Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 4:32 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NU MAI CALATORITI CU EUROLINES ............
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 12:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

E prima data cand aud asa ceva ..cand vii din Romania nu platesti bagajele dar cand te intorci in tara platesti bagajele ,5 fr la prima valiza ,10 la a doua si tot asa iti calculeaza soferul pretul care ii convine si in plus erau foarte nervosi cand le am cerut o chitanta .Autocarul venea din Franta si deja celor care erau in autocar le au incasat banii pe bagaje dar nu le a dat nici o chitanta adica banii merg in buzunarul soferilor .......dupa ce noi am facut scandal atunci au inceput sa dea chitante la toata lumea ...De data asta nu am plecat eu cu ei ,am fost doar o data si bineinteles la vama ne au cerut bani si nu am vrut sa dau si ca ma da jos ca din cauza mea o sa le controleze autocarul si chiar nu am vrut ,sa platesc ca sa pot merge acasa ,doar am platit biletul restul e treaba lor sa fie in regula ............
Atat sper ca de data asta sa nu ceara nimic pt ca fratele sotului meu e politist de frontiera si e si el in autocar ..In orice caz eu o sa depun o plangere nu ii las asa sunt niste nesimtiti si mai dau si vina unii pe altii .........Nimic nu este concret si nici nu te informeaza inainte de conditiile lor .........Numai zic de intarzierele pe care le au si conditiile de calatorie oferite .....

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: NU MAI CALATORITI CU EUROLINES ............
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 3:42 pm 
Simona si noi am pățit tot așa și am făcut reclamație...pentru că nu știam DE CE de aici încolo trebuie plătit? Se pare că cei 5 CHF sunt însă ok, dpdv legal.... Cel puțin așa ne-au răspuns la reclamație însă nesimțirea șoferului a rămas...nerezolvată. Întotdeauna am avut senzația că domnii soferi se cred superiori tuturor și dacă îi întrebi ceva.... cred că ai ceva cu doamna mama lor...

Nah... să sperăm că or să mai existe și alte firme de transport pe ruta Elveția-România... să nu depindem (doar) de nesimțirea unora...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 4:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mdea si eu am auzit lucruri nasoale despre eurolines si eu trebuie sa trimit pachet ...ori gasesc alta solutie ori alta firma ori nu stiu :niak:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 5:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Tot ce pot zice este ca domul sofer si a luat doua in fata si mai comic ca politia era chiar dpa colt dar nu s au miscat dar in orice caz azi cand au ajuns in tara au fost luati in primire.ne crede niste fraieri dar de la intrarea in tara s a ocupat cumnatu meu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 5:21 pm 
Simona, eu sper sa nu aveti probleme fiindcă se pare că taxa aia se percepe.... nu știu de ce, dar se percepe... partea nasoală e ca nu sunt anunțați călătorii dinainte... Adică cei care merg frecvent cu Eurolines poate știu ...ceilalți, însă....

Dar nu era vorba că ăștia nu mai funcționează pe ruta Ro-CH?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 5:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Iti spun eu cei de la geneva au zis ca 35 kg e gratuit cei de lausanne au zis ca romanii au pus conditiile astea si cand am sunat in tara au zis ca ei nu stiu nimic si chitanta ti o da pe rombus si nu pe eurolines .astia sunt bani la negrusi in plus acum inca sunt in frontiera pt ca nu e normal ca sofer sa iti cumperi tigari si sa le dai la pasageri si m ai au si pe unul cu droguri.eu probleme nu am deloc in schimb pe ei ii distrug cateva tel si afacere rezolvata

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 5:38 am 
Neconectat
nou venit

eheheeee...povestea asta e veche si se intampla nu numai la eurolines ci si la atlasib, eu cu astea 2 am calatorit si ne-au cerut 5 fr de fiecare data dar nu a fost obligatoriu spuneau "daca aveti mai multe tigari sau mai multe sticle de vin sau ceva ce poate fi confiscat in caz de control..." asa ca unii dadeau altii nu, dar vad ca acum foamea e mare si soferii obliga calatorii sa plateasca...asta e, ...lasa simona nu te mai amari, te inteleg perfect, chiar sunt curioasa cum va ramane cu reclamatia va avea sau nu ecou ca la nesimtirea unor functionari...ultima mea patanie cu soferii am avut-o acu recent dupa paste cand m-am intors din tara - bine pe cursa galati- bucuresti cu gsm-ul, "m-a rugat" domnia sa soferul sa nu mai vorbesc ( aveam o conversatie civilizata si vorbeam normal adik nu tare ), in conditiile in care eram vreo 10 calatori in microbus si toti vorbeau dar normal, si mai era si radioul...am ramas ca la dentist...!!
in privinta pachetelor, nu stiu eurolines, dar atlasibul e ok nu am avut niciodata probleme, chiar si atunci cand am trimis bani au ajuns toate in ok in tara si in termenul prevazut de ei...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 9:25 am 
Neconectat
tânără speranţă

Simona refuz sa cred ca al tau cumnat politist de frontiera nu cunoaste taxa de ''intrare - iesire, in - din Romania''. Poate doar daca lucreaza intr-un satuc pierdut unde trec 3 masini pe zi... Chestia cu bagajele este curenta din nefericire. Primul meu job prin 2001 a fost la Atlassib unde am rezistat 3 luni. Este drept ca faceam muuult mai multi bani negri decat salariul lunar dar nu era chiar ceea ce imi doream in viata:)
Nici o plangere nu va rezolva nimic bag mana in foc. Salariile, de obicei, sunt minimul pe economie in schimb, se inchid ochii la astfel de chestii.
Singura solutie este sa se evite autocarul in general, nu neaparat Eurolines.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 2:20 pm 
Neconectat
nou venit

1) referitor la banii ceruti pentru bagaje, este totul legal si este mentionat si pe site-ul Eurolines din Elvetia : http://www.eurolines.ch/buses/horaires/horaire.php?pkey=83....si asta de cativa ani, nu e nimic nou....

Gepäckbestimmungen (pro Person) 1 Koffer 5.- CHF
Die zweite koffer wenn der Platz zur Verfügung 10.- CHF
Mehr als 2 Gepäck extra KG wenn der Platz zur Verfügung 1.50 CHF pro KG

de ce se cer banii astia ? pentru ca domnii soferi cereau inainte foarte multi bani daca aveai mai mult de un bagaj.....si luau cam 2 CHF/kg....iar banii astia ii bagau in buzunar....

2) banii ceruti de sofer la vama sunt pt vamesii unguri, ca sa te lase sa treci fara sa controleze bagajele.....cand am refuzat sa le dam bani, ne-au tinut vamesii unguri toata noaptea la vama si dupa 7 ore de stat acolo ne-au dat jos (la 5 dimineata) si ne-au controlat toate bagajele.....si asta s-a intamplat de cateva ori si parintilor mei, care au venit in vizita la mine...

am facut reclamatie la Ministerul Afacerilor Externe referitor la vamesii unguri care cer bani, dar presupun ca asta nu a schimbat nimic....cei de la minister stiu ce se intampla, dar nu pot face nimic daca nu au probe...mi-au spus sa notez punctul de frontiera, ora, data si numele vamesului, daca asta se mai intampla...altfel, sansele sunt nule...

3) pachete sau scrisori am trimis cu Eurolines in Romania si am primit din Romania.....si nu am avut niciodata probleme...au ajuns cu bine si le-am primit cu bine....si de obicei am platit cam 1.5-2 CHF/kg cand le-am trimis de aici.....a depins de greutate si de sofer bineinteles.....unii chiar au vrut sa-mi ia mai putin bani decat ar fi trebuit eu sa platesc daca imi cantareau pachetul....

4) referitor la soferi, acum depinde...am dat si peste soferi ft draguti...si peste altii ft nesimtiti si tafnosi....

o zi buna
Ela

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 3:09 pm 
Neconectat
Admin

ela73 scrie:
am facut reclamatie la Ministerul Afacerilor Externe referitor la vamesii unguri care cer bani, dar presupun ca asta nu a schimbat nimic....cei de la minister stiu ce se intampla, dar nu pot face nimic daca nu au probe...mi-au spus sa notez punctul de frontiera, ora, data si numele vamesului, daca asta se mai intampla...altfel, sansele sunt nule...

http://www.casa-romanilor.ch/evenimente ... unguri.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 4:12 pm 
Aha...și conform zicalei...lasă că vezi ce fac eu cu mama ta, tu faci memoriu...reclamație sau mai știu eu ce vrei.... probabil că și EI vor afla de existența ta și atunci....poți să cauți un alt punct de frontieră ...că pe la ăla reclamatu, sigur nu o să mai treci!!!!! ;) O mână spală aialaltă, sau cum era?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 8:59 am 
Neconectat
tânără speranţă

va recomand avionul, este si mai ieftin, si mai rapid, cumparat biletul din timp, daca nu trenul, mai comod!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:11 am 
...trenul e mai scump decat avionul (cel putin pt a doua jumatate a lunii iunie). Ar trebui sa merg in tara si nu prea am idee pentru ce sa optez.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:16 am 
Neconectat
tânără speranţă

clar avionul....si-n tara iei trenu pana acasa, e mai bine!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:30 am 
Neconectat
Admin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 11:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ma gandeam sa facem ceva si sa incercam sa scriem toti cam ce am patit cu aceasta companie ,pt ca am vazut multa lume nemultumita de modul in care calatorim cu ei ....si dupa sa depunem o plangere pt ca nu trebuie sa mai lasam asa isi bat joc de noi ....Astept ideile voastre ..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 12:47 pm 
Neconectat
Admin

garofita scrie:
va recomand avionul, este si mai ieftin, si mai rapid, cumparat biletul din timp, [...]

Avionul da.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 7:07 pm 
on topic:
pt o aventura pe timpul vacantei, se merita incercata si varianta pe Dunare.

Ultima oară modificat de Giorgia pe Sâm, 12 Iun 2010 2:53 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 7:29 pm 
http://de.wikipedia.org/wiki/Donauschifffahrt

Imagine

http://www.rumaenien-info.at/de/reisepl ... bieter/303

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 8:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Acceptati si o calatorie cu avionul?
http://www.youtube.com/watch?v=XK5MK4gOSSM

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 8:40 pm 
Neconectat
Admin

Deviem incet dar sigur de la topic. Simona asteapta ideile voastre.
Multumesc.

simonabulgaru scrie:
Ma gandeam sa facem ceva si sa incercam sa scriem toti cam ce am patit cu aceasta companie ,pt ca am vazut multa lume nemultumita de modul in care calatorim cu ei ....si dupa sa depunem o plangere pt ca nu trebuie sa mai lasam asa isi bat joc de noi ....Astept ideile voastre ..

Ledix > ce faina e piesa. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Iun 2010 6:30 pm 
Neconectat
nou venit

Imi permit sa-mi dau si eu cu parerea...
Intr-o anumita parte sunt de acord cu Ela. Faceam Turcia pe la sfarsitul anilor '90 inceputul anilor 2000 si ca sa trecem prin vama Giurgiu / Russe se adunau mereu bani ptr vamesi doar ca sa nu ne verifice bagajele si sa nu ne tina o zi intreaga in vama. Si ptr cei bulgari si ptr cei romani. Si eu am ramas uimita cand mi-au cerut taxa de bagaj la Eurolines asta, deoarece pe site-ul romanesc nu era mentionat nimic, dar le-am dat banii. Nimeni nu a facut scandal iar la vama, nimeni nu a fost controlat si am trecut repede. Ptr mine, singurul inconvenient din toata calatoria a fost mirosul oribil care iti muta nasul la propriu. Fata de Pletl care nici macar nu s-a sinchisit sa intre in Stuttgart sa ne ia si fata de Atlassib unde, pe langa miros, manelele erau la ele acasa, ma declar satisfacuta de calatoria mea cu Eurolines. Si va dau un pont: daca cumparati biletul de pe site-ul romanesc este chiar mai ieftin decat de oriunde l-ati lua si puteti plati cu un card in moneda pe care o doriti.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iul 2011 9:07 am 
Giorgia scrie:
on topic:
pt o aventura pe timpul vacantei, se merita incercata si varianta pe Dunare.

Bravo :-bd o ideie geniala

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]