Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 11:33 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Convulsii in lumea araba...va amintiti de 1989?
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 10:40 pm 
Pavel scrie:
oare libienii vor mai tine cont de asta in situatia de fata?.

Nu.Ghedaffi a amenintat de la inceputul ostilitatilor ca da drumul la "robinetul de imigranti".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 8:05 am 
luminita scrie:
lemon_cake scrie:

Cat despre pozitia statului roman: daca primele dati (Irak, etc) se aplica principiul : “Se grabeste ca mireasa la pat”, acum se aplica: “Si in caruta , si in teleguta” ( http://www.gandul.info/news/romania-in- ... na-8086183).

…Mai trist e ca cei 4,5 mil de euro(si cine stie cati altii apoi) ii va plati tot amarâtul de român; si pentru ce? Pentru un razboi care nu-i treaba lui, sperand ca “sefii haitei” ii vor lasa un os de ros sau ca ii vor deschide usa din dos a spatiului Schengen. :ymsigh: :ymsigh: :ymsigh:

Ai dreptate, Luminita. Ma intreb insa cum ar fi fost mai bine pt. Romania, fara NATO si UE, sau cu astea doua, dar in pozitia de...(completati voi). Mie mi se pare ca multe reforme s-au facut cu presiuni mari din partea Europei, iar ai nostri incearca si astazi sa fenteze, sa continue in acelasi stil ca poate poate nu se prinde nimeni...asa ca in afara de slugarnicie, cand cu nemtii, cand cu francezii, nu prea avem cu ce iesi la inaintare...Amaratul de roman indura si va mai indura, ca nu are ce face...el si-i alege..(nu ca ar avea alternative cu adevarat)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 8:19 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Ai dreptate, Luminita. Ma intreb insa cum ar fi fost mai bine pt. Romania, fara NATO si UE, sau cu astea doua, dar in pozitia de...(completati voi). Mie mi se pare ca multe reforme s-au facut cu presiuni mari din partea Europei, iar ai nostri incearca si astazi sa fenteze, sa continue in acelasi stil ca poate poate nu se prinde nimeni...asa ca in afara de slugarnicie, cand cu nemtii, cand cu francezii, nu prea avem cu ce iesi la inaintare...Amaratul de roman indura si va mai indura, ca nu are ce face...el si-i alege..(nu ca ar avea alternative cu adevarat)

Poate offtopic insa in contextul "va mai amintiti..."on topic.

Imi amintesc de entuziasmul zilelor dinainte si dupa revolutie...
Imi amintesc de elanul tuturor; chiar si al celor din vechiul sistem, acum "reciclati" (adica atunci in ,89) - e o absurditate sa se ceara absoluta corectitudine, nimeni n-o are si nici un stat n-o va avea !
Imi amintesc de cuvintele citite acum cateva zile "sistemul actual din Romania nu se va schimba niciodata".

Si acum citesc: " romanul nu are ce face...indura"!
Nu stiu de ce insa as completa cu: "se complace" !

...!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:49 am 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Amaratul de roman indura si va mai indura, ca nu are ce face...el si-i alege..(nu ca ar avea alternative cu adevarat)
Ba are alternative dar e suficient de bou incat sa aleaga tot dintre partidele "istorice" si sa se planga dupa aia cat de amarat este. Uita-te la ultimele alegeri, cati au ales cu altcineva decat PDL/PSD/PNL/UDMR? "Amaratul" de roman are exact ce-si alege, asa ca sa taca din gura si sa nu mai comenteze.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:59 am 
Pai asta ziceam si eu..are ce isi alege! ;)
Dar care ar fi fost alternativele, in afara de cea cu "nu merg la vot, ca n-am cu cine vota, toti sunt o apa si-un pamant"? :?: :-s

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:07 am 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Dar care ar fi fost alternativele, in afara de cea cu "nu merg la vot, ca n-am cu cine vota, toti sunt o apa si-un pamant"? :?: :-s
URR? Verzii? Cine cauta gaseste.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:11 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
a are alternative dar e suficient de bou incat sa aleaga tot dintre partidele "istorice" si sa se planga dupa aia cat de amarat este. Uita-te la ultimele alegeri, cati au ales cu altcineva decat PDL/PSD/PNL/UDMR? "

De cand e PSD partid istoric ? :P da stiu de 20 ani :)) saracutul de el, are majoratul implinit :))

Soterro scrie:
"Amaratul" de roman are exact ce-si alege, asa ca sa taca din gura si sa nu mai comenteze.

De ce sa nu comenteze ? El mereu voteaza in nestiinta apoi, trage concluzia, tot e ceva :P

lemon_cake scrie:

Varianta cu "nu merg la vot" este si a fost o miscare inteligenta a celor ce stiu ce vor ! Adica, a celor care stiu exact pe cine vor la conducere. Ma refer acum la Romania !! Unde din pacate au fost si inca sunt doar 2 tabere ! ATAT si nimic mai mult. Restul e umplutura :)

Si asta nu datorita clasei politice ci a...alegatorului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:22 pm 
lemon_cake scrie:
Ai dreptate, Luminita. Ma intreb insa cum ar fi fost mai bine pt. Romania, fara NATO si UE, sau cu astea doua, dar in pozitia de...(completati voi).

:-?
Cumva "Si f.... si cu banii luati"? x_x :-??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:29 pm 
:-B Cred ca am mai descoperit un motiv pentru "supararea lui Sarko": INVIDIA. ;;)
Circula zvonuri cum ca tiranul libian e mai "francez" decat Le Président de la France:
http://www.lepoint.fr/societe/kadhafi-e ... 926_23.php ;))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Mar 2011 9:49 am 
luminita scrie:
lemon_cake scrie:
Ai dreptate, Luminita. Ma intreb insa cum ar fi fost mai bine pt. Romania, fara NATO si UE, sau cu astea doua, dar in pozitia de...(completati voi).

:-?
Cumva "Si f.... si cu banii luati"? x_x :-??

Cam asa ceva.. :ymblushing: , dar asta-i valabil pt. "palmasi", altii nu sunt niciodata cu banii luati. :)

Ati urmarit scandalul A. Severin? :|

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 8:30 pm 
http://ziarero.antena3.ro/1301860976-Ju ... in_Balcani
:-? :-? :-?

....adica se organizeaza (iar) un "razboi umanitar" in Balcani? :-?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 11:41 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:

Poate ma lamureste si pe mine cineva care este asemanarea intre lumea araba si Balcani. Unde sunt dictaturile?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 8:58 am 
Soterro scrie:
luminita scrie:

Poate ma lamureste si pe mine cineva care este asemanarea intre lumea araba si Balcani. Unde sunt dictaturile?

Ce-are sula cu prefectura? @-) Mai precis razboiul "umanitar" cu dictatura? :-o (A se vedea bombardamentele NATO in vechea Iugoslavie).

Si, daca tot le roade grija pe marile puteri occidentale de "dictaturi", de ce nu pun de-un "razboi umanitar" in China, de exemplu? Sau in Cuba? Ori in Belarus, sau in Arabia Saudita?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:51 am 
vaaai ce urat... rectificati va rog cuvantul "prefectura" :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:58 am 
raduvd scrie:
vaaai ce urat... rectificati va rog cuvantul "prefectura" :P

Cu ce: "ispravnicie", "starostie", "administratie", "cârmuire"? :-\
Dupa aia nu mai rimeaza... ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 1:19 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Ce-are sula cu prefectura? @-) Mai precis razboiul "umanitar" cu dictatura? :-o (A se vedea bombardamentele NATO in vechea Iugoslavie).
Tu ai si citit articolul pe care l-ai dat ca link sau l-ai pus numai la oha fiindca ti s-a parut potrivit titlul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 1:48 pm 
Soterro scrie:
Tu ai si citit articolul pe care l-ai dat ca link sau l-ai pus numai la oha fiindca ti s-a parut potrivit titlul?

...m-ai "pierdut". Bineinteles ca l-am citit.

"Publicarea cablogramelor americane despre Bosnia-Herţegovina şi alte ţări din sud-estul Europei ar putea să provoace un "scenariu arab" în Balcani, spune Julian Assange, fondatorul WikiLeaks. Acesta este convins că acest lucru se va întâmpla, subliniind că telegramele de la Ambasada SUA din Bosnia-Herţegovina din ultimii şase ani vor fi publicate, conform radioului sârb B-92.....etc" (datat 4 aprilie 2011)

Cat despre
Citat:
(A se vedea bombardamentele NATO in vechea Iugoslavie).
, in opinia mea "razboiul umanitar"din 1999 impotriva Serbiei nu are legatura cu vreo dictatura.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 11:31 am 
Trist!
Un vas cu aprox 300 de emigranti imbarcati de pe coastele libice, s-a scufundat azi-noapte in apele teritoriale malteze. Paza de coasta malteza a transmis SOS-ul receptionat, pazei de coasta italiene, declinand astfel ajutorul imediat DATORAT in operatiunile de salvare.

...Victime colaterale ale "razboiului umanitar" combinat cu indiferenza si cinismul "exportatorilor de democratie."

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 2:23 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...Victime colaterale ale "razboiului umanitar" combinat cu indiferenza si cinismul "exportatorilor de democratie."
Sa nu amestecam oalele: maltezii nu sunt "exportatori de democratie", nemernici insa se pare ca da.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 11:12 pm 
Soterro scrie:
Sa nu amestecam oalele: maltezii nu sunt "exportatori de democratie", nemernici insa se pare ca da.

...a,nu? :-?
Ca sa vezi: m-am lasat indusa in eroare de apartenenta lor la UE (prin excelenta "exportatoare de democratie" in ultima vreme) precum si de asemanarile si ...interferentele intre Ordinul Cavalerilor Ioaniti si NATO. #-o #-o

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 1:18 pm 
...acu' vazand ce si cum cu eliminarea lui Bin Laden, intreb si io: de ce nu pun mâna de la mâna "exportatorii de democratie", si asasineaza vreo cativa dictatori (prin Libia, prin Siria, etc) sa salveze "popoarili" evitand astfel varsare de sânge nevinovat si distrugeri inutile? :-??
O ultima cruciada, "chirurgicala", o "implementare ...neteda" a frumoasei democratii? :ymdaydream:

:niak: :niak: :niak:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 2:09 pm 
stai pe-aproape.. intai petrolul.... :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mai 2011 10:37 am 
...si totusi, care-i deosebirea fundamentala intre Libia(dinainte de perigeu :D ) si Siria? :-\ :-\ :-\

(in sensu' ca, are careva o explicatie pentru tacerea ONU si NATO, si masura -importanta!!! B-) B-) B-) - a UE de a bloca fondurile a 13 membri ai guvernului sirian- exclusiv!!!- a presedintelui in exercitiu? )

...sau se opereaza mereu sub reflectoru' "DUE PESI; DUE MISURI"? ;)) ;)) ;))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mai 2011 8:06 pm 
luminita scrie:
.Trist!
Un vas cu aprox 300 de emigranti imbarcati de pe coastele libice, s-a scufundat azi-noapte in apele teritoriale malteze. Paza de coasta malteza a transmis SOS-ul receptionat, pazei de coasta italiene, declinand astfel ajutorul imediat DATORAT in operatiunile de salvare...Victime colaterale ale "razboiului umanitar" combinat cu indiferenza si cinismul "exportatorilor de democratie."
Soterro scrie:

Bun venit in secolul XXI, Malta!!! (http://fr.news.yahoo.com/maltais-votent ... 23144.html)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Sep 2011 11:30 am 
…Azi se aduna cioclii sa-si imparta coliva. $-) $-) $-) La Paris. Doar ca mortu’ nu-i ingropat, si nici macar nu-i… mort de-a binelea.

Cioclu’ frantzuz e multumit: o sa aiba o felie mai mare de o treime si un pic din coliva, si chiar si ceva bombonele (car les rebelles promettent d’accorder 35% du brut libyen aux Français”, n’est-ce pas? - “Libération”). De altfel el este absolut convins ca o MERITA: pentru ca nu a facut altceva decat «Venir en aide à un peuple en danger de mort […] au nom de la conscience universelle* qui ne peut tolérer de tels crimes, déclare Nicolas Sarkozy lors d’un discours à l’Elysée, le 19 mars. Nous le faisons pour protéger la population...
Bla, bla, bla!

Cioclu’ englezoi va face “best”-ul sau pentru ca are mare nevoie dupa afacerea Murdoch…

Cioclului italic ii cam tremura pantalonii ca “non ha reagitto in tempo” si ca faimoasa scena rupta parca din “Nasul” (“Baciamo la mano!”) jucata cateva saptamani inainte de 19 martie nu a disparut din memoria (politica) colectiva. In plus, frumoasa “cizma” depinde cam mult de bunavointa urmasilor (care-or fi ei :D ) inca non-decedatului .

Ce ti-e dom’le si cu nostalgia coloniala… @-)

Merge si cioclu’ român, dar cam degeaba…

Mda…
Interesant e ca la praznic vine si chinezu’ si indianu’(chiar daca nu au vrut sa fie cioclii). Si astia au ceva de spus, ca doar au bagat multi bani in casa (non) decedatului. :ymdevil:

Inshallah!!!

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]