Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 5:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: A educa in secolul 21
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 6:31 pm 
Neconectat
membru de bază

LeDix scrie:
Soterro scrie:

Sunt de acord cu LeDix (din nou):

Soterro, dar ce ni se intampla de gandim la fel? Cred ca de la noul papa ni se trage... :))

Aveti aceasi varsta :)
.
@Claudia

poti cere o consultare cu directorul scolii

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 7:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Connex,
ma mira faptul ca al tau copil are lectii in clasa I: noua ni s-a spus ca nu sint recomandate.
Eu cind vad ca nu are lectii si cind stiu ca la scoala fac doar 50% scoala, restul altele....ma preocup, bineinteles.
E o clasa problematica; prima invatatoare a intrat in medical (stress, ghiciti de ce), au fost citeva inlocuiri de atunci, un copil e acompaniat jumate din timp de un psiholog, cazuri de bulism, copil care scuipa invatatoarea, batai in timpul orelor cu invatatoarea si inspectorii de fata. La fiecare 2 luni sedinta cu inspectorii.
Fac parte dintr-un proiect pentru diminuirea conflictelor.
Multi parinti au trimis scrisori mai sus, si chiar mai sus, eu nu prea m-am bagat ptr. ca sint noua pe aici. Cauza a fost individuata intr-un singur copil, dar de atunci altii au inceput sa-l imite.
Toata situatia asta m-a prins atit de mult incit nici nu mi-am dat seama ca fata mea de anul trecut era victima de bulism din partea altei fete si ca timp de un an acesta fata nu le lasa pe celelalte sa se joace cu a mea. Timp de un an a stat singura in pauza, sau mai bine zis se jucau cu ea decit daca le dadea ceva in schimb. De aceea nimeni nu a observat.
F. trist.
O seara buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 7:06 pm 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix,
stiu ca vorbesti romaneste, si chiar foarte bine.
Dar vezi, expresia/jignirea asta in romaneste nu se aude sau nu exista, in schimb in italiana e foarte folosita si in limba originala simti mai bine "nuantele".
O seara placuta.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 7:39 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia,
ceilalti parinti au cerut la inceputul anului scolar o intilnire cu cineva de la inspectorat. De atunci ne tot intilnim (cu inspectorii) dar situatia tot asa a ramas.
LeDix: am incercat si solutia ta, dar ne-au spus din start (fara sa cunoasca copilul) ca nu agreeaza acest tip de schimbare ptr. ca oricit ar fi de competent un elev trebuie sa faca experienta. Probabil vom reusi sa obtinem un plan diferentiat.
O seara buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 8:20 pm 
Neconectat
nou venit

Claudia este foarte neplacut ceea ce vi se intampla tie si ficei tale. :(
Cunoscand domeniul educatiei din interior, pot sa-ti spun ca ceea ce povestesti tu face parte din categoria exceptiilor. Rar am auzit de astfel de fenomene la nivelul unei clase si la varste asa de mici. Ma mira ca de atata timp nu au fost gasite inca solutii desi autoritatile cunosc situatia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 9:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@dac68 Stiu ca sunt diferente de la un canton la altul. Eu stau in Vaud. Suntem in martie, numara pina la 100, au inceput sa faca exercitii cu numere de genul 16< 13 +5, calcule de adunare pina la 100. La nivel de scris trebuie sa adauge cuvinte care corespund unui desen intr-o fraza, au acoperit cel putin jumatate din literele alfabetului, invata anumite sunete din limba franceza care se scriu de o anumita maniera, la fiecare 3 zile schimba ''cartea'' dupa ce o termina de citit. Cartea are cam 15 pagini cu maxim doua propozitii pe pagina si un desen, nu te gandi la romane :) Temele constau intr-o foaie A4 cu trei coloane de calcule (cam 30 operatii in total) + lietere de scris, de obicei cam 3 randuri + desenele care ''dau drumul'' la mana pentru a face litera respectiva. Nu se dau teme de pe marti pe miercuri dimineata si nici in week end.

Soterro, cred ca au apus demult vremurile in care mama statea acasa cu copiii, in majoritatea cazurilor. Stau intre Geneva si Lausanne, chiria unui apartament de 3 camere costa undeva la 2500 daca ai noroc, sau 3000+ majoritatea. La banii astia adaugi asigurari, pentru 3 persoane cam 700 - 800, mancare cam 500 - 600 minim, diverse abonamente, internet, telefon etc. si ajungi pe la 4000- 5000. Asta fara sa misti din casa. Mai ai ceva haine, incaltari, o iesire cu prietenii, o masina si dintr-o data realizezi ca pentru a o tine pe mama acasa ti-ar trebui un minim CHF 8000.- net. Fara extravagante gen, iesiri la ski sau vacante de doua saptamani la mare... Daca esti obisnuit sa stai in casa si vacanta sa fie o plimbare pe camp sau iesit cu rolele in zona, este fezabil, altfel nu vad multe familii care sa isi permita ''luxul'' de a trai dintr-un singur salariu.
La Geneva nu este nici o rusine sa ai 30 ani, fara familie, sa lucrezi si sa imparti apartamentul cu cineva in aceeasi situatie. Din nefericire, este o necesitate si o situatie omniprezenta. Asta ca sa poti spune ca ai si o viata pe care o ''traiesti''.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 10:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Connex,
vad ca voi in clasa I faceti mai mult decit noi in clasa a II-a....Faceti deja calcule de adunare pina la 100 in clasa I, in schimb noi in clasa a II-a tot pina la 20 am ramas.
Stiu ca sint diferente intre cantoane, dar daca unul se muta dintr-un canton in altul ... sint probleme mari, vazind ca ....sint diferente mari.
HarmoS asta ar trebui sa faca in primul rind.
Noapte buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Mar 2013 10:59 pm 
Neconectat
Admin

Connex scrie:
Soterro, cred ca au apus demult vremurile in care mama statea acasa cu copiii, in majoritatea cazurilor.

La noi in clasa suntem fix doua familii care lucreaza amandoi (ok, se scad mamele singure). Am o vecina cu PhD care sta acasa cu copiii - la 2000+ CHF afterschool-ul/cap de copil te gandesti de doua ori. Iar la chiria de 2500+... exista insa si baugenossenschaften (cooperative de constructii?), sau locuinte sociale, sau... foarte multi beneficiaza de una sau alta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Mar 2013 12:28 am 
Neconectat
tânără speranţă

Nu ma mira. Am platit 2200 pe cresa timp de 3 ani. Problema apare cand ai de facut aceasta alegere. Nu pot sa nu ma gandesc la doamna cu Phd daca este ceea ce si-a dorit. Sa imi fie cu iertare dar banuiesc ca nu si-a luat doctoratul ca hobby. Sunt viziuni diferite. Un serviciu nu inseamna numai munca, inseamna si sa te misti si sa te dezvolti cu mediul inconjurator. Inseamna sa interactionezi cu oameni la diverse niveluri. Pentru majoritatea oamenilor asta este foarte important, mult mai important decat sa te vezi la o cafea cu aceleasi mamici si sa discuti discount.urile din magazine, pe ceilalti parinti si coafura invatatoarei. Din motive de genul asta, o casatorie se poate duce naibii si ai rata divorturilor care o ia razna.
Nu uita ca acel articol este scris in primul rand pentru Romania unde ceea ce sustii tu, cu un salariu in casa este o utopie. Sistemul elvetian gasesc ca este cu mult superior si nu am ce comenta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 5:54 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu am reusit sa citesc toate postarile si nici nu mai am idee cum se procedeaza acum in Romania la obtinerea Bacului, ma intreb doar daca si in RO elevii de cls X sunt la fel de pregatiti ca liceenii din CH ? :-\

La Uni-Luzern are loc o expozitie a celor mai bune lucrari de Bac din cantonul Luzern. Dupa cum stiti, Bac-ul elvetian cuprinde materii din domeniul uman si tehnic. Cei 4 ani de Kanti (Liceu) sunt foarte grei si pregatesc elevii pentru orice directie de studiu: tehnica sau umana. Cu diploma de Bac luata te poti inscrie la ETH sau la Medicina sau la Arhitectura sau la o specializare umana.

Elevii au insa din primii ani de liceu o "preferinta". Aceea o aprofundeaza, poate fi fizica, matematica, literatura, filozofia etc iar la Bac prezinta o lucrare proiect as numi-o aproape asemanatoare unei lucrari de licenta de la UNI! Lucrarea cuprinde o teza, cuprinde studiu aprofundat plus argumentare si este sustinuta de un profesor. Abea azi am avut rabdare sa vizitez o parte din standul cu lucrari expuse si rasfoind lucrarea de 160 pagini a unui tanar din domeniul fizicii,sau cartea scrisa de o tanara elveva, sau vazand mini-robotul realizat de doi tineri....am ramas pe ganduri intrebandu-ma dar ei ce vor mai invata in primii 3 ani de facultate ?! Copiii astia sunt FOARTE pregatiti si documentati deja din liceu! Ei cel mult, cred eu, aprofundeaza doemniul de studiu pe care doresc sa-l frecventeze.

Deci....cred ca sistemul lor este totusi unul bun :)
Cateva poze facute azi la cele doua lucrari care mi-au placut mie cel mai mult:

Imagine

Imagine

Pe tema asta a scris o lucrare de 160 pagini !!

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 8:29 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna Giorgia,
lucrare de proiect la sfirsitul liceului (ca acea de la facultate) am facut-o si eu "Angina pectorala" (am facut liceul Sanitar). La fel si tatal meu.
Credeam ca toti ati facut, sau poate depinde de virsta; probabil tu esti mai tinerica.
Mi-aduc aminte ca la "Revolutie" ne-au chemat pe la facultati, cica "sa le aparam" si sa facem o adunare.
M-am dus si eu, inflacarata ca toti in acele momente, asa ca sa risc sa ma lovesc de-un glont...
Numai prostii s-au discutat.
Cica auzise cineva care are rude prin strainatate ca in facultatile din vest studentul da un examen decit atunci cind vrea el, cind se simte pregatit. Asa se poate ajunge in anul V decit cu 4 examene date. In vest anul de facultate inseamna decit de citi ani esti inscris, nu nivelul la care ai ajuns si examenele date. In felul asta exista asa-zisii parinti norocosi care-si tin odraslele la facultate 10 ani si chiar mai mult, ca "ce graba e ?" Am cunoscut personal multe cazuri din acestea, nu vorbesc din auzite. Am avut si o colega la servici care facea facultatea aceea de 3 ani. Cind am cunoscut-o era in anul III si daduse un sfert de examene. Cind am schimbat eu serviciul dupa mai bine de 7 ani, mai avea inca 3 examene de dat; si asta ptr. o facultate de doar 3 ani. E adevarat ca lucra fata, dar oricum mai mult de 10 ani ptr. o facultate de 3 ani dupa mine nu are sens sa o faci decit ca hobby.
Deci asta vroiau colegii mei studenti in 89, o facultate mai "soft" : uneori democratia face glume proaste.
Si continui sa ma intreb cum or face sa devina asa de performanti studentii CH la liceu, daca in clasele elementare viata e asa de ...roz?
Probabil accelereaza la gimnaziu, ca altfel nu-mi explic.
Asa o fi.
O seara placuta
A.C.

Ultima oară modificat de dac68 pe Joi, 21 Mar 2013 10:22 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 9:45 pm 
Neconectat
membru de bază

Claudia nu stiu ce sa zic, la noi e exact pe invers.

In cls 3, face impartiri, inmultiri, adunari si scaderi pana la 1000. Uite chiar in seara asta i-am corectat siruri de adunari si scaderi cu cifre gen: 464 +389 etc etc.

La MU (Mensch und Umwelt) au deja proiecte complicate de realizat, la germana la fel complex, deja au engleza, mereu teme...plus ore de Sport la Club si ore de muzica, deja ii plang de mila e abea in cls 3 :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mar 2013 10:20 am 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia,
Uite ieri au facut iar un test cu calcule pina la 20; era pina si adunarea 4+3.... Cronometrat. In clasa a II-a.
In timp ce sint inca alti copii care in timpul maxim nu reusesc nici sa faca un sfert de calcule, a mea le termina corecte 60 din 60 in mai putin de jumate de timp. Si repet: nu e mare lucru sa faci calcule pina la 20 in clasa a II-a. E preocupant ca sint inca altii care nu reusesc. Practic se face decit diferentierea in jos, functioneaza bine si e prezent ajutorul ptr. cei mai in urma; dar nu exista in practica nimic ptr. cei care sint mai inainte. De fapt nici nu pot sa zic daca e mai mult fata mea inainte sau e mai mult clasa in urma. Rezultatul e ca termina rapid si corect fisele, pe urma se poate duce in "coltul de relax" cu jucarii sa stea pe covor si sa se joace. Petrece mai mult timp in coltul de relax. Sau o pune sa deseneze cind a terminat. Nimic care sa stimuleze si sa sature setea ei de cunoastere. O intreba alaltaieri pe invatatoare cum face globul sa stea suspendat in spatiu.
Probabil depinde de clasa; ne vom adapta si la asta.
Stiti tabere de copii ptr. limbi straine (germana) ?
E cineva care a trimis sau vrea sa-si trimita copilul in tabere ptr. invatat/perfectionat limba germana ?
O zi buna.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mar 2013 10:35 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Claudia, dar cu o scrisoare aici http://www4.ti.ch/?id=438 ai incercat? E adevarat ca aici se face graduat, dar in clasa a IIa se face mult mai mult decat 0 - 20!

Cu germana eu as lasa-o mai moale acum.
1. In Elvetia se vorbeste dialectul si ti-ar intoarce acasa vorbind o pasareasca.
2. In clasa a IIIa incep cu franceza, deci va avea o limba straina de invatat.
3. Eu sunt de parere ca o poti trimite in tabere de limba germana cand va fi initiata in studiul limbii si va putea face diferenta intre germana literara si dialect. In plus, va continua studiul la scoala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mar 2013 12:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc LeDix,
Germana o face deja de vreo trei ani, incepusem la Milano cu lectii particulare. Totul mai mult ca un joc: venea profesoara acasa si se jucau cu papusile, sau alte jucarii vorbind germana. Cam cum a invatat romaneste cu bunica. Stiu ca la anul vor face franceza, dar cind am inceput cu germana habar nu aveam ca vom ajunge pe aici si acum imi pare rau sa intrerupem vazind ca acum incep sa se vada roadele (tip: fraze spontane, intrebari, raspunsuri).Si acum germana e facuta in mod f. atractiv; la sfirsitul lectiei e mereu un joc de societate unde se distreaza mult.
Si vazind ca programa la scoala e destul de lejera, macar cu germana sa o mai ocupam un pic.
In rest bineinteles ca face sport, inot: incepe acum la nivel preagonistic, patineaza un picut, schiaza tot un picut.
Multumesc ptr. link. Ma las in baza celorlati parinti, stiu ca au scris pe undeva mai sus, altfel nu ma bag fiind noua.
O zi buna.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Mar 2013 9:08 am 
Neconectat
nou venit

Claudia, uite aici adresa site-ului unde gasesti o multime de informatii despre ceea ce te intereseaza :

http://www.edk.ch/dyn/20833.php

Totul este bine explicat, in amanunt, si in plus ai posibilitatea sa vezi pentru fiecare domeniu in parte care sunt obiectivele pe care un copil trebuie sa le atinga pe perioade de studiu. Poti sa particularizezi, mai apoi, cautand aceste obiective pentru cantonul Ticino.

Domeniul matematicii este citat in pozitia a treia.

Poate ca studierea acestor documente oficiale ar fi mult mai utila decat comparatiile cu cazurile de pe forum. Spun asta pentru ca desi se incearca armonizarea sistemului educativ elvetian, inca exista o serie de diferente de la un canton la altul, iar comparatia intre ce se face in cantonul Vaud si Ticino, spre exemplu, poate sa fie irelevanta din anumite puncte de vedere. Tocmai de aceea, tinand cont de ritmul diferit de achizitionare a competentelor si continuturilor cognitive, pentru fiecare canton, obiectivele CDPE nu sunt citate pentru fiecare an in parte ci pe perioade de scolarizare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Mar 2013 10:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc MarionM.
O zi buna tuturor.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]