Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 24 Noi 2017 10:06 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Discriminarea tiganilor din Romania !!! Sau... ?
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 4:16 pm 
Pana la urma nici ei nu ar fi asa daca nu li s-ar fi dat nas cu pastrarea traditiilor tiganesti, daca parintii ar raspunde in fata legii pt. ca nu-si scolarizeaza copiii, ca-i exploateaza etc. etc. In general, daca s-ar aplica legea si in cazul lor. In Romania politistilor le e cam frica de ei, singurele operatiuni de succes ale politiei, in tiganie, se fac cu brigada anti-tero, adica "mascatii"... au un tupeu fantastic si pt. ca li s-a permis, asa ca vina pt. starea de fapt se imparte la mai multi, zic eu.
Dai intr-unul, tipa toti, ceea ce nu e si nu va fi valabil la romani, care sunt unul mai cu motz decat altul.. #:-s

@luminita,
a propos de cum si-au transformat dom-ul asta in actualul rom, desi tind sa cred ca e adevarat, am gasit pe wiki niste chestii care spun ca termenul "romani" (adj.) e prin dictionarele englezesti inca de prin sec. 19. Dar asa cum spui tu, istoria se reinventeaza pe site-urile astea, mai ales ca nu iti dau nici o sursa, cum, in ce dictionar a aparut pt. prima data si cand?...
Citat:
In the English language (according to OED), Rom is a noun (with the plural Roma or Roms) and an adjective, while Romani (Romany) is also a noun (with the plural Romanies or Romanis) and an adjective. Both Rom and Romani have been in use in English since the 19th century as an alternative for Gypsy. Romani was initially spelled Rommany, then Romany, while today the Romani spelling is the most popular spelling. Occasionally, the double r spelling (e.g., Rroma, Rromani) mentioned above is also encountered in English texts.

http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 9:50 am 
sa nu exageram... daca ai sa cauti "Romanian people, vei gasi altceva" :D

Ce ma cam intriga pe mine e faptul ca se ajunge ca acestia sa aiba mai multe drepturi si mai putine obligatii decat romanul obisnuit.
As numi astfel o discriminare a romanilor din romania in raport cu tiganii. Acesta poate fi un subiect real.
Se poate incepe cu imaginea pensionarilor care stau la cozi pt a-si plati impozitele, ceea ce in cazul tiganilor (incluzand proprietarii de "castele tiganesti") nici nu poate fi vorba

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 10:49 am 
Neconectat
tânără speranţă

hehehhe, saracii tzigani, saracii de ei....ei bine, vazuta treaba din toate partile prismei, eu insa tot de parere raman ca "nu ucideti purecii, ca si ele este vii, da-tiva cu D.T.T., sa vedeti ce bine e!"!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 10:56 am 
Neconectat
tânără speranţă

cam asa zic si eu Radule, opinia publica vede ce are sub nas, de saracii de pensionati care o duc de azi pe maine, de toata situatia actuala a romaniei care daca si acei domni tzigani ar plati impozitele si taxele, ar ajuta-o sa fie ceva mai putin saraca decat este, habar nu au.
Iar tu Lumi plangi in lacrime pentru originea tziganeasca-n Europa. De atunci ceva vreme-a mai trecut, tziganii sau acomodat (cine zice ca nu sau integrat?! ei au fost cei mai flexibili din toata conjunctura europei de est!), sau adegvat situatiei, teritoriul lau stabilit (mama tzara-ROMANIA), au un plan de actiune bine stabilit -Europa, au imobile de ramai cu gura cascata, bani, putere ("politia se cam teme de ei", opinie publica-n favoare, si cate-un cetatean roman la fel....ce mai, bravo lor!!!!! Indistructibilii trebuie sa-i cheme!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 11:47 am 
garofita scrie:
Iar tu Lumi plangi in lacrime pentru originea tziganeasca-n Europa.

IO ?!?

^#(^ ^#(^ ^#(^

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 12:47 pm 
Neconectat
membru de bază

Uitati voi aici un exercitiu de imaginatie...

"Se facea ca tiganii au reusit sa aiba tara lor, bulibasa lor, spitalele lor, guvernul lor, etc. Tara tiganeasca , sportul tiganesc, sexul tiganesc, morala tiganeasca ..etc...etc. Nimic rau pana aici nu ? Fiecare doarme asa cum isi asterne, fie el individ sau societate ...insa...asculta la mine bre...sa fereasca sfantul sa ajunga una din echipele de fotbal tiganesti
in alta tara, europeana...ca fratele meu...nu ramanea loc liber la acel meci !!"

De ce exercitiul ?? Pai poate asa veti intelege de ce ei au mai mult "succes"...ei se cearta, se injura, se pocnesc, isi fura nevestele, amantii intre ei ( si cine mai stie ce mai obiceiuri au :D ) insa cand e vorba sa se uneasca pt..unul de-al lor....nu au comparatie !!

Si da...e de apreciat !! Bravo loooooorrrrrr :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 2:20 pm 
GIN scrie:
... tiganii..isi fura nevestele, amantii intre ei....
:-j :-j :-j

NIMIC MAI FALS !!!!

GIN scrie:
si cine mai stie ce mai obiceiuri au

Pai cine sa stie? ...in general cine incearca sa-i cunoasca sau macar sa se informeze. O:-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 2:25 pm 
In legatura cu exercitiul de imaginatie propus, cateva observatii:

1) Tiganii AU tara lor (lumea larga!), pe principiul "Ubi bene, ibi patria".

2) Bulibasa au avut dintotdeauna.

3) Spitale nu au (inca) intrucat, deocamdata, cele publice le par relativ satisfacatoare.

4) "Guvernul lor"- aici da, e un punct ceva mai sensibil: mai au ceva probleme ca sa se puna de acord cu forma de guvernamant.(De pilda,doar pe teritorul Romaniei exista un regat tiganesc, un imperiu tiganesc precum si o republica tiganeasca-daca nu doua).

5) Sport tiganesc ? Booo....Curse de caravane? Capturare de cai?
Din secolul trecut se pune accentul pe sporturi de indemanare si mare finete, mai apropiate prestidigitatiei (ex.: extragere de portofele urmata de disparitii miraculoase de la fata locului).

5)"Sexul tiganesc" ( :)) :)) :)) ) !!!! Pai si ala exista cam de cand exista etnia! Si chiar cu rezultate remarcabile!!!

6)"Morala tiganeasca" exista cam tot de cand exista etnia. Este foarte solida si in multe puncte incompatibila cu cea a lumii "civilizate", de unde si dificultatile de "integrare".
(si daca te gandesti mai bine, la un moment dat incepi sa te intrebi cine integreaza pe cine) :p )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 3:38 pm 
Eu le-as da tara lor... pe bune... i-as duce pe toti in Harghita si Covasna si as da autonomie ambelor judetze. :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 10:05 pm 
De'ar mai traii Antonescu!!!Astia tre sterilizati de la nastere...poate asa scapam de inmultirea lor ca ciupercile.Faza proasta la noi e ca Europa e putin cam mult rasista....sunt tigani peste tot...posibil sa gaseasca 10 din Romania si 50 din alte tari dar ei vor spune doar de ai nostri...ma intreb de ce oare?Poate ca si cei din alte tari sustin ca ar fi din Romania,altfel nu imi explic....
Dar sa recunoastem,sunt si tigani "buni" sa zic asa,de ex am avut un coleg in generala tigan care e un om de milioane...munceste,are familie...si nu a furat niciodata nimic.Si acum cand si-a dat fetita la scoala a fost refuzat din 2 scoli doar pt ca e tigan...deci rasismul e in floare si la noi....asa ca daca nici noi nu dam sansa celor care vor sa o ia pe calea dreapta ...normal ca fara scoala nu pot ajunge decat la nelegiuiri...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 7:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu propun sa schimbam numele tarii si al poporului in Dacia, respectiv in daci; asa nu ne mai confunda nimeni cu rromii!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 8:56 am 
Neconectat
tânără speranţă

raduvd scrie:
Eu le-as da tara lor... pe bune... i-as duce pe toti in Harghita si Covasna si as da autonomie ambelor judetze. :ymdevil:

Ha HA HA ..foarte reusita gluma!!!
banuiesc ca a fost gustata de multi romani!

de ce nu ii iei la tine acasa si ceri autonomia localitatii tale?

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 9:20 am 
Neconectat
membru de bază

Ba eu le-as da Transilvania, ca sa se certe ei apoi cu ungurii pt autonomie :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 9:25 am 
Neconectat
tânără speranţă

GIN scrie:
Ba eu le-as da Transilvania, ca sa se certe ei apoi cu ungurii pt autonomie :D

Acelasi raspuns ti-l dau si tie. I-ai acasa la tine.
Ungurii nu se cearta pentru autonomie cu nimeni. Nici cei din Harghita nici cei din Covasna, ei NU si-o doresc. Exista cativa idioti ( a se citi ''Tökes si gasca'') care au impresia ca daca Kosovo a devenit stat independent, ar trebui si Transilvania sa devina, daaaar nu e vocea ungurilor din Transilvania.
Nu mai amestecati ungurii cu tiganii, ca nu va fura ungurii portofele din buzunare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 9:40 am 
Neconectat
membru de bază

Era o gluma Laura :)

Exact cum acea gasca nu-i reprezinta pe toti ungurii stabiliti in Romania, la fel acea gasca de asociali ai tiganilor nu-i reprezinta pe toti tiganii :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 9:45 am 
Neconectat
tânără speranţă

Imi pare rau! glumele astea nu le gust, mai ales ca ''fiecare gluma are un gram de adevar''

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 10:09 am 
Citat:
Eu propun sa schimbam numele tarii si al poporului in Dacia, respectiv in daci; asa nu ne mai confunda nimeni cu rromii!

Dacia? Logan?

Citat:

pt ca in localitatea mea nu vrea nimeni autonomie. logic nu?

Citat:
Nici cei din Harghita nici cei din Covasna, ei NU si-o doresc.

PE BUNE???? Hai nu zau....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 10:12 am 
Neconectat
tânără speranţă

raduvd scrie:
Citat:

Dacia? Logan?

Citat:

pt ca in localitatea mea nu vrea nimeni autonomie. logic nu?

Citat:
Nici cei din Harghita nici cei din Covasna, ei NU si-o doresc.

PE BUNE???? Hai nu zau....

Hai nu zau.....ai tu un exemplu concludent?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Aug 2010 5:57 pm 
raduvd scrie:
sa nu exageram... daca ai sa cauti "Romanian people, vei gasi altceva" :D

Nu stiu cat de vechi e termenul de "rom/rrom" si evident ca internetu' n-o sa-mi dezlege misterul :lol: Mi se pare ciudat insa cum a devenit el asa cunoscut indata dupa'89...cand a devenit si Romania libera, sa zicem.. 8-|

A propos de tigani din tarile estice, am vazut odata cum tigani care pareau slovaci/cehi dupa vorba, aveau cartoane cu "Ajutati-ne, suntem din Romania"... :mrgreen: Nu-i vorba, dupa manifestari puteau fi si de-acolo, dar orisicum.. :mrgreen:

Cat despre unguri, e clar ca aia din Harcov (majoritatea) vor autonomie (cred ca o vor si avea in cele din urma), hai sa n-o mai dam scaldata pt. PC. Treaba lor. Totusi a nu se pune semnul egalitatii intre secui si toti maghiarii din Romania. Nici macar intre toti secuii.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 2:36 pm 
garofita scrie:
cam asa zic si eu Radule, opinia publica vede ce are sub nas, de saracii de pensionati care o duc de azi pe maine, de toata situatia actuala a romaniei care daca si acei domni tzigani ar plati impozitele si taxele, ar ajuta-o sa fie ceva mai putin saraca decat este, habar nu au.
Iar tu Lumi plangi in lacrime pentru originea tziganeasca-n Europa. De atunci ceva vreme-a mai trecut, tziganii sau acomodat (cine zice ca nu sau integrat?! ei au fost cei mai flexibili din toata conjunctura europei de est!), sau adegvat situatiei, teritoriul lau stabilit (mama tzara-ROMANIA), au un plan de actiune bine stabilit -Europa, au imobile de ramai cu gura cascata, bani, putere ("politia se cam teme de ei", opinie publica-n favoare, si cate-un cetatean roman la fel....ce mai, bravo lor!!!!! Indistructibilii trebuie sa-i cheme!!!

Nu plange nimeni, nici macar nu suntem naivi desi incercam sa avem un limbaj mai delicat...doar constatam :mrgreen: . Ce sa faca talpa aka dl. plutonier sau sg. major daca dl. general "élite" de "polutie" :mrgreen: ia spaga - cota parte din activitatile profitabile prin Oiropa: cersetorie, trafic de persoane, prostitutie, furt..s.a.m.d.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 4:18 pm 
Salut! Iata-ma! Mi-e cam foame, ca vin de departe si nu-mi era tocmai bine pe acolo. Te accept; uite, ma aflu de bunavoie la usa ta! Tu tre’ sa-mi dai “papica” in primul rand.
Sa-ti fie foarte clar tu esti partenerul meu (al cu capitalu’) nu sefu’ meu!
Chiar daca iesi “la interval” cu malaiu’ asta nu ma impiedica sa sterpelesc ceva de la tine si amicii tai, asa de pofta sau de amoru’ artei!
Regulile tale nu ma intereseaza in mod deosebit! Oricum ale mele sunt mai bune, asta tre’ sa-ti intre bine in cap!!!
Auzi! Si fa bine sa lasi usa deschisa, ca mai plec da’ ma intorc; tu pregateste-te financiar si pentru juniori, nu de alta da’ n-o sa le dau tzâtza “per sempre”, iar tu, ca asociat tre’ sa te “implici”.
Si mai usor cu atentiile nedorite, in momente nedorite: ma plictisesc si chiar ma irita cateodata.
Si nu uita: “Ce-i al tau e si al meu iar ce-i al meu nu te intereseaza”.

Eu cred ca toate politicile din Europa(geografica) de integrare a tiganilor vor avea exact acelasi rezultat pe care l-a avut experimentul pe care l-a facut fiica-mea la 6 ani, cand a scos pisica la plimbare in lesa si a incercat s-o invete “limbi straine”.
N-a vrut mâtza nici in ruptul capului sa zica “ham” si nici sa "mearga la lesa" !!!

(By the way: ceea ce e scris in italic este un "mesaj de pisica", nu de conational de alta etnie! :p )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Sep 2010 1:14 pm 
PROTESTEZ IMPOTRIVA ALUNGARII TIGANILOR DIN U.E. SI TOATA EUROPA GEOGRAFICA !!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Sep 2010 1:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

PROTESTEAZA!!! :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Sep 2010 9:04 am 
Festivalul Culturii Rome (adica "tiganesti", pentru cei nascuti inainte de 1972) - septembrie 2010

"Sarkozy, nadara avas parpale!!" :ymdevil:
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entert ... testi.html

""La noi nu e criza, sa stiti, la noi e belsug!!!"
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... testi.html $-)

Ziua Culturii Rome (adica "tiganesti") la Sibiu:
http://stirileprotv.ro/stiri/social/nu- ... -rome.html :ympeace:

O propunere de bun simt din partea Mariei-Sale, tinand cont de progresele filologice ale supusilor:
http://stirileprotv.ro/stiri/social/reg ... rromi.html :ymsmug:

Intalnire de mare interes pentru elita universitara franceza:
http://stirileprotv.ro/video/zeci-de-pr ... a/60444067 (-|

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 11:09 pm 
Da, exista discriminare si dupa cum am mai spus-o o data pe forum aici: Romania nu va fi cu adevarat un stat democratic, deschis si tolerant pana cand romanii nu aleg in fruntea statului o femeie tiganca, lesbiana si atee.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]