Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 6:26 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Olanda
MesajScris: Mie, 29 Apr 2009 1:49 pm 
Neconectat
nou venit

Dragii mei,peste noapte eu si sotul meu ne-am hoatarat ca de 1 mai sa mergem in Olanda...am cautat hotel,cu greu am gasit in Lisse(ne convine pentru ca unul din obiectivele noastre este parcul Keukenhof situat la 1,5 km de hotel)Am realizat ca pierdem ziua Olandei pe 30 aprilie ziua reginei Beatrice-super eveniment) si ca probabil si de aceea am gasit cu greu cazare.Totusi cei care ati fost deja ce sfaturi imi dati,reusesc sa vizitez in acest putin timp in afara Amserdamului,Haga sau Rotherdam?
Cam ce credeti ca nu ar trebui sa ratez?
Va multumesc mult,s-aveti un scurt concediu reusit! :hehe:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Olanda
MesajScris: Lun, 04 Mai 2009 8:32 am 
Neconectat
nou venit

Si m-am intors dintr-o lume controversata,plina de extreme...
Si totusi mai aveti timp pana la sfarsitul lunii sa vizitati Keukenhof(e deschis doar 2 luni pe an), nu pot descrie ce-am vazut, stiu doar ca m-am emotinat,m-am incarcat de energie...
http://www.youtube.com/watch?v=eXVcYLuP ... re=related

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Mai 2009 6:05 pm 
Te invidiez, Inaisa! :) Eu imi doresc sa vad Olanda de vreo patru ani si de fiecare data cand eram cu un picior acolo....intervenea ceva. Ultima oara, in noaptea dinaintea plecarii, a facut fiica-mea febra 40. Cum eram in Franta si era nebunie cu meningita... iti dai seama ca nu s-a mai pus problema. Anul trecut era Amsterdam-ul pana cand sa plecam si in ultimul moment s-a transformat in Londra si iac-asa...
Am auzit ca Olanda e o tara superba dar eu personal m-as duce PENTRU FLORI si un pic pentru viata de noapte a Amsterdam-ului... :pirate:
Oricum, sunteti niste norocosi ca ati ajuns pe acolo... Poze, ceva?

O seara faina!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mai 2009 9:20 am 
Neconectat
nou venit

http://www.selegermoor.ch/bilder/bildergalerie01/
Iata o varianta mai comoda -vizita intr-un parc de rhododendroni!E deschis pana la mijlocul lunii iunie...Si e in Elvetia,cantonul ZH!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mai 2009 10:28 am 
Neconectat
nou venit

Se pare ca au si o super catedrala in Devon...eu nu am fost inca nici in Londra...dar ideea ta e interesanta ,multumesc !
Ramane ca o urmatoare destinatie Seleger Moor!E la un pas de noi si n-am fost inca...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mai 2009 10:51 am 
Neconectat
nou venit

Hihihihi :hoo:
Super haios,cred ca ai trait o experienta minunata acolo!
Stii care-i culmea? Si la mine in cartier taie iarba tot de 2 ori pe saptamana ,totul in jurul blocului arata impecabil, iar aproape, pe unde ma plimbaresc , prin padure dau frecvent de caprioare...
Mie mi se pare tare onorant ca cineva sa faca frumos mereu in jurul meu,iar personaje din desene animate sa poata fi intalnite oricand am chef...
Toate bune! :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 9:22 pm 
Neconectat
nou venit

Stiu ca subiectul a fost deschis in 2009 dar va pot da cateva tips-uri cu locatii pe care le puteti vizita si unde puteti dormi...

Va recomand cu draga inima gradinile zoo. Stiu ca si in Zurich e una frumoasa dar in Rotterdam si Arnhem sunt doua pe care le-am vizitat cu tot cu "cercul polar" si "fram", cu zona tropicala, cu zona acvativa, cu zona sahariana, europeana, africana, etc. Sunt f usor accesibile cu mijlocul de transport in comun (OV).

In Den haag puteti vizita madurodam - accesibil de la gara centrala cu tram 9 - continuati cu acelasi tram si ajungeti la Scheveningen (plaja) de la Marea Nordului.

Pe langa Tilburg puteti ajunge la Efteling care e un parc de distractii rupt din basme. E SUPERB. L-am vazut deja de vreo 4-5 ori pt ca e sezonier si nu iti ajunge doar o zi sa il vezi. E un fel de Disneyland olandez, care are si hotel. Tot la fel de la gara, puteti lua un autobuz (nu mai stiu care exact) si va lasa chiar in fata parcarii sau in parcare. E f greu de ratat intrarea :D

Ca si cazare va recomand cu caldura B&B-urile din zona unde vizitati. Totusi, nu in Amsterdam. Acolo sunt cam naspa si scumpe.

In Rotterdam puteti sa va cazati la B&B ul de la casele cubice, pt o priveliste panoramica puteti sa urcati la Euromast si sa luati pranzul la inaltime. Au mancare buna.

Alte orase, pe langa Amsterdam si Rotterdam sau Haga demne de vizitat sunt: Delft, Utrecht, Maastricht, Amersfoort (15 min de Utrecht), Gouda...etc.

In Schiedam (langa Rotterdam) e o bisericuta Romana...

Ah si mai puteti vizita Madam Tussaud (muzeul de ceara)

Momentan nu-mi mai vin idei in cap dar daca aveti nevoie de alte informatii despre Olanda puteti sa ma intrebati oricand si pot gasi imediat ce si cum.

Ah si zboruri sunt vreo 2 sau 3 pe zi cu Easyjet. Asta din Geneva.

Calatorii placute!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]