Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 12:13 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Decalogul unui dialog civilizat
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 12:09 pm 
cerul e albastru... iarba e verde....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 12:56 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
In acest caz, sa subliniem ca ceea ce a zis Pithia a fost total aiurea dpdv al topicii. Dar ce sa si astepti de la una tot mereu high.

Inteleg ca ne cunoastem....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 2:55 pm 
Ceru-i verde,iarba-i albastra; totu'i bine si frumos in lumea noastra! @-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 3:10 pm 
Neconectat
nou venit

Deoarece refuza sa plateasca factura la lumina, Rousseau a fost catalogat de critici drep Iluminist.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 3:12 pm 
Neconectat
nou venit

drept

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 3:38 pm 
pt noii veniti, un mic ajutor :)

Cand se posteaza ceva, si apoi se doreste modificare - fie pt a adauga ceva, fie pt a corecta propria scriere, fie pt a sterge :D - se poate face fara a fi necesara o noua postare.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 3:41 pm 
Giorgia... ai devenit mai dura ca Soterro :p :p :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 4:54 pm 
Cosmin scrie:
Forumul romanilor din Elvetia. Pentru ca iti provoaca dependenta.

plus risti sa te molipsesti =)) .... :pirate: ( e o gluma n-o lua in seama ) Peace ? ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 4:55 pm 
Neconectat
Admin

MIRIAM scrie:
Soterro scrie:
In acest caz, sa subliniem ca ceea ce a zis Pithia a fost total aiurea dpdv al topicii. Dar ce sa si astepti de la una tot mereu high.

Inteleg ca ne cunoastem....
Tu esti Pithia???? :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Noi 2009 1:03 am 
Soterro scrie:

Asa-i: topica total aiurea!
Da' "s-a scos" cu reclamanta! :D
...Si daca ma gandesc mai bine, poate ca ar fi unii care ar justifica-o : http://ebooks.unibuc.ro/filologie/dominte/10.htm

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 11:05 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Iulia,scuze pt intirzierea raspunsului,nu prea am avut timp..
Deci: Tu ai adus in discutie vreo 10 reguli de care orice ,,forumist " care se respectä ar trebui ,dupa pärerea ta, sa tina cont intro conversatie . Cel putin asa am inteles eu ( cea mai buna dovada ca nu toti percepem la fel un subiect...) .Daca tu la rindul tau nu ai inteles ca nu a fost un atac la persoana ta ,ci doar parerea mea referitor la ,,poruncile" care mie mi s-au parut f obositoare si usor deplasate pt acest forum,atunci si aceasta e o dovada ca nu pricepem toti,totul, la fel.

,,Si apoi unde mai e distractia ,asa,fara obräznicii si fara caterinca ?" asta a fost doar o ironie..( prin care chiar te sustineam ...)
Raspunsul tau - (,,Si ca o simpla paranteza as vrea sa spun ca, fara a fi foarte exigenta sau severa, nu fac parte din categoria acelora pentru care obraznicia este distractiva!" ) lasa iarasi loc de interpretari.

Tu nu ai afirmat direct ca unii poate nu au nivelul intelectual necesar abordari unui subiect sau altul.Dar cind afirmi ca unii o dau din cal in elefant,ce vrei sa spui?
pe scurt:eu sunt pt mai multa toleranta ,dar nu promovez in nici un caz nesimtirea sau vulgaritatea.
Va pup

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 3:32 pm 
Neconectat
nou venit

Subliniez încă o dată, deşi am mai făcut-o, că mesajul meu iniţial a avut doar un caracter facultativ, informativ, nicidecum obligatoriu sau prescriptiv. Atât din punct de vedere al lecturii cât şi al aplicării ideilor pe care le conţine. Asta însemnând ceva de genul ăsta: citeşte şi ţine cont cine vrea.
Spunând aceasta cred că răspund indirect la foarte multe întrebări.
Orice comentariu în plus este de prisos.
Înţeleg şi mi se pare normal să mă justific în legătură cu actele şi vorbele mele. Dar mi se pare mai mult decât absurd, chiar imposibil, să încerc să dau seamă de ceea ce nu am gândit sau spus.
Cât despre caracterul deplasat al acestui mesaj, no comment. Cei care cunosc semnificaţia completă a cuvântului vor înţelege de ce.

Gânduri bune tuturor!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 3:37 pm 
Te mai asteptam iulia... :) Sper sa ramai alaturi de noi.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 9:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sal Iulia, poti te rog sa faci si o schita, sau si mai bine un desen, la cele spuse de tine in primul topic, ca eu sunt inginer si decat sa vorbesc mai bine desenez.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 10:00 pm 
Neconectat
nou venit

,, Multi vor sa exprime un punct de vedere fara sa priceapa nimic din ceea ce se discuta, sau deformand mai mult sau mai putin voluntar sensul spuselor celorlalti, si fara sa tina cont, nici in scris nici in gandire, de normele fara de care nu se poate institui un dialog normal"

sau :, Cât despre caracterul deplasat al acestui mesaj, no comment. Cei care cunosc semnificaţia completă a cuvântului vor înţelege de ce."

Si mai ziceai ca nu faceai aluzie la nivelul intelectul al unora sau altora....Oricum te felicit ca ai avut curajul sa deschizi un subiect atit de delicat ,a iscat multe controverse si de fapt chiar mi-a facut placere sa discutam in contadictoriu,a fost intrun fel un dialog productiv.Eu ramin totusi la pärerea mea:nu vom reusi niciodata sa vorbim toti despre elefant cind e vorba de elefant,mereu vor fi citiva care vor fi convinsi ca e vorba despre cal ...sunt sigura ca m-ai inteles.
Numai bine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 7:26 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,

Multumesc pentru felicitari Marci! :ymhug:
Evident ca sunt de acord cu faptul ca nu vom reusi niciodata sa ne intelegem toti. In nici o comunitate, nici macar in cele stiintifice, lucrul asta nu e posibil. Cu atat mai putin pe un forum! Si nu spun asta din fatalism, ci din realism. Ajunge sa aruncam un ochi pe oricare dintre subiectele dezbatute in acest spatiu ca sa vedem ca afirmatia ta "nu vom reusi niciodata sa vorbim toti despre elefant cind e vorba de elefant,mereu vor fi citiva care vor fi convinsi ca e vorba despre cal..." se verifica 100%.
Adevarul si orice forma de progres se naste din controversa, din confruntarea diverselor opiniilor, dar cu conditia sa fie purtate civilizat si cu bun simt. Cred ca asta conteaza cel mai mult. Iar daca analizam putin mai bine topicul asta mi se pare ca discutiile au fost mai mult complementare decat contradictorii.

Acum pentru Marian: Da, exista scheme si reprezentari grafice pentru ceea ce am scris in primul mesaj. Sunt foarte interesante pentru cineva curios sa invete ceva nou, cu atat mai mult cu cat sunt utile chiar in viata de fiecare zi, spre exemplu atunci cand ne prezentam la un interviu si trebuie sa ne pledam cauza. Nu le-am prezentat si nici nu o voi face pentru ca nu am vrut ca simpla mea invitatie, aceea de-a fi atenti la niste aspecte atunci cand intervenim intr-o discutie, sa se transforme intr-un curs de logica si teoria argumentarii.

O seara frumoasa tuturor si cat mai multa intelepciune si toleranta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 8:49 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Poate ca in loc sa citesti atatea teorii si reflectii ale altora pe internet ar fii mai bine sa intri si pe cate un site de bancuri sa te mai relaxezi.

Ceea ce am spus eu era gluma clasica la adresa inginerului " inginerul decat sa scrie sau sa vorbeasca mai bine deseneaza", dar din pacate tu nu ai prins substratul fiind prea ocupata sa tii lectii de morala altora iar asta nu e bine pentru ca dupa cum spunea cineva (nu ma intreba cine ca neuronii mei sunt jos la petrecere si acum ma ajuta la scris doar unul singur care a ramas sus ca era bolnav) "Umorul este prima dovada de inteligenta a unui om". Si aici nu se referea doar la cei care au umor, pentru ca sunt destui oameni inteligenti care nu au, ci si la cei care "pricep" umorul. Din pacate nimic din ce vei vrea sa ii inveti pe ceilalti nu are valoare adevarata si nu va fi luat in considerare daca nu vine direct din experienta celui care face expunerea, si mai ales daca forma in care este expusa nu este potrivita pentru audienta respectiva (e ca si cum un fizician s-ar duce la tara si ar incepe sa ii explice bunicului despre fizica cuantica intr-un limbaj elevat, sau invers, bunicul meu ar incerca sa ii explice unuia trait o viata intr-o metropola cum se beleste oaia, sunt sigur ca prima intrebare a celui din urma ar fi ce e aia o oaie). Asa ca in viata te ajuta tot ce inveti dar mai ales ceea ce traiesti pe pielea ta iar daca vrei sa ii inveti si pe altii din ea trebuie sa inveti prima data tu sa te cobori, sau sa te ridici la nivelul celuilalt.
Urasc iubitorii filozofiilor imprumutate, aia care atunci cand vorbesti cu ei sunt un citat permanent din marii filozofi ai lumii fara a avea insa nici o parere proprie, nici o filozofie a lor.

Cat despre tine si despre Luminita, poate ca ar trebui sa va mai relaxati putin, sa va ganditi ca lumea e mare iar internetul este o cale de acces pentru toata lumea, mai nou in ultimii 10 ani, si nu doar pentru cei cu studii superioare cum era odata (nu ca printre astia nu ar fii destui prosti sadea) si ca aici veti intalni toate categoriile sociale, toate tipurile si clasele umane deci in afara regulei bunului simt nu se poate aplica nici o alta regula, iar respectarea aplicarii acestei reguli trebuie supravegheta si controlata de catre Admini deoarece opinia si celelalte reguli de exprimare cum ar fii logica, fluenta in gandire, obiectivitatea, urmarirea discutiei pana la final, etc etc difera de la un individ la altul si nici unul dintre noi nu suntem in masura sa-i judecam pe ceilalti prea aspru, cel putin nu inca (poate cand vom lua vreun premiu Nobel in domeniu).

Asa ca fetelor, Iulia si Luminita, relax, ce va deranjeaza ignorati, ce nu va place treceti cu vederea, si indiferent de cat de "incins" este subiectul nu va pierdeti simtul umorului ca e pacat. Si asta v-o spun din proprie experienta ca si eu eram ca voi la inceput, dar m-am mai maturizat si la fel se va intampla si cu voi. Garantat. Ca daca nu ve-ti imbogatii farmacia de la colt iar ei vor trebui sa isis refaca stocul de calmante.

:ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 9:33 pm 
Neconectat
nou venit

Marian,

Asa am si luat afirmatia ta, ca o gluma. Am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui, dar a fost o intoarcere a ironiei, un fel de autoironie pe care mi-o adresam in mod deschis, pentru a spune ca pana si acolo unde este multa bla-bla se pot concepe scheme si desene. Initial in raspunsul pentru tine chiar pusesem un banc foarte simpatic cu inginerii, care confirma ce-ai spus tu despre ei, dar din prudenta l-am sters. Nu-mi place sa supar pe nimeni si m-am gandit ca s-ar putea sa fie unii care il vor intelege altcumva decat un banc.

In fine, acum ca ai spus ce gandesti sper ca te simti satisfacut si usurat. In ceea ce ma priveste prefer de departe genul tau de mesaj altora, cel putin e clar si direct. Asa ca nu m-a suparat nicidecum, dimpotriva! :ymhug:
Nu cred insa ca ne cunoastem asa de bine ca sa sti cum sunt. Judecand doar dupa doua, trei mesaje nu cred ca este de ajuns! Cat priveste lectiile de morala, nu stiu zau cine este mai profesor!

Despre chestia cu farmacia, spun cu mandrie ca sunt ani de zile de cand nu am inghitit un comprimat. Ma simt foarte bine din toate punctele de vedere si de 3 ori pe saptamana joc cate 2 ore tenis, ceea ce ajuta foarte mult, mais ales cand esti asa suparat pe lume, cum ai tu aerul. Daca iau in calcul ostilitatea si incordarea care se degaja din mesajul tau, ma intreb cui i-ar fi mai folositoare niste calmante?!

Oricum, o seara cat mai placuta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 10:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pai si unde e bancul? Vreau sa rad. Pune-l, ca pe aici ingineri declarati suntem numai eu si cu Radu (restul o tin la secret ca le e rusine sau le e frica ca vor fii luati la misto, glumesc bineinteles) iar el te asigur ca stie de gluma.

Eu nu te judecam pe tine, ca dupa cum ai spus nici nu te cunosc, ci categoria in care te-ai incadrat cu mesajele acelea, categorie in care m-am regasit si eu de multe ori in trecut, si poate chiar si acum uneori.

Eu nu dau lectii de morala pentru ca stiu prea bine povestea cu lupul moralist, ci doar imi expun ideile, combat idei, sustin idei, sau doar fac glume, chiar daca uneori imi aduc injuraturi sau genereaza conflicte, pentru ca intradevar dezbaterea si controversa sunt calea spre adevar si progres dupa cum spuneai si tu. Uneori am chiar "prostul obicei" de a contrazice si pe cei pe care de fapt ii aprob, doar de dragul controversei si mai ales sa vad cat de "tari" stau pe pozitii si cat de bine argumenteaza ceea ce cred, sau ce argumente (asa poate gasesc altele si mai bune decat ale mele).

Eu nu sunt suparat pe lume deloc, nu stiu de ce toti imi spun asta, asa sunt eu, un pic mai tacnit si mai pasional (probabil prea balcanic, vezi imnul propus de Sorin) iar lumea ma incanta in fiecare zii, si cu cele bune si cu cele rele (vad ca altii pot fii mai tacniti ca mine si ma bucur) iar calmante nu iau nici de-al draq, pai ce, sa pierd toata distractia?!

Ideea cu tenisul e buna (mama ce rachete as mai da si eu la niste capete, pardon, mingi) dar eu stiu numai din ala de masa, iar Nordic Walking-ul iese din discutie (apropo de ce zicea Luminita) ca as arata penibil si stangaci si oricum il gasesc comic.

O seara placuta si tie, somnic usor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 10:39 am 
Neconectat
nou venit

Buna dimineata Marian,

Am dormit foarte bine, ce se intampla pe forum ma lasa mai mult decat rece. ;)
Apreciez mesajul si modul tau de a fi. Prefer de departe stilul tau direct ipocriziei. Asa cel putin nu exista ambiguitati!
Te provoc la o partida de tenis, dar ai interesul sa fii in forma pentru ca practic tenisul de cand aveam 7 ani! Te asigur ca dupa 2 ore de lovit in minge vezi lumea cu alti ochi.
Cu ocazia asta o sa-ti spun si o gramada de bancuri si nu numai cu ingineri, cu ani in urma participam o data pe luna la "noaptea bancurilor" la Timisoara. Ah, ce vremuri!!!!!!!

O zi cat mai frumoasa tuturor si moderatie, cum bine spune Cosmin.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]