Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 11:04 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gheorghe Zamfir in concert. 21 martie 2012
MesajScris: Dum, 11 Mar 2012 12:55 pm 
Neconectat
Admin

Imagine

http://www.casa-romanilor.ch/concert-gh ... eneva-2012

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: 21 Martie, Geneva, concert extraordinar Gheorghe Zamfir
MesajScris: Mie, 21 Mar 2012 8:41 am 
Postez din nou aceasta informatie pentru doritori, am constatat ca postarea initiala a disparut.

Pentru cei care doresc sa vina la concertul Gheorghe Zamfir din Geneva, maine 21 martie, inca puteti sa faceti rezervari la:
Fondation Martin Bodmer
Telefon 076 345 80 76
pierrevincent@concertus.ch

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Gheorghe Zamfir in concert. 21 martie 2012
MesajScris: Mie, 21 Mar 2012 10:47 am 
Mersi, dar este totusi si o intalnire!!!! pentru a merge la un concert ca si celelalte din sectiune si care putea fi mai bine vizualizata la sectiunea intalniri.

In sfarsit m-am dumirit de ce mi-au disparut postarile: prima a fost stearsa si comprimata doar la un afis fara nici un detaliu si completari in romaneste asa cum a fost initial, si postat sub un alt user, desi eu am fost cea care a adus aceasta informatie de la bun inceput, este creditul meu. Nici macar nu am primit nimic in privinta asta drept notificare desi cred ca era demn de acest portal sa fi primit.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Mar 2012 10:59 am 
Neconectat
membru de bază

Ruxandra.Balea scrie:
Mersi, dar este totusi si o intalnire!!!! pentru a merge la un concert ca si celelalte din sectiune si care putea fi mai bine vizualizata la sectiunea intalniri.

In sfarsit m-am dumirit de ce mi-au disparut postarile: prima a fost stearsa si comprimata doar la un afis fara nici un detaliu si completari in romaneste asa cum a fost initial, si postat sub un alt user, desi eu am fost cea care a adus aceasta informatie de la bun inceput, este creditul meu. Nici macar nu am primit nimic in privinta asta drept notificare desi cred ca era demn de acest portal sa fi primit.

Buna Ruxi :)

nu vreau sa par ca ma "amestec" dar am urmarit de la inceput postarile referitoare la acest concert pentru ca ma intereseaza, din pacate astazi 21.03 (si nu maine! ) nu pot ajunge la concert :(

Frumos gestul tau de-a posta tu prima data acest eveniment pe CR- FB in 10.03, nu am inteles insa de ce cu acele multe semne de exclamare fara nici o explicatie in plus ?! O notificare ar fi fost necesara totusi :) :

Ruxi Balea
‎!!!!!!!!

Zamfir le roi de la flûte de pan et Christiane Gugger, piano
Mittwoch, 21. März um 20:30
Gefällt mir · · Teilen · 10. März um 20:37 in der Nähe von Seebach

Adela a postat apoi pe forum anuntul in 11.03. Urmat de postarea de catre tine pe CR la stiri.
Pe forum, la intalniri, a fost postata de tine ieri doar actualizarea anuntului. Unde scriai ca se mai pot rezerva bilete :) Acea postare a disparut urmand ca astazi sa fie, dupa ce ai rescris-o tu, mutata in topicul initial din cultural.

Poate pare ciudat ca stiu tot ce misca in FB-Forum si Site CR dar am o slabiciune: sunt fidela site-ului ! Alte pagini, site-uri grupuri si grupulete nu au ajuns inca la calitatea si prezenta casei-romanilor, deci nu-mi pierd timpul prin a le citi, da idei sau alte activitati asemenea.

Nu fi suparata, nu ai de ce-ti cere stergere de cont, astept cu mare drag poze sau o relatare de la concertul de astazi unde vei merge :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Mar 2012 11:08 am 
Nu am timp sa stau pe un forum sa ma asigur mereu ca ceea ce am scriu mai e sub aceeasi forma pe care am lasat-o. Si chiar si asa, daca as fi postat ceva asemanator as fi mentionat cel putin sub o forma sau alta persoana care se ocupa la fata locului ca "intalnirea" cu cei care vin prin intermediul portalului sa decurga bine.

Daca mai am informatii interesante o sa trimit ponturile oricum webmasterului si cu asta basta. Nu am energie si nici timp pentru nimicuri de genul asta :)

Off topic: suna-ma cand ai un pic de timp, tre sa iti dau niste vesti importante, te pup si te admir ca rezisti pe baricade.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 9:04 am 
Neconectat
nou venit

Se pare ca Geneva e mult mai ieftina decat Zürich.....diferenta de 25 Fr....dar e adevarat...nu mai este concert caritabil pentru orfanii din Romania care.din cate am vazut din modestul raport,nu au primit nici un ban din cei stransi.
Am citit si minunatul articol scris despre cat de inaltator a fost concertul.Cred ca nu am fost la acelasi concert.Nu neg...a fost si ramane un mare artist...dar si-a cam pierdut suflul...norocul a fost ca mai mult s-a vorbit decat s-a cantat.
Dar la romani merge....la noi merge oricum si orice.

diana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:26 pm 
Neconectat
membru de bază

diana_salcianu scrie:
Nu neg...a fost si ramane un mare artist...dar si-a cam pierdut suflul

nu stiu de ce am citit: "..si-a pierdut sulul" ... =)) E o gluma, luati-o ca atare :)

Diana, din cate am inteles de la Gabriel, cel care a fost acolo la concert cu miere, s-a strans o suma destul de buna pt Andrada, fetita de 17 ani bolnava de leucemie...Cred ca intentia conteaza mai mult decat daca pana la urma s-a ajutat un bebelus sau o adolescenta bolnava grav.

Ti-am raspuns aici pentru ca am vazut mesajul tau de pe site-ul Hoffnung für Morgen si dupa cum ai vazut poate in Profil m-am implicat si eu alaturi de Gabi, nu la Zamfir dar la alte intalniri.

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:37 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Cred ca intentia conteaza mai mult decat daca pana la urma s-a ajutat un bebelus sau o adolescenta bolnava grav.

?!? /:) oare asa ar zice si adolescenta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 7:25 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
Cred ca intentia conteaza mai mult decat daca pana la urma s-a ajutat un bebelus sau o adolescenta bolnava grav.

?!? /:) oare asa ar zice si adolescenta?

Logic ca nu!

Problema este ca, in anuntul cu Zamfir a fost anuntat ca o parte din venituri vor ajunge la Asociatia ador copiii cred (oricum cea cu bebelusii abandonati in Romania) dar se pare ca nu s-a ai donat nimic, - sper sa nu gresesc, daca gresesc vor corecta organizatorii- dar in schimb s-a strans o suma de 680 chf pentru Andrada. Asta este ceea ce Diana a "reclamat" pe site-ul "Hoffnung für morgen" ca sa se inteleaga de unde vine dialogul...

Inteleg si punctul ei de vedere, poate acesta a fost motivul pentru car a participat la Zamfir, sa ajute indirect acelor copii, dar incercam sa-i spun Dianei ca totusi cuiva tot s-a ajutat, acelei fete bolnave de leucemie. Adevarat ca nu din banii de pe bilet ci din donatii facute acolo spontan de spectatori. Asta stiu de la Gabriel, cel care se ocupa de Andrada ( ma refer la suma de bani primita pt Andrada). Restul informatiilor clare despre "redirectionarea" banilor din biletele vandute nu le pot da decat organizatorii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 9:34 am 
Neconectat
nou venit

nu am reclamat ci am remarcat....e o mica diferenta sa zicem....cat despre comentariul la adresa lui gheorghe zamfir...imi pare rau ca m-a luat gura pe dinainte....nu am eu dreptul sa emit pareri despre artist...
dar organizarea concertului a lasat de dorit...daca ai participat si te-ai simtit lezata...e problema ta
nu toata lumea trebuie sa fie de aceeasi parere cu tine
partea cealalta....cu donatiile...este exact asa cum am spus...nimic despre orfanii de pe afis
nu sunt impotriva banilor donati andradei.....am si eu copil...dar asta este CU TOTUL ALTCEVA....chiar tu ai spus-o....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 10:59 am 
Neconectat
Admin

Nu au fost definitivate cheltuielile (si bugetul final al) concertului, asa ca nu se stie inca exact daca organizatoarea a iesit pe plus sau pe minus.

Cand e clar lucrul asta, va fi facut public un scurt raport.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Mar 2013 8:53 pm 
Neconectat
Admin

Raportul de care vă spuneam

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Mar 2013 9:46 pm 
Neconectat
nou venit

Cosmin scrie:

Foarte transparent, mulțumim Cosmin și bravo Ruxi !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 31 Mar 2013 1:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

1000 de franci chiria biserica si 1000 de franci chiria pian, este mai mult decit exagerat...mi se pare doar mie asta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 31 Mar 2013 9:31 pm 
Neconectat
membru de bază

sorinbun scrie:
1000 de franci chiria biserica si 1000 de franci chiria pian, este mai mult decit exagerat...mi se pare doar mie asta?

Daca pretul a fost facut pt o zi proba plus o zi concert imi pare foarte fair in centrul Zürich ului :)

In rest da...foarte transparent...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Apr 2013 9:21 am 
Neconectat
tânără speranţă

ok...tocmai vroiam sa ma ofuschez, sa protestez, sa-i trimit o scrisoare la Papa...sa cer banii inapoi, etc...dar, o las balta romaneste.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Apr 2013 10:43 am 
Neconectat
membru de bază

sorinbun scrie:
ok...tocmai vroiam sa ma ofuschez, sa protestez, sa-i trimit o scrisoare la Papa...sa cer banii inapoi, etc...dar, o las balta romaneste.

Hai mai Sorine ca au un Papa cumsecade acum...:)

Stiu ca unora nu le place ca arunc priviri in curti straine....dar na...am si eu slabiciunile mele :D

Asa ca:

1. Ori Biserica cam "smechereste" unii oameni poate pe principiul "lasa ca-i strain,nu stie el"...! Ceea ce Nu este corect si daca unii din tabara lor( elvetiana-prin reclamatii!) reactioneaza, avem si noi dreptul sa reactionam! X(

Cel Putin pana acum asa reiese din raportul publicat si din comaentariul adaugat.

2. Ori a fost o greseala de tipar, dar optiunea asta e greu de crezut din moment ce a fost confirmata in comentariul Ruxandrei de la raport:

"Trimis de Ruxi.Balea Sâm, 30/03/2013 - 11:48pm.

Nu doar 1000 de chf, ci 1000 biserica plus inca aproape 1000 inchirierea pianului din biserica, de care mi s-a mentionat dupa ce am fixat data ca si pentru folosirea lui trebuie platit. Nu intereseaza pe nimeni despre ce fel de eveniment este vorba. Mi-au raspuns, la cererea mea de a reduce macar pretul avand in vedere ca e cu scop caritabil, citez: "Mietpreisreduktionen sind bei uns nicht üblich".
:-\

3. Ori.... ! :(

Cert este ca pretul salii este publicat foarte transparent pe pagina online a bisericii:

Kirche St. Peter
Geeignet für Konzerte
Kirchenschiff ca. 500 Plätze, Empore ca. 140 Plätze
Grundgebühr inkl. 1 Probe Fr. 530.–
Beleuchtung und Klimaanlage Fr. 70.–
Heizung vom 1.10. bis 15.5. Fr. 60.–
Orgel- oder Positivbenützung inkl. 1 Probe am gleichen Tag Fr. 200.–
Für jede weitere Probe wird noch einmal die Grundgebühr von Fr. 530.– verrechnet.
Für reine Orgel- oder Positivproben wird eine reduzierte Gebühr von Fr. 100.– verrechnet.

http://www.st-peter-zh.ch/045_lokalvermietung.html

Ar mai fi fost posibilitatea sa fie vorba de alta biserica? :-\ Dar...totusi este vorba de ea!

8. März (Freitag), 20.00 Uhr, Eintritt
Panflötenkonzert mit Klavierbegleitung
Gheorghe Zamfir (Panflöte) und Christiane Gügger (Klavier)

http://www.st-peter-zh.ch/044_fremdveranstaltungen.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Apr 2013 12:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

propun sa trimitem o scrisoare (la sef) cu cerere de culanta avind in vedere scopul pentru care a fost inchiriata biserica si restul.
desigur ca banii returnati (daca vor exista) ii consideram donatie din partea lor si vor fi adaugati celor obtinuti pentru binefacere. cred ca daca mai obtinem citeva sute de francuti n-ar fi rau.
m.ar bucura sa semnam cit mai multi aceasta scrisoare pe care te rog sa o formulezi tu Giorgia daca se poate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Apr 2013 12:17 pm 
Neconectat
membru de bază

Sorine nu pot cere reducere pana nu clarific diferenta de pret.

Am trimis deja mail la persoana responsabila prin care solicit clarificarea situatiei.

Daca raspunsul este cel pe care l asteptam - poate au gresit la calcule - sunt convinsa ca vor accepta ca diferenta sa fie donata copiilor din RO.

Voi face acea propunere in forma pe care ai propus o tu.

Astept mai intai raspunsul la mail. Iti voi da FW.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Apr 2013 6:51 pm 
Neconectat
membru de bază

In ciuda faptului ca eu cred pana in maduva oaselor in corectitudinea elvetienilor, am fost confruntata, nu rareori, cu o atitudine absolut "neclara" din partea unor instituii elvetiene atunci cand a fost vorba de romani sau alti straini. Acesta a fost unul din motivele care m-au determinat pe mine si colegii mei sa punem pe picioare A.R.E.I. Uneori chiar se pot evita anumite asa zise "Zuschlag-uri" daca ai pe cineva cu care sa te sfatuiesti cum e mai bine sa procedezi cand trebuie sa inchei un contract, fie de inchiriere al unui apartament sau chiar al unui local.

Din schimbul de mail avut pana acum cu "Seful" pomenit de tine Sorin, deci cu Sigrist-ul bisericii...am ajuns la concluzia ca ceva nu e chiar asa cum posteaza ei pe site-ul lor. Informatii concrete EU lui nu-i cer, pentru ca nu sunt eu organizatorul, am intrebat doar de ce apare aceasta discrepanta intre suma publicata aici pe CR si pretul postat de ei pe pagina lor (incl taxele aferente) in virtutea faptului ca avem si noi (A.R.E.I) in plan organizarea unui concert asemanator de Ziua Romaniei.

Daca organizatorul concertului are dovezi clare ca suma ceruta final nu corespunde ofertei initiale, atunci ideea ta de a incerca recuperarea unei anume sume nu ar fi rea deloc. Dar asta nu decid eu sau tu ci partea implicata, adica organizatorul concertului Gheorghe Zamfir.

Suma da, este foarte mare, din pacate....:( ( 1000 sala plus 1000 pianul)

Pe viitor, recomand oricui intentioneaza sa organizeze astfel de evenimente, sa incheie o clauza clara ca NU vor aparea "costuri" ne mentionate in contractul aferent, deci Initial. Altfel riscati sa va puna Zuschlag si pe aerul pe care-l respirati in acea cladire! :snif:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 05 Apr 2013 1:11 pm 
Neconectat
nou venit

Mult succes dragilor. Factura este 800 chiria plus cheltuielile de intretinere care, mi s a comunicat ca sunt in total de in jur de 1000. Am incercat, v -am spus ce raspuns s-a primit, la ei nu se practica.

M -as bucura sa reusiti totusi desi am mari indoieli nu doar asupra reusitei dar cu atat mai mult a scopului vostru adevarat. Va asigur ca nu am ramas cu profit. Cine a organizat in trecut asa ceva si are idee ce a fost in sala isi poate da seama cu ochiul liber.

Sorin, te invit cand ma voi intoarce din Romania, sa vezi negru pe alb toate hartiile si sa confirmi cele spuse de mine.

Nu s-a imbogatit nimeni in urma acestui eveniment, documentele sunt la dispozitia oricui are dorinta sa se lamureasca decat sa carcoteasca .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 05 Apr 2013 1:30 pm 
Neconectat
nou venit

Ca sa concluzionez, este foarte demotivant pentru cineva care trece prin niste eforturi ca sa organizeze un asemenea eveniment sa aibe parte de oameni care prefera sa isi dea cu parerea gratuit. Per total evenimentul in sine a fost un succes. Marea majoritate a iesit extrem de multumita din sala. Nu a fost perfect, dar a fost cel mai aproape de perfectiune eveniment care s-a organizat in ultima vreme. Am reusit nu doar sa incantam spectatorii prin muzica dar si sa ajutam prin donatii. Se putea mai mult, intotdeauna este loc de mai bine.

Lectie invatata. Nu merita sa anunti ca ai scop caritabil. Aduce mai multa bataie de cap decat public.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Apr 2013 2:03 pm 
Neconectat
Admin

Cei 1000 de franci (de fapt 992 CHF, din cauza taxelor bancare) au ajuns in tara, dovada si cateva cuvinte de multumire din partea presedintei Asociatiei Ador Copiii aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Apr 2013 9:38 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ruxandra nu am gindit nici o clipa ca ai fi facut profit. Apreciez efortul facut de tine si cauza pentru care sigur ai sacrificat timp si nervi. Plictisit insa de toata mascarada cu habemus papa, s-a brodit la fix sa-mi sara tandara cind am socotit ce bani au facut alde fete bisericesti catolice pe spatele unor copii sarmani ortodoxi la urma urmei. De aceea as fi vrut sa-i bizii un pic, cu scrisori si alte alea (poate si articole prin ziare si aici si in romania) asa din sport sa ma racoresc putin. Dar de unul singur nu ar iesi decit concluzia ca as fi un isteric ateu, asa ca am lasat-o balta romaneste.
Inca odata un mare bravo pentru tine si un sfat: nu-i nevoie sa fie buricul tirgului pentru asemenea actiuni. Lumea venea sa-l vada pe naist si intr-un sat.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]