Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 10:57 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ar fi posibil sa dam dovada de maturitate?
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 1:21 pm 
Neconectat
membru de bază

Rubrica este "Sugestii si reclamatii". Postez o sugestie.

Din informatiile pe care le am pana acum, unele oficiale unele mai putin oficiale, in luna martie romanii din Elvetia vor avea posibilitatea sa se bucure de prezenta a trei artisti consacracti din Romania.

In 8 martie, Casa Romanilor intentioneaza organizarea unui concert Gheorghe Zamfir

Tot in 8 martie (sau poate va fi in 9 sau in 1 martie!-inca nu stim oficial) se pare ca va veni in Elvetia la invitatia clubului roman din Baden Florin Piersic.

Si tot in luna martie, se intentiona de Ziua Femeii, deci 8, dar acum se va "muta" pe 1 Martie de martisor (provizoriu) ar avea loc un concert de binefacere Corina Chiriac.

Trei artisti care ne-au incantat zilele sumbre din Romannia pe vremea cand libertatile noastre erau mai mult decat limitate. Trei artisti consacrati, simboluri ale natiunii noastre. Trei oameni deosebiti!! O ocazie unica pentru romanii dar si elvetieni...

Chiar nu suntem in stare sa-i aducem in acelasi loc si aceasi zi?
Chiar nu se gandeste nimeni la buzunarul romanului din Elvetia care ar fi obligat sa aleaga la care din evenimente sa participe?
Chiar suntem atat de orgoliosi incat nimeni nu vrea sa cedeze in fata "maririi" si laudei de a fi fost organizatorul unuia dintre aceste evenimente?

Sali disponibile ar exista, posibilitate de catering exista, pretul spectacolului se poate negocia.

Oare asa de "copii" am ramas incat incapatanarea sa-si spuna ultimul cuvant? :(

E doar o sugestie, poate dur formulata, nu vreau sa supar pe nimeni, nici sa critic dar....dezamagirea ma ingroapa in ....nu mai scriu ce.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ar fi posibil sa dam dovada de maturitate?
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 1:42 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Chiar suntem atat de orgoliosi incat nimeni nu vrea sa cedeze in fata "maririi" si laudei de a fi fost organizatorul unuia dintre aceste evenimente?
Asta e sugestie sau critică? Şi e chiar critică sau o acuză nefondată?

Giorgia scrie:
Sali disponibile ar exista, posibilitate de catering exista, pretul spectacolului se poate negocia.
Cum ai putea, din perspectiva unui organizator, să armonizezi trei agende diferite (Zamfir, Chiriac, Piersic)? Şi cum ai negocia tu, tot ca organizator, cele trei onorarii, cazarea, transportul şi celelalte cheltuieli pentru toţi trei, aşa încât să existe o mică şansă de reuşită a evenimentului, pentru că ar fi, totuşi, o investiţie cam mare? Nu e cam... improbabil să poţi lucrul ăsta, mai ales că audienţele celor trei sunt diferite (în sensul că la Zamfir vin şi străinii, dar la ceilalţi doar români)?

Giorgia scrie:
Din informatiile pe care le am pana acum, unele oficiale unele mai putin oficiale, in luna martie romanii din Elvetia vor avea posibilitatea sa se bucure de prezenta a trei artisti consacracti din Romania.
Un singur concert e bătut în cuie, celelalte sunt în stadiul de negocieri, iar datele sunt parţial incorecte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 1:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

giorgia, mie mi se pare lipsa de maturitate sa acuzi, fara sa stii care sunt cauzele acelei organizari "defectuoase". Zamfir are publicul sau intrenational, Chiriac si Piersic sunt oaspetii diasporei romane.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 1:55 pm 
Neconectat
membru de bază

p.s Am primit acum o reactie promta, telefonic, logica care o pot rezuma asa:

"E imposibil ce propui! Sunt organizatori diferiti, conditii diferite impuse de artisti. Plus un aspect real, poate vreau la Piersic dar nu vreau la Zamfir, deci de ce as plati un bilet cu un pret destul de mare pt o parte a spectacolului pe care nu mi-o doresc?!" Si in principiu remarca este corecta.

Cred ca am gandit in stil prea pragmatic si prea elvetian, cand am sperat ca uniti putem rezolva ceva ce pare irealizabil. Am uitat...ca a da la vasle pt a duce barca la mal ( indiferent daca toti pasagerii au vasle sau nu ) e o chestie ce trebuie invatata.

Eu mi-am facut un calcul simplu:

Un drum Zürich dus-intors (fara pret bilet) ma costa 35 chf - la Zamfir.
Un drum Nussbaumen dus-intors (tot fara bilet) ma costa 34 chf - la Piersic
Si daca Corina ar veni in Luzern sau Zürich cam tot acelasi pret. Total 120 doar drumul.

Stiu ca nu e simplu stiu ca pare imposibil dar.... :snif: asta e. Da LeDix asa e sunt imatura :) Si ma simt bine. N-am acuzat. Dar...fiecare interpreteaza cum doreste.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:03 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Cred ca am gandit in stil prea pragmatic si prea elvetian
Sau, mai degrabă, doamna organizatoare care te-a sunat a fost mai pragmatică în argumente.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:08 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
Giorgia scrie:
Cred ca am gandit in stil prea pragmatic si prea elvetian
Sau, mai degrabă, doamna organizatoare care te-a sunat a fost mai pragmatică în argumente.

Da, vede o pierdere la pret. Gandeste mai bine ca mine; nu-mi e jena sa recunosc. Eu...mai greu la deal...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Cred ca am gandit in stil prea pragmatic si prea elvetian, :snif: asta e.

Parerea mea e ca ai gandit in stil prea mioritic. ;) Vin trei romani in Elvetia, hai sa-i inghesuim pe toti in aceeasi zi, in aceeasi sala!

Repet, G. Zamfir are un public international, iar elvetianului nu i-ar placea sa plateasca un adaos ca sa-l vada pe F. Piersic sau sa o auda pe C. Chiriac.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:20 pm 
Neconectat
membru de bază

Ok, sugestia a fost rea-venita, rea gandita, rea argumentata, deci topicul poate fi sters.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Ok, sugestia a fost rea-venita, rea gandita, rea argumentata, deci topicul poate fi sters.

Eh, si tu! Poti accepta si alte pareri, nu? Oameni mari suntem. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:31 pm 
Neconectat
membru de bază

Am spus eu ca nu accept pareri? Dimpotriva, recunossc ca a mea parere/ sugestie a fost gresita.

Nu se pot gasi variante pt o solutie care sa fie optima tuturor. E greu, am scris-o deja de 3 ori. Stiu ca e greu. Mie-mi plac insa lucrurile complicate, grele, eu....as fi gasite solutie, dar nu singura. Pentru un astfel de proiect trebuie lucrat in echipa. Trebuie un compromis. Si da elvetienii nu vin la Corina si Piersic, asta nu insemna ca Zamfir nu putea veni (doar) la romani dupa acea seara de la biserica de vineri de ex a doua zi. Dar...deja o iau pe aratura, deja nu mai conteaza. Am vrut doar sa-ti spun tie LeDix ca argumentele tale, ale lui Cosmin si ale persoanei cu care am vb la tel sunt mai bune :)

Deci, pt mine, topic inchis.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:38 pm 
Neconectat
Admin

Dacă ştergem topicul.. nu e bine, că e comunism.

Dacă închidem topicul.. iar nu e bine, că e dictatură.

Hai să-l lăsăm deschis, aşa încât să avem şi alte păreri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 2:44 pm 
Neconectat
membru de bază

Cred ca cei stabiliti de multi ani in Elvetia suntem prea insetati dupa astfel de momente unice. Pana acum nu s-au ivit ocazii, sau foarte putine in partea franceza. In partea germana acum parca a venit Mosul cu un sac pra plin cu bunatati. Piersic e o ocazie ce nu se stie cand mai apare, e oricum destul de batran; Zamfir la fel; Corina e o bomboana de femeie, o artista aparte, as vrea, si nu doar eu, in setea mea, sa-i vad pe toti. Dar nu ma tin buzunarele :(

Imi pare rau, daca v-ati suparat, dar...chiar nu ma tin buzunarele pt toti trei. Voi fi nevoita sa aleg. Altii cu siguranta ca vor putea beneficia de aceasta oportunitate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 11:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am incercat sa public la comentariile de la stirea despre evenimentul organizat de CRB in aprilie un link spre un articol despre Florin Piersic, aparut in presa de azi. Din pacate "nu se vede"; mai precis , il vad doar eu, cu conditia sa fiu "logata " pe site.

..In fine. Iata articolul : http://www.gandul.info/reportaj/ochiul- ... c-10593524

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Feb 2013 1:45 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Din pacate "nu se vede"; mai precis , il vad doar eu, cu conditia sa fiu "logata " pe site. ..In fine.

Se vede foarte bine, de către oricine.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]