Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 3:06 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tură în Elveţia
MesajScris: Dum, 11 Mar 2012 11:36 pm 
Salutări dragi conaţionali elveţieni,

Eu şi cu jumătatea mea mai bună ne-am decis să facem o tură de 3-4 zile prin Elveţia în drumul nostru cu maşina către România.
Intrăm pe la Basel (A) şi intenţionăm să ajungem la Schloss Neuschwanstein (Z) în Germania.

Daca vă permite timpul, mă puteţi ajuta cu ceva recomandări între A şi Z, dar pe ocolite ... vă rog frumos? :)
{Undeva prin plan o să fie Interlaken, Luzern şi Neuhausen am Rheinfall}

Aduc şi ceva Guinness şi/sau Bushmills de la Irlăndica dacă trebe! %%-
Sau mai bine un Leprechaun călare pe o oală cu bani de la capătul curcubeului? :barb:

SLAINTE!
Tibi, conaţionalul vostru irlandez.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tură în Elveţia
MesajScris: Lun, 12 Mar 2012 9:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ce fain! :)
Pâna ce alti forumisti iti vor da sugestii, arunca o privire aici: http://www.myswitzerland.com/en/home.html
Mie imi place Rheinfall (cea mai inalta cadere de apa din Europa, zic ei). Si daca tot treceti prin Neuhausen am Rheinfall, mergeti sa papati la AbraMack ( http://www.casa-romanilor.ch/e-oficial- ... eapta-2011)- Papa bun =p~ si companie excelenta!
Stein am Rhein (tot prin zona aia) mi s-a parut un orasel fermecator. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mar 2012 10:30 am 
Neconectat
Admin

Tot in zona - centrul orasului Schaffhausen plus o urcare pe Munot (tot in centru)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mar 2012 11:37 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

www.giessbach.ch

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mar 2012 11:17 pm 
luminita scrie:
Ce fain! :)
Pâna ce alti forumisti iti vor da sugestii, arunca o privire aici: http://www.myswitzerland.com/en/home.html
Mie imi place Rheinfall (cea mai inalta cadere de apa din Europa, zic ei). Si daca tot treceti prin Neuhausen am Rheinfall, mergeti sa papati la AbraMack ( http://www.casa-romanilor.ch/e-oficial- ... eapta-2011)- Papa bun =p~ si companie excelenta!
Stein am Rhein (tot prin zona aia) mi s-a parut un orasel fermecator. :)
Danke şoşon Luminiţa! :)
Cu siguranţă o să ne oprim şi la restaurant! :)

Soterro scrie:
Tot in zona - centrul orasului Schaffhausen plus o urcare pe Munot (tot in centru)
S-a marcat.

Shorrick scrie:
http://www.giessbach.ch
Şi Giessbachh falls s-a marcat. Hotelul este cam "scumpuţ". Clipeşti şi plăteşti! :)

Mulţumim! Când batem în cuie traseul am să-l expun eu aici.
Dacă mai aveţi idei .. vă rog frumos! :)
Tibi

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mar 2012 12:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...O chestie care m-a intrigat (si care s-ar putea afla pe traseul vostru ...ocolit) este mânastirea benedictina din Einsiedeln. Pe mine m-au cam lasat cu gura cascata statuile si picturile de acolo. Cert e ca nu am mai vazut niciodata reprezentatii de ingeri care tin pocale ca sa recupereze sângele lui Isus. @-) @-) @-)
(http://www.sacred-destinations.com/swit ... einsiedeln )

Si daca tot sunt la capitolul "locuri de cult", si voi veniti de la Irlanda( :) ) , recomand calduros vizitarea Manastirii lui S. Gall, din orasul St Gallen (face parte din patrimoniul UNESCO). Mie mi-a placut foarte mult...http://www.sacred-destinations.com/swit ... onvent.htm

In Zurich, frumoase si impunatoare sunt Grossmüster, Fraumüster si St Peterskirche. (http://www.sacred-destinations.com/switzerland/zurich). Mie mi-au placut foarte mult vitraliile de la Fraumüster (pictate de Chagall). Sunt...speciale.

Dar Elvetia inseamna mult mai mult! Inseamna munti, inseamna lacuri, peisaje care iti taie suflarea...
Sper ca forumistii care cunosc locurile iti vor da o mâna de ajutor.

M-a impresionat pasul San Gottardo (din pacate nu-i in drumul vostru). M-a cam luat cu ameteala dar nu cred ca am mai vazut vreodata asa ceva...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Apr 2012 11:24 am 
Mulţumim mult Luminiţa pentru sugestiile făcute. :)

Noi venim de pe insula Irlandei, mai precis din Irlanda de Nord sau aşa numita zonă crepusculară
a religiei şi a lăcaşurilor de cult unde societatea este (încă) divizată.
Lăcaşul de cult şi-a pierdut de mult sensul, iar eu am pus un 'a' in faţa lui 'θεος'.
Imagine
Numai de-ar urma îndemnul de mai sus. (este scris pe peretele exterior al unui PUB)
~~~~~~
S-ar putea să te dezamăgim spunându-ţi că venim în Elveţia doar pentru peisajele muntoase. Ne e dor!
Ca fapt divers, de fiecare dată cand mergem la Dublin mă umflă râsul când trec (pe autostradă) peste munţii Mourne.
Te las pe tine să afli de ce! http://en.wikipedia.org/wiki/Mourne_Mountains ;)

Cât despre tura din Elveţia, traseul nostru dus (~4152 km) arată cam aşa:

Vi - Belfast
Vi - Dublin (ferry)
Vi - Holyhead
-----------------
Sa - Folkestone (Eurotunnel)
Sa - Calais
Sa - cazare zona Schaffhausen
-----------------
Du - Schaffhausen: cascada, localitati
Du - Lucerne
Du - cazare zona Lucerne
-----------------
Lu - Tasch
Lu - Zermatt: urcat pe Matterhorn
Lu - cazare Tasch - Zermatt
-----------------
Ma - Interlaken
Ma - Interlaken: cascada Trummelbach
Ma - Interlaken: cascada Staubbach
Ma - Interlaken: cascada Giessbach
Ma - Lustenau
Ma - cazare Lustenau
-----------------
Mi - Neuschwanstein Castle
Mi - Linderhof
Mi - Linderhof Castle
Mi - Herrenchiemsse (opţional)
Mi - Herrenchiemsse Castle (opţional)
Mi - cazare Salzburg
-----------------
Jo - Hunedoara
Jo - cazare Hunedoara
-----------------
Vi - cazare Hunedoara
-----------------
Sa - Tecuci

Am renunţat la intrarea prin Basel. Partea aceea Basel - Berna - Lausanne - Vevey - Montreux am văzut-o în 2007 când am traversat Elveţia spre Italia prin tunelul Gran San Bernardo.

Cum vi se pare traseul?

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Apr 2012 1:11 pm 
Neconectat
nou venit

Ce as mai recomanda eu este asa (la iesirea din Elvetia in drumul vostru):
1. Mergeti pe autostrada de langa Chur si iesiti spre St Moritz / Davos la iesirea din Thusis
2. Acum este deschid parca doar un pass (JulienPass, dar poate cand ajungeti voi o sa mai fie si altele). Mergeti pe passul acela din Tiefencastle pana la St Moritz
3. Acolo puteti sa mergeti un pic pe lac si sa mancati o prajitura la o super cofetarie (care din pacate am uitat cum se numeste)
4. Daca o sa fie deschise si celelalte passuri Albula si Fluela (Fluela recomand mai mult), puteti sa va mai plimbati un pic asa intre Davos si St Moritz...e frumos
5. Seara puteti sa va relaxati la o baie termala prin Davos (pot sa va recomand si multe restaurante pe aici)
6. Plecarea prin austria, spre Scuol. Tot pe acolo este si o rezervatie f mare in care nu aveti voie cu masina, dar daca mergeti cu bicicleta e fain.
7. In drumul spre castel, puteti face un mic ocol spre Solden sa vedeti un pic ghetarul (daca se poate vizita, sa verificati pe net)
8. Pe langa castel este un restaurant care mi-a ramas in minte ca fac o super ciorba de cartofi :)

Enjoy!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Mai 2012 3:01 pm 
În primă fază a fost anulată numai tura prin Elveţia, apoi toată vacanţa. :(
Motivele sunt personale.

Vă mulţumesc pentru informaţiile utile.
Pe curând.

Tibi

Sus

Răspuns cu citat