Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 4:44 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Propunere !
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 9:20 am 
Rasfoind paginile forumului am descoperit ca multi(e) dintre voi citesc cu placere, diferite carti diferite genuri de literatura.
Recunosc ca de cand am copiii nu mai ajung asa de usor sa pun mana pe-o carte, sau daca ajung..mi-e greu s-o termin fiind mereu intrerupta sau prea obosita...
In grupul prietenelor mele, exista deja un club de"cititoare", de fapt noi ne propunem in acord comun o carte pe luna, o citim
apoi ne intanlim la o cafea sau vin si impartim pareri...si tare interesant e sa afli ca acelasi subiect e perceput dieferit de cititorii lui. Grupa aceasta e in germana, dar as fii vrut sa va intreb pe voi daca ati fii interesati(e) de ceva asemanator in limba romana ??

Adica concret: voi veniti cu o propunere de carte...o citim si o data pe luna...o discutam pe forum. Sau poate si privat,
la o cafea/bere sau la "iarba verde" :)
Interes ??

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Propunere !
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 10:40 am 
Pe mine m-ar interesa... Insa nu stiu cum se vor putea concretiza intalnirile reale (in ceea ce ma priveste). In curand voi locui in imprejurimile Zurich-ului. Dumneavoastra pe unde va regasiti? :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 11:04 am 
Neconectat
nou venit

Hei Georgia...propunerea nu este rea dar eu sunt mai lenesa cu cititul in germana,prefer italiana si franceza..dar particip cu mare placere.pa pa

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 11:42 am 
ma bucur ca propunerea nu s-a nascut ...moarta...usor usor o punem noi pe picioare :)
Eu ma gandeam ca am putea organiza o data pe luna intr-o sambata dupa-amiaza...undeva..
in apropierea tuturor...
Stiu e greu dar...dam cu zarul :) vom gasi solutie...

Si Lory...hei nu trebuie in germana, dupa cate am inteles pe forum exista cateva persoane care au
aproape o biblioteca virtuala, deci daca un titlu poate fi citit in mai multe limbi...desto besser :)
Dar ca sa ne fie mai usor...ce ati zice de SIMFONIA LUPULUI ? tot e scrisa de un roman,
poate fi citita in romana sau franceza, si s-o discutam ca perceptie, nu ca o analiza...
Doar ce am simtit ce am inteles ce am fi dorit sa fie altfel etc...
P.S. lory pt tine o alegere perfecta..tu in ro, mircea in fr...si meli in italiana :) ce zici ?
Credeti ca ar fi posibil ??

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 4:06 pm 
Neconectat
nou venit

Georgia,,tout est possible dans la vie,,..simbata este cam greu ptr mine.Pina inchid centrul sportiv se face 17:30..dupa aceea cu mare placere.Pa pa

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 4:13 pm 
ah da vezi am uitat :)
dar poate incepem mai intai pe forum...uite deja suntem 3 :)
daca ne propunem pana la sfarsitul lui aprilie de ex sa citim...simfonia lupului...
avem ce discuta ...poate se mai alatura si altii care poate deja au citit cartea ?

AbraMack ce zici ?
Esti de acord cu simfonia lupului pana la sfarsitul lui aprilie ??`
Giorgia
p.s
si o intanlire..tot organizam noi..nu lory ? :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 4:55 pm 
Eu sunt de acord... daca imi spuneti si de unde sa o iau! :) Personal, ma aflu pe picior de mutat dar promit sa imi fac timp si...vedem ce-o iesi!
O seara faina sa aveti!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Mar 2009 11:39 am 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor,

Mi-a palcut de la inceput propunerea Giorgiei numai ca nu am avut timp sa raspund.

Voi citi si eu Somfonia lupului...doar sa imi spuneti unde as putea sa o gasesc.

O zi frumoasa si cu ceva mai mult soare pentru toti.

Cu drag,

Andreea

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Mar 2009 11:57 am 
Buna tuturor, :)

se pare ca in germana pe Amazon, si in romana la Humanitas.
Dar poate ca ne dau o mana de ajutor unul din Site Admin si
primim un link sau ceva eu nu le am cu tehnica altfel as fi facut...

Ok citim si incercam mai intai pe forum sa palavragim, ca doar de aia e forum :hoo:
E ok pana la sfarsitul lui aprilie ?
Ca e dupa paste...
Ce ziceti ?

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Mar 2009 12:19 am 
Neconectat
nou venit

Draga Giorgia

Ideea este super si sper sa se si realizeze.Ce zici daca la urmatoarea propunere am alege o carte pe suport audio? Am putea face astfel (DOAR) doua lucruri odata O:) .

Ganduri bune

Adriana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Mar 2009 8:26 am 
Buna fetelor, :)

poate e si "simfonia lupului "deja in forma audio sau alectronica ??
Da ar fi ok, data viitoare un subiect ce poate fi procurat si asa..
dar eu recunosc ca prefer sa tin carte in mana :)
sau mai bine...sa-mi citeasca cineva..ca in "der vorleser " :pirate:
Glumeam :hehe:

ok eu o cumpar pana sambata...si dau din cand in cand...de stire :)
si poate intre timp si voi...asa ca un feedback...

o zi buna tuturor
giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2009 7:00 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
se pare ca in germana pe Amazon, si in romana la Humanitas.
Dar poate ca ne dau o mana de ajutor unul din Site Admin si
primim un link sau ceva eu nu le am cu tehnica altfel as fi facut...

La http://www.casa-romanilor.ch/simfonia-l ... omana-2009 gasiti legaturile, la "Legaturi suplimentare". Sunt disponibile versiunea franceza (de pe Amazon) si in limba romana (Humanitas).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Apr 2009 7:25 am 
Ati inceput cititul ???
daca da...cine?
si daca da...cam despre ce e vorba etc ???

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Iul 2009 2:06 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,

Mai este inca valabila propunerea? Si eu as fi interesata. Lectura este, si a fost dintotdeauna, una dintre marile mele pasiuni.
Cat despre modul de-a discuta o carte citita sunt sigura ca nimic nu se compara cu o discutie face-à-face, chiar daca, din cate inteleg eu, toata lumea are probleme cu timpul.
In plus intalnirea aceasta ar fi si ocazia de-a aborda alte subiecte si de-a petrece impreuna cateva momente placute cu persoane care impart aceeasi pasiune.
In jurul unui pahar de vin, la o cafea, la iarba verde etc., nu are nici o importanta! Important este sa ne intalnim si sa punem pe picioare acest "salon literar".
Oricum, daca se organizeaza ceva am intentia sa particip.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Iul 2009 10:40 am 
Draga Iulia,

ideea de "face to face" ar fi solutia ideala dar din pacate greu de realizat
totusi te sustin :hehe:
si pana se pune pe picioare acel "salon" incercam intr-un salon virtual :)
inca nu am ajuns in posesia cartii... :snif: dar poate aveti voi o idee
mai accesibila...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Iul 2009 1:44 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Giorgia,

Da, ai foarte mare dreptate, ar fi greu de realizat o astfel de intalnire de aceea am si subliniat in primul meu mesaj ca toata lumea pare in criza de timp.
Discutiile on-line pot fi pentru moment solutia acestui "salon" pe care, daca suntem cu adevarat interesati, putem sa-l transformam ulterior intr-unul real. Cum? Vom vedea toti (cei interesati bineinteles), pe parcurs, de comun acord.
Nici eu nu am citit "Simfonia Lupului" desi am auzit vorbindu-se, destul de mult, atat in tara cat si aici. Anumite comentarii din partea presei m-au intrigat, dar m-au facut si curioasa.
Nu am cartea, dar curand voi merge in tara si am de gand sa fac o tura la Humanitas pentru a cumpara-o. Se pare ca a fost tradusa si publicata la aceasta editura.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Iul 2009 1:51 pm 
mi-ai dat o idee
eu sunt acum in tara deci daca vrei tu si nu numai tu si pers care au scris mai sus ca ar dori sa citeasca cartea o pot cumpara.
si de altfel nu doar cartea..daca mai doreste cineva ceva din tara sa scrie repejor aici ca aduc. revin in Ch cu masina deci nu ma dor rotiile sa car ceva in plus cu mine.
Deci... interes ??

p.s.si nu va speriati ca nu iau comision :hoo: .....inca

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Iul 2009 4:24 pm 
Neconectat
nou venit

Merci Giorgia,

As fi acceptat cu bucurie propunerea ta, dar in cateva zile plec in vacanta dupa care la intoarcere ma duc spre tara. Iar unul dintre obiceiurile mele cand ajung acasa este sa dau o fuga prin librarii. Cine stie, poate alta data!
Dar este foarte posibil ca ideea ta sa aiba amatori.

Apropo, ideea cu "comisionul" nu este rea deloc ;) :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Aug 2009 8:46 am 
Neconectat
nou venit

Da,eu sunt perfect de acord cu propunerea ta si mi se pare o idee super,asteptam si alte inscrieri :)
Georgiana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Aug 2009 8:33 pm 
Dragele mele...

lupul si simfonia lui fug inca de mine...
Deci pana ajung in posesia carti ce ziceti de alta carte...idei ?? sau propuneri ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Sep 2009 8:41 pm 
Am citit !! Am reusit si am citit :hehe: , ar fi multe de spus, as avea multe de "comentat" la adresa stilului : "...care instaureaza o inoire in traditia literara..." (Daniel Rothenbuhler, presedintele juriului). Cartea a primit Premiul Walser 2008 !Eu am sa descriu doar experienta mea avuta alaturi de aceasta carte...

Plecata duminica la ora 11 din Zürich cu autocarul, nu am luat nici o alta carte sau revista cu mine; doar Simfonia lupului. Incercand sa uit cat de greu si lung va fi drumul am dorit sa ma scufund in lectura acestui roman...nu am reusit sa citesc ,decat pana la pagina 19, unde o repetare de 16x a verbului a gandi respectiv " te gandeai", m-a hipnotizat aducandu-ma pe mine insami la a ma gandi...de ce plec, unde plec, cu cine plec, cum va fi, de ce va fi, unde va fi etc. Ajunsa in Arad, am luat trenul spre Oradea si am reluat cititul. Zilele petrecute acolo,in Oradea, au fost linistite, cumva rupte din aceasi naratiune...Exceptie, ziua de miercuri seara unde "lupul", a ramas la usa discotecii in care am fost cu prietenii. Acolo n-a mai fost loc de simfonie si expresii de genul..."Nu exista marionete lipsite de importanta pentru celelalte marionete. Ai inteles ca esti si tu o marioneta si nu incerci sa scapi de conditia de marioneta, lucru imposibil, dar incerci s-o lasi inactiva, incerci s-o lasi sa se atrofieze din lipsa de miscar."...
Cu "lupul" adormeam ...cu el ma trezeam. In ziua plecarii, am avut ghinionul ca din Oradea ajunsa in Arad sa fiu nevoita sa astept in gara 6 ore, pana la venirea autocarului. Dar, deja imprietenita cu "lupul si simfonia lui" m-am scufundat in singuratate si lectura. Ceea ce la inceput ma deranja, respectiv greutatea cu care parcurgeam subiectul, incepuse sa devina o placere sadica, citeam incet, repetand, adulmecand fiecare cuvant , fraza, intentie, miscare...a "lupului " ramas intr-o lume paralela de imagini fictive si reale.
Nu doar pana in Arad, ci pe tot drumul spre casa, m-a acaparat lectura acestui roman, nu doar datorita continutului....ci si istoriei "traseului" parcurs de el....de lup...!

A mai citit cineva cartea ??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 10:01 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua! Sunt Marius Daniel Popescu si sunt placut impresionat de faptul ca-mi cititi ultima carte, "Simfonia lupului", sau "La Symphonie du loup"! Si sunt la dispozitia dumneavoastra pentru tot felul de întrebari! Iata adresa mea electronica
Pe curând!
Marius Daniel Popescu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Dec 2010 11:15 am 
Neconectat
tânără speranţă

[quote="Giorgia S"]ma bucur ca propunerea nu s-a nascut ...moarta...usor usor o punem noi pe picioare :)
Eu ma gandeam ca am putea organiza o data pe luna intr-o sambata dupa-amiaza...undeva..
in apropierea tuturor...
Stiu e greu dar...dam cu zarul :) vom gasi solutie...

da eu de cand ma stradui sa organizez asa ceva....poate am postat gresit....in fine, eu una de mult doream asa ceva, daca se realizeaza, particip....si Dacian e interesat!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Dec 2010 6:29 pm 
Neconectat
nou venit

Dupa cum vad cei interesati de carti sunt mai mult din partea germana,asa ca slabe sanse sa particip si eu la aceste intalniri.Garofito,Giorgia ,o sa particip insa la discutiile de pe forum apropo de acest subiect!Mi-a placut mult "Teoria morfogenetica"-prezentata de Dacian.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Dec 2010 9:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

si mie!!!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]