Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 1:39 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Expozitie: 40 de opere semnate de Constantin Brâncuşi
MesajScris: Vin, 27 Mai 2011 5:54 am 
Neconectat
Admin

Fundaţia Beyeler organizează în perioada 22 mai – 21 august 2011 o expoziţie care reuneşte circa 40 de opere semnate de Constantin Brâncuşi precum şi zece sculpturi, la care se adaugă lucrări realizate din carton/hârtie de cunoscutul sculptor contemporan american Richard Serra.
Este pentru prima dată însă când o retrospectivă a sculpturilor lui Brâncuşi este prezentată în Elveţia.
Citeste mai departe...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie: 40 de opere semnate de Constantin Brâncuşi
MesajScris: Vin, 27 Mai 2011 1:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

:)) Si eu vroiam sa deschid un nou subiect pe aceasta tema! Mi-ai luat-o inainte cu cateva minute :D .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Mai 2011 7:44 am 
Neconectat
Admin

Alaturi de Brancusi va expune si sculptorul american contemporan Richard Serra. El a supravegheat livrarea celor 14 tone de sculptura "Olson" de la Fundatia Beyeler. Pentru aceasta expozitie sediul salii a fost intarit cu grinzi de otel. Interesant: http://www.videoportal.sf.tv/video?id=7 ... 5a6cb4d073

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Mai 2011 8:57 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si aici reportajul filmat de redactia Tagesschau despre aceasi expozitie: http://www.videoportal.sf.tv/video?id=1 ... 00a199694c

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Iun 2011 3:56 pm 
Neconectat
Admin

Am fost si-am vazut expozitia sambata trecuta in Basel: fantastica. Cateva opere de-ale lui Brancusi m-au impresionat pana la lacrimi: Printesa, Sarutul, coloana infinitului in miniatura... Unele din lucrarile renumitului scultpor le-am vazut prima data acum. E un sentiment ciudat sa vezi creatii atat de renumite ale unui artist roman pentru prima data in alta tara decat in tara ta...

Nu acelasi lucru am putut spune si despre Richard Serra: ori sunt eu incapabila sa inteleg arta moderna (lucru foarte posibil de altfel :D ) ori... Oricum, intr-o sala erau trei table mari negre ca si tablele de la scoala unde scriam cu creta. Si erau pur si simplu dreptunghiulare, mari si negre, fara nimic altceva. Tot am incercat sa inteleg sensul artistic, dar n-am reusit...
Sau am mai vazut niste cutii din metal fara nici o forma nimic. Ma rog, la asa arta sunt eu mai ignoranta...

Oricum, merita vazuta expozitia, o recomand din toata inima.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Iun 2011 7:57 pm 
Arta contemporana si eu o gasesc greoaie si dificil de interpretat basca artistii-s cata sariti de pe fix...

Ar fi interesant insa sa ne zici, daca mai stii, ce nume purtau lucrarile acelea? Ma refer la tablele negre... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Iun 2011 7:58 pm 
Neconectat
Admin

Ana scrie:
Am fost si-am vazut expozitia sambata trecuta in Basel: fantastica. Cateva opere de-ale lui Brancusi m-au impresionat pana la lacrimi: Printesa, Sarutul, coloana infinitului in miniatura... Unele din lucrarile renumitului scultpor le-am vazut prima data acum. E un sentiment ciudat sa vezi creatii atat de renumite ale unui artist roman pentru prima data in alta tara decat in tara ta...

Nu acelasi lucru am putut spune si despre Richard Serra: ori sunt eu incapabila sa inteleg arta moderna (lucru foarte posibil de altfel :D ) ori... Oricum, intr-o sala erau trei table mari negre ca si tablele de la scoala unde scriam cu creta. Si erau pur si simplu dreptunghiulare, mari si negre, fara nimic altceva. Tot am incercat sa inteleg sensul artistic, dar n-am reusit...
Sau am mai vazut niste cutii din metal fara nici o forma nimic. Ma rog, la asa arta sunt eu mai ignoranta...

Oricum, merita vazuta expozitia, o recomand din toata inima.

Ana, nu-i asa ca mai mergi o data si cu mine? :mrgreen: Imi pare rau ca n-am ajuns sambata trecuta la expozitie asa cum imi propusesem... Sper sa ajung luna asta si eu.

Multumim de relatare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 9:34 am 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
Arta contemporana si eu o gasesc greoaie si dificil de interpretat basca artistii-s cata sariti de pe fix...

Ar fi interesant insa sa ne zici, daca mai stii, ce nume purtau lucrarile acelea? Ma refer la tablele negre... :)

Din pacate habar n-am cum se cheama lucrarile. Da' daca ma mai duc odata cu Adela, am sa-mi notez si-o sa scriu. (@ Adela: sigur ca merg, doar grabeste-te ca la sfarsitul lui iunie plec in concediu)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Iun 2011 8:59 am 
Neconectat
nou venit

Salutare,

spuneti-mi si mie cand mai mergeti la expozitie, va rog;
Ana, am mai vorbit noi anul trecut ca poate ne vedem la o cafea, dar nu ne-am prea potrivit :);

Fondation Beyeler e si foarte aproape de unde locuiesc si avand in vedere faptul ca e deschis si duminica, vizitarea expozitiei mi se pare un mod foarte placut de petrecut o duminica dupa-amiaza.

O zi buna!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Iun 2011 3:36 pm 
Neconectat
Admin

IulianaW scrie:
Salutare,

spuneti-mi si mie cand mai mergeti la expozitie, va rog;
Ana, am mai vorbit noi anul trecut ca poate ne vedem la o cafea, dar nu ne-am prea potrivit :);

Fondation Beyeler e si foarte aproape de unde locuiesc si avand in vedere faptul ca e deschis si duminica, vizitarea expozitiei mi se pare un mod foarte placut de petrecut o duminica dupa-amiaza.

O zi buna!

Buna Iuliana

Maine- joi 23 iunie- merg la Basel. :) La mine in canton este zi libera - Fronleichnam- si profit de ocazie sa vizitez expozitia.
(in weekend-uri nu reusesc sa ajung- toate-s ocupate ;)) .... Daa... era frumos intr-o duminica...)

Ana nu poate veni... daca vrei (si poti) sa vii maine, da-mi un MP.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 6:51 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:
Maine- joi 23 iunie- merg la Basel.

Si, ceva impresii / poze / invitatii / etc etc ?? :mrgreen:

Cum a fost ? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 7:39 pm 
Neconectat
Admin

Va recomand si eu sa nu pierdeti acest eveniment cultural. Din pacate nu mi s-a permis sa fac poze... dar am "piscat" cateva fotografii cu telefonul mobil /fara blitz. :-$
Ce sa va spun in plus fata de Ana? S-au reunit lucrari ale lui Brancusi de la muzee din New York, Paris, Houston cat si din colectiile personale ale diversilor colectionari. (doua dintre lucrari au fost aduse din apropiere - ca sa zic asa- fiind expuse permanent in Elvetia la muzeele din Winterthur, respectiv Zurich)
In afara de sculpturi de marmură si bronz, am vazut exponate din lemn, din ciment si ipsos.
Daca intereseaza am sa scriu tot ce este expus.... :)
Am vazut fotografii vechi facute in atelierul lui Brancusi si in unele apar si Aceste sculpturi care acum- dupa 100 de ani- sunt expuse Aici si arata atat de frumos!
Imagine

In mod deosebit m-au emotionat:
-Domnişoara Pogany II in marmura si Domnişoara Pogany II in bronz
-Negresa blonda in marmora/ si in bronz

Dar cel mai mult mi-a placut Tête d'enfant endormi / Portrait de George in marmura:

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 7:44 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:

De la Serra: Cateva denumiri... daca mai vrei mai am. :mrgreen:

Olson - asta mi-a placut. Eeee..... deosebita. :)

Apoi:
The Consequence of Consequence
Floor Pole Prop
Right Angle Prop
Horizontal Sign Board Prop
House of cards

Belts - deci nu am inteles nimic: credeam ca sunt hamuri.... neee. :-ss Niste "chestii" din cauciuc vulcanizat si una din ele avea un tub neonic. No, ce sa mai.... arta domnule!
Asa aratau:
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 7:48 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:
Daca intereseaza am sa scriu tot ce este expus....
Am vazut fotografii vechi facute in atelierul lui Brancusi si in unele apar si Aceste sculpturi care acum- dupa 100 de ani- sunt expuse Aici si arata atat de frumos!

Sigur ca intereseaza, macar la tine se simte pasiunea pentru ceea ce povestesti :)
Si daca asteptam relatarile oficiale...cand le citim, daca apar, te apuca somnul :D

EX:
http://bern.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=126845

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 6:28 am 
@Adela: Belts-urile alea or fi intergalactice...sau, de ce nu, hamuri de licoarne? ;)

Emotionante, intr-adevar, exponatele Brancus-iene... :-bd

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 9:52 am 
Poate pana pe 21.08 imi voi face si eu timp sa ajung, n-as vrea sa ratez o expozitie Brancusi. Cand te gandesti ca operele sale sunt imprastiate in cele patru zari, parca ar fi bine sa profitam de sansa de a vedea macar o parte din ele, cat sunt pe-aproape. :)
http://www.artcyclopedia.com/artists/br ... antin.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 10:29 am 
Neconectat
Admin

Am gasit pe youtube: (ideea mi-a venit vazand linkul lemonei_cake :-bd )
Constantin Brancusi si Richard Serra, un tur al expozitiei:

(daca aveti intrebari va sunt ghid :ymhug: )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 4:36 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell multumim pt imagini si relatare, si da am o nelamurire, ai idee ce a vrut "artistul" sa transmita prin acei pereti de...fier sau beton habar nu am, am vazut clipul si cei ce trec pe langa el, par la fel de nedumeriti ca mine :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 26 Iun 2011 8:41 am 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
Adell multumim pt imagini si relatare, si da am o nelamurire, ai idee ce a vrut "artistul" sa transmita prin acei pereti de...fier sau beton habar nu am, am vazut clipul si cei ce trec pe langa el, par la fel de nedumeriti ca mine :D

Faptul ca are sculpturi mai neobisnuite ne face sa discutam mai mult despre Serra decat despre Brancusi. Ceea ce m-a impresionat totusi la Richard Serra este ca sculpturile lui care sunt din otel -si au zeci/poate sute de tone- nu sunt sustinute de ceva! Greutatea fiecareia se auto-anuleaza prin echilibru perfect. (prin calcularea centrelor de greutate). Impresia transmisa? Serra tine sa precizeze ca nu exista un anume fel, un mod `corect` de a-i aborda sculpturile: „Sculptura asta nu se afla aici ca sa te invete ceva. E experienta ta si ce ganduri iti starneste, asta e participarea ta privata la aceasta lucrare”.
(am tradus din pliantul expozitiei ce il am acasa).
Asadar: vizitati expozitia. :)

Si apropos de vizitat:

:!: daca mergeti cu trenul exista ofera din partea SBB valabila pana pe 31 iulie: 10% ermässigte Bahnfahrt, Transfer und Eintritt

:!: Apoi pe 5 august intre orele 18 – 20, persoanele sub 25 de ani au intrarea gratis, iar ceilalti platesc intrarea cu 5 franci mai putin.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 8:08 am 
Neconectat
nou venit

Adell, cat costa expozitia, de curiozitate?

Eu imi pastrez momentul, sa ma bucur pe deplin, avand in vedere ca expozitia tine pana in august si ca locuiesc aproape.

Asadar, daca mai e cineva care n-a vizitat-o (sau vrea sa o mai vada o data), poate ne sincronizam pana la urma :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 9:14 pm 
Neconectat
Admin

Iuliana, as fi venit cu draga inima cu tine la expozitie,dar asa cum a spus si Adela, nu am timp deloc (plec in weekend in concediu). Intrarea e daca-mi amintesc bine 25 CHF.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 21 Aug 2011 7:20 am 
Neconectat
Admin

Astazi e ultima zi. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]