Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 12:39 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NU mai schiloditi limba romana !
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 4:46 pm 
Sunt satula sa citesc lectii agramate de patriotism, romanism, politica romaneasca!!!!
X( X( X(
Ajunge!!!! NU mai schiloditi limba romana!!!!!!!!!!!!! X(

Cativa dintre noi am incercat cu aluzii, mai mult sau mai putin subtile, sa tragem semnale de alarma.(“tastaturi low-cost” “cratima optionala”, Pithya, etc)

Fratilor, patriotismul se manifesta SI prin respectul fata de limba patriei !

“Graba” nu este o scuza!
Tastatura,greseala de dactilografiere,hmmm…admisibil.
Chestia cu “limbaje academice” (cum spunea cineva pe aici) NU tine! Regulile elementare de ortografie si punctuatie se invata in clasele I-VIII ,de mult timp obligatorii in Romania.

P.S.: N-aveti decat sa ma trimiteti “la origine”!!! Cu o conditie, insa: al doilea cuvant sa aibe cratima si doi “i”.

Sus

Subiectul mesajului: Re: NU mai schiloditi limba romana !
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 6:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luminita,
si mie mi-a trecut de citeva ori prin cap ca ar trebui sa scriu un mesaj ca al tau. Din pacate, insa, nu cred ca foloseste la ceva. Adultii care fac greseli de gramatica si punctuatie nu le realizeaza. Ai perfecta dreptate, materie de scoala generala. Sintem intr-o tara in care ne straduim sa invatam si sa vorbim corect alte limbi, limba romana nu mai are prioritate, notiunile neinvatate nu se mai recupereaza.

Eu mi-am impus ca regula generala sa nu raspund la asemenea postari, indiferent de subiect. Exista destui compatrioti cu care sa poti schimba o parere, fara sa te doara ochii citind raspunsul :)
Sper sa ma pot tine de ea, citeodata este f. greu!
O seara placuta!

Sus

MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 8:47 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luminita, tu ai bune intentii; vrei sa aduci o luminita pe net. Vad ca ai primit deja o caramida-n cap de la cineva. Am incetat eu sa atrag atentia asupra modului de a scrie, dar caramizile nu s-au terminat. Bafta in cruciada ta, Chisote!

Sus

MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 8:49 pm 
Buna seara doamnelor :)

stiu ca aveti dreptate si va inteleg supararea, singura mea nedumerire este: ce articole aparute pe site sunt agramate ?? Poate e vorba de textele din blog, publicate pe site ( indirect sub forma de articole ). Dar daca este totusi vorba de forum, nu prea inteleg indignarea -forumul nu cred ca intra in categoria "articole publicate pe site".Daca gresesc sa ma corecteze Adminii. Nu de alta dar bunicii mei, oameni simpli, ocupati cu munca campului, hranitul vacii si aratul pamantului cu boii, nu prea au avut parte de scoala, dar mi-au transmis niste povesti , legende si zicale deosebit de intelepte. Iar alte rude din anumite zone ale tarii, sunt nevoite sa-mi " traduca" cand vorbesc cu mine la telefon ( dialectul e de vina ;) ). Metoda lui Conny e de admirat , daca ceva te deranjeaza ( fie gramatica sau continutul sau tonul postarii) evita acea postare, da-i ignor ! De altfel si singura metoda civilizata.

Sus

MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 9:48 pm 
Este vorba despre forum, Giorgia.
Si-mi pare rau dar nu pot adopta "singura metoda civilizata",pentru ca ma doare, pentru ca imi pasa!!!
....Dacian scria la un moment dat ca toate limbile mor, mai devreme sau mai tarziu, si se intreba cand va muri limba romana.
Eu cred ca acum ea,limba romana, este foarte bolnava.
Ce facem? Cantam, dansam, ne amuzam vazand cum incepe sa agonizeze, ii mai dam si cate-un ghiont (asa, ca pe la noi) si-apoi facem si un chef "d'ala adevaratu'" , cu lautari romani "adevarati" care nu canta manele?
In cazul asta mai bine luam in considerare euthanasia, ca optiune viabila.

Sus

MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 10:05 pm 
Neconectat
nou venit

Limbajul si gandirea se gasesc intr-o stransa unitate, sustinandu-se reciproc. Atunci cand nu se scrie corect este pentru ca nu se gandeste corect. Atata timp cat oamenii vor gandi prost, ceea ce vor scrie va fi automat prost. De aceea o regula gramaticala, spre exemplu, poate fi aplicata corect decat daca a fost inteleasa.
Intr-o alta ordine de idei, limbajul pe care-l avem, modul in care ne exprimam ideile, continutul acestor idei etc. spun foarte multe despre noi si despre ceea ce ne caracterizeaza.
Wittgenstein, un celebru logician si filosof care a trait cu cateva decenii in urma, sublinia ca "limitele limbajului meu sunt limitele lumii mele".

Sus

MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 10:41 pm 
Corect!!!Bravo Iulia!!!

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 9:45 am 
Te inteleg luminita. Pe multi ne doare schilodirea limbii romane.
Din pacate nu putem interzice prezenta pe forum a celor ce nu sunt capabili sa se exprime corect. Manelizarea limbii romane este un fenomen real si provoaca reactii... iar trimiterea acestora la originile limbii romane este o utopie. E prea tarziu. In general, daca ii trimiti sa reciteasca regulile de baza ale gramaticii (sa nu mai pomenim de vocabular) se simt jugniti si reactioneaza destul de acid.
Nu-i vom putea reeduca.
Vina pentru acest fenomen o poarta sistemul nostru de invatamant, care ii accepta asa cum sunt. Le deschid drumuri largi catre invatamantul superior iar acestia sunt semianalfabeti. Suntem campioni in a promova non-valori.

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 9:56 am 
Neconectat
Admin

Doua chestii uitam in mod repetat:
- limba este vie, se schimba de la o generatie la alta oricum. Si asta nu o face brusc, ci treptat... Nici unul dintre rrromanii verrrzi nu vorbeste ca pe vremea lui Stefan cel Mare, nici macar ca pe vremea lui Caragiale. De ce ar vorbi atunci ca pe vremea lui Ceausescu? Au trecut ceva ani de atunci...
- pe vremea mea "toate erau mai bune" (-|

Credeti sincer ca cine nu scrie corect, nici nu ar putea sa o faca daca ar avea vreun motiv?

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 11:57 am 
e adevarat ca se schimba insa schimbarea este la nivelul vocabularului... trecem de la neologisme la termeni imprumutati din alte limbi ...
au intrat in vorbirea curenta termeni ca: mouse, LCD, marketing, etc...
Scrierea corecta este totusi o chestie care ar trebui pastrata. Limba romana este identitatea noastra nationala.
Nu spune nimeni sa scriem articole complexe insa macar regulile de baza sa fie respectate. (acordul intre subiect si predicat, cratima etc, nu mai spun despre cei care nu au nicio fluenta logica in exprimare)
Sincer, pe mine ma doare manelizarea limbii romane....

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 12:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Exista si mai rau! Pe un forum de limba romana, unii scriu mesaje in limbi straine. vezi aici viewtopic.php?f=1&t=1122&p=7516#p7516
Si dupa aceea se simt lezati ca le atragem atentia. :))

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 12:48 pm 
na, ca m-am zapacit definitiv; pai in acel topic tu ai scris in germana... :-\
iar acum nu mai inteleg replica catre Radu... :snif:

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 12:50 pm 
glumea ma... :))
lasa ca se traduce prin google.. asta e bine. Eu nu stiam ca se poate traduce asa... noroc de Adell. :).

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 2:26 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
glumea ma... :))
lasa ca se traduce prin google.. asta e bine. Eu nu stiam ca se poate traduce asa... noroc de Adell. :).

Ei pai nici eu nu stiam. Noroc de cotzo. :mrgreen:

Nu vreau sa deviez de la subiect, continuati. (poate ma lamuresc pana la urma in ce scop a fost deschis ... hmm)

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 4:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Exista si mai rau! Pe un forum de limba romana, unii scriu mesaje in limbi straine. vezi aici viewtopic.php?f=1&t=1122&p=7516#p7516

Rade harb de oala sparta ....... :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

search.php?keywords=gramatica&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=C%C4%83utare
Uitati si voi de cate ori ati discutat despre gramatica si greseli ,si de fiecare data s-a terminat in cearta .Chiar numai avem ce vorbi decat de gramatica ...............

SI MAI VREAU CEVA ............ANUNTATI-MA SI PE MINE CAND SI DE CE IMI STERGETI MESAJELE ..................... :-@ :-@ :-@ :-@

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 5:19 pm 
Citat:
poate ma lamuresc pana la urma in ce scop a fost deschis ... hmm

n-ai inteles de ce? @-)
ups x_x

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 5:39 pm 
Neconectat
Admin

simonabulgaru scrie:
LeDix scrie:

search.php?keywords=gramatica&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=C%C4%83utare
Uitati si voi de cate ori ati discutat despre gramatica si greseli ,si de fiecare data s-a terminat in cearta .Chiar numai avem ce vorbi decat de gramatica ...............

SI MAI VREAU CEVA ............ANUNTATI-MA SI PE MINE CAND SI DE CE IMI STERGETI MESAJELE ..................... :-@ :-@ :-@ :-@

simonabulgaru> Care este acum problema ta? Postarile de genul de mai sus nu isi au locul aici ! (de asta sunt sterse imediat (ar fi trebuit sa fie!) ) E de preferat sa se vorbeasca intr-un singur topic despre gramatica decat sa fie stricat fiecare subiect cu aceasta mare-mica problema!

Urmaresc si eu topicul in speranta ca se vor da solutii bune de pus in practica; solutii care ii vor face pe toti cei de pe forum sa scrie corect! (daca asta visati :) ) Am/ati vazut pana acum ca "nici aluziile cu tastaturile low-cost, cratima optionala, Pithya", DAR nici batutul din picior X( nu va face pe cineva sa puna mana pe carte. (da` mai stii?!? :D )
Alte propuneri?

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 5:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Iulia,

Ce citat genial ! [quote="Iulia"] "limitele limbajului meu sunt limitele lumii mele".
Trebuie sa recunosc spre rusinea mea ca eu nu auzisem pina acum de Wittgenstein. A trebuit sa ma uit pe Wikipedia, dar a meritat!
Chapeau!
O seara frumoasa.

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 5:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

simonabulgaru scrie:
LeDix scrie:

h

Nu ai inteles mesajul.Stii de ce? 3:-O
Ma urmaresti si ma musti de ... pe unde apuci. Stai femeie-n banca ta si vezi-ti de ale tale! Nu ai inteles gluma/aluzia, sa fii sanatoasa! Mai sapa, ca merita! Prinde bine in viata!

Adell, nu i-ati sters toate mesajele. Pe acesta il lasati ca mostra? viewtopic.php?f=1&t=1208&start=0&p=6492&view=show#p6492

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:29 pm 
LeDix scrie:

LeDix, imi pare rau dar de data asta te contrazici :); in trimiterea ta, tu esti cea care ai postat o fraza in limba germana !
Intentia ti-am inteles-o; dar metoda de atragere a atentiei m-a zapacit !! ...

conny scrie:
Ce citat genial !
Iulia scrie:
"limitele limbajului meu sunt limitele lumii mele".

Conny, da-mi voie sa te contrazic:). Exista oameni care se exprima prin scris, prin arta, prin miscare. Unii exceleaza intr-un domeniu altii in altul. Asta nu este o concluzie relevanta: "limitele limbajului meu sunt limitele lumii mele "...dar rupt din context, orice poate fii rastalmacit. Un sau o balerina talentata, iti transmite prin limbajul trupului, al expresivitatii fizice mult mai mult decat poate este posibil prin scris- prin litere-! Ce vei spune de surdo-muti ?! Ca sunt limitati ?! Nu cred.. :)

[quote="Adell"]Alte propuneri?

O propunere ar fi, deschiderea unui topic in care persoanele doritoare de texte filozofice sau literare, doritoare de aprofundarea unui text prin analiza lingvistica si gramaticala, sa se poata desfasura in voie- cu conditia sa nu-i mai jigneasca pe cei care poate dintr-un motiv sau altul nu sunt asa de literati ! Dupa ce ca suntem putin romani in Elvetia..ne mai muscam si de partea dorsala...la nesfarsit ! E poate asa ne decimam...ca in 10 blabla mititei..!

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:30 pm 
Neconectat
Admin

simonabulgaru scrie:
Uitati si voi de cate ori ati discutat despre gramatica si greseli ,si de fiecare data s-a terminat in cearta .
Aleluia, ca bine graiesti.
Eu zic sa punem concluziile cam asa: e adevarat, o mai sfeclim la gramatica, ne punem cenusa in cap, si gata.
Bine fetelor?

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deci Ledix ti-o spun pt ultima data stai cuminte in banca ta ,ti am spus-o si in email privat si ti-o spun si aici ca sa vada lumea .Dar aici chiar vreau sa imi pastrez vocabularul de oras ........................

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia, multumesc de observatie. Am fost asa de fascinata de poezia citatului, ca nu m-am gindit la oamenii care isi exprima sentimentele si ideile prin miscare, muzica, semne etc. Chiar in sport sau in arta, limbaje ptr surdo-muti, cu siguranta exista multe feluri de comunicare. Imi pare rau, in graba am ignorat multe alte posibilitati.
Citatul insa continua sa-mi placa!

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

mesajul de mai jos m-a lasat fara cuvinte! limitele limbajului cuiva sunt limitele lumii sale...

Salut LeDix,

Urmează un e-mail trimis de către simonabulgaru prin intermediul contului
dumneavoastră de la "Forumul românilor din Elveţia".

Urmează mesajul care vă este adresat
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

auzi nu vreau sa ma cobor la nivelul tau de inteligenta da stai cuminte in
banca ta si numai fa valuri.........da .....stai in banca ta ca daca vreau
s-ar putea sa aplic tupeul ala de la usa cortului si sa numai iesi din gura
mea .................ce tot te fute grija de mine ......

Ultima oară modificat de LeDix pe Mie, 25 Noi 2009 6:47 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 6:47 pm 
Te-am inteles Conny, tocmai pt ca te cunosc...si nu as fii putut crede ca acel citat este pus intr-un context corect: cel al schilodirii limbii romane. Vedeti mai oameni buni, de ce e bine sa ne intalnim live ?:)
Si nu stiu de ce, dar as paria ca daca Ledix si Simona se vor cunoaste personal, se vor lamurii multe neintelegeri. Intr-un mod pacifist ! O seara linistita tuturor...

p.s ah globul meu de cristal arata ca si acest subiect va fii inchis... :snif:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]