Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 10:16 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Herta Müller
MesajScris: Lun, 18 Iul 2011 9:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

O discutie realizata de SRF in ianuarie 2011 cu Herta Müller, care a fost redifuzata ieri. Impresionant, ea descrie o Romanie tragica, pe care eu nu o cunosc din experienta personala...cite realitati complet diferite pot exista in acelasi timp!
Din pacate in germana, dar ce frumos si ce precis foloseste limba....mare talent!

http://www.videoportal.sf.tv/video?id=e ... 2dde443b4e

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Herta Müller
MesajScris: Mar, 09 Aug 2011 9:14 pm 
Neconectat
nou venit

Multumim de link!

Pentru cei interesati, un interviu interesant, controversat cu Herta Muller in dialog cu Liiceanu, in romaneste http://www.youtube.com/watch?v=dC2xXcY-z3w

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 12:29 pm 
Genial..."Patria este ceea ce nu suporti si nu poti sa lasi...nu poti sa lasi din cap", "Tampita de patrie vine cu tine..daca nu vrei.."..

Multumim pt. link, Catarzis. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 3:48 pm 
Stima pentru doamna Muller dar recunosc, cu oarescare tristete, ca mi-e greu sa o urmaresc vorbind! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 5:39 pm 
Pacat. Mie mi se pare foarte plastica exprimarea ei in lb. romana.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 5:57 pm 
Da! Plastic(A) e! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 8:39 pm 
Neconectat
nou venit

A emigrat totusi in Germania in 87...Eu am fost incantata ca nu s-a distantat si mai mult de limba romana si de Romania in sine...Ar fi avut motive, luand in considerare prin ce au trecut si ea si familia ei in Romania comunista.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 7:53 am 
Eu nu îi neg valoarea ca scriitor... Ziceam doar că, mie personal, mi s-a părut greu și obositor de urmărit, de aceea am lăsat baltă filmarea respectivă, după prima ei idee... :)

Poate când oi avea neuronul mai odihnit... oi înțelege-o altfel...

Și ca idee... Și Cioran a fost plecat din țară o eternitate... dar parcă bâjgâia mai bine... Am văzut chiar un interviu unde a refuzat să vorbească românește fiindcă, zicea el, nu își mai asumă cuvintele românești...deh, le-a uitat, omul!...
În fine, Cioran era space de felul lui... Eu îi ador scriitura dar recunosc că ...are buba! :p Nobody's perfect!

Eu nu critic! Să mă înțelegeți bine... Ziceam doar că... poate ar fi fost bine ca pe lângă H. Müller și G. Liiceanu să fi fost și un traducător... ;;)

PS. Fiindcă, mea culpa, nu am reușit să văd materialul până la capat, știți cumva dacă a fost tradusă cartea și în română?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 8:14 am 
Te referi la "Regele se-nclina si ucide"? Da, sigur (am citit-o acum ceva vreme, prin prisma ei am realizat complet cat de oribila a fost dictatura comunista). De fapt, cred ca i-au fost traduse in lb. romana toate cartile. Eu nu cred ca poate fi facuta o paralela intre Cioran Si Herta Muller, simplu pt. ca Herta Muller a crescut cu lb. germana ca lb. materna, intr-un satuc svabesc foarte conservator. Ea insasi zicea ca abia atunci cand a mers la liceu, in Timisoara, a iesit "in lume".
Despre Cioran, ce sa zic, a scris si in romana, ma refer la scrierile de inceput, si in franceza, mi s-a parut o chestie fireasca la el. La urma urmei, e cunoscut mai ales prin faptul ca ramane unul dintre "frumosii straini" ai Frantei.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 8:23 am 
Lemon, mă refer la cartea premiată pentru că - cu rușine recunosc - nu am auzit de această scriitoare până la medizarea făcută din cauza premiului...

ȘTIU ce înseamnă să stâlcești limba după statul în străinătate... și mi s-a întâmplat și mie (cum am mai scris la topicul cu pricina), după DOAR un an de Elveția... E interesant doar de adăugat că deși oral, o stâlceam...scriitura mi-era corectă...

Trebuie să mă uit să văd de unde e originară H.M...că dacă am înțeles eu bine e de prin zona mea...

Oricum... dacă ai cartea prin bibliotecă, nu faci un pustiu de bine cu un împrumut? Dau la schimb, ce vrei! :p Asta când oi apuca să deschid cartoanele care încă dorm prin boxă...

Despre Cioran... tre să deschidem alt topic... cărțile lui...mi-au fost, toate, cărți de pernă! Evident, în tinerețe.. Un debil frumos... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 11:54 am 
Sigur, Abra, numa' sa o recuperez de pe unde e data cu imprumut. :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]