Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 21 Noi 2017 9:27 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre creditele ipotecare in Elvetia
MesajScris: Mar, 17 Mar 2009 3:36 pm 
Neconectat
Admin

O ziarista romanca doreste sa realizeze un material despre scaderea dobanzilor la creditele ipotecare in Elvetia, e vorba de noile dobanzi fixe de aprox 3% pe o durata de 10 ani.

Ea doreste sa intrebe membrii comunitatii romanesti din Elvetia daca se gandesc, in aceste conditii, sa renunte la statutul de chirias si sa incerce sa angajeze un credit ipotecar pentru a deveni proprietar.

Cine doreste sa o contacteze direct poate sa-i scrie un e-mail la iolanda.badilita@googlemail.com, daca nu va rog sa raspundeti in acest fir de discutie.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Despre creditele ipotecare in Elvetia
MesajScris: Lun, 25 Mai 2009 12:48 pm 
:snif:

Giorgia

Ultima oară modificat de Giorgia S pe Lun, 25 Mai 2009 7:18 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Mai 2009 2:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pai hai sa raspundem, poate ne explica apoi la ce-i ajuta.

aaaa, poate este cineva care sa dea exemple mai exacte, eu merg "babeste": daca sint chirias, platesc lunar 100% , daca sint propietar platesc lunar cam 60-70%...
In 10 ani, chiria creste la 110% (inflatie, dobinzile etc..) ce platesc ca si propietar ramine fix 60-70%. (mai ai si reduceri la plata taxelor, fiind dator la banca, dar asta am inclus-o in cei 60-70%).

mda, am recitit, cred ca-i nevoie de explicatii mai exacte. sorry...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Mai 2009 7:01 pm 
Cosmin scrie:
O ziarista romanca doreste sa realizeze un material despre scaderea dobanzilor la creditele ipotecare in Elvetia, e vorba de noile dobanzi fixe de aprox 3% pe o durata de 10 ani
.................................................................................................................................................................
Cine doreste sa o contacteze direct poate sa-i scrie un e-mail la iolanda.badilita@googlemail.com, daca nu va rog sa raspundeti in acest fir de discutie.

Multumesc.

Banuiesc ca doamna Badilita nu va reusi sa ne raspunda.
Intrebarea dansei prin intermediul Site-ului a ramas oricum fara ecou.
Eu doar as fi fost curioasa " ce am fi putut raspunde" in acest sir de discutii...daca dansa...doar transmite !!
Ce am fi putut scrie:
ex: da...noile dobanzi sunt interesante...cine dispune de suma necesara e timpul ideal de-a incheia acel credit ipotecar..etc. Sau cum ??
Ah eu nu fac decat sa devin imposibila :(....stiu.

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 8:40 am 
Statutul de chirias este pana la o anumita varsta mult mai avantajos. Dupa, cel de proprietar iti "asigura" o investitie ceva mai sigura decat "hartiile bancare". Detinerea unei proprietati ( teren sau locuinta - casa ) este una din cele mai bune investitii pe termen lung pe teritoriul Elvetiei.

Dar cred ca subiectul nu mai este de actualitate...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Iul 2010 10:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

In toata lumea "normala" proprietatea reprezinta cea mai sigura investitie pe termen lung. In Elvetia exista avantajul ca-ti poti face calculul veniturilor si cheltuielilor pentru o perioada mai mare de timp, statisticile arata ca eventualele curbe ale indicatorilor pietei sunt mult mai aplatizate fata de ce se intampla in multe alte tari dezvoltate.

In America de Nord casa, asa din lemn si cum e facuta, reprezinta pentru emigranti cea mai buna solutie (in lipsa altora exceptionale) pentru a acumula bani pentru batranete - preturile pe termen lung cresc datorita cererii relativ mari a pietei, afluxului de emigranti, dezvoltarii anumitor regiuni din jurul marilor orase. ex: in Canada, in orasele din jurul marilor metropole (excludem Vancouver), pretul loturilor de teren s-au (cel putin) dublat in 7-10 ani in conditiile enumerate mai sus. Si tot sunt cu mult inferioare batranului continent.

Asa, ca amuzament, am remarcat oferta de vanzare a unui grajd, cu autorizatie de a-l transforma in casa (pe actualul desen al fundatiei) la 315 000 CHF.

Din cate am inteles ai acces la credit in momentul in care ai 20% din valoarea imobilului cumparat? In afara de factura de la notar exista taxa de instalare in localitate?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Sep 2010 11:34 am 
Neconectat
nou venit

sorinbun scrie:
......
In 10 ani, chiria creste la 110% (inflatie, dobinzile etc..) ........

imi cer anticipat scuze ca deviez de la subiect, insa ma "socheaza" aceasta afirmatie.
Cu alte cuvinte, in Elvetia, inflatia este de cca 1% pe an????? Probabil ca este singura tara cu o inflatie asa mica.
...si pt ca tot e vorba de case, imi puteti spune si mie, cat costa un apt. cu 2-3 camere "inainte de criza" adica prin 2007 si ce pret ar avea in momentul actual? hmmm, dar prin 2000 ?
as dori sa aflu evolutia preturilor :-B pt locuinte similare. Ma poate ajuta cineva?
multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]