Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 8:38 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "cenzuratilor" suparati
MesajScris: Lun, 30 Noi 2009 4:53 pm 
Buna seara,

Am o rugaminte si o intrebare pe care le adresez „cenzuratilor“ suparati :

1)Rugamintea
Faceti un exercitiu de imaginatie:

Sa presupunem ca sunteti gazde ale unei adunari de amici.
La un moment dat apare unul ,tarandu-si blacheurile de la pantofi pe parchet(rupandu-i-se exact in pai’spe ca l-ati schimbat cu doua saptamani in urma), pus pe harta si scandal, vociferand si jignindu-i pe ceilalti invitati.
Nu va amintiti sa-l fi chemat, dar “o fi prietenul unui prieten”...

Va apropiati de el incercand sa-l calmati. Va rade in nas:”....Ma leshi, bai securistule…!”(nici macar nu-i updatat- nu se mai “poarta” securist!) dupa care isi stinge tigara in ceasca dvs de cafea.

2)Intrebarea:Ce faceti in situatia de mai sus?

Variante de raspuns:
a) Ii oferiti vasul de portelan de Limoges mostenit de la bunica, intrucat e posibil sa doreasca sa se “slobozeasca “
b) Ii indicati un loc ferit de curentul provocat de deschiderea repetata a usii de la intrare cu ocazia plecarii celorlalti invitati
c) Alte variante (indicati)

Multumesc!

PS De ce oare atmosfera din casa romanilor imi aminteste de cea din casa lui “grande fratello”(canale 5 ,lunea, ora 21.10)??? ;)) ;)) ;))

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "cenzuratilor" suparati
MesajScris: Lun, 30 Noi 2009 11:58 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nici o varianta din cele expuse.
Il invatam sa scrie gramatical dar fara continut, il invatam sa raspunda dar ocolind sa spuna ceva cu adevarat, il invatam sa se tine scai de o idee indiferent de argumentele care i se aduc contra si daca nici asta nu merge il alegem presedinte ca sigur i se potriveste funtia si are calitatile si cunostintele necesare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Dec 2009 1:12 am 
Neconectat
Admin

Dar si tu, oricum o intorci, tot la presedinte ajungi :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Dec 2009 12:09 pm 
Soterro scrie:
Dar si tu, oricum o intorci, tot la presedinte ajungi :D

Ai dreptate! La presedinte. La politica si la.... varste(?) ajungem, indraznesc sa adaug.

Sorinrau scrie:
c)

Ii creem un cont pe Forumul Casa Romanilor din

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
“Panem et circenses” adica “paine si distractie”- principiu politic arhicunoscut in Roma antica,aplicat cu mare succes in Romania de azi.
Bravo Sorin!!!
Incet-incet ajungem (***)….Rabdare.

Marian Badut scrie:
Nici o varianta din cele expuse.
Il invatam sa scrie gramatical dar fara continut, il invatam sa raspunda dar ocolind sa spuna ceva cu adevarat, il invatam sa se tine scai de o idee indiferent de argumentele care i se aduc contra si daca nici asta nu merge il alegem presedinte ca sigur i se potriveste funtia si are calitatile si cunostintele necesare.

b-( b-( b-(
Sidromul fratelui mai mare” sau “Sidromul Cain” – gelozia nejustificata a fratelui mai mare pe fratele mai mic.
As adauga: incapacitatea fratelui mai mare de a-si manifesta starea de rau, nesiguranta in fata adultilor din familie..
Incet-incet (***)...

"Ganditorul din Damaroaia" spunea, la un moment dat, ca Romaniei ii trebuie 20 de ani sa ajunga la democratie.

“20 de ani” ar insemna varsta unui “adult tanar”.

Din pacate suntem inca in perioada “pre adolescenta” . Avem inca probleme cu acneea, cu “ma rujez in lift, sa nu ma vada ai mei”, cu “il caftesc pe frate-meu ca nu-s in stare sa-l iau de guler pe Batranu’”…

Constat cu regret ca noi, ca natie, mai avem nevoie de ceva timp pana reusim sa facem trecerea de la mecanismul STIMUL-REACTIE la mecanismul STIMUL-REFLECTIE-REACTIE…Mai trebuie (***)...Asta e!

Si pentru ca tot e 1 Decembrie,
La Multi Ani!

(***) = SA NE MATURIZAM

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Dec 2009 12:28 pm 
Neconectat
Admin

Multumim pentru explicatii, sora mai mare :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Dec 2009 4:04 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari,
si,atentie la depasiri,mai ales pe vreme ne-favorabila,poate sa provoace accidente!Citirea postarilor,e amuzanta cateodata!
Corect este,"Paine si circ" toate bune si,ganduri bune !
cu stima !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Dec 2009 4:07 pm 
Soterro scrie:
Multumim pentru explicatii, sora mai mare :wink:

Cu placere! :)

O precizare in legatura cu ironia aluziei, (foarte simpatica de altfel :) ):

Imi pare rau ca n-ai bagat de seama ca postarile pe care le-am facut la topicul inchis in 28 noi 2009, 9.41 a.m. NU atacau persoane, atacau atitudini! Ca si aici.

Inca o precizare, ca sa elimin orice echivoc: mai sus nu am avut intentia sa-i “pun la punct” pe sorinrau si pe Marsh! I-am citat, exact pentru a exemplifica atitudini. Imi cer scuze daca s-a inteles altceva!

Nu se reuseste rezolvarea unei situatii dureroase cat timp nu se schimba atitudinea in legatura cu situatia respectiva. Chestia asta functioneaza atat in plan personal cat si in plan social. (nu am citat pe nimeni; experienta personala)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]