Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 2:48 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TRANSPORT CU TRENUL IN ELVETIA
MesajScris: Mar, 09 Aug 2016 1:30 pm 
Neconectat
nou venit

Buna. Intentionez sa vizitez Elvetia si ca mijloc de transport voi utiliza trenul. Din cate am inteles, preturile sunt maricele, dar se pot gasi si oferte inteligente pentru a salva o parte din bani. Vom fi 2 adulti si un copil de 15 ani si vrem sa plecam de la Geneva catre Lucerna. De aici vom face cateva excursii ( tot cu trenul ) catre Stans, Engelberg, Interlaken si poate spre Germania ( Europa Park ). Vom sta la Interlaken 2 sau 3 nopti si vom reveni in Geneva. In Interlaken vom urca cu cele 3 trenuri si in stans si Engelberg vom utiliza transportul pe cablu, in Lucerna si Geneva vrem sa mergem si cu vaporasul.
Poate sa-mi recomande cineva o varianta cat mai convenabila pentru transport. Am inteles ca exista discount-uri pentru copii sun16 ani. Pe site-ul http://www.sbb.ch/en/ am gasit oferte, dar deja mi-am pierdut rabdarea pentru ca mi se par complicate. Cel putin pentru mine care traiesc in Romania. Multumesc frumos pentru ajutor. Ancuta

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: TRANSPORT CU TRENUL IN ELVETIA
MesajScris: Joi, 01 Sep 2016 9:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

geneva - lucerna = 83 chf (2 adulti) 41.5 chf (1 copil 6-16ani) = 207.5 chf

lucerna interlaken = 32 chf (copil 16chf) = 80 chf

interlaken - basel (spre europark) = 60 (copil 30chf) = 150 ch
interlaken- geneva = 77 chf (copil 38.5 chf) = 192.5 chf

total doar pe traseele mari pe teritoriul elvetiei: 630 chf (fara telecabine si alte placeri 8) )

evident, asta la pretul intreg.
daca te gandesti sa iei 1/2 tarif, o sa te coste 185 x 2 plus 99 pentru copiii sub 16 ani (doar ca sa ai toate preturile de mai sus la jumatate de pret...nu prea merita si nici nu poti daca nu ai permis de sejour elvetian.

in schimb, daca unul din voi are carnet...puteti inchiria o masina din aeroportul din geneva pentru cate zile stati si va plimbati unde vreti voi:
preturile o sa fie ceva de genul:

gen 220 chf pentru un vw polo (pt.3 nu va trebuie o masina mai mare) + benzina (fiind o masina de locatie, nu trebuie sa platiti vigneta de 40chf) la care nu ai o limita de kilometri.

http://www.rentalcars.com

total de condus pentru toate punctele spuse de tine mai sus vreo 1000 km, ceea ce inseamna vreo 2-3 plinuri (maxim 120 chf)

https://fr.viamichelin.ch/web/Itinerair ... rivalDate=

deci cam 340 chf in total... aproape la jumatate. plus ca poti vizita ce vrei, cand vrei etc.
mai e o mica problema cu parkingul...insa daca stai la hotel, trebuie sa fie oferte ok (maxim 20 chf pe noapte) la europapark e 5 euro de exemplu.

succes!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]