Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 9:53 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Viza pt SUA
MesajScris: Sâm, 10 Iul 2010 6:24 pm 
Neconectat
nou venit

A avut careva dintre voi experienta cu ambasada SUA din Berna, cu scopul de a obtine o viza? Eu am completat online formularul cerut si m-am programat pt o intrevedere, dar sunt curioasa in ce va consta. E un interviu sau doar o formalitate?

Sper ca a mai avut cineva pana acum aceasta placere, sa ma indrume cu intelepciune :-) Daca nu, voi pune bineinteles informatiile necesare la dispozitie pt persoanele interesate :-)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Viza pt SUA
MesajScris: Lun, 12 Iul 2010 8:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

E un interviu-formalitate de trei-patru minute în care te întreaba unde te duci si ce faci, ca sa confirme informatiile de pe aplicatie, si iau si amprentele digitale.

Ora de programare a interviului e numai "spre informare". Eu am ajuns la moda elvetiana 15 minute înainte si am asteptat la coada în fata Ambasadei vreo ora, daca nu chiar mai mult. Toata panarama a durat cam pâna la prânz, având în vedere ca aveam programare la 9...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Iul 2010 5:28 pm 
Neconectat
nou venit

Nu ma gandeam ca e chiar o simpla formalitate, mai ales dupa ce am auzit, ca e posibil sa ti se refuze viza.
Si pe mine tot la 9 m-a programat, dar banuiesc ca asta e ora standard pt toti :-) Se pare ca va trebui sa ma inarmez cu rabdare...

Merci mult pt infos!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Iul 2010 9:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ma rog cel putin pentru mine a fost, probabil si pentru ca circumstantele erau foarte clare, dar nu ma îndoiesc ca poate dura si mai mult functie de situatia personala a fiecaruia.

Probabil ca programarea la 9 e ca si coada la alimentara pe vremea lu' ceashca - alimentara se deschide la 9, oamenii vin de la 5 :D. De fapt aia e partea cea mai dezagreabila, fiindca se asteapta odata afara în strada si înca odata în cladire. Daca ai nevoie sa mergi la toaleta - ghinion...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Iul 2010 10:22 am 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:

Probabil ca programarea la 9 e ca si coada la alimentara pe vremea lu' ceashca - alimentara se deschide la 9, oamenii vin de la 5 :D.

E si acolo cu numar de ordine, pe care il iei cand ajungi acolo, ca peste tot in Elvetia?
Nu de alta, da' sa nu se bage altii in fata :-P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Aug 2010 1:01 pm 
Daca aplici de aici nu cred ca ti se va refuza, atata timp cat ai permis de rezidenta, contract de munca si ceva bani in cont (o mai fi valabila regula asta?). Mai dificil e din Romania, sunt oameni respinsi aproape fara motiv, dar deh, e riscu' de tara :roll: :mrgreen:
Succes!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 6:27 pm 
Neconectat
nou venit

Sa cumpar intai zborurile sau sa merg intai la interviu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 11:35 pm 
Pai nici n-ai cum, ca sa cumperi biletele iti trebuie viza. :|

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 11:44 pm 
Neconectat
nou venit

Deci imi fac planul de excursie pe net, mi-l printez si ma duc cu ala?
Cat de fixe sunt datele de pe viza turistica? Daca gasesc locuri cu o zi mai devreme sau mai tarziu atunci cand chiar rezerv si platesc?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 11:57 pm 
Intra pe site-ul ambasadei Americii in Elvetia.

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Dum, 16 Ian 2011 11:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 11:58 pm 
Required Documents for Non-Immigrant Visa Categories

Tourism/Business (B1/B2-V8isa):

There is no required documentation for visitors for tourism and business purposes. However, the Embassy recommends that the following be brought, as they may prevent any delays in the processing of your case:

•Evidence of sufficient funds for your stay (usually bank statements for the most recent 3 months).
•If traveling as a tourist, a letter from your employer/school stating length of time you have worked/studied there, showing you are on vacation and that you will return. A detailed statement of your plans during the trip and after your return from the U.S., including a future work contract, if possible.
•If traveling for business, a letter from your employer explaining the purpose and length of your stay in the US and who will pay your salary/expenses.

Viza poate fi acordata pe o perioada de maximum 3 luni.
Cu placere... :|

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Ian 2011 8:58 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc frumos. :ymhug:
M-am apucat sa ma uit pe diverse recomandari pentru viza SUA de pe site-uri romanesti, toate ziceau sa duci cate in luna si-n stele, dar de bilete nu zicea nimeni in mod clar - nici macar ambasada.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Ian 2011 11:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Viza poate fi acordata pe o perioada de maximum 3 luni.

E.g. intrari multiple, sedere maxima 3 luni la fiecare intrare, dar e valabila 5 ani.

Eu n-am avut bilete de avion când am luat viza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 11:39 am 
Imi trebuie si mie viza temporara pentru calatorie in Mexic. Sa ne dai detalii cum a decurs interviul te rog...

Ati dus si extrase bancare pt viza?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 9:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cel mai simplu cu Iberia via Mexico DF si dupa aia un low-cost local gen Aeromexico pâna în Cancun, se evita toata harababura cu viza americana. Plus ca si in DF sunt poze de facut...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 12:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pe linga Iberia ar mai fi Air France si KLM.Poti cumpara un singur bilet incluzand zborul Aeromexico in codeshare cu ambele companii. Teoretic asta scuteste niste bani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 3:51 pm 
Biletul este deja cumparat, de asta este un pic mai complicat...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 5:36 pm 
Putem cumpara biletele direct la concert, mergand cu o ora in avans sau direct de la orice oficiu postal, de la ghiseu.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 5:24 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Probabil ca programarea la 9 e ca si coada la alimentara pe vremea lu' ceashca - alimentara se deschide la 9, oamenii vin de la 5 :D. De fapt aia e partea cea mai dezagreabila, fiindca se asteapta odata afara în strada si înca odata în cladire. Daca ai nevoie sa mergi la toaleta - ghinion...

In aceasta primavara nu a fost asa. Programarea a fost tot la ora 9 si s-a respectat. Erau putini oameni, nu s-a asteptat...
Ce sa zic: totul ok, rezolvat relativ repede.

OanaM> la tine cum a fost? N-ai mai dat nici un semn.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 7:05 pm 
Neconectat
Admin

Stie cineva cum e cu Visa Esta? este o formalitate sau se da 100%? Am aceeasi dilema- vreau sa-mi cumpar bilet de avion si inca n-am aplicat pt viza. N-am cerut-o pentru ca pasaportul biometric inca nu e gata. Si timpul e scuuuurt de tot.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Apr 2012 1:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ESTA e o formalitate dar merge doar in conjunctie cu pasaportul biometric. Bineînteles, nu cu pasaportul biometric românesc :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 12:16 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
ESTA e o formalitate dar merge doar in conjunctie cu pasaportul biometric. Bineînteles, nu cu pasaportul biometric românesc :D

Multumesc, Shorrick. Am pasaport elvetian, deci nu-i o problema. Stii cumva cat dureaza pana primesti visa?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 2:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Viza ESTA cred ca e aproape instant. Viza standard se da în aceeasi zi când aplici (dimineata aplici dupa amiaza ridici pasaportul). Singura problema e RDV ul la ambasada - trebuie sa suni cu o luna doua înainte macar...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 8:52 am 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Viza ESTA cred ca e aproape instant. Viza standard se da în aceeasi zi când aplici (dimineata aplici dupa amiaza ridici pasaportul). Singura problema e RDV ul la ambasada - trebuie sa suni cu o luna doua înainte macar...

Multumesc, Shorrick.
RDV-ul l-am primit cum ai spus instant.
Dar ce-i acest RDV? n-am gasit nicio informatie referitoare la asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 10:37 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

RDV adica Rendez-Vous sau ora de primire la ambasada - la caz ca se aplica pentru viza de-aia standard in pasaport. La ESTA nu e cazul :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]