Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 3:14 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am nevoie de informatii pentru a ajuta un bolnav de leucemie
MesajScris: Joi, 05 Mar 2015 1:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna tuturor. O cunostinta de-a mea din Romania are Leucemie acuta mieloblasta. A inceput tratament in Octombrie 2013 si a stat in aplazie pana acum cand a recidivat. Familia ei ar vrea sa o aduca aici, pentru tratament, insa eu nu stiu exact cam care ar fi pasii sau de ce acte ar avea nevoie? Apreciez orice informatie. Eu locuiesc in ZH si ar fi super daca ar avea cineva informatie despre cum ar decurge lucrurile in ZH, in caz ca acea persoana sau familia ei ar putea sta la mine, dar chiar nu conteaza orasul.Importanta e informatia. Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de informatii pentru a ajuta un bolnav de leuc
MesajScris: Joi, 05 Mar 2015 1:45 pm 
Neconectat
membru de bază

Inainte de toate cineva trebuie sa-i acopere costurile tratamentului. Are aceasta posibilitate?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de informatii pentru a ajuta un bolnav de leuc
MesajScris: Joi, 05 Mar 2015 2:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Inainte de toate cineva trebuie sa-i acopere costurile tratamentului. Are aceasta posibilitate?

Te referi la bani pe care acea persoana sa ii aiba sau vreo asigurare speciala? Sau ambele? Inca nu am intrebat-o, ma gandeam ca este vreo asigurare speciala in aceste cazuri? Dar daca ar avea posibilitate, care ar fi pasii, sa trimita actele medicale la spitale aici?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mar 2015 2:16 pm 
Neconectat
membru de bază

Gabriel Isman a avut un caz de leucemie darcu tratament pe Italia, prin asociatia lui Hoffnung für Morgen.

http://www.hoffnungfuermorgen.ch/

Il gasesti si in FB. Tratamentele de leucemie nu pot fi acoperite de asigurarea de boala, ci costurile tratamentului trebuie acoperite de familie si / sau de donatori si / sau de institutii care se implica si ajuta. Cu alte cuvinte, indiferent de unde vine suma, ea trebuie sa vina.

Primul pas e contactarea spitalelor si intrebat direct daca acel caz poate fi preluat si in ce conditii.

Am mai scris candva pe forum, am cunoscut cu ani in urma o familie de romani care si-au adus copilul la tratament de leucemie in Luzern. Deci se poate. Dar si lor le-a acoperit nu stiu ce fundatie din RO costurile. Drumul si cazarea au acoperit ei, parintii.

Ce poti face tu concret este sa trimiti o scrisoare de intentie spitalului. Oricare dintre ele, adica dintre cele cu sectii de tratament al leucemiei. Trebuie in scrisoare sa adaugi diagnosticul dat de medici, deci varianta tradusa si evident tratamentul care a fost propus. Apoi...de obicei ei ori cer informatii in plus ori te informeaza direct in ce conditii ar prelua un astfel de caz. Si la ce costuri.

Oricum ar fi, costurile sunt mari si nu sunt suportate de spital.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mar 2015 2:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Gabriel Isman a avut un caz de leucemie darcu tratament pe Italia, prin asociatia lui Hoffnung für Morgen.

http://www.hoffnungfuermorgen.ch/

Il gasesti si in FB. Tratamentele de leucemie nu pot fi acoperite de asigurarea de boala, ci costurile tratamentului trebuie acoperite de familie si / sau de donatori si / sau de institutii care se implica si ajuta. Cu alte cuvinte, indiferent de unde vine suma, ea trebuie sa vina.

Primul pas e contactarea spitalelor si intrebat direct daca acel caz poate fi preluat si in ce conditii.

Am mai scris candva pe forum, am cunoscut cu ani in urma o familie de romani care si-au adus copilul la tratament de leucemie in Luzern. Deci se poate. Dar si lor le-a acoperit nu stiu ce fundatie din RO costurile. Drumul si cazarea au acoperit ei, parintii.

Ce poti face tu concret este sa trimiti o scrisoare de intentie spitalului. Oricare dintre ele, adica dintre cele cu sectii de tratament al leucemiei. Trebuie in scrisoare sa adaugi diagnosticul dat de medici, deci varianta tradusa si evident tratamentul care a fost propus. Apoi...de obicei ei ori cer informatii in plus ori te informeaza direct in ce conditii ar prelua un astfel de caz. Si la ce costuri.

Oricum ar fi, costurile sunt mari si nu sunt suportate de spital.

Da, o sa intreb si la spital in ZH. Vroiam sa adun mai multe informatii mai intai ca sa stiu exact ce sa sa intreb sau ce sa spun.
Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]