Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 7:39 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Urgent- repatriere din CH in RO dupa decesul la sosire
MesajScris: Sâm, 05 Sep 2015 9:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

O doamna venita in CH la fiica ei si familia acesteia a decedat la sosirea aici. Familia nu stie mai departe, ce trebuie unde si cum facut (si nici eu, din pacate). O tragedie pentru acea familie...

Va rog postati aici sau pe mesaj privat daca stiti ceva in directia:
- ce documente trebuie eliberate aici pt. transport
- firme care efectueaza asemenea transporturi-repatriere a corpului
- costuri si durata transportului
- ...

Va rog sa nu postati nimic personal pe forum (nume, date, cunostinte comune etc)- din respect pentru familia indurerata, daca aveti impresia ca stiti sau cunoasteti situatia respectiva.
Va multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Urgent- repatriere din CH in RO dupa decesul la sosire
MesajScris: Sâm, 05 Sep 2015 10:12 pm 
Neconectat
membru de bază

Numărul telefon de urgenţă al Ambasadei este:

Telefon mobil: 00/41 – (0)76 – 387 50 05

Atenţie! La acest număr de telefon nu se furnizează informaţii privind serviciile consulare.  Acest număr de telefon este destinat strict cetăţeniilor români care se confruntă cu o situaţie de urgenţă. În categoria situaţiilor de urgenţă se încadrează: accidente cu victime, decese, calamităţi şi alte situaţii de pericol sau cu caracter extraordinar. 

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Sep 2015 1:07 pm 
Neconectat
nou venit

In primul rind, condoleanta familiei indurerate. Am trecut recent printr-o situatie similara si stiu cit de dureros este.

Presupun ca doamna respectiva a incheiat o asiguare de turist in Romania pe durata sederii aici. De obicei aceste asigurari acopera si cheltuielile de repatriere in caz de deces. Deci trebuie luat imediat legatura cu aceasta asigurare.
Asa cum a scris si Giorgia, trebuie anuntata si Ambasada Romana, insa nu stiu cit de rapid va pot ajuta ei in aceasta situatie.
Fiecare localitate are de obicei o firma de servicii funerare "Bestattungsfirma" unde se poate suna chiar si in weekend. Uitati-va pe website-ul localitatii respective si vedeti ce detalii gasiti.

Multa putere pentru zilele ce vin.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Sep 2015 11:39 pm 
Neconectat
tânără speranţă

ce-i drept ca e tragic ceea ce i s-a intamplat familiei respective.
nu stiu cum se poate ajuta altfel decat prin ambasada (daca nu are asigurare de voyage...cum majoritatea nu prea isi fac din...neglijenta).

ceea ce-i trebuie aici (in Elvetia) un certificat de deces (pt.ca altfel pompele funebre nu iau corpul la morga) de la medicul de garda din zona (sat, comuna, oras).

apoi cu organizarea expatrierii nu trebuie sa fie foarte complicat (dar banuiesc ca daca e o firma de aici de pompe funebre care face transportul, costurile sunt exorbitante)

PS: poate ajuta pe cineva sa stie (pentru cei ce locuiesc in Elvetia) ca exista cu 30 de chf pe an de persoana, afilierea la Rega. (sau 70 de familie)
pe langa faptul ca te 'salveaza' pe oriunde cazi la ski cu transportul in elicopter, se ocupa si de expatrieri si chestii mult mai nasole

http://www.rega.ch/fr/a-propos-de-nous.aspx

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Sep 2015 3:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc celor care au incercat sa ajute pe aceasta tema. Cateva aspecte pentru alti cititori, asa ceva se intampla mai repede decat lumea 'nu se astepta sa se intample':

Nu, nu s-a facut asigurare de sanatate...
Da, repatrierea corpului e f. scumpa.
Firmele funerare din RO sunt ceva mai ieftine, dar rudele trebuie sa le rezolve hartiile care trebuie eliberate aici pt. repatrierea acolo.
Asa ca, tot la firmele de aici se aplica. Se incheie o imputernicire a rudelor pt. firma respectiva, ca acestia sa poata calatori spre RO in timp ce firma de funerare organizeaza documentele si transportul / repatrierea corpului.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]