Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 2:48 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NU mai schiloditi limba romana !
MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 5:23 pm 
ralucanoemi scrie:
Ca si nou venit pe acest forum ma cam sperii de atitudinea voastra .Nu cred ca esti patriot daca nu faci greseli gramaticale ,acum chiar vorbind serios Luminita si Ledix .Am citit un pic cam peste tot ,parca nu ati fi romani care mai de care ca eu sunt mai bun ,ca am o situatie mai buna si asa mai departe.

Bine ai venit ,si incerca sa te obisnuiest nu dureaza mult
:@)

Ultima oară modificat de Sorinrau pe Vin, 27 Noi 2009 9:53 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 5:47 pm 
Neconectat
Admin

Acum si parerea mea visavis de gramatica limbii romane (si nu numai): fiecare persoana are lista ei de prioritati. Pentru unii e foarte important sa scrie ireprosabil, pentru unii mai putin. Insa asta tine de personalitatea fiecaruia si in nici un caz de gradul de iq/scoli, etc. In ultimii ani de cand multi dintre noi am parasit Romania s-au produs o multime de schimbari in gramatica. Eu am invatat altfel, scriam in scoala "eu sint" si nu "eu sunt". Doar ca exemplu. Sau "niciuna" si nu "nici una". Lista e lunga si n-are sens s-o rescriu aici, nici n-o stiu decat in mica parte, sincera sa fiu. Asa ca din punctul meu de vedere nu este relevant cat de corect scriu ceilalti. Ma intereseaza si ma bucur cand aflu ce anume s-a schimbat si cand cineva ma corecteaza in mod civilizat, poate cu o glumita. Pe de alta parte intr-o oarecare masura ma simt poate aiurea ca fac greseli pentru ca da, stiu, mai fac greseli gramaticale. Din fuga sau nestiinta. In definitiv limba romana o folosesc (si nu sunt singura) atunci cand telefonez cu familia sau mai scriu pe forumuri. Pentru moment mi-e mai important sa scriu corect germana.
Si in gramatica, la fel ca si in viata ar trebui sa traim pe principiul- traieste si lasa sa traiasca. Fara sa corectam pe nimeni- in definitiv nu suntem la scoala si fara sa jignim pe nimeni. Cand e vorba de o scrisoare de afaceri sau una oficiala e altceva, dar aici sa incercam sa fim noi insine/insane, sa incercam sa ne acceptam asa cum suntem cu sau fara greseli de gramatica si sa ne respectam unul pe altul. Poate si sa ne ajutam, de ce nu?
Sa fim iubiti.

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 7:50 pm 
Vedeti oameni buni calitati de Admin la ANA

ar trebui sa le mai telepatezi si la alti " admini "

Respect :ymcowboy:

Ultima oară modificat de Sorinrau pe Vin, 27 Noi 2009 12:08 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 8:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ca sa nu postez de doua ori draga Luminita uite un sfat din partea mea:

viewtopic.php?f=16&t=1232&start=50

:ymhug:

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 9:21 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara !
De frica sa nu fiu criticat,o felicit pe Ana !
O seara buna !

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 9:36 pm 
Buna seara!

Le Dix scrie: "Asa ca e mai sanatos sa traiesc conform ideii: "IGNORATI IGNORANTII!"

Ana scrie:"… ar trebui sa traim pe principiul- traieste si lasa sa traiasca".

OFF TOPIC:

Cred ca majoritatea dintre noi am trait si am actionat conform acestor principii…
Si cu ce ne-am ales? Cu amaraciune, rusine, frustrari…

Amaraciune pentru manelizarea limbii romane.
Rusine pentru imaginea mai mult decat sifonata a natiei noastre.
Frustrari pentru ca avem o clasa politica de iarmaroc.

.....Si asta pentru ca am “ignorat ignorantii”, pentru ca “am trait si am lasat sa traiasca”. Pentru ca ne-am dat la o parte cand grosolania agresiva isi facea loc cu coatele si pumnii.

AVEM CEEA CE MERITAM: o limba siluita, o imagine penibila si o clasa politica de smecheri.

Parafrazand doi clasici in viata, va urez:

“Sa traiti bine!” Si sa aveti numai “succesuri”!

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 9:51 pm 
Marian Badut scrie:
Ca sa nu postez de doua ori draga Luminita uite un sfat din partea mea:

viewtopic.php?f=16&t=1232&start=50

:ymhug:

:) Mesaj receptionat, inclusiv raspunsul Iuliei, la care subscriu cu observatia ca nu practic tenis, ci nordic walking. :ymhug:

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 10:23 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,ah uite chiar ca la una ca asta nu m-am asteptat ..Voi cele mai inversunate si critice persoane la adresa celor care nu stiu sa scrie corect,,ortografie care se invata in clasele primare",etc chiar voi nu stiti ca ultimele reglementari ale Academiei Romane prevad ca cuvinte precum intr-un,intr-o sunt acceptate si scrise legat, adica intrun,intro ... acestea doua nefiind singurele ci doar capul unei liste ceva mai lungi...Chiar tu Luminita,Conny si Iulia continuati sa scrieti aceste cuvinte cu cratima ?????!!!!! si pe voi va doare atit de tare schilodirea limbii romane .. Super tare !!!

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 11:03 pm 
marci scrie:
Buna seara,ah uite chiar ca la una ca asta nu m-am asteptat ..Voi cele mai inversunate si critice persoane la adresa celor care nu stiu sa scrie corect,,ortografie care se invata in clasele primare",etc chiar voi nu stiti ca ultimele reglementari ale Academiei Romane prevad ca cuvinte precum intr-un,intr-o sunt acceptate si scrise legat, adica intrun,intro ... acestea doua nefiind singurele ci doar capul unei liste ceva mai lungi...Chiar tu Luminita,Conny si Iulia continuati sa scrieti aceste cuvinte cu cratima ?????!!!!! si pe voi va doare atit de tare schilodirea limbii romane .. Super tare !!!

Chiar ca-i super tare! Multumesc! :)

Sus

MesajScris: Joi, 26 Noi 2009 11:58 pm 
Neconectat
Admin

marci scrie:
sunt acceptate si scrise legat, adica intrun,intro ... acestea doua nefiind singurele ci doar capul unei liste ceva mai lungi...Chiar tu Luminita,Conny si Iulia continuati sa scrieti aceste cuvinte cu cratima ?????!!!!!
Sunt ACCEPTATE si fara cratima, dar nu sunt OBLIGATORII fara cratima.

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 12:09 am 
Romi scrie:
Buna seara !
De frica sa nu fiu criticat,o felicit pe Ana !
O seara buna !

esti sigur a ca ai scris corect

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 9:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luminita, ce crezi ca putem face noi, niste clicaritori pe forum? Ce putem schimba? Nu a reusit nici Pruteanu; becalismul are radacini puternice si o mare coroana in Romania. Da, ignor ignorantii pentru ca eu nu am puterea si nici bagajul sa le fac fata si nu mai vreau sa fiu tinta unor atacuri cu limbaj de culoare tuciurie de la persoane gen simonavulgaru. :ymsick:

Viata care este e ca carosabilul; unii vine, alti trece, unii are succesuri, altii are esecuri... (citire de la Vanghelie+E. Basescu)

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 10:05 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc pentru observatie, Marci, intr-adevar (si aici se accepta mai nou lipsa cratimei? :shock: ) nu am stiut ca exista reguli noi in acest domeniu. In ultimii 14 ani m-a preocupat mai mult gramatica germana decit cea romana. Credeam ca pe cea romana o stapinesc :D !

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 10:51 am 
Neconectat
nou venit

Nu am spus nicaierea ca schilodirea limbii romane m-ar deranja. In schimb ma deranjeaza, si o spun inca o data pentru ca am facut-o deja in alt topic, sa fiu invinovatita de lucruri pe care nu le-am facut. In principiu cineva este condamnat pe baza de fapte, nu de interpretari nejustificate care se dau vorbelor sale. Sau cel putin asa ar fi normal!
Atat am avut de spus si-mi cer scuze pentru devierea de la subiect.

P.S. Nu astept nici un raspuns din partea "acelora" care s-ar simti datori sa-mi raspunda!

O zi cat mai faina si mai ales fara ranchiuna!

Am uitat ceva, am uitat s-o felicit pe Luminita, dar si pe toti cei care au sustinut-o, pentru subiectul deschis, pentru curajul de-a aborda o astfel de problema, pentru solutiile propuse si pentru modul fin si hotarat in care a stiut sa spuna ce gandeste. Faptul ca a fost criticata si interventia ei ironizata de catre o parte de cei de pe forum nu m-a surprins si nu m-a mirat un singur moment. Sincer, contrariul m-ar fi uimit! Probabil ca este la noi la romani o traditie de-a “da in cap” (figurat vorbind), oricui se ridica impotriva curentului si are initiativa de-a schimba ceva in bine.

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 6:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

In continuare, mai ales dupa vorbele grele aruncate pe aici, raman la parerea mea ca este o dovada de lipsa a bunului simt sa atragi atentia cuiva asupra modului in care scrie. Nu va vad spunand cuiva in fata (sper sa nu ma insel :D )''iti lipseste un dinte'' sau ''mama,ce carii ai'' Este cam acelasi lucru. Normal ca discutiile degenereaza dupa o astfel de observatie.
Daca cineva incearca sa exprime o idee si singurul raspuns este ai grija la gramatica....
Cunosc la mine la tara 2-3 ciobani cu 4 clase care au mult mai mult bun simt si filozofie in ei decat majoritatea oamenilor cu care interactionez.

Noi sa fim sanatosi... :wink:

Sus

MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 11:18 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ,ma inclin in fata celor care au avut bunul simt sa recunoasca ca nu stiau de noile reguli ale Academiei Romane si mai ales pt cele care chiar mi-au multumit pt informatie.Si in acelasi timp nu pot sa nu observ ca sunt anumite peroane care nici macar atunci cind sunt puse fata in fata cu penibilitatea spuselor lor,adica cu citate din cele scrise de ele,tot nu pot sa recunoasca ca au gresit ....

Dar sa revenim la subiect:noile reguli sunt in vigoare cam de prin 2006 daca nu ma insel.Deci daca citesti azi un ziar in romaneste,o carte care nu e editata de prea mult timp sau pur si simplu intrebi un elev al generatiei actuale -iti va raspunde fara ezitare ca ,intro " (fara cratima ) este corect scris.Noi cei care am facut scoala cu mai multi ani in urma si ne consideram oarecum superiori celor care nu stiau sa scrie ,intr-o" cu cratima,nu prea mai avem acum in cine sa aruncam cu pietre. Cineva scria ca ca aceste noi forme sunt acceptate, dar nu obligatorii.Nu cred..Nu exista doua variante corecte ,iar cea actuala e fara cratima.

o seara frumoasa

Sus

MesajScris: Sâm, 28 Noi 2009 9:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Luminita, ce crezi ca putem face noi, niste clicaritori pe forum? Ce putem schimba? Nu a reusit nici Pruteanu; becalismul are radacini puternice si o mare coroana in Romania. Da, ignor ignorantii pentru ca eu nu am puterea si nici bagajul sa le fac fata si nu mai vreau sa fiu tinta unor atacuri cu limbaj de culoare tuciurie de la persoane gen simonavulgaru. :ymsick:

Viata care este e ca carosabilul; unii vine, alti trece, unii are succesuri, altii are esecuri... (citire de la Vanghelie+E. Basescu)

Auzi in primul rand nu sunt de culoare tuciurie cum afirmi tu si eu macar am un nume ,nu ma ascund in spatele unui nick...Si vad ca nu prea ma ignori ca de fiecare data cand apar la orizont imi tarntesti cate un mesaj ,adica vrei sa ma atingi .Te inseli amarnic .............

Sus

MesajScris: Sâm, 28 Noi 2009 9:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

Se pare ca mahalaua odata intrata in sange nu mai poate fi scoasa niciodata, indiferent unde emigreaza persoana infectata si indiferent cate supradoze de vaccin "european" se administreaza.

Mare e gradina...

Sus

MesajScris: Sâm, 28 Noi 2009 9:41 am 
Neconectat
Admin

Ma vad obligata sa inchid topicul, n-are sens sa continuam cearta la infinit si mai ales pe tonul asta.
Daca doriti sa discutati despre limba romana va rog sa creati un subiect separat unde sa se scrie doar despre asta.
S-avem pace in suflet.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]