Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 9:19 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Decalogul unui dialog civilizat
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 2:34 pm 
Neconectat
Admin

Vreti sa stiti parerea mea? Adica, vreti sau nu vreti, eu tot o scriu :)

Eu cred ca toata lumea se bucura cand e lasata sa bata campii, dar oricare se supara cand se bat campii ca raspuns la ce a scris el personal. Asa ca pentru mine ca admin nu exista de fapt nici o solutie viabila: degeaba afisam decaloage si rubrici specializate ca lumea fix tot atat o sa bata campii ca si pana acum. Si tot ca si pana acum, cand unii cand ceilalti o sa se simta creponati, dupa care or sa dea vina intai unii pe altii apoi pe administratori. Asta-i viata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 2:47 pm 
Neconectat
nou venit

Da, si eu cred la fel ca tine Soterro, dar am vrut sa ma arat putin mai optimista!
Asta chiar ca este o afirmatie care contrazice tot ce am spus mai inainte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imi fac mia culpa inainte ca ceilalti sa ma puna la punct!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 2:54 pm 
Neconectat
Admin

Iulia scrie:
Da, si eu cred la fel ca tine Soterro, dar am vrut sa ma arat putin mai optimista!
Degeaba sta omul si judeca cu capul, pana la urma tot sentimental reactioneaza - unde n-o sa ajute nici un decalog.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 3:03 pm 
Iulia, pt fraza asta te invit la o pizza :) Zici tu ziua ora !
Iulia scrie:
Imi fac mia culpa inainte ca ceilalti sa ma puna la punct!

Fenomenul ciudat care are loc pe acest forum, este o punere la punct continua !
Fie de cineva mai scolit !
Fie de cineva mai frumos !
Fie de cineva mai mai "ajuns" !

Multe deraieri au loc ca o "scapare" din acea capcana: " te-am prins, vezi ce prost, urat, si fraier esti ? Ce te dai in stamba aici pe forum , bai pistruiatule ?!"
Oamenii cum sa reactioneze ?! Sa-si ceara non stop scuze pt o fraza poate nu 100% bine gandita ?!Asa e, intr-o comunicare scrisa, apar multe, mult mai multe neintelegeri decat intr-una ce are loc live !! Totusi, solutia nu e aratarea cu degetul ci, impreuna ajutat "persoana care e pe cale sa derapeze" sa revina la subiect !Se poate face cu vorba blanda, ex : Giorgia....hai, revin-o la subiect :ymhug: ! Si sa vezi c-o vorba buna si un zambet ca cel pus mai sus de Soterro ce se schimba atmosfera !Dar....nu toti stim sa spunem, scuze, am gresit, ok asta e ! Si nici altii nu stiu sa spuna, bine nu-i nimic, trecem cu vederea ! Ci dimpotriva : greselile sunt readuse pe forum in toate subiectele !! SA LE VADA LUMEA ! nu cumva sa fie trecute cu vederea !! Nu dau acum exemple ca nu as face decat sa confirm ce am scris !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 3:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Unde este casa aia calduroasa si primitoare a romanului ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 3:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Domnii de la Oxford nu au avut ocazia sa stea pe un forum.Poate stiti sau nu ''gluma'', dar mi se pare mult mai realista:

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec? -1 pentru a schimba becul -1 ...

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec? -1 pentru a schimba becul
-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat
-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului
-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor
-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor
-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale
-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este \'\'lampa\'\'
-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul \'\'bec\'\'este la fel de corect
-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri
-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila pe forum
-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa
-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri
-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte
-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde \'\'si eu\'\'
-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia \'\'cautare\'\'
-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului
-143 pentru a spune \'\'cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum\'\'
-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul
-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul
-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul
-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 3:57 pm 
foarte bunaaaaa
excelent :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 4:28 pm 
Bunaaaa ?? :hum:

Atunci: tu in ce grupa te integrezi ??hm ? Atentie: pericol de derapare !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 4:50 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
foarte bunaaaaa
excelent :))
Ce bunaaaaa, ca fix asa este. Si nici macar nu-i amuzant daca stai sa te gandesti cata energie se consuma degeaba.
Eh.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 5:10 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Atentie: pericol de derapare !

Multumesc de ajutor, e foarte util.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 5:14 pm 
Neconectat
Admin

Connex scrie:
Domnii de la Oxford nu au avut ocazia sa stea pe un forum.Poate stiti sau nu ''gluma'', dar mi se pare mult mai realista:
De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

Pacat ca nu s-a facut si o statistica a celor care-si sterg propriile mesaje, la gramada, ca suparare ca li s-a atras atentia asupra unuia singur.

Dar am putea face noi o statistica proprie, nu?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 6:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Connex scrie:

Pacat ca nu s-a facut si o statistica a celor care-si sterg propriile mesaje, la gramada, ca suparare ca li s-a atras atentia asupra unuia singur.

Chiar nu m-am suparat ,forumul este doar un passe temp pentru mine ,nu sunt dependenta de acest forum ........

Ultima oară modificat de simonabulgaru pe Vin, 06 Noi 2009 7:09 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 6:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Cosmin scrie:
Connex scrie:

Chiar nu m-am suparat ,forumul este doar un passe temp pentru mine ,nu sunt independenta de acest forum ........

cred ca voiai sa spui '' nu sunt dependenta...''

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 7:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pardon ,mi am dat seama dupa ...........dependenta . :-h Merci .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 7:13 pm 
Neconectat
Admin

simonabulgaru scrie:
Chiar nu m-am suparat ,forumul este doar un passe temp pentru mine ,nu sunt independenta de acest forum ........

Forumul romanilor din Elvetia. Pentru ca iti provoaca dependenta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 7:49 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara! Fiind newbie pe forum(urile) casa-romanilor.ch, nu stiu ce reguli ati stabilit pentru cei care indraznesc sa se amestece printre cei care au oarecare vechime pe-aici. Nu stiu cine stabileste daca cineva "derapeaza" sau nu, cine are pistrui sau alunite, cine este obraznic si trebuie articulat in 2-3 cuvinte, cum se identifica un IQ erectat (in situatia in care este prezent). Casa-romanilor.ch., are proprietar-mogul? Este condusa din penumbra de catre cei de la MENSA? Academicieni? Propun ca la inscrierea ca membru, solicitantul sa promoveze un test de aptitudini, un test de cultura generala, de fidelitate etc. Sa-l aducem dintre morti pe George Pruteanu, aparator de nadejde al limbii romane. Astept sa-mi spuneti cand va avea loc ceremonia de initiere in " Fratia Casa-Romanilor". Cine stie, cu putin noroc, poate ............

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 8:01 pm 
Neconectat
Admin

Mai era o impresie, printre niste comentarii, ca site-ul e facut din banii publici din Romania, dati de ambasada.

Mare e gradina..

PS: Propunerile se fac la sectiunea de sugestii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 8:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

La inceput chiar imi placea acest forum ,dar acum cu aceste derapari parca numai este asa primitor ....Dar pe viitor poate ne ajuta aceste derapari sa mai acceptam orice discutie ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 8:39 pm 
Cosmin scrie:
Pacat ca nu s-a facut si o statistica a celor care-si sterg propriile mesaje, la gramada, ca suparare ca li s-a atras atentia asupra unuia singur

eh..unii sterg din suparare, altii pt ca :ymalien: ..au temeri ! trebuie sa fim intelegatori...nu ?!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:01 am 
Neconectat
nou venit

Giorgia,

Multumesc pentru "recompensa" cu pizza. Accept cu foarte mare placere :ymhug: . Singura problema pentru o concretizare imediata ar fi distanta dintre orasele in care locuim, dar daca ne organizam putem sa mancam cat de rapid pizza asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 1:16 pm 
„ Vei merge la razboi nu vei muri!“…a spus Pithia unui soldat curios sa-si cunoasca destinul.

Soldatul nu a fost convocat la campania care era in curs ,insa a murit din alte motive.
Suparata, nevasta s-a prezentat in fata preotesei, acuzand-o de inselaciune, de sarlatanism:

“I-ai spus ca va merge la razboi si ca nu va muri!”
“Eu am spus adevarul: VEI MERGE LA RAZBOI NU! VEI MURI.”
“‘A BON ENTENDEUR, SALUT!”

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 7:24 pm 
...voiam de fapt sa spun ca anumite reguli trebuie respectate. Ortografie, punctuatie...Nu e vorba de a fi "academicieni" . E vorba de faptul ca intr-un joc trebuie respectate regulile stabilite initial. Respectiv, intr-un forum al ROMANILOR se vorbeste ROMANESTE ( ma rog, se scrie...)

P.S. Raspuns celor ce sustin ca : " la inscrierea ca membru, solicitantul sa promoveze un test de aptitudini, un test de cultura generala, de fidelitate etc."
Ortografia si punctuatia limbii romane se invata in clasele 1-8 , clase care, din cate imi amintesc sunt obligatorii in tara...romanilor :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 9:57 am 
Neconectat
Admin

In acest caz, sa subliniem ca ceea ce a zis Pithia a fost total aiurea dpdv al topicii. Dar ce sa si astepti de la una tot mereu high.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 11:16 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...voiam de fapt sa spun ca anumite reguli trebuie respectate. Ortografie, punctuatie...Nu e vorba de a fi "academicieni" . E vorba de faptul ca intr-un joc trebuie respectate regulile stabilite initial. Respectiv, intr-un forum al ROMANILOR se vorbeste ROMANESTE ( ma rog, se scrie...)
:p

Fiecare om are propria lui lista de prioritati, pentru unii este foarte important sa scrie corect, pentru altii mai putin. Unii au invatat mai constiincios gramatica limbii romane, altii nu. Si asta nu poate fi un criteriu de a defini/caracteriza pe cineva. E mai important sa pastram un dialog civilizat, respectuos decat sa scriem fara nici o greseala de limba (ideal ar fi amandoua :D )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 11:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ana scrie:
luminita scrie:
:p

Fiecare om are propria lui lista de prioritati, pentru unii este foarte important sa scrie corect, pentru altii mai putin. Unii au invatat mai constiincios gramatica limbii romane, altii nu. Si asta nu poate fi un criteriu de a defini/caracteriza pe cineva. E mai important sa pastram un dialog civilizat, respectuos decat sa scriem fara nici o greseala de limba (ideal ar fi amandoua :D )

Conteaza om sa fii ..............ca de inteles am putea sa ne intelegem ....

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]