Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 24 Aug 2019 3:17 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 28 Mar 2006 11:44 am 
Neconectat
tânără speranţă

Hihi, io am zis c-am citit 3 cartzi, da n-am zis shi-n cit timp le-am citit... :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un "club" al cititorilori romani
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 9:15 am 
Neconectat
Admin

garofita scrie:
Hehei fetelor, buna parte ma cunaosc, buna nu, in fine idea mea ar putea usura dorinta voastra de cultura. Eu fac parte dintr-un club de lectura german si unul francez. Astfel m-am gandit:" no bine ma lume ma, da noi romancele de ce n-am putea pune sus un club nou nout de lectura in limba romana?!"
Oricum aceasta mi-e propunerea, ramane de vazut cat de disponibili sunteti voi in a lua in considerare o astfel de propunere. Idea n-ar fi rea din mai multe puncte de vedere, pe langa faptul ca ne-am puate inilni fizic la oricare acasa intr-o data stabilita, am avea mai mult gust in a ne schimba opiniile, simtirile traite, in fine un moment oportun de-a mai trece vremea in mod placut (pe langa altele am mai trage si o birfa si de ce nu, chiar si un bun pahar de vin pe langa ceva bun de papat "made in Romania"!)
No asta a fost, bineinteles propunerea nu se limiteaza numai la sexul dragut (de parca celalalt ar fi mai putin), chiar si voi baietei aveti cuvant in a mea propunere.
Baci baci si scuze tie garofito pentru pin-ul meu (eram in lipsa de idei, si fiind oricum unul dintre numele mele propri..hai ca stiu ca ai sens sportiv-pa andreo)
smack garofita alias Monica Pezzullo

Salut monique
Club de lectura romanesc - suna bine. Asadar cand e prima intalnire, sefa? :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: club de lectura in limba romana
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 6:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Uite chiar aseara am fost la o reuniune a clubului german. Tema era DDR-ul deci autori de-ai lor. Nu stiu cum sa va spun fetelor, insa noi romanii in ceea ce priveste cultura suntem undeva depaaarte de acesti bogati capitalisti. Si nu vorbesc de cultura pura, efectiv la nivel normal, in fine barfele mai incolo.... A fost destul de dragut, iar ce-i mai fain e ca vom merge intr-un week-end in Berlin.
OK, sa trecem la ale noastre. I-mi pare bine ca ma intrebi ADELUTO (si-ti multumesc de apelativul "sefa") de cand v-a fi prima noastra "adunare" (suna cam nasol, nu?!?) In fine, mi-ar place sa se mai adune ceva lume, nu ca noi nu am fi destule, insa unde-s mai multi, si distractia-i mai multa.
Eu totusi voi face o propunere anticipata si chiar utila, astfel incit cine-ar mai fi interesat, s-ar aduna pe langa noi. Deci tu Adela si tu Andrea cand a-ti fi dispuse sa veniti? Daca va e bine in luna Aprilie, sau poate in Mai, astfel intre timp poate cuiva iar mai place ideea. OK, nu vreau sa va impun nimic, insa ma simt indatorata (vazand ca de la mine pleaca propunerea), ca prima intilnire sa fie la mine acasa, adica in Wettingen.
Deci astept decizia voastra si spune-ti daca aveti in gand vreun autor, sau vreo tema anume, ori pentru inceput fiecare sa discute despre ce a citit in ultima perioada.
Te pup Adelo si-ti doresc o duminica placuta tie si alor tai si da-mi de stire!
Pa

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 02 Apr 2006 7:20 pm 
Neconectat
nou venit

garo, pai ma inscriu si eu- CLAR! :wink:
cand spui tu! :gg2:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 02 Apr 2006 9:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Io vin, da sa fie duminica, ca simbata e zi de shmotru- spalat, gatit, etc...
Ashaaa, deci ultima carte citita- am stat azi noapte pin la 3 ca s-o termin- fu mult trimbitzata carte "11 minute" de Coelho, tare mijto, mi-a placut...shi inca o carte folosita pe post de somnifer, bancuri porcoase cu Bula :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Salut fetelor
MesajScris: Lun, 03 Apr 2006 3:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ma smack Anita, ma cosa credi?!.... ce crezi ca pe tine nu te invitam la intalnire?!. Beh, era implicit. Si Ramona daca vrea si are timp si voie buna poate veni, precum toate mandrele cucoane romance care vor.
Ei bine, ce sa va mai spun, si o duminica e bine, insa luna asta cred ca e cam plina, astfel incit voi propune niste zile in luna MAI. Cine vrea sa participe e binevenit. Deci alegeti voi intre vreo duminica din luna MAI.
avem:7;14;21;28. Ramane de vazut ce alegeti voi. Casa mea e la dispozitia voastra. Apropos Andrea, eu de Choelho am citit numai "Alchimistul". In fine, despre subiecte mai putem vorbi pana atunci. Voi spuneti-mi data cara va place.
O zi buna tuturor, Monica

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 04 Apr 2006 12:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Moniq, sa vaz calendaru, sa fie berbatu acasa, ca sa stea cu plozii :D
Io-s in plin efort de autoculturalizare :D , asha c-am inceput Maitreyi- Eliade, sa-mi fie rushine ca n-am citit-o pin-acu! :oops:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: smack
MesajScris: Mar, 04 Apr 2006 4:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

da tu ce crezi, eu mai i-mi aduc aminte de-am citit-o ori nu?!....oricum daca e buna, "weiter leiten!"
smack

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ce-am mai citit in ultimul timp
MesajScris: Sâm, 17 Ian 2009 6:11 pm 
Buna seara

Constat ca nu s-a mai scris de ceva vreme la acest subiect... Carti bune ar fi o gramada dar in acest moment...

Va recomand din suflet "Povestirile Evei Luna" , scrisa de Isabel Allende.. Este o carte altcatuita, asa dupa cum reiese si din titlu, din diverse povestiri... Diferite, captivante si fara final... previzibil. Intr-un cuvant: o capodopera.

Eu sunt deja la a doua lectura si inca savurez finetea si talentul cu care a fost scrisa aceasta carte. Cu certitudinea ca am sa urmaresc si am sa achizitionez si alte carti ale acestei autoare, va spun inca o data: nu o ratati, merita!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Sâm, 27 Feb 2010 9:48 pm 
Ana scrie:
prozium scrie:
Ana scrie:
Apropos carti. Am in dotare un numar de cateva sute de carti electronice romanesti. Daca va intereseaza vreo carte, spuneti si daca o am, v-o trimit.

salutare: vreau sa citesc si eu cateva carti electronice daca tot ai zis ca ai cateva sute.Vreau urmatoarele daca se poate si le ai :
Misterul templierilor de Lynn Picknet,Clive Prince
Codul spart al lui Da Vinci", de James L.Garlow & Peter Jones
Ceva din Dan Brown
sau alte carti de genul asta ca ma plictisesc si vreau sa citesc si eu
merci anticipat

s-a facut. trimite-mi adresa de email si vad ce am, cateva le am cu siguranta[/quo

Buna Ana, am o mare rugaminte, si eu sunt interesata in aceleasi carti. Ti-as multumi din suflet daca mi-ai putea trimite si mie cartile. Nu stiu cum sa dau de adresa ta de e.mail si cum sa ti-o dau pe a mea. Mai precis habar nu am cum as putea lua legatura cu tine. Ar fi deosebit de amabil daca ai da un semn. Multumesc si salutari din Zürich.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]