Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 8:56 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cartea-anului-elvetia
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 4:29 pm 
Neconectat
nou venit

http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-107 ... lvetia.htm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cartea-anului-elvetia
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 4:42 pm 
Multumim SMS! :)
Noi aflasem deja: http://www.casa-romanilor.ch/catalin-do ... preis-2011

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 2:34 pm 
Marturisesc ca nu auzisem de acest scriitor pana sa citesc despre el, pe ici, pe colo, pe site-ul asta. Sper sa poti citi cartea premiata (si mai sper ca nu e un altfel de..Paulo Coelho).
No, pt. ca primesc de ceva vreme acasa Tages Anzeiger am dat de articolul asta
http://www.tagesanzeiger.ch/kultur/buec ... y/24114236

In editia online poti citi si comentarii, si iaca ce comentariu am vazut. Mah, deci prostia chiar nu are limite???? Na uite ca loveste in plin si in "minunile" elvetiene. Vreau sa cred ca elvetianu' mediu nu e atat de imbecil, iar comentariul de mai jos e doar un (alt) accident pe internet. :((

Jules Mari
20.11.2011, 13:37 Uhr
Melden
2 Empfehlungen Auf Facebook posten
Ein gefundenes Fressen für Verschwörungstheoretiker: zum 3. Mal in Folge bei der erst 4. Verleihung erhält ein Autor mit Migrationshintergrund den SCHWEIZER Buchpreis...

Citat:
Ist die Literaturszene von Ausländern unterwandert?
Und das Publikum auch?
Werden die bald auch den Bundesrat übernehmen?
Haben sie uns alle zu Analphabeten gemacht?

In final, felicitari autorului! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 2:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Und das Publikum auch?

Raspuns: JA, draga.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 3:32 pm 
Neconectat
membru de bază

sorinbun scrie:
luminita scrie:
Und das Publikum auch?

Parca-i fi din UDMR :D

Si daca-s frustrati ce ? Noi n-am fi daca "alt" concetatean al Romaniei ex un ungur :D ar primi un astfel de premiu ? Elvetienii au si ei domeniile lor unde au destule premii, in literatura insa acum e "valul" gen "povesti din estul europei, din timpul lui bunicul". E o moda, atat. Frustrarea e normala si chiar sanatoasa, doar asa poate se vor "ambitiona" si ei mai mult :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 3:36 pm 
sorinbun scrie:
luminita scrie:
Und das Publikum auch?

Poftim?!? :?: :?: :?:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 3:44 pm 
GIN scrie:
sorinbun scrie:
luminita scrie:
Und das Publikum auch?

Parca-i fi din UDMR :D

Si daca-s frustrati ce ? Noi n-am fi daca "alt" concetatean al Romaniei ex un ungur :D ar primi un astfel de premiu ? Elvetienii au si ei domeniile lor unde au destule premii, in literatura insa acum e "valul" gen "povesti din estul europei, din timpul lui bunicul". E o moda, atat. Frustrarea e normala si chiar sanatoasa, doar asa poate se vor "ambitiona" si ei mai mult :)

Ei..nah. Eu n-as fi frustrata, dimpotriva, mi s-ar parea/confirma ca suntem o societate normala, pt. ca "permitem" si minoritatilor dreptul la aceleasi aspiratii, ambitii, realizari. Si inca ceva, un lucru esential: romanul e scris in lb. germana, dl. Florescu e scriitor roman de lb. germana..mah, eu m-as simti mandra si magulita ca altu', un strain, scrie in limba "mea". Nu, eu vad reactia asta ca pe ceva extrem de stupid, si tare mi-e teama ca atitudinea asta e...prevalenta. Adicatelea, am constatat ca esti mai simpatic daca pari mai..."simplu". :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 3:57 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Ei..nah. Eu n-as fi frustrata, dimpotriva, mi s-ar parea/confirma ca suntem o societate normala, pt. ca "permitem" si minoritatilor dreptul la aceleasi aspiratii, ambitii, realizari. Si inca ceva, un lucru esential: romanul e scris in lb. germana, dl. Florescu e scriitor roman de lb. germana..mah, eu m-as simti mandra si magulita ca altu', un strain, scrie in limba "mea". Nu, eu vad reactia asta ca pe ceva extrem de stupid, si tare mi-e teama ca atitudinea asta e...prevalenta. Adicatelea, am constatat ca esti mai simpatic daca pari mai..."simplu".

Lemon, te contrazic :)

1. tocmai de aia e frustrant ! ( fraza subliniata!)
2. limba germana nu e "limba lor" ( la elvetieni aluzie )
3. cu toate astea scriitori elvetieini au participat la concurs, si surpriza nu e,i ci un vorbitor nativ de "alta" limba castiga :)

Frustrarea intodeauna e stupida, aici iti dau dreptate, dar oare nu se intalneste ea si la boieri si la oieri ? :)

p.s o analogie poate fi facuta cu poarlamentarii din UDMR care vorbesc ei romana dar parca nu ca la "mama acasa" . Daca ar scoate unul din ei si-o carte premiata in limba "mea" materna, pe unii, iar apuca gaia :)) - pe mine nu :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 4:06 pm 
Neconectat
membru de bază

Oamenii superiori nu se coboara la nivele inferioare. Nu pentru ca nu ar putea, ci pentru ca nu au nevoie :)

Asta cu referire la "mandria" pomenita de tine. Nu mai tin minte numele altui premiat Nobel al literaturii cu o carte in limba engleza, limba ce nu-i era nativa. Intrebat cum de a putut realiza un astfel de rezultat a marturisit ca el percepe limba engleza in absolut toate detaliile ei. Nativul, nu sta sa analizeze diversele conotatii ale unei fraze, sau ale unui cuvant intr-un anume context.

Concluzie, sigur ca ai dreptate cand spui ca am putea fi mandrii si noi si ei de un astfel de rezultat, dar de....frustrarea face gauri acolo unde nu-i necesar :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 4:30 pm 
GIN scrie:
Oamenii superiori nu se coboara la nivele inferioare. Nu pentru ca nu ar putea, ci pentru ca nu au nevoie :)

Asta cu referire la "mandria" pomenita de tine.

O.K., da' o reactie tot "trebuie" sa ai. Si parca mandria asta e preferabila frustrarii. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 4:44 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
GIN scrie:

Asta cu referire la "mandria" pomenita de tine.

O.K., da' o reactie tot "trebuie" sa ai. Si parca mandria asta e preferabila frustrarii. :)

Da, mandria ar fi preferabila, dar slabiciunile oamenilor doar Domnul le intelege :)

Pe de alta parte, acum am citit cu atentie si articolul, care de altfel este pozitiv, si comentariul cu pricina , la care am vazut acum un raspuns foarte calm, obiectiv si rational:

2 Kommentare
Jules Mari
20.11.2011, 13:37 Uhr
Melden
2 Ein gefundenes Fressen für Verschwörungstheoretiker: zum 3. Mal in Folge bei der erst 4. Verleihung erhält ein Autor mit Migrationshintergrund den SCHWEIZER Buchpreis...
Und das Publikum auch?
Antworten

Lukas Rau
21.11.2011, 07:54 Uhr
Melden
3 Ich denke mal, die haben einfach mehr zu erzählen, als wir hier in der geschützten Werkstatt :-)

Ceva totusi mi-a atras atentia, anume paragraful asta:

Der Schweizer Buchpreis war 2008 vom Schweizerischen Buchhändler- und Verlegerverband SBVV in Zusammenarbeit mit der LiteraturBasel geschaffen worden, um der Schweizer Literatur zu mehr Beachtung zu verhelfen. Alle ausgezeichneten Werke verzeichneten in der Folge des Schweizer Buchpreises einen markanten Anstieg an Verkäufen.

Pana acum au castigat doar "strainii" premiul :) ciudat nu ? Poate ca sa isi asigure "clientela" ?
Habar nu am, nu am citit cartile nci unuia din ei deci nu ma bag in discutii despre calitate :)

Apropo de Mafia pomenita in alt topic, si in domeniul editurilor cam tot aia se intampla :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 5:02 pm 
Neconectat
membru de bază

Pentru cei ce stiu germana de citit si aceste articole, asa se face ceva mai multa....lumina ;)

http://www.tagesanzeiger.ch/kultur/buec ... y/14514372

"Denn anders als der Schillerpreis, der in einem Lebenswerkpreis auf- und untergehen kann, hat das BAK für den Schweizer Buchpreis keine Verwendung. Als nationales Amt (es gehört zum EDI Didier Burkhalters) muss das BAK alle Landessprachen berücksichtigen, ein neuer nationaler Literaturpreis muss gewissermassen viersprachig sein. Der Schweizer Buchpreis, so Franziska Burkhardt, ist eben nur ein Deutschschweizer Buchpreis."

Cu alte cuvinte acest premui este limitat la zona germanofona a Elvetiei. Premiu ce este suportat de editura nu de Bund. :)( privat Finanzierung.)

Der Schweizer Buchpreis bleibt bei all diesen Plänen aussen vor. «Das Projekt wird nicht bestehende Literaturpreise unterstützen», heisst es im Papier des BAK. Wird der privat finanzierte Schweizer Buchpreis im immer härteren Kampf um Sponsorengelder und angesichts der finanziell übermächtigen Konkurrenz aus öffentlichen Kassen untergehen?

Pe de alta parte, aici si un aspect pozitiv:

http://www.tagesanzeiger.ch/kultur/buec ... y/17197635

Vor einigen Jahren wurde die Schweizer Literatur totgesagt, in einem Feuilleton-Leitartikel der «Frankfurter Allgemeinen Zeitung», einem intellektuellen Leitmedium. Die Begründung: Seit langem habe kein Schweizer Autor mehr jenseits der Landesgrenzen einen grossen Preis bekommen. In der deutschen Literatur, zu der die Schweizer ja gehört, spiele sie keine Rolle mehr.

usw :)

Concluzia mea:

felicitari autorului, cu atat mai mult ca e roman, dar eu nu-mi pun de asta "poalele-n cap"! ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 5:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Si ultima remarca, anul trecut, castigatoarea premiului elvetian a fost si castigatoarea premiului german :) Tema :

In dem Roman geht es um die Geschichte einer ungarischen Familie aus der serbischen Vojvodina, die in die Schweiz übersiedelt und sich dort eine Existenz in der Gastronomie aufbaut. In der Begründung der Jury heisst es: «Was als scheinbar unbeschwerte Balkan-Komödie beginnt, wenn die Familie mit einem klapprigen braunen Chevrolet die sommerliche Reise in die alte Heimat antritt - darauf fallen bald die Schatten der Geschichte und der sich anbahnenden jugoslawischen Kriege. So gibt das Buch ‹Tauben fliegen auf› das vertiefte Bild eines gegenwärtigen Europa im Aufbruch, das mit seiner Vergangenheit noch lang nicht abgeschlossen hat.»

Cu alte cuvinte editura a prins "pulsul" cititorilor si....recompenseaza pe masura :)

http://www.tagesanzeiger.ch/kultur/buec ... y/29292398

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 5:41 pm 
GIN scrie:
Concluzia mea:

felicitari autorului, cu atat mai mult ca e roman, dar eu nu-mi pun de asta "poalele-n cap"! ;)

Of Doamne. Da' cine-si pune poalele in cap??? Departe de mine impaunarea cu merite care nu-s ale mele, asa cum departe de mine asumarea unei vini colective pt. faptele comise de tot felul de derbedei din Romania, deveniti "celebritati" in afara.
Remarcam numai, surprinsa si cu tristete, ca "bigotii" nu se tin deoparte nici de la a comenta evenimente culturale (de regula sunt zeci de comentarii la articole pe tema emigranti delincventi si alte prostioare), pana si aici exista frustrari de tipul "strainii astia".

P.S. Cred ca o sa iau o pauza. :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 6:09 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Of Doamne. Da' cine-si pune poalele in cap??? Departe de mine impaunarea cu merite

Era doar o metafora ce incerca sa exprime "extazul" momentului ": a castigat premiul"...!

Metafora fara nominalizare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 6:23 pm 
GIN scrie:
lemon_cake scrie:
Of Doamne. Da' cine-si pune poalele in cap??? Departe de mine impaunarea cu merite

Era doar o metafora ce incerca sa exprime "extazul" momentului ": a castigat premiul"...!

Metafora fara nominalizare.

O.K., am inteles. Crezusem, pt. o clipa, ca faci si tu greseala de a-ti subestima "convorbitorul", nici mie nu-mi sunt caracteristice extazierile de genu'. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 8:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sefa mea mi-a spus ca a auzit despre premiu si ca vrea sa cumpere cartea! :hoo: Am fost asa mandra de parca l-as fi castigat eu :pirate: !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 10:19 pm 
princessduck scrie:
Sefa mea mi-a spus ca a auzit despre premiu si ca vrea sa cumpere cartea! :hoo: Am fost asa mandra de parca l-as fi castigat eu :pirate: !

...o sa-ti treaca(din fericire).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 10:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

:hum:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]