Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 3:58 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ieşirea din ţară cu actele expirate
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 1:56 pm 
Neconectat
nou venit

Bună ziua,

Situaţia este următoarea. La soţie permisul a expirat în septembrie anul trecut, a dat la permis din nou în octombrie dar, probabil, actele pe undeva s-au pierdut, în fine, nici nu fusesem să vedem ce e cu ele, deoarece aşteptam răspunsul de la facultate şi, în caz de aviz pozitiv aveam să mergem să clarificăm situaţia cu permisul. Însă, nu a fost să fie şi acum plecăm acasă. Care pot fi problemele la frontieră cu paşaportul valabil, dar cu permisul elveţian expirat de mai bine de jumate de an? Sau cum trebuie de procedat în cazul dat?

P.S. Paşaport Republica Moldova, plecăm cu avionul Geneva - Chişinău.

Mersi anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ieşirea din ţară cu actele expirate
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 6:43 pm 
La iesire din Elvetia nu au ce sa-ti faca decat daca ai...alte conflicte cu legea :D daca nu, poate scapi doar cu interdictie pe un anumit timp ( sau amenda, pe care n-o vei putea achita :) ).
Iar cei din Moldova...nu au cum sa nu te lase sa intri..acasa, decat daca..sunt "alte probleme" :D

Drum bun si cand mai revii in CH tine totusi cont de durata permisului de sedere :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 6:46 pm 
Neconectat
nou venit

Mersi, nu mai cred să poată reveni, dacă aţi avut în vedere de "interdicţie", la noi se numeşte "deport" şi se pune pe o perioadă de 5 ani, de obicei...

Cred că e cam greu cineva să cunoască 100%, fiindcă cu Paşaport Român e altfel călătoria, dar, oarrecum, mersi de răspuns! :-bd

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 6:52 pm 
O chestie era candva valabila dar recunosc ca acum nu stiu daca mai e, acel "deport" pe 5 ani, daca nu a fost pe motiv de "criminalitate" se sterge " de la dosar". Deci, dupa ce trec cei 5 ani, poti incerca iar. Dar...repet 100% nu sunt sigura. In locul tau as intreba direct autoritatiile elvetine, ei sunt obligati sa-ti spuna situatia ta exacta. Iar tu...sa te conformezi :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 6:53 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
O chestie era candva valabila dar recunosc ca acum nu stiu daca mai e, acel "deport" pe 5 ani, daca nu a fost pe motiv de "criminalitate" se sterge " de la dosar". Deci, dupa ce trec cei 5 ani, poti incerca iar. Dar...repet 100% nu sunt sigura. In locul tau as intreba direct autoritatiile elvetine, ei sunt obligati sa-ti spuna situatia ta exacta. Iar tu...sa te conformezi :)

Dar care anume autorităţi, dacă vorbim de Geneva?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 6:58 pm 
Daca ai biletul si plecarea deja "aranjata" intrebi la cei de pe aeroport, la politie direct.
Sau daca mai ai timp, poti intreba la biroul politiei pt straini Geneva !

Ei oricum vor vedea, la aeroport situatia reala, deci mai bine te informezi...din timp ( daca ai )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 7:35 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Daca ai biletul si plecarea deja "aranjata" intrebi la cei de pe aeroport, la politie direct.
Sau daca mai ai timp, poti intreba la biroul politiei pt straini Geneva !

Ei oricum vor vedea, la aeroport situatia reala, deci mai bine te informezi...din timp ( daca ai )

Bine, dar dacă plec la oficiul cantonal, căci parţial, e vina lor, nici nu au anunţat din octombrie nimic şi nici nu au trimis nici o citaţie, e posibil de primit permis de cea mai scurtă durată pentru a putea ieşi legal din ţară, varianta cu ştampilă "murdară" în paşaport nu ne convine deloc, deoarece era în plan să depunem actele pentru Canada şi această ştampilă poate strica foarte multe lucruri. Sunt de acord, că ne-am trezit în ultimul moment, dar asta e...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 7:51 pm 
Ai incercat sa-i contactezi pe cei de aici ?:

http://www.casa-romanilor.ch/prezentare ... -amre-2010

am cautat acum pe site adresa lor de contact, nu am gasit, poate te ajuta vreun Admin.
Dar daca nici cei de la AMRE nu au un raspuns mai exact referitor la acea "stampila ingrata "...apeleaza direct, asa cum am spus, la politia cantonala pt straini.

Succes :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Iun 2010 8:01 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Ai incercat sa-i contactezi pe cei de aici ?:

http://www.casa-romanilor.ch/prezentare ... -amre-2010

am cautat acum pe site adresa lor de contact, nu am gasit, poate te ajuta vreun Admin.
Dar daca nici cei de la AMRE nu au un raspuns mai exact referitor la acea "stampila ingrata "...apeleaza direct, asa cum am spus, la politia cantonala pt straini.

Succes :)

Ms mult, mâine dimineaţa mai întâi direct la Oficiul Cantonal, apoi văd care-ar fi vre-o soluţie optimă pentru situaţia creată

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Iun 2010 5:34 pm 
Neconectat
nou venit

La oficiul cantonal au spus că nu vor fi probleme, deoarece ei dau "Carte de Sortie". Cineva a ţinut acest document în mâină, e posibil cu acest document de ajuns în Moldova prin România cu autocarul, dar nu cu avionul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Iul 2010 10:31 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Smart Guy scrie:
La oficiul cantonal au spus că nu vor fi probleme, deoarece ei dau "Carte de Sortie". Cineva a ţinut acest document în mâină, e posibil cu acest document de ajuns în Moldova prin România cu autocarul, dar nu cu avionul?

Dar când au spus ca dau "carte de sortie" erau lamuriti ca permisul este expirat de aproape un an ?

Ceva nu este în regula oricum, daca permisul expira în septembrie în mod normal vine automat o scrisoare de reînnoire prin iunie iulie, deci înainte de data de expirare, nu în luna de dupa...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Iul 2010 10:49 am 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Ceva nu este în regula oricum, daca permisul expira în septembrie în mod normal vine automat o scrisoare de reînnoire prin iunie iulie, deci înainte de data de expirare, nu în luna de dupa...
Poate era un L.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Iul 2010 8:00 am 
Neconectat
nou venit

Situaţia la moment e nostimă, cu o zi înainte de plecare, ţinând cont de faptul, că biletele-s deja procurate, dar aşa e lumea noastră, totul o face în ultimul moment şi dă vina pe toţi în afară de sine...

Oficiul dă numai document de ieşire din Elveţia şi gata, dar dacă ruta e transit, cum e la noi, prin Frankfurt, trebuie de dus la Berna şi de făcut viză de tranzit pentru Germania, şi asta numai pentru cele câteva momente petrecute pe plai nemţesc în terminal pentru a schimba avionul :cry:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]