Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 11:41 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Insulele Maldive
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 9:02 am 
Neconectat
Admin

Buna
Cine-a fost prin insulele Maldive mai curand? ati putea sa-mi impartasiti din experiantele voastre? Mergem la scufundat si nu stim daca sa facem scoala de scafandri aici sau acolo. Si cam ce-ar fi important de stiut despre insule? (nu ma refer la informatiile de pe google sau wikipedia ci despre propriile experiente/trairi).
Sunt recunoscatoare pentru orice info @};-

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Insulele Maldive
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 9:50 am 
Neconectat
tânără speranţă

Formularea 'stricta' "doar din experiente proprii" aproape m-a facut sa nu scriu pe topicul tau, ca si ceilalti 38 care pana acum au vizionat topicul tau fara sa scrie :D

Eu iti scriu doar 'common sense' ce-as face eu, daca as avea timp suficient pana sa ajung acolo: mai bine sa fac brevetul aici- cand ajung acolo, pot savura mult mai liber frumusetile de riffs, coralii, pestii de acolo, in loc sa ma chinui cu invatat + examen+ extra cost, plus ca mai am ore de practica pt. urmatorul brevet (daca se doreste sa se faca). Aici mai imprumuti neoprenul de la X, buteliile de la Y, mai exersezi prin bazine la orele de incepatori (sunt cursuri pt. incepatori si in anumite regiuni/piscine).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 10:36 am 
Neconectat
Admin

Da, plus ca as avea mai mare incredere in instructorii de aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 11:45 am 
Neconectat
tânără speranţă

Pai sa-mi fie cu iertare dar daca vrei sa faci scoala in Elvetia unde o faci? in vana? in bazin?
Dupa mine e super aiurea sa iti faci licenta in Elvetia dar na asta e opinia mea.
Si mai e si adevarat ca o parte din concediu o vei petrecere facind antrenament daca asculti de mine.
Pe urma mai e un punct important ce vreti sa vedeti.
Daca va intereseaza chestii faine mergeti la Marea rosie in Sharm el sheik.
Hotelurile sunt opulente. peisajele sunt lunare preturile sunt aha si asa dar au niste vase de razboi scufundate ca ai sa te simti ca James Cameron cind a filmat titanicul.
Partea proasta e ca iti trebuie PADI pina la 30 de metri daca vrei sa vezi pe majoritatea dintre ele.
Eu de exemplu mi-am luat PADI-ul pina la 18 dar a fost meserias.
Un alt loc meserias de scufundat e Thailanda si si mai mult Cambogia.
Dar e un soc cultural Cambogia.
Si scuze ca am deviat de la Maldive. Am sa intreb un prieten ca el e scufundator cu multa experienta.
Si daca vrei cu adevarat sa te simti bine e fain sa te scufunzi cu lei de mare.
Sunt super meseriasi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 12:32 pm 
Neconectat
Admin

dacian scrie:
Pai sa-mi fie cu iertare dar daca vrei sa faci scoala in Elvetia unde o faci? in vana? in bazin?
Bazin, sigur. Daca-i vorba, gasesc ca e mult mai safe asa. Apoi continui prin lacuri unde daca chiar vrei emotii te poti si ineca...
Tu unde ti-ai facut scoala?

Ops, deviere...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 12:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

dacian scrie:

Tu... ai uitat ca Elvetia mai e si supranumita 'tara celor 1001 de lacuri' ?! =))
Fa si tu ochisorii roata (deschisi!) si precis vei descoperi ceva lacuri maricele pe raza de 50 de km. Cat despre adancime.... no worries!

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Seen_in_der_Schweiz

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 12:52 pm 
Neconectat
Admin

Va multumesc. Am gasit o scoala in Münchenstein (in apropiere de unde locuiesc). Scufundarile se fac la inceput in bazin si dupa o perioada in lac - ei fac scoala in Vierwaldstettersee. A trebuit sa iau de la medic dovada ca sunt sanatoasa ca sa ma inscriu la scoala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 1:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
dacian scrie:
Bazin, sigur. Daca-i vorba, gasesc ca e mult mai safe asa. Apoi continui prin lacuri unde daca chiar vrei emotii te poti si ineca...
Tu unde ti-ai facut scoala?

Ops, deviere...

sharm el-sheik

si nu imi e atit de bazin cit de faptul ca e rece apa in Elvetia dar recunosc ca ce spuneti voi are sens.
poate ca urmatorul nivel de PADI am sa-l fac in bazin desi e super meserias in mare sau cel putin unde am fost eu la sharm el sheik.

Iar agumentul cu te poti ineca... scuze... si cind te scufunzi nu?
Acum nu stiu ce iti aduci tu aminte din filmul de instructaj dar la fiecare secunda ti se pot intimpla lucruri oribile.
daca ma gindesc numai la testul final de la PADI iesirea de urgenta fara tub de oxigen....
iti pot exploda plaminii intr-o bucurie si sa te inneci in propriul singe.
Ceea ce suna mult mai aiurea decit inecatul.
Na acuma ana te-am speriat indeajuns.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 1:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am inteles de la un prieten marinar ca lacurile elvetiene sunt foarte greu de navigat si scufundarile la fel ........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Apr 2010 9:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

banuiesc ca ai dat si tu peste site-ul asta, daca nu, sper sa te ajute.

Si te asteptam inapoi cu impresii si fotografii, mai ales ca e un subiect care ma intereseaza foarte mult, avand in vedere ca anul viitor avem posibilitatea mutarii acolo pentru o perioada nelimitata

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Apr 2010 3:25 am 
Neconectat
Admin

Lauraven scrie:
banuiesc ca ai dat si tu peste site-ul asta, daca nu, sper sa te ajute.

Si te asteptam inapoi cu impresii si fotografii, mai ales ca e un subiect care ma intereseaza foarte mult, avand in vedere ca anul viitor avem posibilitatea mutarii acolo pentru o perioada nelimitata

Care link? cu placere o sa va dau mai multe informatii, de indata ce le am. Noi plecam la sfarsitul lui septembrie, deci din octombrie incolo...

M-am mai documentat si eu in privinta scolii de scafandru in CH, si ca sa obtii brevetul tre' sa dai si un examen. Dacian, tu ti-ai luat propriul computer de scufundat sau il inchiriezi de fiecare data? si cat e un asemenea aparat?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Apr 2010 9:55 am 
Neconectat
tânără speranţă

[quote="Ana"]
Care link? cu placere o sa va dau mai multe informatii, de indata ce le am. Noi plecam la sfarsitul lui septembrie, deci din octombrie incolo...

quote]
am uitat de el :-o
http://amfostacolo.ro/impresii-sejur.ph ... es&rid=143

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 1:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dacian scrie:
Dupa mine e super aiurea sa iti faci licenta in Elvetia dar na asta e opinia mea.

Orice scafandru cu ceva experientza o sa spuna ca e mai bine sa învetzi temeinic în conditii dificile de temperatura si vizibilitate cum se gasesc în Elvetia decât sa dai rasol într-un all-inclusive egiptean sau cine stie pe unde, la care treci prin curs ca gâsca prin apa si nu-ti mai aduci aminte de nimic (ca sa nu vorbim de raspunsuri "suflate" pe fata la test)...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 1:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Stiu pe cineva care a facut cursurile si examenul de instructor in mai in Lacul Leman si apoi a trecut la scufundarile in Marea Mediterana si in Marea Rosie.

Ana, balaceala placuta! ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 8:48 am 
Neconectat
Admin

dacian scrie:
Acum nu stiu ce iti aduci tu aminte din filmul de instructaj dar la fiecare secunda ti se pot intimpla lucruri oribile. daca ma gindesc numai la testul final de la PADI iesirea de urgenta fara tub de oxigen....
iti pot exploda plaminii intr-o bucurie si sa te inneci in propriul singe.

tocmai am primit in weekendul trecut brevetul de scafandru, asa ca acum pot sa vorbesc in cunostinta de cauza. scoala am facut-o la ssi- sunt concurentii nr 1 al lui padi. faci intr-adevar testul final cu iesirea de urgenta fara tub de oxigen, dar daca urmezi exact instructiunile (trebuie sa expiri incontinuu, nu ai voie sa-ti opresti respiratia deloc sub apa si cum nu ai posibilitatea sa inspiri, atunci expiri, faci bule de aer incontinuu. si n-o sa-ti vina sa crezi cat aer avem in plaman, nu exista ca "nu mai ai aer"), nu ai nici o problema. Iar proba asta o faci prima data in bazin, unde adancimea este doar de 3 m si chiar daca iesi ca racheta de sub apa nu ti se intampla nimic. Si daca intr-adevar ajungi intr-o situatie limita candva, esti recunoscator ca stii cum sa procedezi.
In privinta pericolului- e periculos si sa mergi pe strada. Iti cade un ghiveci in cap si gata, nu? N-o sa fiu niciodata un scafandru impatimit, dar cu siguranta ca o sa merg din cand in cand la scufundat. In lacurile noastre (am fost dupa cum am spus in Vierwaldstsee) e apa foarte tulbure si n-am vazut mare lucru, doar cativa pestisori si niste melci, era rece (dar am avut un weekend exceptional ca vreme), dar nu foarte, n-am dardait. Am intrat fara manusi, dar am avut casca. In bazin intram fara casca. Se poate intra si iarna in lac (profesorul nostru merge des si iarna) dar iti trebuie un costum de scafandru special (uscat) si e posibil. Apa are iarna in jur de 2 grade.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]