Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 2:18 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sugestie pentru administratori, derapari de la subiect
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 5:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...daca nu te superi ca te rog, vrei sa faci o rubrica cu "derapari de la subiect", in care sa plasezi toate "deraparile"? Pentru ca "deraparile" pot fi interesante, pot da "idei", de ex. Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: pt soterro
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 7:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Da da, fa o rubrica si baga aproape toate discutiile in ea ca daca te uiti bine cred ca vreo doua sunt la subiect in rest - derapajeeeeeeeeeeeeee. Cred ca ar fi cea mai vizitata rubrica de pe forum.
Si fa si un concurs pentru numele ei sa vedem care ar fi mai bun, propunerea mea e : Cum sa batem mai bine campii din lipsa de ocupatie asteptand sfarsitul lumii.

No ofense Lumi dar in ultima vreme asta e crudul adevar pe forum: derapaje peste tot, posete in cap primite din toate partile si date oricui ca e la moda, noi veniti care vor, vechi plecati care nu mai vor, etc. Discutii la subiect si cu folos spre 0 barat.

P.S. Mi-am luat casca asa ca nu ma doare daca imi iau eu acum posete si pantofi in cap :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 9:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Da da, fa o rubrica si baga aproape toate discutiile in ea ca daca te uiti bine cred ca vreo doua sunt la subiect in rest - derapajeeeeeeeeeeeeee. ....
No ofense Lumi dar in ultima vreme asta e crudul adevar pe forum: derapaje peste tot, posete in cap primite din toate partile si date oricui ca e la moda, noi veniti care vor, vechi plecati care nu mai vor, etc.

Sorry, Marian! Din câte am vazut eu "aproape toate discutiile", si NU NUMAI in ultima vreme , au derapat. Chiar si atunci când tu erai mai activ.
Marian Badut scrie:
"Discutii la subiect si cu folos spre 0 barat"

Probabil ai dreptate...Oricum, macar din când in când(destul de rar) am incercat sa dau si eu câte-un raspuns mai documentat; chiar am pierdut timp sa caut legi, prevederi, etc.

Cu siguranta am inteles eu gresit conceptul de Casa Românilor; credeam ca inseamna ceva mai mult decât un ..."birou de informatii", ceva mai mult decât unii care "cer" si altii care au timp si bunavointa sa caute , sa gaseasca si sa scrie "petentilor", fara nici macar un feedback cât de cât ("Eu am procedat asa; ati zis bine sau ati gresit"- macar asa, pentru ailalti care-or sa vina).

Marian Badut scrie:
Cum sa batem mai bine campii din lipsa de ocupatie asteptand sfarsitul lumii.

...Mda. Receptionat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 9:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Sorry, Marian! Din câte am vazut eu "aproape toate discutiile", si NU NUMAI in ultima vreme , au derapat. Chiar si atunci când tu erai mai activ

Ai observat ca asta se intampla in special in perioada de iarna cand nu prea iti vine sa iesi pe afara si atunci tebagi sa discuti discutii ca sa treaca timpul? Si acum lasand statisticile, sunt constient ca orice discutie este dispusa derapajului, mediul online (sau e on-line? L-) stai sa caut in Duden) faciliteaza asta prin lipsa / protejarea identitatii, mai ales ca nu mai trebuie ca in comunism sa recitam toti aceasi poezie la unison, dar de la a derapa tangent la subiect si a o lua total pe aratura e diferenta mare. In special ca dupa cum se vede in majoritatea derapajelor se lasa cu impartit de posete.
In plus nu stiu cum se face ca aproape tot timpul sunt aceleasi persoane care derapeaza (sau impart posete) si ce e si mai rau este ca sunt dintre veteranii/ele forumului, aceia care ar trebui sa stie cel mai bine cum decurg de obicei lucrurile si sa previna, in nici un caz sa starneasca sau sa intretine derapajul.

luminita scrie:
Probabil ai dreptate...Oricum, macar din când in când(destul de rar) am incercat sa dau si eu câte-un raspuns mai documentat; chiar am pierdut timp sa caut legi, prevederi, etc.Cu siguranta am inteles eu gresit conceptul de Casa Românilor; credeam ca inseamna ceva mai mult decât un ..."birou de informatii", ceva mai mult decât unii care "cer" si altii care au timp si bunavointa sa caute , sa gaseasca si sa scrie "petentilor", fara nici macar un feedback cât de cât ("Eu am procedat asa; ati zis bine sau ati gresit"- macar asa, pentru ailalti care-or sa vina).

Nimeni nu cred ca condamna raspunsurile fie documentate, fie experiente proprii iar pe cei care cauta pentru altii ii admir pentru bunavointa lor, mai ales ca in general cel care intreaba nu o prea face inainte de a lansa intrebarea. Asta nu inseamna ca CR e birou de informatii, iar cei care nu dau feedback nu mai merita efortul a doua oara, la fel ca si cei care, in special noii veniti, vin pe forum si VOR IN ELVETIA iar noi care suntem deja aici suntem obligati sa le dam si casa si masa daca se poate ca daca nu iti auzi ca ai uitat de unde ai plecat s.a. Dar de aici si pana la executiile publice din ultima vreme e cale lunga mai ales cand vreti sa omorati victima de mai multe ori si in 100 de feluri.
Daca nu stii la ce ma refer nu conteaza, ce conteaza poate ar fi: daca nu am nimic de spus mai bine tac iar daca am ceva de spus mai bine judec si dupa aia vad daca mai trebuie spus, nu de alta dar aparentele pot fi tare inselatoare si de multe ori ranim fara sa realizam sau fara ca persoana sa merite cu adevarat.

Mai mult poate la o cafea, odata , candva (in orice caz doar dupa ce trece sfarsitul lumii ca sa ne putem bucura :-bd :-h ) pana atunci o sera buna, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 10:00 pm 
Marian Badut scrie:
Ai observat ca asta se intampla in special in perioada de iarna cand nu prea iti vine sa iesi pe afara si atunci tebagi sa discuti discutii ca sa treaca timpul? Si acum lasand statisticile, sunt constient ca orice discutie este dispusa derapajului, mediul online (sau e on-line? L-) stai sa caut in Duden) faciliteaza asta prin lipsa / protejarea identitatii, mai ales ca nu mai trebuie ca in comunism sa recitam toti aceasi poezie la unison, dar de la a derapa tangent la subiect si a o lua total pe aratura e diferenta mare. In special ca dupa cum se vede in majoritatea derapajelor se lasa cu impartit de posete.
MB

E bine ca ai spus tot ce aveai pe suflet, ajuta. :) Mai ales ca...
Citat:
mai ales ca nu mai trebuie ca in comunism sa recitam toti aceasi poezie la unison

Desi ma intreb daca nu cumva ceea ce faci tu acum nu tot "executii publice" se cheama. :lol:

luminita scrie:
Probabil ai dreptate...Oricum, macar din când in când(destul de rar) am incercat sa dau si eu câte-un raspuns mai documentat; chiar am pierdut timp sa caut legi, prevederi, etc.

Da, ai pierdut timp. Pt. ca:
Citat:
Cu siguranta am inteles eu gresit conceptul de Casa Românilor; credeam ca inseamna ceva mai mult decât un ..."birou de informatii", ceva mai mult decât unii care "cer" si altii care au timp si bunavointa sa caute , sa gaseasca si sa scrie "petentilor", fara nici macar un feedback cât de cât ("Eu am procedat asa; ati zis bine sau ati gresit"- macar asa, pentru ailalti care-or sa vina).

Cu siguranta! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 11:01 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...daca nu te superi ca te rog, vrei sa faci o rubrica cu "derapari de la subiect", in care sa plasezi toate "deraparile"? Pentru ca "deraparile" pot fi interesante, pot da "idei", de ex. Multumesc.

Rubrica respectiva a existat pana pe la sfarsitul lui 2007.

Daca ne uitam concret la ce subiect am inchis, o sa vedem ca "ideea" pe care a dat-o a fost "cum sa facem mai bine misto de omul care nu stie sa scrie". Acestea sunt "ideile" de care ducem lipsa?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 8:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro, omul acela stie sa scrie, dar isi bate joc de limba romana si asta e grav! A invatat in clasa I alfabetul, stie ca litera k se foloseste in foarte putine cuvinte - cele derivate de la kilo (mie, adica 1000), stie sa scrie in intregime cuvintele si presupun ca scria de la un computer, nu telegrafia; deci scopul sau nu era sa economiseasca 2 lei.

Suntem toti, sau mai bine zis multi, indignati de starea in care e societatea noastra, de nivelul de (in)cultura in care se balacesc multi tineri, dar cand li se atrage atentia asupra acestei mizerii - cu mai mult sau mai putin sarcasm - ne pomenim cu o bata dupa gat: "lasa-l sa vorbeasca si el cum stie...nu fa tu pe desteptul!"
Exista un cod de comunicare intr-o comunitate si trebuie respectat. X chateaza cu Y dupa un cod al lor, A si B discuta dupa un cod al lor, dar cand Y, X, A si B se afla intr-o comunitate, trebuie sa se supuna regulilor acesteia, iar aceasta nu poate face abateri de la regulile ei.

Cam asta e punctul meu de vedere. Si il regret foarte mult pe raposatul George Pruteanu! :cry:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 9:02 am 
LeDix scrie:
Soterro, omul acela stie sa scrie, dar isi bate joc de limba romana si asta e grav! A invatat in clasa I alfabetul, stie ca litera k se foloseste in foarte putine cuvinte - cele derivate de la kilo (mie, adica 1000), stie sa scrie in intregime cuvintele si presupun ca scria de la un computer, nu telegrafia; deci scopul sau nu era sa economiseasca 2 lei.

Suntem toti, sau mai bine zis multi, indignati de starea in care e societatea noastra, de nivelul de (in)cultura in care se balacesc multi tineri, dar cand li se atrage atentia asupra acestei mizerii - cu mai mult sau mai putin sarcasm - ne pomenim cu o bata dupa gat: "lasa-l sa vorbeasca si el cum stie...nu fa tu pe desteptul!"
Exista un cod de comunicare intr-o comunitate si trebuie respectat. X chateaza cu Y dupa un cod al lor, A si B discuta dupa un cod al lor, dar cand Y, X, A si B se afla intr-o comunitate, trebuie sa se supuna regulilor acesteia, iar aceasta nu poate face abateri de la regulile ei.

Cam asta e punctul meu de vedere. Si il regret foarte mult pe raposatul George Pruteanu! :cry:

Eu inteleg si punctul de vedere al lui Soterro - trebuie sa ramanem la subiect, cu cat mai putine abateri. Dar la naiba, e tare greu sa ai bunavointa pt. cineva care scrie in dorul lelii, dar cu pretentia sa i se raspunda neintarziat, cat mai clar si la obiect. Si sa fie ajutat cu de toate, pt. ca nu-i asa - "noi suntem romani, noi suntem romani".

Si semnalul care ar fi, dupa "executiile" astea pline de manie proletara ale lui Marian (si Soterro)? Scrieti fratilor fara punct, virgula, cu prescurtari numai de voi intelese, fara "multumesc", fara sa stiti ce vreti sa intrebati pana la urma (doar venim din tara lui "Se poate si asa.."), ca sunt unii acolo care trebuie sa va raspunda, iar daca isi permit sa va atraga atentia ca nu asta e modul in care ar trebui sa se faca lucrurile astea, se vor gasi imediat avocati din oficiu care sa va apere cu patos.

Nu sunt de acord cu rautatile gratuite si ironiile nejustificate, si din pacate forumul este plin si de exemple din astea (culmea e ca atunci nu se prea baga de seama, nu reactioneaza prea multa lume..doar daca nu cumva e vorba de nou-veniti...ei ce mai reusesc sa trezeasca sentimente de simpatie). Din pacate. Si totusi..

...se plangea cineva intr-un alt topic ca romanii "nu intervin", ba chiar ajuta hotul sa praduiasca mai repede...Asa e si acum, toti ne indignam si facem misto de vulgaritatea si prostia presarate peste tot prin presa, televiziuni etc. dar nu cumva sa spuna cineva lucrurilor pe nume, ca e pus la colt mintenas.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 11:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...mda! Acum imi inteleg jena pe care o am atunci când mi se intampla sa aud vorbindu-se limba româna pe plaiurile lui Heidi. :shock: :shock: :shock: .
EU sunt ...gresita. ... 8-| 8-| 8-|

Drept pentru care CER SCUZE bravilor, intreprinzatorilor,frumosilor (si etc..) nascuti pe plaiuri mioritice, care "vrea informatii complecte" si ma inchin lor: ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ !

...Ce conteaza daca NU vorbeste si NU scrie corect limba materna : Românu' ramane mereu român!!! Foarte ROMÂN !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Chiar PREA roman!!!! :D

CEL MAI ROMÂN!!!! \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/

....Shi dak ash reushi sa admit kestia ash face :ympeace: :ympeace: :ympeace: cu mine insami.... :) :ymsigh: :ymsigh: :ymsigh:

PS viewtopic.php?f=24&t=1312

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 11:47 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Mai mult poate la o cafea, odata , candva (in orice caz doar dupa ce trece sfarsitul lumii ca sa ne putem bucura :-bd :-h ) pana atunci o sera buna, MB

..nashpa! Imi pare sorry k nu cre' k apuc ziua. :(

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestie pentru administratori, derapari de la subiect
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 3:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Daca ne uitam concret la ce subiect am inchis, o sa vedem ca "ideea" pe care a dat-o a fost "cum sa facem mai bine misto de omul care nu stie sa scrie". Acestea sunt "ideile" de care ducem lipsa?

...Tu chiar crezi asta? ca omu' ala nu stie sa scrie? Eu nu cred; eu cred chiar ca a fost o "luare la misto" din partea lui spre noi (gen: "Bai fraierilor, mai scurt, ca pe MIRC, ca "timpu-i bani" iar eu nu am de pierdut cu voi, dinozaurilor; dati informatia si valea!" - ...atitudine de altfel comuna marii majoritati a celor ce acceseaza forumul asta, pe principiul "musca si fugi").

Cum ziceam mai sus: Casa Romanilor din Elvetia = birou de informatii, poze de la chermeze si anunturi gratuite. Tot restul tre' sa dispara, intrucât este inutil.
Sincere felicitari celor care au inteles lucrul asta muuult inaintea mea si au incetat sa mai scrie pe forum chiar si pentru a da o simpla informatie! :)
Multumiri lui Marian ca m-a adus cu picioarele pe pamant. :D

...Ce tristete.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 9:52 pm 
Neconectat
tânără speranţă

lemon_cake (interesent nick-name cu toate ca e in alta limba, e scris cu litera mica deci incorect - cred eu - pentru un nume chiar si virtual, si cu _ deci cam modernist pentru curata limba romana) nu "am spus ce aveam pe suflet" ci am facut niste constatari proprii si personale (scuza-ma daca am uitat ca sunt doar cateva persoane indreptatite sa faca asta pe acest forum, restul ssst ca iti iei poseta) iar executii publice nu mai fac de mult ca am mai crescut si am devenit mai tolerant, cred ca m-am molipsit de la elvetieni, in schimb vad ca voi Trio (sau qvartet) Galax nu va lasati si domne feri sa indrazneasca cineva sa zica ceva contra ca apoi sa te tii.
Cat despre mania proletara de care vorbesti e pacat ca doar atat ai inteles si daca chiar vrei sa vezi manie proletara reciteste multe din posturile tale.

Pentru Lumi: poate chiar omul ala nu stie sa scrie, poate a fost ocupat cu altele in timpul scolii, poate ca nu a facut scoala, poate ca nu l-a dus capul sa invete mai mult sau poate doar face parte din noua generatie care nu mai stie sa scrie romaneste in schimb tasteaza de zece ori mai repede ca noi si scrie intr-o limba noua pe care noi nu o vom intelege niciodata. Crede-ma ca am vazut ceva conversatii de acest gen pe net si nu am inteles o boaba in schimb nepoata mea de 12 ani mi-a tradus tot iar ce era cel mai comic : ce scriau ei intre ei in 20 de cuvinte si 45 de litere in total trebuia la traducere scris in 2 pagini si cateva sute de cuvinte. Asa ca lumea evolueaza si nu vom opri noi o generatie intreaga din asta.
Cat despre scrisul pe forum - am renuntat sa mai intru in polemici, unde mereu aceleasi persoane sunt atotstiutoare si daca faci greseala sa nu fi de acord cu ele atunci sa vezi ce-ti auzi. Daca in schimb am putut da un sfat sau o informatie l-am dat, mai ales daca am considerat ca din p.m.d.v subiectiv si egoist persoana respectiva il merita, iar daca nu mi-a placut omul atunci pur si simplu am ignorat postul, lucru pe care il consider mai bun decat sa ma iau de sufletul omului ca nu imi place mie de el.

LeDix, litera K, prescurtarile, cuvintele telegrafice sunt noul alfabet al generatiei Noi si nu vom putea face nimic impotriva, nu e neaparat bataie de joc ci doar o evolutie, pentru noi "de neacceptat", dar care se propaga la nivel international la fel ca si scrierea gen MIRC HI5 si Facebook dupa cum ziceam si mai sus. Am cunoscut cateva genii de-a dreptul in domeniile lor din generatia tanara care scriau si scriu la fel.
Cat despre reguli ce trebuie respectate, nu uita ca suntem in mediu virtual si nu prea exista reguli, asa cum tu poti sa zici ce vrei si cum vrei cat timp nu scrii obscen, asa cum unii fraieri ca mine s-au inregistrat cu numele real iar altii numai cu nick-name, asa cum poti sa participi sau nu la ceva, asa cum poti sa dai de pamant cu cineva ca asa ai chef si cat timp o faci cu un vocabular adecvat si daca mai ai si ceva sustinatori, e perfect si aprobat - asa pot si tinerii sa se desfasoare pe limba lor, nu-mi place nici mie dar asta e.

Acestea fiind spuse imi cer scuze acum celor pe care poate i-am jignit sau ofensat pe durata sederii mele pe forum si ma retrag umil la alte activitati mai de muritori de rand ca mine.

Pentru Cosmin: pentru a nu mai ocupa un post imi inregistrez aici cererea de stergere a contului ca tot suntem la rubrica unde se face acest lucru si iti multumesc tie si celorlalti admini pentru gazduirea de pana acum.

Tuturor romanilor din casa, si nu numai, numai bine si multa sanatate ca restul, mai usor sau mai greu, vine daca e putina vointa si intelegere.

MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 10:47 pm 
Neconectat
nou venit

Citesc cu uimire ceea ce se intampla pe forum si nu pot decat sa fiu mahnita.Ma gandesc ca poate-i de vina gerul de-afara si iarna pentru toata inversunarea din postarile pe care le-am citit in ultima vreme.A plecat Abra,acum pleaca si Marian......ce pacat! :( Poate te razgandesti,Mariane!Ma obisnuisem sa citesc ceea ce scrii si imi facea placere.Nu inteleg ce te-a suparat asa de tare incat sa vrei sa pleci de pe forum.Asa-i in viata ,exista si bine si rau!Cu totii avem momentele noastre de "derapaj",datorate unei zile mai putin bune,insa asta nu inseamna ca suntem rai in esenta noastra,in adancul sufletelor .Iar fetele,lemon,lumi si ledix,au ajutat multa lume,poate sunt mai ironice,mai acide uneori,dar nu vreau sa cred ca au facut-o din rautate.Mai gandeste-te ,Marian!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2012 11:04 pm 
Marian Badut scrie:
lemon_cake (interesent nick-name cu toate ca e in alta limba, e scris cu litera mica deci incorect - cred eu - pentru un nume chiar si virtual, si cu _ deci cam modernist pentru curata limba romana Ridicola paranteza) nu "am spus ce aveam pe suflet" ci am facut niste constatari proprii si personale (scuza-ma daca am uitat ca sunt doar cateva persoane indreptatite sa faca asta pe acest forum, restul ssst ca iti iei poseta) iar executii publice nu mai fac de mult ca am mai crescut si am devenit mai tolerant, cred ca m-am molipsit de la elvetieni,
....................
......
bla blah blah
bla blah blah
Tuturor romanilor din casa, si nu numai, numai bine si multa sanatate ca restul, mai usor sau mai greu, vine daca e putina vointa si intelegere.

MB

MB, stii cum e replica asta a ta? Ceva de genu' - Vede paiul din ochiul altuia, dar nu si barna din ochiul lui. Am citit si eu destule din postarile tale si nu cred ca e bine ca cineva sa iti dea tie o replica... Asa ca ma abtin, nu are niciun sens.
Nu cred nici ca fac parte din trioul mentionat de tine, sau, in general, din vreun "trio" pus pe impartit "posete" in spatiul virtual.. .Dar da, aprob unele interventii de-ale Luminitei si lui LeDix, si mie mi se par de bun-simt anumite lucruri. In rest, daca tu doar atat de putin ai inteles din tot ce se scrie pe aici...e treaba ta.

Lupul moralist. Bleah.

P.S. Nici nu vreau sa ma gandesc cum erai inainte de a fi devenit mai "tolerant"... (-|

Multa sanatate si tie! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2012 9:37 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
LeDix, litera K, prescurtarile, cuvintele telegrafice sunt noul alfabet al generatiei Noi si nu vom putea face nimic impotriva, nu e neaparat bataie de joc ci doar o evolutie*, pentru noi "de neacceptat", dar care se propaga la nivel international la fel ca si scrierea gen MIRC HI5 si Facebook dupa cum ziceam si mai sus. Am cunoscut cateva genii de-a dreptul in domeniile lor din generatia tanara care scriau si scriu la fel.

Acestea fiind noile reguli ale limbii romane, noua, "mosilor si babelor", nu ne ramane decat sa ne retragem si sa crosetam.

In limbaj modern ar fi sunat: "astea noi reg lb rom noua moshilor shi babelor nu ne ram dekat sa ne retr shi sa kroshet.

*evolutie? Ah, unde esti, Prutene!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2012 10:39 am 
Neconectat
membru de bază

LeDix scrie:
Marian Badut scrie:
LeDix, litera K, prescurtarile, cuvintele telegrafice sunt noul alfabet al generatiei Noi si nu vom putea face nimic impotriva, nu e neaparat bataie de joc ci doar o evolutie*, pentru noi "de neacceptat", dar care se propaga la nivel international la fel ca si scrierea gen MIRC HI5 si Facebook dupa cum ziceam si mai sus. Am cunoscut cateva genii de-a dreptul in domeniile lor din generatia tanara care scriau si scriu la fel.

Acestea fiind noile reguli ale limbii romane, noua, "mosilor si babelor", nu ne ramane decat sa ne retragem si sa crosetam.

In limbaj modern ar fi sunat: "astea noi reg lb rom noua moshilor shi babelor nu ne ram dekat sa ne retr shi sa kroshet.

Ce rea esti LeDix :P - comunicarea omenirii se indreapta spre telepatie :P asta-i evolutia remarcata de....MB :D - cat mai putine semne scrise va duce curand la sesibilizarea deductiei :)) deci rezultatul final va fi: telepatia :))

Eu deja incep sa exersez asiduu transmiterea mesajelor prin telepatie :)) - uneori insa mai gresesc diestinatarul =)) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2012 2:34 pm 
Neconectat
Admin

Marian Badut scrie:
Cat despre reguli ce trebuie respectate, nu uita ca suntem in mediu virtual si nu prea exista reguli,

...inafara de cele pe care le impun administratorii forumului :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2012 3:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Ce rea esti LeDix :P - comunicarea omenirii se indreapta spre telepatie :P asta-i evolutia remarcata de....MB :D - cat mai putine semne scrise va duce curand la sesibilizarea deductiei :)) deci rezultatul final va fi: telepatia :))

Eu deja incep sa exersez asiduu transmiterea mesajelor prin telepatie :)) - uneori insa mai gresesc diestinatarul =)) =))

Bine ca ai scris cuvintele intregi! ca daca scriai doar "tele", in primul gand imi veneau cei 7-8 insi blocati doua ore azi dimineata - orele 7:45 - in 2 cabine de teleferic pe la 1000 m inaltime, din cauza unui masinist.
Uite de ce e util sa scriem cuvintele intregi.
ps. Acel "ms" o insemna "mars"? Marsh!, nu Mars, ciocolata. :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2012 7:45 pm 
LeDix scrie:
Marian Badut scrie:

Eu ii urez din tot sufletul lui Marian sa nu ajunga la mana vreunui "specialist" din asta "evoluat" care va cere sfaturi pe Facebook despre cum sa procedeze in operatia pe care trebuie sa o faca a doua zi, nu de alta dar in directia asta se pare ca se indreapta tanara generatie geniala si..codificata..si care va ajunge sa invete de pe Feisbuk.
- sal km s fak kolekistm lapskop or clask
- sal vz nhfs kx
- ok ms

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Feb 2012 8:11 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Eu ii urez din tot sufletul lui Marian sa nu ajunga la mana vreunui "specialist" din asta "evoluat" care va cere sfaturi pe Facebook despre cum sa procedeze in operatia pe care trebuie sa o faca a doua zi, nu de alta dar in directia asta se pare ca se indreapta tanara generatie geniala si..codificata..si care va ajunge sa invete de pe Feisbuk.
- sal vz nhfs kx
- ok ms

Asta e noul "scris de doctor" in varianta electronica? "Pandispan cu lamaie", fie-ti mila de creierul meu de "baba" si tradu, rogu-te! E vorba de laparoscopie; asta am inteles. Restul? :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Feb 2012 8:27 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:

Lemon sa stii ca prea departe de adevar nu esti :D

Avem la curs un prof sociolog. Adica de fapt el e proful cel mai prof :D . Nu e sef catedra dar e "guru" studentiilor, poate si datorita faptului ca el preda cursurile indtroductive obligatorii. Deci vrei sau nu, treci "prin" el. Adica prin cursurile lui :). Uite mai jos poza lui. Cine nu-l cunoaste, aude de el doar asa: "Hei hast Romano das Jahr, ojee" nu stii ce inseamna "ojee" stii doar ca dai de un tip ciudat...

Cand l-am vazut prima data, am ramas uitandu-ma la el ca "curca la lemne" (parca asta era expresia nu?! ) un tip cool, lejer, deschis, si tareeee simpaaatic in ciuda faptului ca e mic, foarte mic de statura. Uneori il pierzi din vedere printre studenti. S-a obisnuit deja cu ideea ca studentii veniti la cursuri stau pe "feisbuk". Asa incat, cand ii vede adormiti si ignoranti ca nu-i inteleg toeriile expuse, trece asa usurel pe langa unul si-l intreaba: " ce prieten ti-a mai postat?" La inceput se simteau jenati, dar el chiar intreba serios. Nu exista student care sa vina cu laptopul si sa nu aiba pagina de FB deschisa !!

Incredibil ? NU. Asa ca draga lemon, in curand asa se vor tine cursurile, prin sistem interactiv numit "feisbuk-sociologie" :)) Mie asa de mult imi place stiului lui de predare, un fel de umor amestecat cu realitatea incat la toamana iar ma duc la cursul lui :)). E tipul sociologului care m-a determinat sa aleg disciplina asta. Daca toti barbatii ar fi asa ca cei de genul lui....hmmmm, m-as topi precum zapada cazuta pe calorifer :D

p.s apropo pt interesate: e inca singur :D ( asta o spun pt ca si el mereu se plange: "hab die Frau des Lebens noch nicht gefunden" - na poate o fi pe undeva pe aici pe forum ? :-\ Ca eu nu sunt 100%. :)

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Feb 2012 9:43 am 
LeDix scrie:
lemon_cake scrie:
- sal vz nhfs kx
- ok ms

Asta e noul "scris de doctor" in varianta electronica? "Pandispan cu lamaie", fie-ti mila de creierul meu de "baba" si tradu, rogu-te! E vorba de laparoscopie; asta am inteles. Restul? :hum:

Ai inteles bine! Incercam sa imi imaginez un dialog virtual intre doi medici din "noua generatie" pe tema colecistectomie laparoscopica versus metoda clasica si cam ce ar putea iesi.... =))

LE. Am editat mesajul ca sa nu il mai exasperam pe Cosmin cu devierile de la subiect... :) O:-)

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Joi, 02 Feb 2012 4:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Feb 2012 11:33 am 
Neconectat
Admin

Va mulţumim tuturor pentru sugestii.

Cu topicul ăsta ce facem, îl mutăm tot la subiecte deviate? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]