Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 13 Dec 2019 8:43 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zi gratuita la muzee in Elvetia
MesajScris: Lun, 18 Ian 2010 10:52 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,
Cand este intrarea gratuita la majoriatea muzeelor in orasele din Elvetia?
Stiu deja ca in Lausanne intrarea gratuita la majoritatea muzeelor se face in prima sambata a lunii, iar in Geneva si in Nyon in prima duminica a lunii.
Mai exista si alte orase in care accesul la muzee sa se faca gratuit in anumite zile?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Zi gratuita la muzee in Elvetia
MesajScris: Mar, 19 Ian 2010 3:01 pm 
Neconectat
nou venit

Buna

Citeste articolul urmator.
O zi buna

http://www.raiffeisen.ch/raiffeisen/int ... t=0,museen

Adriana

Sus

MesajScris: Vin, 22 Ian 2010 2:14 am 
Neconectat
nou venit

ada scrie:
Buna

Citeste articolul urmator.
O zi buna

http://www.raiffeisen.ch/raiffeisen/int ... t=0,museen

Banuiesc ca se refera la faptul ca un card de la ei asigura la unele muzee intrarea libera pentru persoana in chestiune, indiferent de perioada. Cand vine mama in vizita, eu si sotul punem la bataie si cardul pe care nu-l mai folosim de ceva timp. Si uite asa intram 3 persoane cu 3 carduri mokka :lol:

Raluca

Sus

MesajScris: Vin, 22 Ian 2010 9:35 am 
Ravas abtinete de la asa ceva ca imediat intervine "Kit3surf3r" si zice Rusine Rusine ptr 10 Chf

Sus

MesajScris: Dum, 24 Ian 2010 2:19 pm 
Neconectat
nou venit

Daca "Kit3surf3r" are 2 venituri in familie si nu ca noi doar unul f mic, ii doresc mult succes in continuare.

Raluca

Sus

MesajScris: Dum, 31 Ian 2010 11:26 am 
Neconectat
tânără speranţă

Popescu scrie:
Ravas abtinete de la asa ceva ca imediat intervine "Kit3surf3r" si zice Rusine Rusine ptr 10 Chf

Domnu' Popescu, iti doresc mult succes la dat cu jula in continuare (daca tot te-ai luat de mine pe gratis). Esti dintre cei care pastreaza orice 'replici' in contradictie cu ce predici tu pe vreo lista neagra, si dai cu flame oricand iti prieste.
Sa stie si Ravas- am dezaprobat sfatul tau de-a 'refolosi' o vigneta care e printre cele mai ieftine / an din Europa.

@Ravas- imi pare rau ca te iei de lumea pe care nu o cunosti, doar dupa spusele unuia precum domnu' Popescu.

Exista pe acest forum functionalitatea de a ignora anumite profile pe forum? :)

Sus

MesajScris: Dum, 31 Ian 2010 9:13 pm 
Kit3surf3r scrie:

Domnu' Popescu, iti doresc mult succes la dat cu jula in continuare (daca tot te-ai luat de mine pe gratis). Esti dintre cei care pastreaza orice 'replici' in contradictie cu ce predici tu pe vreo lista neagra, si dai cu flame oricand iti prieste.
Sa stie si Ravas- am dezaprobat sfatul tau de-a 'refolosi' o vigneta care e printre cele mai ieftine / an din Europa.

@Ravas- imi pare rau ca te iei de lumea pe care nu o cunosti, doar dupa spusele unuia precum domnu' Popescu.

" Mai Frate "
A da sau a nu da cu jula ( deci tu ma faci hot cu toate ca nu stii o iota despre mine !) tine de " Hotul neprins e negustor cinstit " dar daca tu ai dovezi afiseazale pe forum sa vada lumea cit de eficient sunt .
Luat de tine gratis ??????? folosesteti memoria , iar daca tu acel" Atentie la dezlipire " l-ai luat de sfat esti un copil. ( Ce tie nu-ti place altuia nu-i face "frate" )

Esti atat de pur ca o Floare de (cu) Coltz " Frate "

Sus

MesajScris: Lun, 01 Feb 2010 9:29 am 
Neconectat
tânără speranţă

Domnu' Popescu:
1) Nu tu esti cel pe care l-a deranjat remarca mea ca e ilegala refolosirea vignettei? Cel care sprijina dezlipitul (=ilegal, n-am chef sa ma uit exact la categorizarea pagubirii unei institutii de stat din CH)? Te-ai luat de mine ca eu oi fi bogat asa 'de sanchi' (sa ma fac inteles si pt. tine-reciteste ce-ai postat)- la fel, nu ma cunosti si faci aluzii trase de par. Te-ai luat de mine cu acelasi topic de vignetta pe acest topic care nu are nimic cu acel topic. Face click si la tine? Aici eu nici nu scrisesem, pana nu am vazut ca te iei de mine.
2) Invata sa scrii romaneste
3) Don't feed the trolls. Eu unul nu-ti mai dau apa la moara
4) mi-e absolut paralel cine esti, ce faci, cu ce te ocupi. Nu dorim sa ne cunoastem :)
5) Nu ma mai amestec in locurile pe unde unii invata pe altii cum sa 'fenteze sistemul' de aici, asa cum au facut-o si pe alte meleaguri
6) Imi cer scuze pentru insinuarile negative. Am fost aiurea, m-am luat dus de val si am procedat ca si dumneata, domnu' Popescu (insinuari pe gratis, bata-le vina). Totusi nu esti asa de negru in cerul gurii precum vrei sa pari pe-aici, macar mi-ai raspuns civilizat ;) . Respect si pace, "frate"- si distractie placuta.
Ende

Sus

MesajScris: Lun, 01 Feb 2010 11:37 am 
Domnule Kit :
1) Eu sunt acela pe care l-a deranjat remarca Atentie la dezlipire pentru ca eu sunt acela care a scris !! (remarca cu dezlipirea se referea la simplu fapt de de cativa ani a fost schimbat lipiciul, datorita http://www.news.ch/Autobahnvignetten+kl ... detail.htm ceea ce a adus ceva discutii in anii urmatori.) Asa ca remarca mea caustica ( Bogatule ) a fost la acelasi nivel cu interventia ta (Rusine ). La mine a facut click demult (mai exact dupa ce am citit FAQ ),dar ceea ce nu inteleg daca m-ai bagat pe lista celor Neagreati cum de reusesti sa imi citesti postarile ???.Pe acest topic eu nu m-am luat de tine si nici nu am dat sfaturi era o simpla remarca,daca te-a deranjat imi pare rau, dar poate nu toti au aceasi situatie financiara si aici ar mai fi multe de discutat dar cu alta ocazie
2) A scrie Romaneste crezi ca imi mai aduce ceva ?, nici tu nu scrii perfect ai si tu greseli fii calm daca vrei sa stii cat de corect scrii contacteazo pe Luminita te poate ajuta sigur.
3) Multumesc !
4) Idem.
5) Nett
6) Cel putin ai inteles, Este mult mai usor a critica decat a face ceva !.Negru in cerul gurii ?? stii bine ca cel care latra nu musca.
La un raspuns civilizat are dreptul oricine.

Sa ii lasam pe cei care vor sa mearga la un muzeu sa o faca in liniste

Iar ptr ravas inaintea banilor si bogatiilor sunt lucruri mult mai importante . Modestia Elvetienilor e pre mine o mare Calitate a acestui popor.

Sus

MesajScris: Lun, 01 Feb 2010 2:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Doi studenti la medicina, crima abominabila in camin.
Meci important. Doua echipe. Rezultatul nu convine fanilor. Violenta la cote maxime.
Ploua. Asfalt denivelat mustind de baltoace. Un Ferrari trece in viteza si improasca un trecator care asteapta autobuzul. Trecatorul scoate un obiect contodent si-l arunca inspre masina. Masina opreste si totul devine de o violenta maxima.
Un cartier oarecare, ora 23. Ferestre deschise de caldura. Intr-un apartament urla manele, in celelalte urla cei ce vor sa doarma. Final coplesit de violenta.
Nu da taticule, te rog, nu da ! Am furat din banii tai, fiindca voiam o inghetata…
Eu te-am facut, eu te omor ! spune tatal. Copilul ajunge la camera de garda insangerat. Zecile de organizatii de protectie a copilului dorm.
Calea Victoriei, apartament luxos. Consoarta devine sac de box pentru barbatul care nu se va opri pana n-o face knockout. Tacere la-nceput de leat pe tot palierul, desi e perioada crestina de post.Vecinii se roaga.
O sosea. Smoala turnata si catei prinsi in ea. Un cal batut la sange.O pisica disecata. O broasca arsa la biologie. Gaini violate. Lumea se amuza.
O salvare, un om al strazii cazut. Miroase urat si salvarea il lasa acolo. Juramantul lui Hipocrat nu exista.
Politicieni la discutii. Ton ridicat. Isterie. Se arunca cu pahare de apa. Se arunca cu injurii. Moderatorii zambesc.
Parlamentul Romaniei. Presedintele condamna comunismul. Sala fluiera se plimba si rade. La balcon doi intelectuali sunt dati afara de un ales al neamului. In sala se aplauda gestul. Intelectualii mor a doua oara.

Sus

MesajScris: Lun, 01 Feb 2010 5:12 pm 
Neconectat
Admin

Kit3surf3r scrie:

Da, "persoane neagreate", vezi "Panoul utilizatorului".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]