Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 6:20 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lipsa libertăţii de exprimare
MesajScris: Mar, 04 Mar 2014 9:11 pm 
Libertatea de exprimare pare să fie un concept total străin pe acest forum, deşi aceasta din urmă constituie un fundament principal al oricărei societăţi libere.
Legea supremă a ţării, Constituţia Federaţiei, stipulează de una singură în Articolul 26 privind libertatea de opinie ca fiind un drept inviolabil!

După atâţia ani de comunism, românii ar trebui să aibă posibilitatea să vorbească liber şi deschis despre ce se întâmplă în jurul lor.
Din păcate, optimismul m-a făcut să cred că nu mai există dictatori (chiar şi pe net) care te supun la tăcere, dacă nu le convine ceva în comportamentul/limbajul tău.

După cum am explicat unor persoane pe PM, limbajul meu e chiar moderat, fiindcă nu cade nici în excesele vulgare ale birjarului, şi nici nu recurg la formulări scabroase de Ferentari.
Limbajul meu e pliat pe situaţie, pe calitatea şi cerinţele interlocutorului virtual.

În plus, cât de stupid e să cenzurezi când şi aşa activitatea pe forum se apropie de zero?

Sotte, dacă ţi s-a părut că ai vreo putere umflându-ţi muşchii pe butoane, să ştii că nu ai, e o iluzie, cu cât te umfli, cu atât te faci mai mic. :)
Ce faci dacă în viaţa reală o persoană nu ţi adresează curtenitor? Sau poate îţi vorbeşte mai coleric? Chemi poliţia? LOL, ai fi capabil...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Lipsa libertăţii de exprimare
MesajScris: Joi, 06 Mar 2014 3:41 pm 
Neconectat
Admin

Raspunsul este chiar pe Wikipedia.

Observatiile competente despre mecanismele mele de functionare le-am trimis psihanalistului meu, sunt sigur ca o sa ne fie de ajutor la urmatoarele sedinte. Pana cand ajung insa la un echilibru va trebui sa ai putintica rabdare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]