Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 3:49 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va intereseaza politica Elvetiei?
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 1:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

22 noiembrie s-a dus, vine 29: in Elvetia se voteaza pentru modificarea unor articole din Constitutie.
Pentru cei cu drept la vot: cat va intereseaza politica tarii adoptive? Votati?

Pe mine ma intereseaza si votez de cate ori inteleg despre ce e vorba, nu votez daca nu am decis intre da si nu.
Pentru 29 am votat; chiar acum ma duc la Primarie sa iau ceva si sa duc plicul cu voturile mele.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va intereseaza politica Elvetiei?
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 2:29 pm 
Buna

da eu votez :) De data asta sunt 2 subiecte la care inca nu m-am decis, cea cu minaretul si cu...exportul, dar mai am ceva timp pana in 29...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 3:24 pm 
Neconectat
nou venit

Chiar daca nu pot vota,ma intereseaza politica Elvetiei,avand "radacini" in aceasta tara!
O zi buna !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 3:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Buna

da eu votez :) De data asta sunt 2 subiecte la care inca nu m-am decis, cea cu minaretul si cu...exportul, dar mai am ceva timp pana in 29...

Buna!
Da, cele doua subiecte sunt cele mai delicate; mi-au trebuit ceva timp si informatii ca sa decid. Acum sa vedem ce-o iesi, ce-o decide poporul.

Cu riscul de-a lua rosii in cap, pe mine ma intereseaza mai mult ce se intampla in Elvetia si mai putin ce e in Romania; aici traiesc, aici e viitorul meu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 4:34 pm 
Neconectat
Admin

LeDix scrie:
Cu riscul de-a lua rosii in cap, pe mine ma intereseaza mai mult ce se intampla in Elvetia si mai putin ce e in Romania; aici traiesc, aici e viitorul meu.

... si al copiilor mei si al urmasilor urmasilor mei. Amen.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 7:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Adell scrie:
LeDix scrie:

... si al copiilor mei si al stramosilor stramosilor mei. Amen.

nepoti, nu? :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 9:43 pm 
si cind va decideti ce votati va sfatuiti cu sotul sau sotia de origine elvetiana?

era numai asa o mica curiozitate

**== sunt de vina

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 9:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

votul e secret. :hehe:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 10:21 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si pe mine ma intereseaza foarte mult politica Elvetiei. Este o politica unica in lume prin complexitate si prin puterea acordata fiecarui cetatean. Este normal sa vrei sa participi la modelarea viitorului tarii unde traiesti. Strainii (incetateniti), care sint o parte asa de mare a populatiei Elvetiei trebuie sa-ai sustina interesele si ideile politice.

Trebuie insa sa recunosc in acelasi timp ca m-am departat putin de politica romineasca. Nu cred ca mai pot face judecati obiective dupa 14 ani in Elvetia. Imi este greu sa decid care este raul ce mai mic, asa ca de data asta i-am lasat pe altii sa o faca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 11:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

In plus, dupa ce te-ai obisnuit cu mentalitatea democratica elvetica, nu mai poti vedea si auzi ce inseamna campanie electorale resp. politica in Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 11:35 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Da, asa simt si eu. Faptul ca se vorbeste continuu despre "capete" si nu despre idei politice sau projecte politice de lunga durata ma deprima. Discutiile interminabile fara pic de continut, improscatul cu noroi, asta nu este politica!
Revenind la Elvetia, pe mine m-a fascinat politica lor complicata si greoaie de la inceput. Am si o meserie in care politica este mereu prezenta, asa ca si sa vreau, nu as putea scapa de ea...
Ce mi se pare insa curios este ca desi am crescut intr-o tara comunista (si deci am putut intelege si trai pe pielea mea ce inseamna stinga radicalizata) sint in continuare mai curind pentru ideile din partea stinga a spectrului politic. Probabil o chestie de caracter...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 9:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ionel, pentru o tara ca Elvetia, ce e mai important? Salvarea unei banci sau covorul zburator?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Noi 2009 10:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ionel11 scrie:
Eu as vota / as fi votat pentru urmatoarele lucruri (daca as fi avut dreptul bineinteles):
- neacordare ajutorului de nspe miliarde pentru o anumita banca.

La câti bani au scos pe spinarea UBS cu rata împrumutului plus câstigul în capital la actiunile detinute, eu zic ca trebuia sa le dea chiar mai multi bani.

Apropo, asa ca fapt divers, majoritatea platilor inter-intreprinderi în Elvetia trec prin UBS. Daca facea faliment, stateam toti cuminti acasa taind frunza la câini si fluierând a paguba, pentru ca toata economia se bloca... eh, cum mai e cu ajutorul ala?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 12:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ia te gandeste putin la imaginea "Tarii Bancilor" in lume, daca nu ar fi salvat o banca mare, una dintre cele mai mari! Ne-am fi facut cu totii rost de un covor zburator si ne-am di dus la cersit...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 1:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ionel11 scrie:
Ma refeream la aspectul politic, daca problemele cu adevarat importante se supun la vot. Doar erau banii celor care platesc taxe si puteau sa decida ce vor sa faca... era un caz exceptional.

Sigur. Pâna se facea initiativa, referendum, contra-referendum eram toti la sapa de lemn.

Citat:
Referitor la banca respectiva, nu stim sigur daca ar fi dat faliment, eu personal cred ca nu, probabil cineva ar fi cumparat-o la un pret extrem de avantajos.

Ba chiar stim foarte sigur ca ar fi dat faliment, pentru ca erau în situatia in care nu-si mai puteau finanta obligatiile de plata ale trezoreriei...

Sigur ca ar fi cumparat-o cineva - dupa ce dadea faliment, ca si pe Lehman. Ceea ce nu prea ne-ar fi încalzit cu mare lucru când am fi stat sprijiniti în coada sapei de lemn...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 2:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
ionel11 scrie:
Ma refeream la aspectul politic, daca problemele cu adevarat importante se supun la vot. Doar erau banii celor care platesc taxe si puteau sa decida ce vor sa faca... era un caz exceptional.

Sigur. Pâna se facea initiativa, referendum, contra-referendum eram toti la sapa de lemn.

Asta voiam sa zic si eu: in chestiunile presante nu trebuie sa ne intrebe pe noi "cat e ceasul"; nisipul din clepsidra ar curge inainte sa decida poporul daca da sau ba.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 8:44 pm 
LeDix scrie:
votul e secret. :hehe:

Nu este secret ci apartine pensionarilor si invalizilor

**== sunt de vina.....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Noi 2009 2:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sa ne intoarcem la votare; azi e ziua cea mare, 29 noiembrie 2009.
- nu se vor mai cladi minarete, ajung cele 4.
- Elvetia va continua sa exporte armament.
- a treia tema era fara mare importanta ...

Deci, a iesit cum ma asteptam; in 12 ani aici ii cunosc oarecum pe elvetieni. Nu ma intrebati cum am votat, nu spun. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Noi 2009 3:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru mine este un soc sa vad ca propunerea de a nu se mai construi minarete a fost acceptata. Este surprinzator, nimeni (nici macar SVP) nu cred ca s-a asteptat la un asemenea rezultat. Toti analistii politici pe care i-am auzit au fost cam de acord ca referendumul nu are nici o sansa, mai ales ca atenteaza la libertatea religioasa.
Dar uite ca a iesit altfel. In politica exista mereu surprize, chiar si in Elvetia!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Noi 2009 5:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Din fericire surprize placute cateodata, macar pe aici. Era timpul ca elvetienii sa zica stop cerintelor si pretentiilor care depasesc bunul simt.
Exporta ca au ce, din fericire nu fac MIG-uri romanesti si nici pistoale Carpati.
In rest numai bine si sa vedem pentru ce va fii urmatorul referendum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Noi 2009 11:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

ionel11 scrie:

@shorrick: traficul financiar nu s-ar fi prabusit, pentru ca tranzactiile interbancare in elvetia (in CHF) se relalizeaza prin SIC. Ar fi fost afectatii ce care aveau conturi la acea banca. De asemenea, faza cu profitul este un argument de presa, e vorba de cele 60 de miliarde "garantie"... Chiar daca s-ar fi facut profit, riscul luat ar fi fost unul imens.

Mare parte din întreprinderile mici, mijlocii si mari au conturile corporative la UBS. Deci chiar daca SIC "realizeaza" platile, daca UBS nu are cu ce sa plateasca din trezorerie, nici SIC nu are cu ce sa "realizeze"...

Va sugerez sa considerati situatia în care nu aveti cont la UBS, dar trebuie sa fiti remunerat în urma unui contract de prestare servicii de catre o societate care are cont la UBS - o sa vedeti ca o sa fiti afectat în ciuda faptului ca nu aveti cont acolo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Noi 2009 1:40 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Va sugerez sa considerati situatia în care nu aveti cont la UBS, dar trebuie sa fiti remunerat în urma unui contract de prestare servicii de catre o societate care are cont la UBS - o sa vedeti ca o sa fiti afectat în ciuda faptului ca nu aveti cont acolo.

Inseamna ca tot este o situatie de rah** in care statul subventioneaza pe fatza un monopol din banii omului de rand.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Noi 2009 2:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

O subventie cu rata dobânzii aproape de rata maxima legala numai subventie nu se mai cheama...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Dec 2009 12:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Apropos de cheltuieli: stie careva dintre voi daca moscheile si minaretele au fost construite din banii statului sau din buzunarul musulmanilor? Stiu ca ei platesc dari la stat, impozite, dar intrebarea mea este: cine a acoperit cea mai mare parte din cheltuieli: elvetianul sau musulmanul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Dec 2009 1:41 pm 
Neconectat
Admin

LeDix scrie:
Apropos de cheltuieli: stie careva dintre voi daca moscheile si minaretele au fost construite din banii statului sau din buzunarul musulmanilor? Stiu ca ei platesc dari la stat, impozite, dar intrebarea mea este: cine a acoperit cea mai mare parte din cheltuieli: elvetianul sau musulmanul.
Elvetianul plateste darile pentru biserica la care este afiliat, deci nu-mi imaginez asa ceva. Nu e ca in Romania unde BOR inghite tot.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]