Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 9:53 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: 1 si 2
MesajScris: Lun, 21 Mai 2012 8:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

1)Reclamatie
Doresc explicatii in legatura cu inchiderea topicului viewtopic.php?f=1&t=3245

2)Sugestie
Sugerez administratorilor site-ului sa expedieze mail -uri cu link-ul cu pricina la MAE, si la membri misiunii diplomatice de la Berna, in speranta ca poate vor fi luate in seama, provenind din partea unui web-site recunoscut de Ambasada. Personal imi asum tot ceea ce am scris la topicul respectiv.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: 1 si 2
MesajScris: Lun, 21 Mai 2012 8:53 pm 
Neconectat
Admin

Explicatii: sunt convins ca v-ati facut clar punctul de vedere, asa ca subiectul e inchis. Vroiam sa il inchid doar temporar, dar vad ca nu are sens.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mai 2012 8:55 pm 
Neconectat
Admin

Referitor la sugestie: oricine poate face asta. Si cu cat mai multi, cu atat mai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mai 2012 9:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Explicatii: sunt convins ca v-ati facut clar punctul de vedere, asa ca subiectul e inchis. Vroiam sa il inchid doar temporar, dar vad ca nu are sens.

Mda...
"Familia e sfântă, pe când patria.... cum să vă spun, patria e sacră" ???
Io as schimba semnatura....

Cosmin scrie:
Referitor la sugestie: oricine poate face asta. Si cu cat mai multi, cu atat mai bine.

Atunci când unu' e napadit de mail-uri nu le deschide decât pe alea care provin de la cunoscuti, sau oficialitati. Bugetu' mic, timpu' restrâns ca de, o sindrofie exclusivista pe ici, o prezentare de carte pe colo...

Ce-i mai trist, e faptul ca forumistii "ceteste, da nu-si da cu parerea" ca doar "Paza buna trece primejdia rea".

PS Schimba semnatura. Nu da bine in context...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mai 2012 9:37 pm 
Neconectat
membru de bază

Propunerea mea este sa stergi tot topicul; textul din blog l-am cenzurat singura.

Si o alta propunere ar mai fi sa editati o lista cu ce e voie si ce nu e voie ...a fi exprimat in scris!

Iar daca se poate sa se scrie cu rosu: doar contributia constructiva este bine venita, evident, pt sectiunea de ...UTIL !!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 9:25 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dragi Administratori ai web-site-ului Casa-Românilor din Elvetia,

(mai precis al acelui site care conform doleantelor “noului” Ambasador va deveni sigla unei cârciumi exclusiviste… -am pus noului intre ghilimele intrucât noutatea consta in faptul ca dupa un sfert de mandat, un ambasador este “scuzat” pentru orice stângacie(nu conteaza cât de grosonala ar fi ea) - ca saracu’ a fost teleportat intr-un teritoriu “total necunoscut si ostil, absolut fara nici un fel de avertizare”. )

Inchiderea unui topic cu accente critice fiind intâmplata, am si eu o mare RUGAMINTE:

“Nu ne mai f…i la cap, in preajma alegerilor, ca tre’ sa mergem sa votam!!!!” (unde “….”=utetz”)

Din punctul meu de vedere NU mai sunteti credibili !

Vreau sa evidentiez urmatoarele chestii:

- Io n-am nici o treaba cu politicianu’(respectiv ambasadoru’) de serviciu

- Io vad ca trebile merg prost in Ro, si , prin influenta, si pe alte teritorii românesti de pe alte meleaguri de pe glob (ma refer la frumoasele ambasade românesti)

- Io mi-as fi dorit argumente asupra carora sa reflectez; voi ati preferat sa puneti lacatu’ pe un topic “citit”, si din pacate fara replici din partea forumistilor ( pe principiu' “ignor, deci nu exista”, sau : “mai bine nu zic nimic, lasa-i pe ailalti s-o faca”)

- Io NU FAC POLITICA(mai precis nu am interese politice). Ceea ce doresc e ca maica-mea si alti prapaditi ca ea sa NU MAI FIE VICTIME ale unui sistem pe care il analizam…inchizând topicuri. (…hm, in final ar cam fi un interes ..politic, nu-i asa? :ymdevil: )

- Pâna la urma, mi-ati dat o tema de casa (si va multumesc!) : “Sa lasam sa actioneze cea mai veche lege din lume: cea a selectiei naturale: cine poate, merge inainte; cine NU, crapa!”

...Astea fiind spuse, reinoiesc rugamintea:

“Nu ne mai f…i la cap, in preajma alegerilor, ca tre’ sa mergem sa votam!!!!” (unde “….”=utetz”)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 10:45 am 
Neconectat
membru de bază

Luminita :)

1. Nu te va invita nimeni la vot, votul romanilor din Elvetia e irelevant ( prea putini cetateni romani)

2. La fel de irelevante sunt problemele cu care acestia se confrunta; in obtinerea dreptului de munca, in reintregirea de familie, in procesul de integrare, in oferirea unui permis de sedere conform contractului de munca unde un contract pe perioada nelimitata ar trbui sa aduca solicitantului un permis B.

3. Tot fara importanta sunt cazurile de jaf si cersetorie ale grupurilor organizate de rromi / romani. Acestia facand parte din grupa celor ce-i tinem "ascunsi" de ochii lumii ( altfel spus bagam praful sub pres!)

4. Nu in ultimul rand, la fel de fara importanta este situatia sociala in care se afla multe femei romance aflate in casnicii mixte unde partenerul abuzeaza psihic sau fizic de ele. Acestea, din jena, nu au curaj sa ceara sfat aici pe forum, deci in public, ci trimit unora dintre noi mesaje private. Cetateni romani fiind, ar putea beneficia macar de o consultanta gratis din partea oficialilor romani, situatiia lor este deseori una grava, dar nu-i ajuta nimeni !

Acestea fiind la randul meu spuse, constat cu regret lipsa de sutinere cel putin morala chiar daca este vorba de un topic "deviat" ! Se putea posta acolo in topic, o opinie, plus sugestia de a comunica in scris la MAE sau Berna "nemultumirea" exprimata in acel topic.

Personal am luat decizia sa continui sustinerea romanilor, chiar daca la randu-mi primesc suturi in fund. In definitiv si la urma urmei, unele drumuri sunt pararele, iar altele se intersecteaza, fie chiar si aici pe acest site: casa-romanilor.ch .

Asa ca fiecare cu "ambasada" lui.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 11:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
1. Nu te va invita nimeni la vot, votul romanilor din Elvetia e irelevant ( prea putini cetateni romani)

GIN, io vorbeam strict despre indemnurile la vot venite din partea administratorilor acestui forum. Scuze, acum nu am chef sa caut pe site exemplele. Acum mi-e rau :ymsick: . Atât.

In rest: bafta!!! Ai mare nevoie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 11:15 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
In rest: bafta!!! Ai mare nevoie.

Nu eu am nevoie de bafta, ci oamenii care nu pot plati 300 chf pe ora consultanta in limba romana !

Dar deviem iar si riscam sa fie inchis si topicul asta...

Ultima oară modificat de Giorgia pe Mar, 22 Mai 2012 3:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 12:45 pm 
Neconectat
Admin

Luminta, cu riscul sa-mi sari in cap trebuie sa recunosc ceva: NU INTELEG ce vrei de fapt.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 2:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Soterro, detenta nu ma (mai) ajuta sa sar in capu' nimanui.

Mai intâi o precizare, pentru cei ce afiseaza ca semnatura - prin urmare au acest "credo"- ..."patria e sacra": ....Patria nu este identic egal cu Statul. Patria este mai presus de Stat. Statul este un servitor al Patriei, si nu invers- parerea mea.

Eu cred ca este trist sa vezi ca UNU' face indemnuri de tipul: "Mergi si voteaza. In caz contrar nu esti un bun cetatean si ti se fâlfâie de soarta patriei" ca apoi sa concedieze orice tip de discutie care ar putea fi ...lamuritoare in legatura cu ceea ce UN ALTU' ar dori de la viata sa cetateneasca.

...Eu n-am nimic cu d-na Anca Elena Opris sau cu dl. C.M. Florian. Dar am o gramada de chestii cu d-na Ambasador Anca Elena Opris si cu dl Secretar de Ambasada C.M.Florian.

Daca voua(administratorilor) vi se pare ok sa confundam "d-na" cu "d-na Ambasador", respectiv "dl" cu "dl secretar de Ambasada"...io nu mai am de spus decât: “Nu ne mai f…i la cap, in preajma alegerilor, ca tre’ sa mergem sa votam!!!!” (unde “….”=utetz)

Exista un proverb românesc, din care preferam cu totii sa luam de buna doar prima parte: "Pestele de la cap se impute". Va semnalez ca exista si o a doua parte: "dar se curata de la coada". (unde "coada" NU este "aripioara anala").

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 2:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

..Scuze, recitind ultima mea postare mi-am dat seama ca nu am fost destul de clara: NU ma trimite la vot si nu-mi da lectii despre diversi primari de la Cucuietii din Deal si despre cât de NON cetateneasca ar fi absenta mea de la urne, cât timp nu-mi dai voie sa-mi exprim punctul de vedere(si sa-l confrunt cu alti conationali) asupra unui politician din zona (respectiv de la 130 de km distanta, in loc de 1700).

Ultima oară modificat de luminita pe Mar, 22 Mai 2012 7:21 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 3:04 pm 
Neconectat
Admin

Aş vrea să lămurim câteva lucruri, că am impresia că nu sunt clare:
- închisul subiectului l-am făcut eu, nu ceilalţi administratori. Aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema asta.
- linia editorială a site-ului o decid eu, aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema "votează", conţinut, etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 3:18 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
Aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema asta.

Dar tu de ce-l folosesti ? :-\

Postarile mele, de ex, nu fac obiectul "sesizarii" tale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 3:27 pm 
Neconectat
Admin

Atât tu cât şi Luminiţa v-aţi făcut cunoscut punctele de vedere, în acel topic. De aia m-am referit la plural.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 3:33 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
- închisul subiectului l-am făcut eu, nu ceilalţi administratori. Aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema asta.
- linia editorială a site-ului o decid eu, aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema "votează", conţinut, etc.

Cosmin scrie:
Atât tu cât şi Luminiţa v-aţi făcut cunoscut punctele de vedere, în acel topic. De aia m-am referit la plural.

Aha, ok, multumesc pentru clarificare!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 4:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Aş vrea să lămurim câteva lucruri, că am impresia că nu sunt clare:
- închisul subiectului l-am făcut eu, nu ceilalţi administratori. Aşa că vă rog nu mai folosiţi pluralul la plângeri/reclamaţii pe tema asta..

Ah! Da??? Scuze, nu stiam! In decursul timpului am obsevat ca SI ceilalti administratori au inchis diverse subiecte. De aceea am utilizat (la rubrica "Sugestii si reclamatii") formula "Dragi administratori ai....bla, bla". Mah! credeam ca-i vorba de-o echipa... :D

Cosmin scrie:

Se accepta "pluralul de maiestate", ori tre' sa schimb toate verbele din formularile anterioare? :-s (asta pentru a avea un raspuns clar la petitia mea, aia care se termina cu "“Nu ne mai f…i la cap, in preajma alegerilor, ca tre’ sa mergem sa votam!!!!” (unde “….”=utetz)).

Mda! Am dat o raita pe subiecte mai vechi :
Citat:
... eu nu merg la vot, treaba fiecaruia ce face. De altfel daca ai fi urmarit stirile de pe acest site ai fi vazut un anunt despre observatorii la alegeri. Pentru ca unele persoane chiar vor merge la vot (apropo, se poate vota doar la Berna, nu si la Geneva, neoficial).

Scuze! acu' am inteles de ce te jenau formularile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 4:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Intr-un fel, Cosmin, te admir pentru consecventa. Io n-am fost in stare sa-mi mentin linia: "asa cred, si basta!".
Io chiar m-am indoit de ceea ce simteam initial, si am incercat sa pricep ce vor sa spuna aialalti.
No... Si-acu' ma trezesc cu pumni in freza.. :hum:

PS Daca vrei pot explica de ce am utilizat expresia "intr-un fel".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 4:32 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
cât de NON ceteteneasca ar fi absenta mea de la urne

Asta era de la mine, INSA daca s-a inteles ca "non cetateneasca" inseamna ca am vorbit COMPLET degeaba.

Eu incercam sa zic cat este de paguboasa absentza pentru cetatean - inevitabil afectat de rezultatul votului. Asta n-are nimic de-a face cu patriotismul, ci numai si numai cu... folosul personal ca sa zic asa. Dar asta e alta discutie ce NU are ce cauta la sugestii si reclamatii. Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mai 2012 7:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:
cât de NON ceteteneasca ar fi absenta mea de la urne

Asta era de la mine, INSA daca s-a inteles ca "non cetateneasca" inseamna ca am vorbit COMPLET degeaba.

Imi cer scuze pentru greseala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Mai 2012 6:28 pm 
Neconectat
membru de bază

Te rog sa-mi stergi si contul GIN la fel cum mi-ai sters si contul de pe site Giorgia.

Nu ofer alte comentarii !

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]