Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 3:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Brazilia, dragostea mea
MesajScris: Joi, 02 Iun 2005 1:49 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Imi doresc tare mult sa vad Brazilia, dar inca nu-i timpul pentru asta...Pina atunci, il rog pe coforumistu nostru, Gustavo, sa ia cuvintul shi sa ne incinte cu poveshtile lui despre "tzara in care samba-i regina" :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 02 Iun 2005 3:36 pm 
Neconectat
Admin

Brazilia in imagini.(altele...)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 02 Iun 2005 4:36 pm 
Neconectat
nou venit

bine ca s-a creat acest subiect, unde sa ma simt si io acasa! mersi! ce sa va mai povestesc ca am povestit o gramada. nici nu stiu ce sa mai zic. daca aveti candva posibilitate, chiar daca e foarte scump, merita sa mergeti cateva saptamani acolo. pe bune.

um beijo,

gustavo

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 02 Iun 2005 5:33 pm 
Neconectat
Admin

Am copiat mai jos posturile voastre care se incadreaza aici.

Gustavo scrie:
Este o tara absolut superba, cu o energie atat de pozitiva si cu oamenii deschisi, colorati si fericiti. Da, oameni foarte fericiti, in ciuda vietii grele pe care multi dintre ei o duc acolo. Va recomand sa cunoasteti Brazilia!

Adell scrie:
Ola Gustavo, Se bem vindo.

Spune-ne mai multe despre Brazilia. Cum anume ne-o recomanzi/descrii in cateva cuvinte? Daca ar fi sa merg acolo ce ar trebui sa vizitez?

Obrigada.

Gustavo scrie:

Dar in Brazilia parca e altceva. Este in primul rand o tara cu 8000 de km de litoral, care nu cunoaste cutremur, uragan, vulcan, tsunami, avalanse, ger etc. este o tara binecuvantata. si oamenii, nu toti, dar majoritatea, sunt foarte deschisi. Brazilianul iubeste oamenii, indiferent de unde vin, iubeste sa vorbeasca cu oameni, sa intretina prietenii, sa rada, sa danseze, sa faca petreceri, sa ajuta, sa planga, sa se imbratiseze, sa pupe, sa priveasca in ochii etc. Este un alt stil de viata pe care nimeni nu-si poate imagina pana nu se duce acolo. E greu de descris. Am 2 prieteni romani care s-au dus in Brazilia si s-au indragostit. Brazilia a devenit ca un drog pt ei, si se duc din ce in ce mai des. In Brazilia au fost multi straini care au plecat acolo in vacante si au ramas acolo pur si simplu cu o valiza. In orice caz merita sa vizitati Rio, si nu in perioada de carnaval, sa cunoasteti Buzios, un orasel pe litoral la 160 de km din Rio si multe alte.

Mihaela scrie:

Mihaela:
Am citit cu mare placere discutiile dintre voi, m-a cuprins dorul de tara dar si de calatorit prin alte tari . Gustavo, m-ai facut curioasa de Brazilia, poti sa ne dai cateva informatii despre cum se ajunge acolo mai convenabil (ce companii de zbor sunt mai ieftine), in ce perioada a anului e mai frumos si ce locuri se merita (in afara de Rio) a fi vizitate?

Adell scrie:
Oook daca nu vreti alt topic va arat aici ce-am gasit. Poze Brazilia

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 06 Iun 2005 10:20 am 
Neconectat
nou venit

Multumesc Adela pentru poze, sunt superbe.
Oricum vreau sa cunosc mai multe despre Brazilia, cultura, religie, politica, cand am timp o sa ma documentez.
Dar sigur e in planurile mele sa ajung si pe-acolo. Daca as avea mai mult concediuuuuu ce bine ar fi.

Cu drag,
Mihaela

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Muzica braziliana
MesajScris: Mar, 14 Mar 2006 7:18 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare celor indragiti de Brazila!

Eu m-am indragostit de muzica braziliana! Am primit de la un indragostit de Brazilia (casatorit cu o braziliana) cateva CD-uri cu muzica! Tiririca, Banda Calypso, Falamansa, Sirano & Sirinio, Chico de Silva, Altihno, Sergio Reis, Trio Nordestino, Catuaba Acustico si Fernando Rey. Cunoaste-ti alte grupuri sau interpreti? E-mail: florinbadoi@yahoo.de

Florin

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: fascination
MesajScris: Dum, 28 Ian 2007 2:23 am 
Neconectat
nou venit

buna Gustavo,
sint un membru nou in comunitate si am citi ca te cunosti / ai fost in brazilia. mai sint si alti care au fost in brazilia?
seria muito legal se alguém falo pourtugues. estou com muitas saudades do pais e da cultura brasileira!
abraços,
Claudiu

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Brazilia, dragostea mea
MesajScris: Joi, 15 Ian 2009 8:14 am 
Adell tu ai fost in Brazilia? Ne poti spune mai multe detalii despre experienta ta, cum este. Macar sa citim cateva randuri, cei care stim sigur ca nu o sa ajungem niciodata in Brazilia.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Ian 2009 11:30 am 
Neconectat
Admin

Fely_Fely scrie:
Adell tu ai fost in Brazilia? Ne poti spune mai multe detalii despre experienta ta, cum este. Macar sa citim cateva randuri, cei care stim sigur ca nu o sa ajungem niciodata in Brazilia.

Eu nu am fost in Brazilia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Mai 2009 10:32 pm 
Neconectat
nou venit

Estou espantado com a maneira bucolica e fascinante com que é olhado Brasil.Na minha opinhao é um dos maiores fracassos mondiais:corupçao,crime organisado etc.Enfim,coisas bem conhecidas pelos roménos.Deve ser por isso que lhes gosta.Podem dar um salto para Portugal para ver brasilheiros.Geralmente asaltam bancos.As brasilheiras sao as rainhas da prostituiçao.Os portuguêses? Abrutisados por dezenas de anos de telenovelas de TV Globo. Eu dispenso tanto o pais como os habitantes mais a (in)cultura deles.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 06 Feb 2010 10:11 pm 
Neconectat
nou venit

Si eu am avut oportunitatea de a vizita Brazilia.
Nu stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin pentru ca e fenomenal ceea ce gasesti acolo.Am calatorit spre Brazilia la sfirsitul lui ianuarie 2009 si am colindat Brazilia timp de 28-zile.Pe coasta de N-Est incepind din Fortaleza-Joào Pessoa-Recife-Salvador(de Bahia) ne-am oprit la carnaval desigur, in Salvador.In primul rind a fost interesant concediul nostru(si sotul)pentru ca am cautat,planificat si rezervat aproape totul prin internet si am plecat doar fiecare cu cite un rucsac(destul de modest).Din experienta sotului am stiut ca nu avem nevoie de prea multe lucruri de luat pt ca la orice pas poti cumpara un tricou pt a te schimba sau speli repejor un chilot si se usuca numaidecit.Limba spaniola,portugeza sau braziliana nu o cunoastem nici in prezent dar ne-am descurcat destul de binisor.
Eu cunosc un pic italiana,sint moldoveanca si am egalizat brazilieni-moldoveni datorita accentului pe care il au .
Pretul calatoriei exact nu pot sa-l zic dar informativ:Zürich-Fortaleza(cu escala in Lisabona),Salvador-Zürich(cu escala in Lisabona),zbor cu TAP Portugal-3.500CHFpt 2pers.
Deocamdata atit pt ca nu stiu daca intereseaza pe cineva mai discutam daca doriti.E destul de povestit dar ce e mai ideal ar fi sa vizitati.......Brasilll!
Cu drag!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Iul 2010 9:53 pm 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cum e din punct de vedere siguranta? daca citesti forumurile de pe tripadvisor si lonely planet ajungi la concluzia ca e mai rau ca-n afganistan, ca toata lumea sta cu ochii pe tine sa te prade si trebuie sa mergi doar cu maruntis la tine, sa iei doar taxiul si sa nu fotografiezi nimic intrucat camere digitale nu s-au vazut prin partea locului si esti expus...la urma urmei, nimic deosebit fata de ce citesti despre londra, paris, barcelona si alte metropole, dar totusi care e adevarul? e chiar atat de rau?
a doua intrebare, cum e sao paulo? (in afara ca e mai rau ca-n afganistan, ca toata lumea sta cu ochii pe tine sa te prade si trebuie sa mergi doar cu maruntis la tine, sa iei doar taxiul si sa nu fotografiezi nimic intrucat camere digitale nu s-au vazut prin partea locului si esti expus) :)
cu multumiri anticipate.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]