului s-a tinut in orasul Lugano din Elvetia, pe 24 mai 1956?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 9:14 am 
Neconectat
tânără speranţă

Adell, asta imi aduce aminte ca, in toti anii astia, in afara de ABBA si Celine Dion, acest concurs a produs doar un zgomot muzical si tambalau in afara scenei. Rog participantii la discutie sa ma uimeasca cu vreun album cumparat al unui artist castigator la Eurovision in afara de cei doi de mai sus :roll:

Acest concurs a ajuns cam ca in Filantropica: ''mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste nimic. Fii profesionist, ce dracu'' :))

Strict din punct de vedere al tinutei, o rochie nu se poarta cu barba. Nici cu alte pilozitati. :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 10:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
Adell, asta imi aduce aminte ca, in toti anii astia, in afara de ABBA si Celine Dion, acest concurs a produs doar un zgomot muzical si tambalau in afara scenei. Rog participantii la discutie sa ma uimeasca cu vreun album cumparat al unui artist castigator la Eurovision in afara de cei doi de mai sus :roll:

Gigliola Cinquetti, France Gall, Udo Jurgens, Frida Boccara, Vicky Lèandros, Brotherhood of Man, Johnny Logan, Toto Cutugno
(http://it.wikipedia.org/wiki/Eurovision_Song_Contest)

De mentionat ca una din melodiile participante si nepremiate in 1958 se cânta si azi: "Volare" - Domenico Modugno. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 4:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://a1.ro/timp-liber/muzica/conchita ... 38292.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 5:09 pm 
Neconectat
membru de bază

1. Ma enerveaza la culme cand sunt linkuri pe forum si mi se inchide forumul in loc sa se deschida o fereastra noua ca pe orice site...:( Posibil insa sa fiu singura cu nervii astia...slabi.

2 Or sa zica ca si bluza romaneasca a inspirat-o :D Modelul de pe rochie trage asa putin a IE :P

Imagine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mai 2014 7:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, m-ai inchis. Habar nu am cine sunt acei artisti. Imi pare rau, i-am cautat pe youtube si, cum ma asteptam cam jumate din ei au cam acelasi numar de views precum Savoy si Catalin Crisan :D Or fi cunoscuti la ei in tara dar, sa fim seriosi, pe plan international sunt pe nicaieri...
Mai multa notorietate are Ruslana cu Wild Dances. Norocul, in cazul ei, a fost aparitia melodiei intr.un celebru joc video...

Giorgia, click de dreapta, open in new tab :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 7:05 am 
Neconectat
membru de bază

Connex scrie:
Giorgia, click de dreapta, open in new tab

Multumesc, am testat, functioneaza :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 7:30 am 
Neconectat
membru de bază

:)

Imagine

http://observator.tv/eveniment/a-aparut ... 25817.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 7:34 am 
Neconectat
membru de bază

:)

1. Capul neras aparatul nu îl taie.
2. Cine nu se bărbiereşte de dimineaţă, departe ajunge.
3. Când două se bărbieresc, a treia câştigă.
4. Barba nu îl face pe om.
5. Femeia-şi schimbă barba, dar năravul ba.
6. Nebărbieritului I se ia darul.
7. Barba bună trece primejdia rea.
8. Să moară şi barba vecinului!
9. Spune-mi când te bărbiereşti ca să îţi spun cine eşti.
10. Ţara arde şi baba se bărbiereşte.
11. Barba lungă, sărăcia omului.

http://observator.tv/eveniment/proverbe ... 25811.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 8:25 am 
Neconectat
tânără speranţă

Putin pe langa subiect...

@Adell, eu nu stiam faza cu prima editie a Eurovision-ului... Cica ai dreptate :p Elvetia chiar fiind CASTIGATOAREA primei editii, daca nu ma insel... am citit printre randuri... (http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision ... ntest_1956) :)

@Connex... Din enumerarea Luminitiei nici eu nu am auzit de cativa dar PLEASE ...NU IMI SPUNE ca NU ai auzit de Cutugno, France Gall sau J Logan... Pana si eu, in care urla metalul de cel putin 20 de ani, am avut ocazia sa ii ascult in copilarie...Sau...esti ATAT de tanar incat...? :)

@Eurovision... and @Conchita... Ce e bine ACUM e ca OMUL apare peste tot si ca are ocazia sa militeze pentru minoritatile sexuale... Ce e RAU e ca o sa devina obsedanto-obositor... si efectul poate fi altul decat cel de sensibilizare a maselor.

Comparatia cu "Sa mori ...blabla" a Angelei Similea mi se pare oarescum... nu stiu... Nu era nevoie de mai mult de ZECE MASURI IDENTICE pentru a fi considerat plagiat? Poate imi tiuie mie urechile, din cauze hormonale, dar nu prea aud atatea masuri identice.. O fi din cauza vocii? :P

Cogit: Nu am mai auzit nimic de ani de zile de celebrii, la vremea lor, Dana International si RuPaul... Oare cum se face ca? :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 9:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex, erau "stele" pe vremea când la noi era Aurelian Andreescu "numberone". Ori Dan Spataru. :)

Gigliola Cinquetti - "Non ho l'età" - 1964 - am inteles ca italianii au facut si film pe tema asta. "La Cinquetti" a avut un succes destul de important la nivel europeean, iar in Ro, melodiile ei se fredonau pe strada.

France Gall a avut o oarecare notorietate si in Ro, cam tot prin anii '60-'70. La fel si Frida Bocarra (https://www.youtube.com/watch?v=vG57O5kFkv8) si Vicki Leandros (https://www.youtube.com/watch?v=Ka89ORFu_Tc)

Udo Jurgens a sustinut un concert in Zh anul trecut, daca nu ma insel (succes mare in tarile de limba germana).

"Kisses for me, save all your kisses for me" de Brotherhood of Man, era mare succes prin discoteci.

Johnny Logan era "momentu' de la ceai sau de la la majorat", in care scolaritele isi aprindeau o tigara si lacrimau, iar alea mai norocoase dansau cu baietii si se pupau. :)

Toto Cutugno a vândut peste 100 de milioane de discuri. Tin minte ca scolarita fiind, intram in discoteca Ring din Costinesti fix la 10 seara, când se punea "L'Italiano" :)

Domenico Modugno este un "monstru sacru" al muzicii italiene. "Nel blu dipinto di blu" (sau "Volare" ) a luat premiul Grammy, si este cea mai cântata melodie italiana in lume(nefiind premiata la Eurovision). Sunt sigura ca ai auzit de ea, ori de "Meraviglioso"(https://www.youtube.com/watch?v=VLseEslmu9A), ori "Tu si' 'na cosa grande"(preluata si ea de multi alti artisti internationali).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 10:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, am auzit doar de Cutugno in treacat. Parca a cantat si in Romania recent erau ceva reclame. Sincer, de restul, nu am auzit in viata mea. Nici cu numele, nici cantecele lor. Am cotrobait pe youtube si le.am ascultat pe cele cu numar maxim de vizualizari. Se mai intampla sa stii melodia, dar, sa nu stii cine canta. Nu a fost cazul... Oi fi prea tanar, cum spui, cine stie? :))
Este drept ca genul asta de muzica nu l-am prea auzit nici in casa cand eram mic... Mai un Mungo Jerry, mai un Rory Gallagher, mai un Johnny Cash, astia erau la putere ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 12:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

eeeeeeeeeeeeeeee Connex-ule...fericitule! Inseamna ca ai fost crescut cu muzica "TARE"... Eu una cred ca din cauza lu' Cutugno si Abba am trecut cat am putut de repede la metale grele :)))))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 2:34 pm 
Neconectat
Admin

Connex scrie:
Acest concurs a ajuns cam ca in Filantropica: ''mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste nimic. Fii profesionist, ce dracu'' :))

Excelenta remarca (din pacate)! =))

Din cei enumerati mai sus de Luminita, eu parca am auzit de Toto Cutugno dar nu m-am repezit sa-mi iau CD cu el. In rest.... nici un nume nu-mi suna cunoscut.
Dar ideea era pe cine ati retinut din eurovision vreodata dar fara sa googaliti? :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 2:47 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Dar ideea era pe cine ati retinut din eurovision vreodata dar fara sa googaliti? :hum:

Uite un exemplu:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 3:23 pm 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
Adell scrie:

Uite un exemplu:
m. traistariu cu banana

No, cred ca conchita?!? 8-} Dar era vorba de un artist castigator (asa precizase Connex, eu am scapat asta cand am repetat).
Angela Similea din poza ta cu Valahia parca nu a castigat Traistariu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 4:06 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Anglea Similea din poza ta cu Valahia parca nu a castigat Traistariu?

Nu, nicicare din cele două doamne nu a câștigat Eurovisionu'.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 6:34 pm 
Neconectat
membru de bază

Io nu pricep, asta cu banana furata cu melodia aia a participat la Eurovision ? Daca da trebuia sa poarte bikini sa se vada ca n-o mai are in pantalon si castiga, mare vrajeala....

Barbatii fara banana in pantaloni sunt la moda...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Mai 2014 8:12 pm 
Neconectat
membru de bază

Apropos de banana, ea lipseste pt ca a fost mancata de castigatoarea ESC din 2015 :))

Imagine

Pt ca dna Wurst se va inalta intre timp la ceruri....

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]