Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 9:28 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cu ce firma de autocar mergeti in Romania? (sau avion)
MesajScris: Lun, 16 Mar 2009 9:52 am 
Neconectat
Admin

Salut
Cu ce firma de autocar mergeti in Romania?
Nu este un sondaj: vreau sa rezerv locuri la autocar pentru prietenii mei veniti din RO si nu stiu ce sa aleg: doublett? eurolines? altceva? Cu care ati fost mai multumiti?

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce firma de autocar mergeti in Romania?
MesajScris: Lun, 16 Mar 2009 11:20 am 
daca vor mai "elegant" doublet e ok, au tot ce e nevoie .....
daca se multumesc cu o Setra mai veche dar au avantajul..mai multor locuri libere...
atunci DoRa are aceleasi plecari cu sosiri exacte si cu preturi convenabile.
Rez se fac direct la sofer : Radu tel :076 20 68 688 sau ro nr :0040 722 62 68 39

giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Mai 2009 9:07 pm 
Neconectat
nou venit

Mai nou, adica de cand au linie pentru Elvetia, ai mei parinti vin cu Eurolines. Noua ne convine mai mult pentur ca au si statie in SG.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Mai 2009 6:19 pm 
Neconectat
nou venit

Avionul ce are??? Sunt low-costuri pe Milano, Lyon, Stuttgart, deci cam peste tot pe langa Elvetia. Mai in primavara avea si FlyBaboo niste preturi foarte bune din Geneva, acum vad ca s-au mai scumpit. Si nici Zürichul nu e foarte scump, daca iei cursele cu o oarecare flexibilitate - cel mai putin am dat 300 franci dus-intors.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mai 2009 10:43 am 
Buna Adell! de obicei eu merg in ro cu avionul...norocul meu cu sotia ca lucreaza pe aeroport la zürich dar am mers si cu cei de la DOUBLE T si a fost ok.! nu ti recomand cu trenul...am fost o data si e super rau! trebuie sa l schimbi la viena si pana acolo sa stai cu ochii pe bagaje ca altfel intra peste tine baietii si te lasa fara nimic...! ia legatura cu dna. SILVIA 0765947298 agentia ZÜRICH!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mai 2009 10:45 pm 
Neconectat
Admin

bobby scrie:
nu ti recomand cu trenul...am fost o data si e super rau! trebuie sa l schimbi la viena si pana acolo sa stai cu ochii pe bagaje ca altfel intra peste tine baietii si te lasa fara nimic...!
Yep, cunosc si eu un caz - nu trait personal din fericire.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mai 2009 1:29 pm 
Neconectat
Admin

ok, multumesc pentru raspunsuri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mai 2009 4:44 pm 
Eurolines-ul are mereu intarzieri enorme (pana la 6 ore, experienta personala), iar dispecerantul nu are nicio legatura cu soferii autocarelor, cel putin asa sustinea doamna de acolo...
Double TT are personal recalcitrant, preocupat de husele noi ale autocarelor (pe care atentie sa nu versi cafea! pai numai ce mi-ati oferit cafeaua... si suntem opriti de 2 minute... Nu conteaza, trebuie sa plecam suntem in intarziere dar nu ai voie cu cafeaua in autocar!) A se remarca diferenta intre persoana a II-a si pronumele de politete.
La toate acestea se adauga un sofer care asculta toata noaptea manele la maxim...
Experientele de mai sus nu sunt singulare (am tot incercat in speranta ca va fi mai bine!) si sunt personale!
Personal merg in Romania cu masina ...ieftin, comod si spatios!

Multa bafta, Adell!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mai 2009 5:01 pm 
Neconectat
Admin

Multumesc AbraMack. Aoleo la ce povestiti aici deja sunt in ceata ca nu as sti ce sa aleg. :mrgreen:
Sa va dau toate datele "problemei": Prietenii mei m-au rugat sa le gasesc o varianta convenabila de intors in Romania (mai exact: ei fac o excursie cu autocarul prin Europa si trecand prin Elvetia vor ramane cateva zile la mine....).
Numai drumul intors cu avionul costa peste mia de franci.
Noi calatorim de obicei doar cu avionul (din cauza de copii) de asta acum sunt in dificultate, ce alta modalitate ar fi. Uff...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 8:51 am 
mai abra...daca tu preferi cu masina inseamna ca stai aproape de nadlac...si ti convine, dar eu pana la bucuresti de la vama mai fac 12 ore....!!! deci cum spui tu e mai comod si mai ieftin cu masina :lol: ( si eu daca stau cu picioarele pe husele de la masina ta sau vars cafea pe ele nu te ar deranja?...dar sa cureti dupa 40 de persoane care se comporta ca porcii in autocar...putina autoritate nu strica mai lupule bland!!!)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 11:01 am 
Mai draga Bobby...

Scaunele din autocar sunt prevazute cu dispozitive speciale de pus pahare sau sticle... Sa iti povestesc pe scurt situatia.... Pentru ca erau in intarziere, domnii nu au facut decat o oprire... in conditile in care toata lumea cerea pauza de pipi... Finalement, au oprit undeva la jumatatea drumului... Toata lumea s-a dus la "buda" ...am ajuns si eu, m-am desertat si pana am revenit la autocar toata lumea era servita cu cafea iar majoritatea o terminase deja dintr-o sorbitura, probabil manata de aceeasi domnisoara cu nervii-n piuneze... Mi-au dat si mie un pahar din care nici macar nu am apucat sa sorb ca domnisoara insotitoare de bord, iritata nevoie mare a zis ca plecam... Si cand, stingandu-mi tigara, din care am tras doar un fum, am vrut sa urc in autocar cu paharul de cafea a inceput circul. Initial imi spusese ca nu am voie... Am zis ok...dupa care domnisoara, iritata probabil din cauza lipsei de somn, a mai continuat sa vocifereze vreo treizeci de minute... terminand prin a vorbi in microfon cum ca oamenii nu inteleg ca husele sunt noi. Evident ca m-am deplasat in fata, la sofer si i-am spus ca nu sunt dobitoaca, am inteles din prima si ca nu era nevoie sa se ambaleze atat... Nu de alta, dar strica la ten!
Asta iti spun si tie, draga Bobby, nu sunt dobitoaca si nu fac parte din categoria "taranilor" care stau in autocar cu picioarele pe scaun, mancand seminte sau manjind husele cu zacusca.
Evident, ca daca ai fi la mine in masina ti-as cere minimun de respect, pe care din oficiu consider ca il ai...insa, in cazul meu cu autocarul, nu asa se punea problema...

Si da, Bobby, eu stau relativ aproape de vama ... in Timisoara ... Drumul insa tot e greu... Diferenta e, asa cum am mai spus, comoditatea de a putea sa te opresti unde vrei, pentru cat de mult timp vrei, etc... Iar pentru noi, in conditiile in care avem un copil mic si un caine mare :), solutia cu masina e ideala...

Anyway, Adell... eu am zburat recent cu avionul (prin eDreams)... Nu stiu cate persoane are familia prietenilor tai insa... pe mine si pe fiica-mea ne-a costat pentru Romania...in jur de 200 euro.... am rezervat pe net si am plecat de la Bergamo, din Italia... ca din Zurich nu am gasit nimic atat de rapid (pe cat aveam noi nevoie) si care sa intre in bugetul nostru.

Dar nah, evident asta e doar o parere provenita din experienta personala... Probabil ca nu toata lumea o impartaseste si nici nu e nevoie... Just a point of view!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 12:11 pm 
sincer mai draga abra chiar nu aveam nevoie sa mi povestesti toate astea...dar ma bucur f.mult ca ti ai dat seama ce am vrut sa ti spun...!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 12:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

mereti pe http://www.swiss.ch
sint zboruri cu 199 franci, dus-intors, Zürich-Buc. acum...miine poate nu mai sint...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 1:25 pm 
Neconectat
Admin

Husele erau noi si trebuia probabil sa calatoriti in picioare. :mrgreen:
Din cate stiu eu husa e facuta ca sa protejeze scaunul, se poate spala mai usor si schimbata daca e necesar!
Dar daca astea sunt regulile in autocar trebuie sa ne pliem si sa le respectam.

Luam avionul ca acolo (sus) e mai multa libertate. :)

sorinbun> multumim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mai 2009 1:39 pm 
Neconectat
nou venit

Alte experiente:
- am a avut un vizitator de Paste si a venit cu Eurolines, a ajuns f repede, Brasov(9:00) - Zuerich(11:30, a doua zi) in loc de 17:00 cat era prognozat si la intoarcere la fel, deci nu mai intarzie (cum se intampla in 2007)
- singura problema este ca la intoarcere au cerut 5.- CHF de bagaj, cica taxa perceputa in Elvetia. Dar la ducere de ce nu au cerut ?

Ma rog, intr-adevar si eu prefer varianta cu avionul, si la swissair vad ca nu conteaza 1 luna, doua, 4 inainte, tot la 400.-CHF ajungi de om/dus-intors. Iar cu Milano (de fapt Bergamo) te complici, cel putin noi, fiindca avioanele low-cost zboara la ore imposible si pierzi ceva timp cu transferul. Probabil convine celor ce locuiesc in vestul RO si fac transferul la Budapesta si de acolo autobuz/tren/masina.

LATER EDIT
Acum am observat oferta semnalata de sorinbun, din cate vad se aplica pentru mai, iunie, etc.
Citat:
mereti pe http://www.swiss.ch
sint zboruri cu 199 franci, dus-intors, Zürich-Buc. acum...miine poate nu mai sint...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mai 2009 7:24 pm 
Draga Bobby, ba trebuia sa iti povestesc fiindca intr-un mod evident o luasesi intr-alta directie decat cea in care ma indreptasem eu deci, am considerat ca daca iti dau si detaliile vei intelege mai bine... evident, nu prea! :hoo:

Adell... nu stiu cat de mult trebuie sa ne pliem badaranismului acestor tzoape de insotitoare care fac dezacorduri gramaticale cumplite insa care au pretentie de mari doamne... Vorba ta husele se spala insa crede-ma nu era cazul... Am mai mers cu firme dar nu am auzit niciunde sa nu ai voie asa ceva, mai ales in conditiile in care scaunele sunt prevazute cu spatii speciale, destinate sticlelor... paharelor...

In fine... eu consider ca daca imi platesc biletul si respect persoanalul firmei (fie el un sofer manelist sau o tzoapa frumoasa), ar trebui sa fie posibil si viceverasa...

Cotzo... Si eu am fost mirata de costul respectiv... si am vorbit cu domnul sofer care mi-a spus vesel si saltaret ca daca nu imi convine sa merg cu alta firma... In conditile in care eu il intrebasem de cand se plateste aceasta taxa de 5 CHF per bagaj?!

Napai, Adell a hotarat deci nu mai e cazaul de dezbateri asadar ...toate cele bune familiei vizitarete si un zbor lin! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mai 2009 7:45 pm 
sau mai este optiunea Flybaboo 188.50 CHF , mai avantajoasa pentru cei care stau in partea de vest. Eu unu am fost foarte multumit de ei.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mai 2009 7:10 am 
Neconectat
tânără speranţă

Bravo Cotzo! asa se da o informatie.
Multumesc.
(sigur esti ardelean :) )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mai 2009 10:24 pm 
Neconectat
Admin

Nota: mi-am permis sa va sterg ciondaneala. O sa-mi mai permit si data viitoare daca insistati.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Mai 2009 8:43 am 
Neconectat
Admin

Ultimele postari nu aveau legatura cu subiectul de fata, asa ca le-am mutat AICI. Continuati... :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Iun 2009 8:46 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor!
Chiar daca subiectul nu mai e de actualitate as dori si eu sa va impartasesc din experienta mea,....macar pentru viitor!
Pe ebookers.ch gasiti preturi bune, chestia e ca tre sa va cumparati biletele din timp, spre exemplu noi am luat anul trecut in octombrie pt decembrie 600 chf 2 persoane cu Swiss-ul Zürich-Bucuresti dus-intors, iar anul acesta am luat in martie pentru iulie 400 chf (la fel 2 pers, dus-intors).
Cu autocarul am fost si eu de cateva ori, nu e un vis dar avand in vedere ca au plecari in fiecare saptamana e mai practic, adica de vreo urgenta ceva pot suna in cursul saptamanii imi fac rezervare si sambata plec.Am mers cu Eurolines si cu Atlasib ambele au avut intarzieri, ambele ne-au cerut 5 chf sau euro- cica daca avem beuturi sau ma rog alte cele in bagaje si ca sa nu mai stam in vama sa ne controleze, eu n-am dat niciodata, ca oricum banii si-i bagau in buzunar si de stat tot stateam si intarziere tot aveau! Totusi Eurolines-ul are autocare mai moderne si soferii mai amabili si la...cravata :)
Drumetii placute va doresc iar eu numar zilele ca militarii ca mai am un pic si merg acasaaaaaaa....yupiii!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 15 Iun 2009 4:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Arunca o privire AICI: www.pletl.ro

Cea mai profesionista firma de transport cu autocarul.Personal am calatorit vreo 2 ani pe ruta Germania-Romania si retur cu ei si oricand as face-o din nou.Profesionisti, seriozitate, confort,calitate.Nota 10.Am vazut ca au de curand si curse pe Elvetia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Iun 2009 3:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am luat chiar acum bilete pentru GVA-OTP, 240 de franci, pentru 9-12 iulie. La plecare prin Dusseldorf cu Luft, întoarcere direct cu Swiss.

Flybaboo iese si mai ieftin dar nu avea curse în zilele care îmi trebuiau.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Iun 2009 3:38 pm 
Neconectat
nou venit

Buna!
M-am uitat pe flybaboo si au niste preturi bune dar nu am mai auzit de ei pana acum... :( Voi ati calatorit cu ei?Ce imi puteti spune?Ca tare as merge pana acasa!!!Mersi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Iun 2009 4:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ramona scrie:
Buna!
M-am uitat pe flybaboo si au niste preturi bune dar nu am mai auzit de ei pana acum... :( Voi ati calatorit cu ei?Ce imi puteti spune?Ca tare as merge pana acasa!!!Mersi

Fybaboo sunt foarte OK. Avioane noi, staff simpatic, punctuali.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]