Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 7:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dar in Mexic?
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 12:02 pm 
Calatoresc in perioada mai-iunie pentru 3 saptamani in Mexic. Am cumparat si folosesc ghidul Lonely Planet dar inca nu ma pot decide cum sa ma orientez in acest timp. Ma bate gandul sa ma limitez la Yucatan.

Daca ati fost si ati putea sa impartasiti din experientele voastre ar fi minunat. De asemenea sfaturi practice ar fi de folos, considerand de asemenea ca sunt femeie si voi calatori singura si ma intereseaza fotografia, mai putin de peisaj cat de cultura si viata sociala.

Va ultumesc anticipat!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dar in Mexic?
MesajScris: Lun, 07 Feb 2011 8:04 pm 
Neconectat
nou venit

Yucatan - ruinele mayase, Valladolid care e unul dintre cele mai vechi orase ale Americii, plaja, diverse parcuri si spectacole tematice pe langa Cancun, night life tot in Cancun (desi nu prinzi Spring Break).
Sfaturi practice: O solutie antitantari de dat pe piele cand nu stai la plaja, crema cu factor mare de protectie cand stai la plaja.
Cum n-am fost decat in tururi organizate, mai multe nu pot sa spun.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Feb 2011 9:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ruinele Maya din Yucatan sint o experienta nemaipomenita (noi ne-am limitat la ele timp de o saptamina), de asemenea Mexico-City cu muzeul de istorie si piata Zocalo si bineinteles Teotihuacan. Noi am petrecut si o saptamina in Acapulco, dar nu cred ca ti-as recomanda, renumele este mult mai mare decit localitatea in sine. Toate aceste locuri sint foarte turistice, cred ca te poti incumeta si daca planuiesti sa faci calatoria singura.
O amintire cu iz neplacut: trebuie sa dai bacsis PESTE TOT. Desi am facut aceasta excursie acum 10 ani inca imi mai staruie in memorie indaradnicia cu care fiecare omulet astepta bani de la "turistii bogati" pentru cele mai mici servicii. $-)
Poate intre timp s-a mai schimbat lumea...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Feb 2011 9:41 am 
Pai sunt foarte saraci, asta e explicatia.

On topic> Ruxi,
Poate n-ar fi rea ideea sa te vaccinezi contra hepatitei A. In tarile astea "exotice" nu stii niciodata cum se prepara hrana, cat de pure sunt sursele de apa etc. :).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Mai 2011 5:49 pm 
Neconectat
nou venit

am fost cu sotia anul trecut pt 3 säptamani im Mexic. Ne-am orientat la turul de pe pagina 38 din ghidul ghidul Lonely Planet. Pentru mine a fost o distractie foarte mare. Insasi pt sotia mea nu prea placut.
Daca i-ti place sa calatoresti si sa stai doar 1-3 zile la un loc i-ti recomendez sa folosesti autobuzele. Infrastructura este foarte buna si ai aproape din fiecare localitate posibilitäti.
Dar daca vrei sa stai la hotel si sa petreci un timp frumos la mare, pot sa-ti recomendez peninsula Yucatan. Noi am petrecut ultimele 4 zile in care am facut si permisul "open water diver".
Cu un pic de spaniola te poti misca fara sa platesti o gramada pentru tururi scumpe la care vezi doar locurile pline de turisti! :roll:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]