Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 2:21 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: O posibila imbunatatire...
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 12:13 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu stiu cum va fi primita sugestia asta dar indraznesc sa o fac totusi.

Ma gandeam acum cateva zile ca poate ar fi mult mai util in loc sa ne spargem oale in cap si sa ne reprosam diverse sa incercam sa ne ajutam mai mult intre noi, fara a astepta multumiri sau recompense, si poate intr-o forma mai organizata decat pana acum, dar totusi simplu si eficient. Stiu, a inebunit lupul de la atata iarba, dar m-am gandit ca poate merita totusi o incercare.

La ce ma gandeam oare??? Aaa, stai ca mi-am amintit :) .
Cred ca printre romanii din Elvetia sunt foarte multi oameni calificati in domeniile in care activeaza (si subliniez - calificati, nu neaparat genii, experti sau perfecti) si probabil ca parte dintre ei sunt si utilizatori ai acestui forum. Sugestia mea ar fi ca cei care doresc sa ajute, bineinteles si cu ajutorul adminilor, sa creeze un post legat de domeniul lor de activitate, probabil la sectia util (post care sa ramana permanent in top - alfabetic ordonat sau dupa intrari), in care cei care au nevoie de un sfat, o rezolvare a unei probleme sau de o directionare sa poata posta iar cel care a deschis postul sa ii raspunda (sau cei care au un raspuns calificat). Stiu ca exista cateva posturi de acest gen dar eu ma refer la problemele de zi cu zi din orice domeniu nu doar cautat de lucru si probleme legate de acte. De exemplu:

Eu lucrez in domeniul imprimantelor, sistemelor de printare, reparatura si intretinere, consumabile si accesorii, cam tot ce tine de imprimante de la cele de "casa" si pana la copiatoare, multifuncionale si plottere. Pentru cei care au nevoie de "ceva" in domeniul respectiv pot sa ii ajut. Sunt sigur ca exista si romani ca mine care nu se pricep chiar la toate si care ar avea nevoie de ajutor indiferent ca ajutorul este pentru ei personal sau pentru firma la care lucreaza.

Sunt sigur ca se vor gasi si altii, electricieni, constructori, agenti de asigurari, vanzatori auto, mecanici, informaticieni si altii, care ar putea ajuta si ei in domeniile respective.

Am spus cu ajutorul adminilor mai sus deoarece parerea mea e ca pentru ca aceste posturi sa functioneze cred ca va trebui o atenta supraveghere a lor si absolut tot ce nu tine de subiectul respectiv sanctionat altfel riscam, ca intotdeauna, sa cadem in "devieri".

Mai multe detalii despre idee daca se vor gasi interesati de ea.

O zi buna, MB

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: O posibila imbunatatire...
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 1:39 pm 
Neconectat
Admin

Marsh scrie:
Am spus cu ajutorul adminilor mai sus deoarece parerea mea e ca pentru ca aceste posturi sa functioneze cred ca va trebui o atenta supraveghere a lor si absolut tot ce nu tine de subiectul respectiv sanctionat altfel riscam, ca intotdeauna, sa cadem in "devieri".

Atenta supraveghere: avem din belsug.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 2:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

O prima parere vad ca am primit:

...Are dreptate Marsh: "scurt si la obiect". Eu chiar propun ca sugestia lui sa fie adoptata de urgenta, si mai propun ca diverse alte rubrici sa fie reduse in mod drastic. De pilda: "General" sa aiba doar : "Bancuri, poante, etc ", si "Dedicatii muzicale"(in care sa intre si "De ce nu muzica româneasca"). "Citatul zilei" sa dispara, intrucât distrage atentia cititorului, care doreste doar "informatii clare" date de "persoane calificate".

Mai asteptam si altele.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 4:10 pm 
Neconectat
Admin

Marsh, s-a incercat cu diferite teme si slava Domnului, forumul e plin de linkuri cu medici romani, avocati, site-uri cu joburi, samd. Rezultatul? Lumea care intra pune intrebari fara sa apese pe niciun link. Pentru ca asa-i pe net.
Forumul nu este (numai) o colectie de informatii, ci si un mijloc sa palavragim, sa ne impartasim parerile/simtirile, sau fiecare ce vrea. Forumul este si pentru fun, nu doar pentru informatii.

Insa iti dau dreptate aici: ar trebui o rubrica separata cu bancuri, poante. Cred c-ar fi cea mai vizitata rubrica :D
La generale se scriu cam asa, chestii generale... :o)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 4:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ana eu ma refeream la altceva, la formarea unor subiecte - cap de afis ca sa zicem asa - spre exemplu la sectia util sau sfaturi practice, unde sa avem intrebarile si raspunsurile in functie de obiect si unde sa se poata informa oricine despre aceste probleme fara a fi nevoit sa caute in tot forumul dupa raspunsuri (ceva in genul rubricii "Munca in Elvetia") si poate actual si direct de la cineva care lucreaza in domeniu.

Exemplu:

Util

Subiectul Electronice (deschis de Ion, vanzator, agent, manager sau ce o fi el, de electronice si Grigore electronist)

Eu intreb "ioane, ce televizor sa imi cumpar Samsung sau Panasonic si de ce sa tin cont?"

Ion raspunde "pai din ce am vandut pana acum cele mai putine probleme le-am avut cu Tricolor asa ca ia-ti ala ... si altele"
Grigore spune "piesele din X sunt de calitate mai slaba decat in Y si in plus arhitectura ..."

Intervine Gheorghe "io am jujitsu si .."

Intervine Marie "Ce bou esti Gheo, se scrie jutjutsu"

Intervine adminu "comentariu Marie - sters"

Discutia continua cu Vasile care intreaba de un automat de cafea s.a.d.m

La fel se pot face subiecte pe toate domeniile daca se gasesc destui oameni "calificati" si binevoitori care sa le raspunda.

Sunt sigur ca toti am avut intrebari pe forum despre diverse lucruri (ce calculator sa cumpar, ce laptop e mai bun, win7 vs win8, unde gasesc malai, etc) si ne-am fi dorit sa auzim o parere directa de la cineva care chiar lucreaza in domeniu si nu neaparat dintr-un top 10 sau dintr-o cautare pe net cu 100 de pareri care se bat cap in cap.

Dar cred ca oricum bat campii ca din ce vad eu forumul e mai putin interesat de asta si mai mult de palavrageala, nu ca as avea ceva inpotriva ei - daca nu s-ar lasa cu capete sparte aproape de fiecare data (ca de impartasit pareri/simtiri poate doar daca esti masochist - fereasca-te cerul sa fi in dezacord cu zeitatile ca sa vezi troaca de porci ce ajungi, ca doar suntem romani, sa la la).

Dar ai dreptate, mai bine o lasam balta de la inceput, oricum neinteresant pentru majoritatea ca nu prea iasa circ la asemenea subiecte, si daca iasa nu e la fel de amuzant ca la generale. Scuze de deranj, ma tarasc inapoi in scorbura, ies la primavara cand e mai cald (direct in natura reala ca asta virtuala imi da dureri de cap).

O iarna calduroasa, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 7:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marsh scrie:
Intervine Gheorghe "io am jujitsu si .."

Intervine Marie "Ce bou esti Gheo, se scrie jutjutsu"

Intervine adminu "comentariu Marie - sters"

:lol: + (emoticon cu musca pe caciula) = autoironie ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 7:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

:ymalien:

:YMPEACE:

@};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 8:27 pm 
Neconectat
Admin

- Vezi că sunteţi proaste amândouă? întrerupe tânărul Goe. Nu se zice marinal, nici marinel...
- Da cum, procopsitule? întreabă tanti Miţa cu un zâmbet simpatic.
- Mariner..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 8:28 pm 
Neconectat
nou venit

Marsh & LeDix .......................Mi-ati inveselit seara! :)) ROMANII AU UMOR!!! :ymapplause:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 10:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marsh scrie:
O prima parere vad ca am primit:

...Are dreptate Marsh: "scurt si la obiect". Eu chiar propun ca sugestia lui sa fie adoptata de urgenta, si mai propun ca diverse alte rubrici sa fie reduse in mod drastic. De pilda: "General" sa aiba doar : "Bancuri, poante, etc ", si "Dedicatii muzicale"(in care sa intre si "De ce nu muzica româneasca"). "Citatul zilei" sa dispara, intrucât distrage atentia cititorului, care doreste doar "informatii clare" date de "persoane calificate".

Mai asteptam si altele.

Ana scrie:
Insa iti dau dreptate aici: ar trebui o rubrica separata cu bancuri, poante. Cred c-ar fi cea mai vizitata rubrica :D

TEST DE PATERNITATEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!! X( X( X(

Cred ca este cel mai vizitat topic cel cu bancurile. :)

Ana scrie:
La generale se scriu cam asa, chestii generale... :o)

...si nu neaparat pragmatice.

Marsh scrie:
...din ce vad eu forumul e mai putin interesat de asta si mai mult de palavrageala, nu ca as avea ceva inpotriva ei - daca nu s-ar lasa cu capete sparte aproape de fiecare data (ca de impartasit pareri/simtiri poate doar daca esti masochist - fereasca-te cerul sa fi in dezacord cu zeitatile ca sa vezi troaca de porci ce ajungi, ca doar suntem romani, sa la la).
:hum:

Sincer, m-ai intristat, Marsh...
Poate ca inteleg eu gresit notiunea "forum". Dupa parerea mea, forum este un loc in care lumea isi poate expune si argumenta opiniile pe diverse teme in mod liber (respectând evident elementare reguli de bun simt).
Chestia cu zeitatile si cu troaca de porci nu am inteles-o.
Eu, de pilda am fost ironizata si "luata in balon" de nu stiu câte ori, dar nu m-am suparat; sau daca m-am suparat mi-a trecut.
Daca te-am jignit in vreun fel, vreodata, imi cer scuze! :hum:

("S'excuser ne signifie pas toujours que tu as tort et que l'autre a raison. Cela signifie simplement que tu considères ta relation plus importante que ton ego." :D )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Ian 2013 10:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nutica scrie:
Marsh & LeDix .......................Mi-ati inveselit seara!
:hoo:

luminita scrie:
Sincer, m-ai intristat, Marsh...
:snif:

No acuma eu cu cine votez ... hic... hic pardon :hum:

Si acum serios
luminita scrie:
Poate ca inteleg eu gresit notiunea "forum". Dupa parerea mea, forum este un loc in care lumea isi poate expune si argumenta opiniile pe diverse teme in mod liber (respectând evident elementare reguli de bun simt).

Total de acord cu tine Lumi, problema e ca teoria e una iar practica ne omoara. Toti strigam ca disperatii (ma refer la cei cativa cretini care mai comunicam pe aici, ca restul intreaba si pleaca sau se uita din culise si rad de ii doare burta) ca nu ne putem exprima liber, ca suntem atacati cum postam ceva dar toti facem exact asta permanent. Cred ca nu exista post (cu discutii libere cum zici tu ma refer) in care cineva sa nu fi fost "atentionat", "educat" sau pur si simplu "intepat" daca a avut alta parere (cu sau fara argumente) sau daca pur si simplu nu a fost de acord cu parerea anterioara postata. Suntem atat de convinsi ca doar noi avem dreptate ca scapam esentialul: traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca. Ba mai mult, de obicei ne legam de niste amanunte banale si ignoram un intreg continut, extragem din context, citam si dezbatem doar cateva cuvinte (aproape lipsite de realul inteles) si uitam sa vedem ansamblul sau il ignoram cu buna intentie macelarind persoana si nicidecum dezbatand ideea. Arunca o privire singura in urma si poate vei vedea si tu asta, sau poate nu - pana la urma ramane o chestie de interpretare, de anduranta si perceptie a fiecaruia.

Noapte buna, MB

:YMPEACE:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 10:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marsh scrie:
Total de acord cu tine Lumi, problema e ca teoria e una iar practica ne omoara. Toti strigam ca disperatii (ma refer la cei cativa cretini care mai comunicam pe aici, ca restul intreaba si pleaca sau se uita din culise si rad de ii doare burta) ca nu ne putem exprima liber, ca suntem atacati cum postam ceva dar toti facem exact asta permanent. Cred ca nu exista post (cu discutii libere cum zici tu ma refer) in care cineva sa nu fi fost "atentionat", "educat" sau pur si simplu "intepat" daca a avut alta parere (cu sau fara argumente) sau daca pur si simplu nu a fost de acord cu parerea anterioara postata. Suntem atat de convinsi ca doar noi avem dreptate ca scapam esentialul: traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca. Ba mai mult, de obicei ne legam de niste amanunte banale si ignoram un intreg continut, extragem din context, citam si dezbatem doar cateva cuvinte (aproape lipsite de realul inteles) si uitam sa vedem ansamblul sau il ignoram cu buna intentie macelarind persoana si nicidecum dezbatand ideea. Arunca o privire singura in urma si poate vei vedea si tu asta, sau poate nu - pana la urma ramane o chestie de interpretare, de anduranta si perceptie a fiecaruia.

:-? :-? :-?
...cred ca "pana la urma ramane o chestie de interpretare, de anduranta si perceptie a fiecaruia".
Probabil, prin prisma "atentionat, educat sau pur si simplu intepat" am facut-o de oaie chiar acum câteva minute( raspunzând Printesei la topicul cu traducerile ). :snif:

Eu cred ca "forum" inseamna dezbatere, inseamna "opinii diverse" cu scopul de a ajunge la un punct de vedere comun, daca e posibil.

Daca mergem pe principiul "traieste si lasa si pe altul sa traiasca", cel mult enuntam pareri, noi fiind detinatorii adevarului absolut ,iar atunci dezbaterea nu-si are rostul.

Eu , de pilda, NU sunt convinsa ca am dreptate iar atunci "ma expun", provoc, intrucât vreau sa confrunt in forul meu interior argumentele care m-au condus la acea opinie cu argumentele celorlalti, care nu sunt de acord cu mine.

Sincer, îi invidiez pe cei care sunt foarte siguri de ei...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 11:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:

Eu cred ca "forum" inseamna dezbatere, inseamna "opinii diverse" cu scopul de a ajunge la un punct de vedere comun, daca e posibil.

Adica a fora in putul gandirii?... ;)

Marsh, (M.B.=Marian Badut?) nu cred ca ideea ta va inflori pentru ca nu suntem uniti si nici deschisi.
Frumoasa si demna de admirat propunerea ta, dar va ramane in faza de proiect.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 11:17 am 
Neconectat
membru de bază

Luminita ceea ce astepti tu de la o comunicare pe un forum este imposibil. Tu astepti un dialog "stintific". Si pana cel care dialogheaza cu tine nu-ti aduce argumentul forte (dovedit daca se poate si empiric) nu schimbi directia si nici nu ti se cere. Doar te face pe tine sa fi perceputa ca fiind..."incomoda". Eu te inteleg pt ca te stiu live si stiu cum gandesti, dar prin scris altii care nu te cunosc te percep, poate, altfel. Vezi de ce e bine sa vii mai des la intalniri romanesti? :P

Pe de alta parte MB are dreptate. Pe un forum asa se discuta. Lasad si pe altul sa traiasca :))

Daca eu de ex postez ceva unde-mi exprim sublima convingere ca pamantul e oval, altul si-o va exprima pe-a lui, ca e patrat, iar ultimul va spune, posibil admin, ca am innebunit cu totii, pamantul fiind rotund! Si da, el are dreptate dar de iubit eu pe admin nu-l voi iubi :)

Pricepi diferenta ? @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 11:30 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
iar ultimul va spune, posibil admin, ca am innebunit cu totii, pamantul fiind rotund! Si da, el are dreptate dar de iubit eu pe admin nu-l voi iubi :)
Fara sindrom Stockholm???

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 11:38 am 
Neconectat
membru de bază

Fara. fara :). Cel mut Moscova :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 1:17 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Luminita ceea ce astepti tu de la o comunicare pe un forum este imposibil. Tu astepti un dialog "stintific". Si pana cel care dialogheaza cu tine nu-ti aduce argumentul forte (dovedit daca se poate si empiric) nu schimbi directia si nici nu ti se cere. Doar te face pe tine sa fi perceputa ca fiind..."incomoda".
Pricepi diferenta ? @};-

Aici ii dau perfecta dreptate Giorgiei. Mie mi-e uneori lehamete sa ma contrazic, sa caut argumente si o las balta, din lipsa de timp sau de energie sau de-amandoua. Prefer sa ma simt libera pe forum, sa ma exprim cum ma taie capul, atata timp cat nu sar calul sau ma iau de altii. Oricum, apreciez Luminita ca in ultimul timp esti mai temperata @};-

Acum ma intorc la Marsh:
Nu suntem (inca) atat de multi participanti activi ca sa fie nevoie de ce-ai spus tu. Cati dintre membrii forumului cauta 1 TV? 1-2-3 pe an, mai multi nu. Si pe ceilalti chiar nu-i intereseaza problema. Si-atunci blochezi spatiul cu informatii care-s utile doar la 1% din utilizatori, in cel mai bun caz?

Poate o idee buna ar fi o colectie de linkuri. Dar eu n-am timp s-o fac. O lista cu linkuri pe domenii- joburi, , electronice in elvetia, scoli, samd si facut un topic separat cu linkuri utile. Putem incerca si proiectul asta, atata timp cat se ofera cineva voluntar sa le adune intr-un document - sau un topic cumva pe toate. Exista benevoli? :p

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]